Sağlık

Hızlı Kilo Verme Yolları Ve Yöntemleri Nelerdir?

Hızlı kilo verme yolları; fazla kilolarından kurtulmak isteyen çok sayıda kişi tarafından araştırılmaktadır. Özellikle hızlı bir şekilde kilo vermek önemli bir bilinç gerektirir. Bu bilinç; hem hızlı hem de sağlıklı şekilde kilo verme yolları öğrenmektir. Aksi takdirde hızlıca verilen kilolar büyük emeklerin ardından hızlı ve sağlıksız bir biçimde geri alınabilir. 

Bu nedenle hızlı kilo verme yollarını değerlendirirken kesinlikle sağlıklı bir şekilde kilo vermeye de dikkat etmek gerekir. Hem sağlığınız hem de verilen kiloların sonsuza dek uzaklaşması için bu koşula dikkat ettikten sonra; yazımızın devamında hızlı zayıflamanın etkili ve sağlıklı yollarına dair bilgi paylaşıyor olacağız.

Hızlı kilo verilmesinin sağlandığı iddia edilen çok sayıda besin takviyesi, diyet ve öğünler yerine kullanılan içecekler; aslında pek de sağlıklı ve faydalı değildir. Çünkü çoğunlukla herhangi bir araştırmaya tabi tutulmamış ve gelişigüzel ifade edilen bilgileri içerir. Bunun yanı sıra doğru kilo yönetimini sağlamak adına bilimsel olarak desteklenen belli yöntemler söz konusu olmaktadır. 

Hızlı zayıflamanın yolları araştırılırken atılması gereken ilk adım elbette Bir diyetisyenle görüşmektir. Bunun yanı sıra kan tahlili ve hormon tahlili gibi kilo almaya sebep olabilecek özellikleri gösteren işlemlerin alanında uzman doktora başvurularak gerçekleştirilmesi de önemlidir. 

Bazı durumlarda kişi çok fazla yemese dahi ya da çok çaba gösterse de kilo alımını durdurmayabilir.  Bunun en büyük sebebini ise sağlık altyapısında aramak ve hormonların doğru çalıştığından emin olmak gerekir. Bu içerikler değerlendirildikten sonra herhangi fizyolojik bir sorun görünmüyorsa belli yöntemler kullanılarak daha hızlı ve etkili zayıflama mümkün olabilir.

Hızlı Kilo Verme Yolları

Hızlı kilo verme yöntemleri günümüzde o kadar karışık bir sahada sunuluyor ki, sayısız kişi bu tarz içerikler paylaşıyor ve pek çok kişi de takip ederek uygulamayı amaçlıyor. Peki çeşitli araştırmalarla desteklenen bazı kilo verme yöntemleri nelerdir? 

Bu yöntemler doğal olmayan ya da sağlıksız bir içeriğe sahip olmasa da; kişinin herhangi bir sağlık sorunu ihtimali nedeniyle öncelikle alanında uzman bir hekime başvurulması ve ardından teknikleri incelemesi önemlidir. Şimdi hızlı kilo verme yöntemleri ne dair önerilen birkaç içeriği sunacağız:

  • Fermente doğal besinler tüketmek: Fermente besinler genelde hayatımızın içinde yer alan ancak çok dikkat edilmeyen içerikleridir. Örnek olarak lahana turşusu, yoğurt ve kefir gibi gıdaların hepsi birer fermenti besin özelliği gösterir. 

İyi bakteri artırma özelliğine sahip bu gıdalar fazlaca probiyotik içeriği ile bilinir. Aynı zamanda kötü bakterilerin çoğalmasını engelleyerek vücuda ciddi oranda katkı sağlar.

  • Sebze, meyve ve tahıl tüketiminin artırılması: Lif alımını artıracağı için ve hepsinin kendine has faydaları bulunması nedeniyle özellikle tüm beslenme düzeni içerisinde sebze meyve ve tahıl içeriklerinin belirli oranlarda dahil edilmesi önemlidir. Hızlı kilo verme amacı olan kişilerin bu yiyecek içeriklerini; beslenmesinin yarısından fazlasına oluşturacak şekilde düzenlemesi önerilir.
  • Bağırsak bakterilerini dengeleyecek şekilde beslenmek: En etkili kilo verme yöntemleri incelenirken genelde akla gelmeyen ancak oldukça hayatı bir konu olan bağırsak bakterilerinin dengede olması durumu ön plana çıkar. Bağırsaklar için ikinci beyin yorumu yapılmaktadır. 

İnsanın psikolojisinden fiziksel özelliklerine dek pek çok süreci yöneten bölüm burasıdır. Aynı zamanda insan bağırsak ortalama 37 trilyon bakteri içeriği ile oldukça zengin bir mikro organizma alanıdır. Bağırsakta iyi ve kötü bakteri oluşumu gözlenebilir. Belli bir orana kadar ve iyi bakterilerin sayısı çoğunlukta olacak şekilde kötü bakterilerin bağırsakta bulunması vücuda zarar vermeyebilir. Ancak kötü beslenme ve sağlıksız yaşam koşullarıyla kötü bakterilerin sayısı olması gerekeni aşarsa bu durum iyi bakterilerin azalmasına ve vücudun sağlığının bozulmasına sebep olacaktır. Dolayısıyla bağırsak faydalı bakterileri artırabilecek probiyotik ve fermente tarzdaki ürün tüketimlerini genel beslenme düzenle eklemek gerekir.

  • Yeterince lifli gıda tüketmek: Özellikle genel beslenmeye ve diyet gibi süreçlere bolca lif dahil edildiğinde kilo kaybına yardımcı olacak tokluk hissi artmaktadır. Nişasta ve şeker gibi ürünlerin tersine lifli gıdalar da yalnız ince bağırsakta sindirilemeyen bazı bitki bazlı karbonhidratlar bulunur. Yine de anne sindirimi hem rahat olmakta hem de tokluk hissi sağlamaktadır.
  • Hızlı kilo verme egzersizleri elbette ki doğru beslenme düzeni destekleyecek ve çabuk kilo vermeye yardımcı olacak önemli bir içeriktir. Yazımızda genelde beslenme düzenine dair öneriler yer almaktadır. Bunun yanı sıra doğru egzersiz düzeni kurularak dan daha fazla yarar sağlanabilir.
  • Bir yemek düzeni oluşturmak: Bu öneri kulağa basit gelmekle beraber alışkanlık haline getirildiğinde tüm yaşamdaki kilo kontrolü için faydalı olacak bir uygulamadır. Özellikle kimi insanlarda duygusal durum değişikliklerine ve strese bağlı olarak yemek güdüsü kuvvetlidir. Bu nedenle her yerde ya da her saatte gıda tüketmenin önüne geçecek bir yöntem oluşturmak önem arz eder. 

Örnek olarak akşamları belli bir saatten sonra yemek yenmesi tavsiye edilmez ancak yazımızdaki öneri dahilinde her gün kahvaltının belli saat aralığında tüketimi önerilebilir. Eğer tüm örneğin izin ortalama zamanı belli olursa; ara öğünlerde abur cubur tüketimi ya da strese bağlı yemek yeme alışkanlığı azalacaktır.

  • Az ve faydalı gıda tüketmek: Hızlı kilo verme yolları denildiğinde en temel içeriklerden birisi olsa da; genelde pek çok diyette es geçilen bir özelliktir. İnsanlar genel alışkanlıklarında bol gıda tüketirken; vücudun ihtiyacı olan besini alıp almadıklarını düşünmezler. 

Örnek olarak iyi besleniyorum diyebilirsiniz ancak; vücudumuzun ihtiyacı olan besinleri doğru oranda tük etmiyorsanız kilolu olmasanız dahi bu durum sağlıklı olduğunuzu göstermez. Faydalı ve doğal gıdalara yönelerek hem sağlık hem kilo kontrolü için olumlu bir ilerleme kaydetmek mümkündür.

  • Yemek yenilen ortamda televizyon izlememek: Aslında bu seçeneğe telefonla ilgilenmemek de dahil edilebilir. İşin özü televizyon ya da telefondan uzak durmak durmaktan ziyade; yemek yerken dikkatinizi dağıtabilecek herhangi bir unsurdan uzak durmak gerektiği yönündedir. 

Bunun amacı ise; yemek yerken insanların başka bir işle uğraşması durumunda, ne kadar yediğinin farkında olmamasıdır. Dolayısıyla kişinin tükettiği besini doğru bir şekilde değerlendirebilmesi ve sağlıklı bir ömrün geçirmesi için bu şekilde bir beslenme daha sağlıklı olacaktır.

  • Yemek yemeyi yavaşlatmak: Hızlı kilo verme yolları içerisinde dikkat çeken ve çok faydalı olan unsurlardan bir diğeri de yemek yeme düzeninde yavaşlamaya gitmektir. Kişinin genel sağlığını korunmasından besinlerin vücuduna fayda sağlamasına dek pek çok alanda bu madde önemlidir.

Hızlı kilo verme yolları incelenirken genelde kavram olarak duyulan ancak dikkat edilmeyen önemli içeriklerden bazıları yukarıdaki şekildedir. Örnek olarak pek çok kişi yemeğin yavaş yenilmesi gerektiğine dair bir öneri duymuştur. Fakat kilo vermek isterken bunu uygulayan insan sayısı oldukça azdır. 

Dolayısıyla önerileri incelemenin dışında veya yemeğe odaklandığınız esnada bu içeriklerin sık sık aklınıza gelmesi için yemek masanızı yakın bir alanda notlar ekleyebilirsiniz. Pratik bir uygulama olmakla beraber oldukça faydalı bir hatırlatıcı bir unsur olacaktır. Hızlı kilo vermeyi amaçlarken aynı zamanda sağlıklı şekilde kilo verme fikri birbiriyle bağlantılı olmalıdır.

Hızlı Kilo Verme Yolları Ve Yöntemleri Nelerdir? yazımızı incelediyseniz Ketojenik Diyet Listesi İçinde Neler Bulunur? Ketojenik Diyet Nedir? yazımızı da işinize yarayabilir.

Z. Mine Toprakoğlu

Hastalıklar, diyet, sağlıklı yaşam, besinler, vitaminler ve daha birçok konuda kendime, bilgime güveniyorum. Özel bir firmada diyetisyen olarak çalışıyorum ve sizleri sağlıklı bir yaşama davet ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu