Finans

Hollanda Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl?

Hollanda asgari ücret rakamının yanı sıra, kira fiyatları, market ve ulaşım ücretleri gibi hayat şartları hakkında detaylı bilgileri yazımızda anlatmaya çalıştık.

Yaşam şartları açısından oldukça gelişmiş olan Hollanda, özgürlükler ülkesi olarak da anılır. Özellikle kanal ve köprülerinin çokluğu ile tanınan bu ülke, tarım açısında da çok gelişmiştir. Nüfusunun % 40’lık bölümü endüstri de çalışır. Güvenli ve kaliteli eğitim imkanları ile özellikle öğrencilerin yoğun ilgisini çekmektedir. Peki Hollanda’da hayat şartları nedir? Hollanda asgari ücret, kira, yeme-içme ve ulaşım gibi giderler ne kadardır? İşte bu yazımızda merak edenler için bu ülkenin hayat koşullarını ele alacağız.

Hollanda Asgari Ücret Miktarı

Avrupa’da sanayisi en gelişmiş ülkeler arasında yer alan Hollanda, eğlence ve kültürel açıdan canlı bir yaşam tarzına sahiptir. Bunun yanında yılın ortalama 5 ayı ılık bir iklim hüküm sürer. Ayrıca hem sosyal hem de kültürel aktivite zenginliği ile de dikkatleri üzerine toplar. Tüm bu özellikler yanında Hollanda asgari ücret bakımından İrlanda ve Lüksemburg’dan sonra Avrupa’daki en yüksek ülke olması açısından da ilgi görür.

Haftalık çalışma süresine yasalarla bir netlik getirilmeyen Hollanda’da çalışma saatleri ortalama 36-40 saat arasındadır. Asgari ücret belirlemesi ise 1 Ocak 2022 itibari yapılmış olup aylık brüt 1725 Euro’dur. Yani haftalık 398.10, günlük ise yaklaşık 79.62 Euro’ya denk gelmektedir. Ancak bu rakam 21 yaş ve üzeri için geçerlidir. Çünkü bu yaş altındakiler için rakamlar değişir.

Yaşlara göre Hollanda asgari ücret rakamları brüt ve 40 saat üzerinden şu şekildedir;

  • 15 yaşındakiler için: 2,99 euro
  • 16 yaşındakiler için: 3,44 euro
  • 17 yaşındakiler için: 3,94 euro
  • 18 yaşındakiler için: 4,98 euro
  • 19 yaşındakiler için: 5,98 euro
  • 20 yaşındakiler için: 7,97 euro
  • 21 yaş ve üstü: 9,96 euro

Söz konusu brüt bu fiyatlar elbette 36 veya 38 saat olduğunda farklılıklar göstermektedir. Ücretler; sektör, çalışanın pozisyonu ve firmanın politikasına göre de değişir. Bunun yanında devlet yasal düzenlemeler ile bu ücretlerin altında işçi çalıştırılmasının önüne geçer. Ayrıca yaşı küçük olanlar için diğer belirlenen kriterlere de uymak zorunludur. Aksi takdirde cezai müeyyideler ağır olup firmanın çalışma ruhsatının iptaline giden sonuçlar doğurabilmektedir.

Bunun yanında Hollanda asgari ücreti diğer Avrupa Birliği üyesi ülkelerdeki gibi yılda iki kez düzenlenmektedir. Düzenleme tarihi 1 Ocak ve 1 Temmuz şeklindedir. Artış oranlarına bakıldığında mesela en son 1 Temmuz 2022 de %2,4 oranında yapılmıştır. Belirlenen bu orana riayet edilmesi ise her yaş grubu ve çalışma saatine göre şarttır.

Hollanda’da Yaşamanın Maliyeti Ne Kadardır?

Özgürlükler ülkesi Hollanda’da yaşamak için hayat şartlarını belirleyenlerden biri olan ev kiraları oldukça yüksektir. Bunun nedeni ev sayısında sıkıntı yaşanmasıdır. Kiralar ise lokasyona, evin büyüklüğüne ve oda sayısına göre farklılıklar gösterir.  Mesela şehir dışında 1+1 ev kiraları ortalama olarak 967 Euro civarı iken şehir merkezinde aynı büyüklükte bir evin kirası ise 1.212 Euro’dur. Tabi bu kiralar özellikle endüstrinin yoğun olduğu bölgelerde daha da fazladır. Bu yerlerdeki kiralar elbette Hollanda asgari ücret miktarına göre daha yüksek kalır.

Hollanda hayat şartlarında yeme-içme masrafları ailedeki kişi sayısı, alışkanlıkları ve lokasyona göre farklılıklar göstermektedir. Ortalama market için harcanan bütçe 2022 yılı itibariyle 160 Euro civarı olarak belirlenmiştir. Bunun yanında fiyatlar genel itibariyle temel gıdalar üzerinden hesaplanır. Hollanda asgari ücret ile geçinen birinin göz önünde bulundurması gereken bir gider de ulaşım olarak karşımıza çıkar. Ülkedeki toplu ulaşım araçları için tek bilet fiyatı 3.20 Euro civarıdır. Yani aylık 73 Euro olarak hesaplanmalıdır.

Hollanda’da yaşamak isteyen birinin önemli gider kalemlerinden bir diğeri de fatura tutarlarıdır. Örnek vermek gerekirse yaklaşık 85 metrekarelik bir dairenin ortalama aylık toplam fatura miktarı 210 Euro tutarındadır. Tüm bu örnek ortalama alınan veriler yanında bir de tüketici ihtiyaçlarının belirlenmesinde küresel bir veri tabanı olan numbeo.com’a göz atmakta fayda vardır. Buraya göre 2022 yılı itibariyle sadece tek bir kişinin yaşama maliyeti kira hariç 912 Euro civarıdır. Yine kira hariç 4 kişilik bir ailenin ortalama 3.218 Euro civarı yaşam maliyeti vardır.

Hollanda’da Sağlık ve Eğitim Masrafları Ne Kadardır?

Diğer Avrupa ülkelerine göre Hollanda’da sağlık giderleri yüksektir. Mesela diğer Avrupa ülkelerinde yıllık ortalama sağlık gideri 2.797 Euro’dur. Hollanda’da bu miktar 3.954 Euro’ya kadar çıkabilmektedir. Bunun yanında tüm yetişkinler için sağlık sigortası yapılması mecburidir. Devlet ise mümkün mertebe tüm vatandaşlarına eşit olarak sağlık hizmetlerinden yararlanma fırsatı sunar.

Hollanda’da hayat şartlarında eğitim için harcanması gereken ücretler ise diğer Avrupa ülkelerine göre nispeten düşüktür. Mesela ilk ve orta öğretim ile lise ücretsizdir. Aynı zamanda üniversite eğitimi için belirlenen ücretlerin ödenmesi gerekmektedir. Üniversite maliyetlerine gelince yıllık olarak eğitimin mahiyetine ve üniversitenin bilinirliğine göre değişir. Ancak ortalama bir rakam vermek gerekirse 700-1200 Euro arasında olduğunu söylemek mümkündür. Ülkenin eğitim politikalarına göre ayrıca kişilerin gelir durumlarına göre burslar verilmektedir.

Hollanda’da lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler, üniversite okudukları dönem sonrası da genelde burada kalmayı tercih eder. İş bulma ve çalışma fırsatı yakaladıkları zamanda bu ülkede çalışma izni almaya çalışırlar. Eğitim masraflarının devlet tarafından süspansiyon edilmesi sayesinde düşük olan eğitim maliyetleri ise öğrencilerin bu ülkeye gelmeleri için bir çekim alanı oluşturmaktadır.

Özet olarak Hollanda’da yaşamayı düşünen biri konaklama bedeli olarak ortalama 400-700 Euro öder. Bu hariç ceplerinde bulundurması gereken miktar ise en az 500 Euro’dur. Çünkü ulaşım, kültürel aktiviteler, yemek içme ve cep harçlığı genelde bu kadar tutar. Burada yaşayanların çoğunluğu için Hollanda asgari ücreti ile refah bir hayat sürdüklerini söylemek mümkündür. Eğer siz de özgür bir ülkede öğrenim görmek ve yaşamınızı farklı bir boyuta taşımak istiyorsanız gözünüzü karartıp kendinize bir şans verebilirsiniz.

Hollanda Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl? yazımız ilginizi çektiyse İngiltere Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu