Sağlık

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir, Sendroma Ne İyi Gelir?

Huzursuz bacak sendromu nedir, huzursuz bacak sendromu belirtileri nelerdir? Kişilerin bacakların sabit tuttulmadığı, sürekli hareket etme isteği uyandıran bir rahatsızlık olarak açıklanabilir ancak bundan daha fazlası olduğunu söylemek isteriz. Birçok nedeni olabilir. Dilerseniz tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Vücutta bacaklarda görülen kronik bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık tıbbi açıdan değerlendirildiğinde sorunun psikolojik olduğu bilinmektedir. Öncelikle huzursuz bacak kişinin otururken ya da yatarken farkında olmadan bacaklarını hareket ettirme isteği olarak bilinmektedir. Huzursuz bacak sendromunun diğer adı HBS’dir. Huzursuz bacak sendromu bacağınızı serbest bırakmakla düzelmez. Tedavi edilmemesi durumunda ilerleyen süreçlerde şiddetini arttırmaktadır. 

Huzursuz bacak sendromu belirtileri nelerdir diye soranlar için kontrolsüz bacaklar ile görülmektedir. Bu hastalığa sahip olan insanlar sürekli olarak bacaklarını sabit tutmaktan rahatsız olurlar. Hareket etmek ve sürekli yürümek isterler. Bacaklarını hareket ettirmedikleri zamanlarda dizlerinde titreme görülmektedir. Bu tip bir belirti görülmesi durumunda hastaneye gidilmesi önerilir. Huzursuz bacak sendromu yaşanmasının başlıca nedenleri şunlardır;

 • Kontrolsüz alkol tüketimi
 • İlaç kullanımına bağlı yan etkiler
 • Nöropati
 • Demir eksikliği
 • Hormonal dengesizlik

Huzursuz bacak sendromu nedir sorunusu bu şekilde açıklayabiliriz. Peki tanı nasıl konur?

Huzursuz Bacak Sendromu Tanısı Nasıl Konulur?

Huzursuz bacak sendromu kolayca tanısı konabilen bir rahatsızlıktır. Huzursuz bacak sendromu belirtileri gösterilmesi durumunda nöroloji ve psikoloji bölümlerine gitmek gerekir. Çünkü bu hastalığı tetikleyen iki durum vardır. Birincisi psikolojik yaşanan durum stres, kaygı vb. diğeri ise nörolojik sorun vücutta eksikliği görülen hormon bozuklukları ya da farklı rahatsızlıklar. Tanı koyma aşamasında uyku testi, kan tahlili ya da elektro fizyoloji testleri uygulanabilir. Sonrasında tanı konur. 

Huzursuz bacak sendromunda 2 farklı tanı bulunmaktadır. Bu tanılar hastalığın hangi sebeplerden ortaya çıktığını gösterir. İdyopatik huzursuz bacak sendromu genellikle ailevi kalıtsal genler yoluyla geçebilmektedir. Eğer bu sorun bir dönem ebeveynlerde görülmüşse hastada da görülmesi muhtemeldir.

Bir diğer huzursuz bacak sendromu tanısı ise aslında bunun sadece farklı bir hastalığın belirtisi olduğunu göstermektedir. Yani bazı hastalıklar aslında beklenenin aksine farklı hastalığı tetiklemektedir. Yapılan kan tahlilinin asıl amacı da tam olarak budur. Gebelik, romatizma, vitamin eksikliği vb. birçok hastalığın belirtisi olarak huzursuz bacak sendromu görülmektedir. 

Huzursuz Bacak Sendromuna Ne İyi Gelir?

Birçok farklı hastalığa karşı iyi gelen besin grupları olduğu bilinmektedir. Doğada var olan her bitkisel ürün aslında insan sağlığında birçok yönden olumlu etkiler yaratabilmektedir. Huzursuz bacak sendromu tedavisi sürecinde olumlu etkileri daha fazla görebilmek için bazı bitkiler ve besinler tüketilebilir. İşte huzursuz bacak sendromuna iyi gelen besinler şunlardır;

 • Hindistan cevizi yağı
 • Nane Çayı
 • Elma sirkesi
 • Lavanta 
 • Çörek otu yağı
 • Hardal tohumu

Hamilelerde Huzursuz Bacak Sendromuna Ne İyi Gelir?

Hamilelik döneminde ortaya çıkan bu sendrom doktor kontrolünde tedavi edebilir. Genellikle gebelik döneminde vücut birçok yönden vitamin kaybı yaşamaktadır. Bu vitamin kaybı demir eksikliği vb. sorunlara neden olur. Hamilelik döneminde bunu destekleyecek besinler doktor kontrolünde tüketilmelidir. Genellikle doktorlar vitamin eksikliğine karşı zararı dokunmayacak vitamin takviyeleri de verebilir.

Hamilelik döneminde huzursuz bacak sendromu yaşandığında ve gerekli testler yapıldığında ortaya bir veri çıkmadıysa bunun nedeni stres olabilir. Özellikle de doğumun yaklaşmasıyla birlikte stres ve kaygı gebelikte sıkça görülmektedir. Buna bağlı olarak bazı sakinleştirici yöntemlere başvurulabilir. Müzik dinlemek, kitap okumak, nefes egzersizleri ve bir şeyler seyretmek üzerinizdeki baskı ve stresi azaltacaktır. Huzursuz bacak sendromunu gebelik döneminde yaşıyorsanız tüm tedavileri denemelisiniz. Bu sebeple doktor kontrolü bu süreçte en önemli unsurdur. 

Huzursuz Bacak Sendromun Tedavi Yöntemleri

Huzursuz bacak sendromu yaşayan hastalar gerekli testleri yaptıklarında hastalığın sebep olduğu neden ortaya çıkacaktır. Bu durumda huzursuz bacak sendromu tedavisi uygulanmaya başlar. Bu tedavi sürecinde vücutta eğer eksik bir hormon ya da vitamin bulunduğunda doktorlar tedavi süreci için ilaç verecektir. Bu ilaçları düzenli kullandığınızda bir süre sonra belirtilerin kaybolacağı görülecektir. 

Huzursuz bacak sendromu genellikle duygusal ve psikolojik etkenlere bağlı olarak da ortaya çıkmaktadır. Eğer bu tip bir durumla karşı karşıyaysanız birçok tamamlayıcı tedavi yöntemi doktorlar tarafından önerilir. Bu tamamlayıcı tedavi yöntemleri halk arasında alternatif tıp olarak bilinir. İşte huzursuz bacak sendromu tedavisi için uygulanabilecek yöntemler şunlardır;

Yoga

Yoga yapmak iç huzur ve stresten arınmak için harika bir yöntemdir. Yoga yaparak insanların streslerinden tamamen kurtulması hem de vücutlarına esneklik kazandırmaları mümkün hale gelir. Bu süreçte zihni boşalttığınızda vücudunuzdaki stres ve kaygı azalır. Huzursuz bacak sendromu belirtileri de buna bağlı olarak azalabilir. 

Akupunktur

İğnelerin kullanılmasıyla yapılan bu tamamlayıcı tıp tedavisi oldukça etkili bir sakinleştiricidir. Vücudunuzun belli bölgelerinde bulunan kas kütleleri ve sinir uçları iğnelerin temasıyla birlikte gevşer ve rahatlar. Vücutta oluşan ağrıları gidermek ve sürekli bacaklarda yaşanan titreme, hareket hali bu yöntemle azalacaktır. Stres ve sinir konusunda şikayetleri olan hastaların bu tedaviyle rahatladıklarını görmek mümkündür. 

Alkol Diyeti

Alkol tüketiminde aşırıya kaçmak huzursuz bacak sendromu nedenleri arasında en bilinenidir. Stres ve mutsuzluk hissi yaşayan insanların rahatlamak için çok fazla alkol tükettiğine rastlamak mümkündür. Huzursuz bacak sendromunun aşırı derecede ilerlememesi için alkolden bir süre uzak durmak ya da çok az miktarda tüketmek önerilmektedir. Alkol sinirlerin kontrolünün kaybına neden olur ve vücudu uyuşturur. Bu sebeple huzursuz bacak sendromu etkisi artmaktadır. Eğer alkolü bırakırsanız bu durum tedavi sürecinde olumlu etkiler yaratacaktır. En önemlisi de doktorunuzun verdiği ilaçlarda olumsuz etki yaratmamak için alkol kullanımı sonlandırılmalıdır. 

Masaj

Masaj yaptırmak vücuttaki gerginliği azaltır. Kaslarda yaşanan tutulmaları giderir. Üstelik tüm stresin düzenli masaj uygulayarak azaldığın görmek mümkündür. Huzursuz bacak sendromu tedavisi içerisinde bacak kaslarında aşırı kasılma görülmektedir. Romatizma ve sinir sistemi hastalıkları olan insanlarda bacak kaslarının yumuşaması masaj ile mümkün hale gelir. 

Spor Yapmak

Vücudunuzda artan enerji birikimini doğru şekilde kullanmakta fayda vardır. Bacaklarınız kontrolü kaybettiğinde siz bu enerjiyi olumlu şekilde yönlendirin. Kas gücünüzü arttıracak sporlar deneyin. Eğer gün içerisinde huzursuz bacak sendromu nedeniyle yorgunluk hissediyorsanız kendinizi yormayacak hafif egzersizler yapın. Kaslarınızı geliştirmeye yönelik yapılan sporlar vücuttaki stresi azaltır. Dopamin hormon dengesizliği yaşıyorsanız spor ve egzersiz olumlu etkiler yaratacaktır. 

Huzursuz Bacak Sendromu Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Huzursuz bacak sendromu tedavisi etken durumuna göre zorunlu değildir. Yani hastalar eğer nörolojik bir rahatsızlık yaşamıyorsa tek sorun strese bağlı oluşan rahatsızlık haliyse zorunlu bir tedavi gerekmez. Ancak huzursuz bacak sendromu gebelik döneminde, nöropati, romatizma gibi rahatsızlıklarda tedavi gerektirir. 

Huzursuz bacak sendromu tedavisi uygulamamak ilerleyen süreçte eğer stres azaltmak üzerine doğal yöntemler uygulanırsa etkiler hızla azalır. Ancak tedavi etmeden etkilerin daha da arttığı, titreme ve bacakta oluşan hareket miktarının artması hastalığın ilerliyor olduğunu gösterir. 

Huzursuz bacak sendromunun aşırı derecede ilerlemesi sonucu yatakta aşırı titreme nedeniyle uyku arasında uyanmalara ve uyku kalitesinde düşüşe neden olur. Ayrıca yorgunluk etkisi de zamanla artacaktır. Eğer hastalık durumunuz genetik nedenlerden dolayı değilse tedavi edilmesinde fayda vardır. Huzursuz bacak sendromu psikolojik etkenlerden dolayı yaşanıyorsa insanı mental rahatsızlık hissine sokacaktır. Bu sebeple psikolojik anlamda sürekli rahatsız hissetmeye neden olabilir. 

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir, Sendroma Ne İyi Gelir? yazımızı beğendiyseniz Migren Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Geçer? yazımızı da işinize yarayabilir.

Kaynak: Wikipedi

Z. Mine Toprakoğlu

Hastalıklar, diyet, sağlıklı yaşam, besinler, vitaminler ve daha birçok konuda kendime, bilgime güveniyorum. Özel bir firmada diyetisyen olarak çalışıyorum ve sizleri sağlıklı bir yaşama davet ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu