Eğitim

Hollanda Üniversiteleri Arasında En İyileri Hangileri?

Hollanda üniversiteleri, bugünlerde ülkemizde popülerlik kazanmaya başladı. Birçok üniversite adayı bu üniversiteleri kazanmak istiyor. Bu durumda ülkemizdeki eğitim şartları da çok doğal olarak etkili olabiliyor. Eğer sizler de “Hollanda üniversiteleri arasında en iyileri hangileri?” sorusuna cevap arıyorsanız aşağıdaki listeye bir göz atın! Sizin için en bilinen ve eğitimi en iyi seviyede olan birkaç üniversiteyi liste haline getirdik. Bu listedeki üniversitelerden herhangi birini gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Çünkü eğitim kalitesi hepsinin oldukça üst düzey denilebilir.

 • Amsterdam University
 • Erasmus University Rotterdam
 • University of Twente
 • Wageningen University
 • Leiden University
 • Utrecht University

Hollanda Üniversitelerinde Nasıl Eğitim Alabilirsiniz?

Dünyanın çeşitli ülkelerinde üniversite eğitimi almak mümkün olabilmektedir. Ancak genel olarak her ülkenin kendi içerisinde farklı süreçlere sahip olduğunu ifade etmeliyiz. Diğer ülkelerdeki üniversiteler gibi Hollanda üniversiteleri de çeşitli süreçlere sahiptir. Bu konuda danışmanlık yapan özel şirketlere danışmak sizler adına faydalı olabilir. Ek olarak, aşağıdaki şartları yerine getirmeniz gerektiğini ve bu şartlara göre seçileceğinizi unutmayın!

 • Lise diplomasına sahip olmak.
 • Başvurduğunuz bölüm ve okul için yeterli puanlara sahip olmak.
 • İngilizce yeterliğinizi ölçmek için uygulanan IELTS sınavında minimum 6,0 puan almak.
 • Niyet mektubu hazırlamak. (niyet mektubunun etkileyici olması sizlerin kabul edilme ihtimalinizi direkt olarak etkileyecektir.)

Hollanda’da En İyi Eğitim Alabileceğiniz Üniversite Hangisidir?

Bir üniversiteyi, ülkenin en iyi üniversitesi yapan çeşitli faktörler vardır. Örneğin ülkemizin en iyi üniversitelerine bir göz atalım! Hepsinin harika bir kampüsü var. Boğaziçi Üniversitesi adeta bir köprü manzarası sunuyor. Orta Doğu Teknik Üniversitesi doğal bir parktan farksız. Aynı durum Hollanda’da en iyi eğitim alınabilecek üniversiteler için de geçerli olmaktadır.

TU/Delft University, Hollanda’nın öğrenci şehri olarak bilinen Delft şehrinde yer almaktadır. Hollanda sınırları içerisinde yer alan en büyük üniversitesidir. Bunun yanında Hollanda üniversiteleri içerisinde bulunan ve akademik anlamda en iyi teknik üniversitedir. Bu nedenle büyük hedefleri olan öğrenciler için TU/Delft University harika bir seçim olabilir.

Hollanda Üniversite Fiyatları

Sizlerin de bildiği gibi yurt dışında üniversite okumak genellikle oldukça masraflı bir iştir. Özellikle de ülkemizdeki kur farkı nedeniyle bu durum daha çok göze çarpmaktadır. Yine de yurt dışının seçkin okullarında eğitim almak çoğu zaman buna değer. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde Hollanda üniversiteleri burs imkânları ile ilgili de bilgi vereceğiz. Ancak buna geçmeden önce üniversitelerin fiyatları ile ilgili birkaç bilgi aktaralım.  

Öncelikle Hollanda’da üniversite okumak istiyorsanız program türüne göre vereceğiniz yıllık ücret değişmektedir. Doğal olarak yüksek lisans ve lisans programlarından farklı ücretler alınmaktadır. Şimdi bu ücretlerin ortalamalarına bakalım.

 • Lisans programları yaklaşık olarak 6.000 Euro – 15.000 Euro aralığındadır.
 • Yüksek Lisans programları yaklaşık olarak 8.000 Euro – 20.000 Euro aralığındadır.

Hollanda Üniversitelerinde Hangi Bölümler Bulunmaktadır?

Ülkemizde üniversite eğitiminin kalitesi her ne kadar tartışılıyor olsa da genellikle standartlar yönü ile Avrupa ülkelerine benzemektedir. Bu nedenle Hollanda üniversiteleri içerisinde yer alan bölümler, bizim üniversitelerimizdeki bölümlere benziyorlar. Tabi ki de ufak tefek farklılıklar bulunuyor ancak bunlar göz ardı edilebilecek şeylerdir. Özellikle de ülkemizdeki eğitim anlayışının farklı temellere sahip olması nedeniyle bu tip şeyleri olağan görmek gerekiyor.

Bugünlerde Hollanda üniversiteleri içerisinde yer alan en popüler alanların Tıp, Hukuk, Eğitim, Matematik ve Bilgisayar Mühendisliği olduğunu ifade edebiliriz. Bu bölümleri bitirdiğiniz takdir de hem Hollanda’da hem de Avrupa’nın çok çeşitli yerlerinde iş bulma şansınız olacaktır.

Hollanda’da Denklik Veren Üniversiteler Hangileridir?

Ülkemiz üniversiteleri ve YÖK ile denklik veren üniversiteler bulmak çok önemlidir. Çünkü ilerleyen zamanlarda ülkemize gelebilmek ve mesleğinize devam edebilmek adına bu süreçten geçmelisiniz. Aksi durumda Türkiye’ye dönmek istediğiniz zaman büyük problemler yaşayabilirsiniz. Ayrıca bu durum ile karşılaşmamak için üniversite tercihi sürecinde denklik durumlarına göz atmalısınız. Genel olarak bunu yapmak adına YÖK’ün sitesine göz atabilirsiniz. Burada denklik durumları ile ilgili olarak birçok detay yer alıyor. Ancak Hollanda üniversiteleri arasında denklik verenleri biz aşağıda listeledik. Bunlara bir göz atabilirsiniz!

 • Eindhoven University of Technology
 • Leiden University
 • Delft University of Technology
 • University of Groningen
 • University of Twente
 • Utrecht University
 • Erasmus University Rotterdam
 • University of Amsterdam

Hollanda Üniversiteleri Burs İmkânları Var Mı?

Burs sistemi dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Avrupa’da da oldukça sınırlı diyebiliyoruz. Özellikle de lisans öğrencilerinin bugünlerde burs bulabilmeleri için olağanüstü seviyede başarılı olmaları beklenmektedir. Bu durum nedeni ile Hollanda üniversiteleri içerisinde burs bulmaya çalışmak hem uğraştırıcı hem de çoğu zaman karşılıksız bir çaba olarak kalacaktır.

Peki, aynı durum yüksek lisans için de geçerli mi? Hayır! Yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin burs bulması hiç de zor değil. Öncelikle ülkemizdeki TEV vakfı, MEB’in verdiği YLSY burslarından faydalanmayı deneyebilirsiniz. Bu bursları almaya hak kazanamazsanız Hollanda’da burs veren üniversitelere göz atmanız işe yarayabilir. Böylece üniversite hayatınızı çok daha verimli bir şekilde geçirme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Hollanda Üniversiteleri Arasında En İyileri Hangileri? yazımızı okuduysanız İtalya’nın En İyi Üniversiteleri Hangileridir? yazımıza da göz atmalısınız.

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu