Sağlık

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Hindistan cevizi yağı faydaları bilinmesi gereken oldukça fazladır. Bu yazımızda kilo verme ve alma diyetlerinde kullanılan, yemeklerden saçlara kadar kullanım alanı bulunan bu yağın faydalarından bahsedeceğiz.

Hindistan cevizi yağı yüzyıllardır insanlar tarafından çeşitli amaçlarla kullanılan yağlardan biridir. Yenilebilir bir yağ olmasının yanında cilde, saça ve kirpiklere de birçok faydası bulunmaktadır. Kilo vermeye yardımcı olduğu da bilinen Hindistan cevizi yağı, tropikal meyvelerden biri olan Hindistan cevizinden elde edilmektedir.

Son zamanlarda oldukça popüler olan Hindistan cevizi yağı, insanlar tarafından sık sık tercih edilmekte ve sağlıklı bir yaşam sürmek için kullanılmaktadır. Özellikle cilde ve saça olan faydalarından dolayı cilt ve saç bakımında uzmanlar tarafından da önerilmektedir. Hindistan cevizi yağı tok tutma özelliği sayesinde fazla yemek yemenin önüne geçmek isteyen kişiler tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir.

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları

Hindistan cevizi yağının hem insan sağlığına hem de cilde birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydaları sayesinde uzun zamandır insanlar tarafından tercih edilen Hindistan cevizi yağı, en zengin doymuş yağ kaynaklarından birisidir. Aşağıda Hindistan cevizi yağı faydaları belirtilmiştir.

 • Ciltte 10 dakika kadar bekletildiğinde cilde fayda sunmaktadır.
 • Saçlara uygulandığında saçların daha sağlıklı uzamasını sağlamaktadır.
 • İstenmeyen ayak kokusunu gidermektedir.
 • Güneş yanıklarını ve pişik durumunu gidermektedir.
 • Makyaj temizleme amacıyla kullanılabilmektedir.
 • Dişlerin daha beyaz görünmesini sağlamaktadır.
 • Bebeklerde oluşan diş ağrılarını gidermektedir.
 • Böcek ısırığı sonucu oluşan şişlik ve kaşıntıları gidermektedir.
 • Saman nezlesinin oluşturduğu olumsuz etkilerin önüne geçmektedir.
 • Tıraş olurken tıraş köpüğü yerine kullanılabilmektedir.
 • Yenilebilir bir yağ çeşidi olmasından dolayı tok tutmakta ve kilo vermeye yardımcı olmaktadır.
 • İçerdiği antioksidanlar sayesinde stres ve gerginliği azaltmaktadır.
 • Kalp sağlığına iyi gelmektedir.
 • Mantar enfeksiyonuna karşı koruma sağlamaktadır.

Hindistan cevizi yağı insan sağlığına her alanda fayda sağlamaktadır. Bu faydaların yanı sıra gargara olarak da kullanılabilen Hindistan cevizi yağı, ağız enfeksiyonunu önlemede yardımcı olmaktadır.

Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Kullanılır?

Hindistan cevizi yağı yaygın olarak kullanılan doğal yağ çeşitlerinden biridir. Hindistan cevizi yağı nasıl kullanılır sorusunun cevabı ise merak edilmektedir.  Hindistan cevizi yağı yemeklerde ve vücudun her yerinde kullanılabilmektedir. Yemeklerinizde ve tatlılarınızda zeytinyağı gibi Hindistan cevizi yağını da bir miktar katarak kullanabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı özellikle tatlılara eklendiğinde güzel bir tat vermektedir.

Hindistan cevizi yağını aynı zamanda vücudunuzda güneş yanığı olan kısımlara ovalayarak uygulayabilirsiniz. Makyaj temizlemek için cildinize masaj ile uygulayabilir, saç bakımı için ise saç diplerinize sürebilirsiniz. Çabuk kırılan tırnaklara sahipseniz geceleri uyumadan önce tırnaklarınıza sürebileceğiniz Hindistan cevizi yağını aynı zamanda dirsek ve topuklarınızda oluşan çatlaklara sürerek de bunların giderilmesini sağlayabilirsiniz. 

Hindistan Cevizi Yağı Saça Faydaları

Hindistan cevizi yağı birçok alanda kullanılabildiği gibi saç bakımında da kullanılabilmektedir. Daha sağlıklı saçlar için bazı şampuan ve saç kremi ürünlerinde de Hindistan cevizi özleri kullanılmaktadır. Hindistan cevizi yağı bu ürünler sayesinde saça uygulanabildiği gibi ayrı olarak yağ şeklinde de saç diplerine uygulanabilmektedir. Aşağıda Hindistan cevizi yağı saça faydaları maddeler halinde belirtilmiştir.

 • Saçların daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde uzamasını sağlamaktadır.
 • Saç derisini besleyerek saç derisi problemlerini engellemektedir.
 • Kepek meydana gelmesini engellemektedir.
 • Saçların daha kolay şekil almasını sağlamaktadır.
 • Bitlenmeye engel olmaktadır.
 • Saçların nemlenmesini sağlamaktadır.
 • Saçlardaki renk eşitliğini sağlamaktadır.
 • Saçların daha canlı ve parlak gözükmesini sağlamaktadır.
 • Saç dökülmesine engel olmaktadır.
 • Saçların daha gür gözükmesini sağlamaktadır.
 • Saçların kırılmasını engellemektedir.

Hindistan cevizi yağı saçlara bu olumlu etkilerde bulunmaktadır. Bu etkileri görebilmek için Hindistan cevizi yağını düzenli bir şekilde kullanmanız gerektiğini lütfen unutmayınız.

Hindistan Cevizi Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Saçlarına bakım için Hindistan cevizi uygulamak isteyen kişiler Hindistan cevizi yağı saça nasıl uygulanır sorusunu sormaktadırlar. Hindistan cevizi yağını uygulamak için öncelikle saçlarınızın temiz olması gerekmektedir. Bu nedenle Hindistan cevizi yağını duştan sonra uygulamanız önerilmektedir. İlk yapacağınız işlem saç uzunluğunuza göre bir miktar Hindistan cevizi yağını kısık ateşte hafif ısıtmaktır.

Hafif ısınan Hindistan cevizi yağını temiz olan saçlarınıza ve saç diplerinize masaj yaparak uygulamalısınız. Ardından bir bone takarak 2 saat kadar beklemelisiniz. 2 saat geçtikten sonra saçlarınızı doğal bir şampuan kullanarak bol su ile durulamanız gerekmektedir. Bu işlemi haftada bir kez tekrarlamanız saçlarınızın sağlıklı uzaması ve güzel görünmesi için yeterli olmaktadır. Düzenli olarak aksatmadan uyguladığınız takdirde Hindistan cevizi yağının saçlarınız üzerinde olumlu etkisini görmeniz mümkündür.

Hindistan Cevizi Yağı Cilde Faydaları

Hindistan cevizi uzun yıllardır daha sağlıklı bir cilt için bakım ürünü olarak kullanılmaktadır. Çeşitli cilt sorunlarının önüne geçen Hindistan cevizi yağı, düzenli olarak kullanıldığında daha temiz ve rahatsızlık vermeyen bir cilt meydana getirmektedir. Hindistan cevizi yağı yüze faydaları saymakla bitmez. Aşağıda Hindistan cevizi yağının yüze ve cilde faydaları maddeler halinde belirtilmiştir.

 • Cildi besleyerek akne ve sivilce oluşumunu engellemektedir.
 • Cildi nemlendirerek cilt kuruluğunu engellemektedir.
 • Ciltte oluşan yaraları iyileştirmektedir.
 • Peeling etkisi oluşturarak cildin daha temiz olmasını sağlamaktadır.
 • Ciltte oluşan lekeleri gidermektedir.
 • Cilt temizleyici olarak kullanılabilmektedir.
 • Pişikleri ve yanıkları iyileştirmektedir.
 • Vücutta meydana gelen çatlaklıkları gidermektedir.
 • Vücut losyonu olarak kullanılabilmektedir.

Bu olumlu etkilerin yanında Hindistan cevizi yağı tek başına bir cilt bakım ürünü olarak kullanılabilmektedir. Yalnızca bu doğal yağı kullanarak cildinizde meydana gelebilecek sorunları engellemeniz mümkün olmaktadır. Cildiniz daha pürüzsüz gözükmesini istiyorsanız Hindistan cevizi yağını rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Hindistan cevizi yağının ciltteki olumlu etkileri, insanların bu doğal yağı cilt bakım ürünü olarak kullanmasını sağlamaktadır. Hindistan cevizi yağı cilde nasıl uygulanır sorusu ise bu bağlamda sıklıkla sorulmaktadır. Hindistan cevizi yağını cildinize uygulamadan önce cildinizi temizlemeniz gerekmektedir. Her zamanki rutininizi yapabilir veya sadece su yardımı ile cildinizi temizleyebilirsiniz.

Cildinizi temizledikten sonra hafif ılık bir hale getirilmiş Hindistan cevizi yağını masaj yaparak cildinize sürünüz. Ardından 10 dakika kadar bekledikten sonra su ile durulayınız. Bu süre geçene kadar Hindistan cevizi cildinize nüfuz etmiş olacaktır. Bu işlemi haftada 2 kez tekrarlayarak daha sağlıklı ve problemlerden arınmış bir cilt elde etmeniz mümkündür. Eğer Hindistan cevizi yağını yüzünüze uygulayacaksanız göz altlarınıza çok ince bir tabaka halinde uygulamalısınız.

Hindistan Cevizi Yağı Zayıflatır mı?

Pek çok alanda sağlık için kullanılan Hindistan cevizi yağı, kilo vermek isteyen kişiler tarafından da yaygın olarak yemeklerde kullanılmaktadır. Hindistan cevizi yağı zayıflama konusunda da size yardımcı olmaktadır. Yenilebilir doğal yağlar arasında yer alan Hindistan cevizi yağının %90’ı doymuş yağdır. Bu nedenle sağlıklı bir yağ olmakla birlikte kilo kaybını desteklemektedir.

Hindistan cevizi yağının zayıflama üzerindeki etkisini görebilmek için yemeklerinize, tatlılarınıza ve içeceklerinize bu yağdan eklemeniz gerekmektedir. Özellikle kahvelere ve tatlılara hoş bir tat sunan Hindistan cevizi yağı, tıpkı zeytinyağı kullanır gibi kullanılmalıdır. Ekstra bir işlem yapmadan Hindistan cevizi yağını yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağını ekleyeceğiniz besinlerin kilo vermeye yardımcı besinler olması da büyük önem taşımaktadır. Fazla kalorili ve sağlıksız besinlere ekleyeceğiniz Hindistan cevizi yağı tek başına kilo vermenize bir katkı sağlamayacaktır.

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları İle İlgili Bilmeniz Gerekenler yazımızı beğendiyseniz Balık Yağının Faydaları Nelerdir? Kilo Aldırır mı? ya da Antioksidan Nedir? Antioksidan İçeren Vitaminler Ve Besinler yazılarımıza göz atmalısınız.

Z. Mine Toprakoğlu

Hastalıklar, diyet, sağlıklı yaşam, besinler, vitaminler ve daha birçok konuda kendime, bilgime güveniyorum. Özel bir firmada diyetisyen olarak çalışıyorum ve sizleri sağlıklı bir yaşama davet ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu