Seyahat

İç Anadolu’da Nereler Gezilir? İç Anadolu Bölgesi Gezi Rehberi

İç Anadolu’da nereler gezilir, tarihi ve turistik yerler neresidir? Bu gibi soruların ve daha fazlasının cevabını bulmak için yazımıza mutlaka göz atın.

Yedi coğrafi bölgemizden biri İç Anadolu’dur. Ankara, Eskişehir, Ankara, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Aksaray, Nevşehir, Yozgat, Kayseri, Sivas, Niğde, Karaman bu bölge içindedir. İç Anadolu’da nereler gezilir? Bu bölgemizde gezilecek ve görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellikler bulunmaktadır. İç Anadolu’da kaçırılmaması gereken yerler hakkında bilgi vereceğiz.

 Türkiye’nin en gelişmiş bölgelerinden biri olan İç Anadolu Bölgesi’nde kıyı şeridi olmadığı için yaz turizmi yapılamamaktadır. Kış turizmi ve kültür tarih turizmi ise yazların sıcak ve kurak, kışların ise dondurucu geçtiği bu bölgede gelişiyor.

İç Anadolu’da Nereler Gezilir?

Porsuk Çayı ve Adalar

Porsuk Çayı ve Adalar (İç Anadolu'da nerler gezilir?)
Porsuk Çayı ve Adalar (İç Anadolu’da nereler gezilir?)

İç Anadolu’da nerler gezilir listemizin başında turistik yerler arasında olan Eskişehir, son yıllarda turizmde önemli bir artış yaşayan Türk şehirlerinden biridir. Porsuk Çayı ve Eskişehir’deki Adalar Bölgesi, Türkiye’deki farklı bir kentsel gelişme tarzının tartışmasız örnekleridir. Bu en önemli Eskişehir turistik cazibe merkezi sadece ülkemizde değil Avrupa’da ve tüm dünyada da büyük ilgi görmektedir. Eskişehir’in en işlek yerlerinden biri olan, öğrenci kenti olarak tanınan, her yaştan insana hitap eden Porsuk Çayı ve Adalar bölgesinde dilerseniz tıpkı Venedik’te olduğu gibi gondollara binebilir veya daha kapsamlı Esbot keşiflerinde yerinizi alabilirsiniz. Adalar, trafiğe kapatılan Porsuk Çayı’nın ikiye ayrıldığı, kafe ve restoranların bulunduğu ender yerlerdendir. Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi, Türkiye’de yıllık ‘en yaşanabilir yerler’ sıralamasında yer alabilecek tek bölge olması nedeniyle mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Anıtkabir

Anıtkabir (İç Anadolu'da nerler gezilir?)
Anıtkabir (İç Anadolu’da nereler gezilir?)

İç Anadolu’da nerler gezilir listemizin bu sırasındaAnıtkabir, Ankara’da görülecek yerler listesinde eşsiz bir yere sahiptir. İç Anadolu’da nereler gezilir? sorusuna Sadece Ankara’da değil, Türkiye’de de görülmesi gerekenler listesinde yer almaktadır. Anıtkabir’i her yıl yüzlerce yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor. Ankara şehir merkezinin Anıttepe semtinde yer alan Anıtkabir’de Atatürk’ün bulunduğu ana yapı dışında özel müzeler de bulunuyor. Atatürk’ün balmumu heykeli, top arabası, kullandığı otomobiller, nadir bulunan eşyalar ve yayınlar Anıtkabir Atatürk müzesinde sergilenmektedir. Görsel olarak, Türk Kurtuluş Savaşı’nın bir projektör kullanılarak yeniden inşası ve Atatürk’ün el yazısıyla yazılmış notları bulunur. Ayrıca sevgili köpeğimiz Fox’un mumyası da atamızın hayvan sevgisini temsil ediyor. Kısacası Atatürk’ün hayatına dair hemen hemen her şey bu müzededir.

Hobbit Evleri

Hobbit Evleri (İç Anadolu'da nerler gezilir?)
Hobbit Evleri (İç Anadolu’da nereler gezilir?)

Sivas Belediyesi’nin şehir merkezine yaklaşık 6 kilometre uzaklıktaki Paşabahçe Piknik ve Mesire Alanı’na diktiği Hobbit Evleri yoğun ilgi görüyor. Mutfak, banyo, tuvalet ve yatak odası hepsi mevcuttur. Piknik ve dinlenme alanı içerisinde yer alan Hobbit yamaç konutları, yeşillik ve doğa ile baş başa kalabileceğiniz bir dinlenme alanı sunuyor. İç Anadolu’da gezilecek yerler arasında benzersiz ve dikkat çekici olan bu evler şimdilik sadece iki günlüğüne kiralanabiliyor. Bu özellikleriyle Sivas, İç Anadolu’da gezilecek yerler listesinde olmayı hak ediyor.

Mevlâna Türbesi Müzesi

Mevlana Türbesi (İç Anadolu'da nerler gezilir?)
Mevlana Türbesi (İç Anadolu’da nereler gezilir?)

Mevlâna Türbesi ve içindeki müze Konya’nın Karatay bölgesinde bulunmaktadır. İç Anadolu’da nereler gezilir? sorusunun yanıtı hiç şüphesiz Mevlâna türbesidir. Bugünkü formu yıllar içinde yapılan eklemeler sonucu oluşmuştur. Mevlâna Müzesi ülkemizde hem Müslümanların hem de farklı inançlara sahip insanların uğrak noktasıdır. Şeb-i Aruz ayinleri sırasında ciddi anlamda turistleri kendine çeken Mevlâna Türbesi ve Müzesi ile dünyada hemen hemen herkesin saygı duyduğu Mevlâna Celaleddin Rumi ve evliyalarının mezarlarının bulunduğu bu alan büyülü yönleriyle görenleri hayrete düşürüyor.

Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi (İç Anadolu'da nerler gezilir?)
Ihlara Vadisi (İç Anadolu’da nereler gezilir?)

Kapadokya’yı ziyaret eden gezginlerin uğrak noktası olan Ihlara vadisinde eski sığınaklar ve şapeller bulunuyor. Ihlara Vadisi, özellikle bahar aylarında turistlere ışıl ışıl çiçeklerden oluşan muhteşem bir görsel şölen yaşatıyor. Ihlara Vadisi haftanın yedi günü açıktır ve ziyaretçilerin giriş için ücret ödemesi gerekmektedir. İç Anadolu’da doğal ihtişamıyla öne çıkan bu yeri mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Ilgaz Kayak Merkezi

Ilgaz Kayak Merkezi (İç Anadolu'da nerler gezilir?)
Ilgaz Kayak Merkezi (İç Anadolu’da nereler gezilir?)

Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden biri olan Ilgaz Kayak Merkezi, Ankara ve Kastamonu illerinin sınırında yer almaktadır. Çok sayıda kayakçıyı ağırlayabilen Ilgaz Kayak Merkezi, yılın altı ayı karla kaplıdır. Ilgaz Milli Parkı ile iç içe olan Ilgaz Kayak Merkezi, milli park olması nedeniyle ayrı bir öneme sahiptir. Hem çocuklar hem de yetişkinler için pistlerin yer aldığı kayak merkezi Ankara ilçesine yaklaşık 70 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

İç Anadolu Bölgesi’nde Yer Alan Tarihi Yerler Nelerdir?

İç Anadolu’daki tarihi yerler oldukça fazladır. Bu bölgede gezilecek başlıca yerler ve görülecek yerler şunlardır:

  • Tuz Gölü (Ankara, Konya ve Aksaray arası)
  • Göreme (Zemi Vadisi)
  • Avanos’un (Nevşehir)
  • Kapadokya Peri Bacaları (Niğde, Nevşehir ve Aksaray arası)
  • Sivas Balıklı (Kangal) Kaplıcaları
  • Sivas Divriği Ulu cami
  • Buruciye Medresesi Sivas
  • Gök Medrese Sivas
  • Hacı Bektaşi Veli Medresesi Nevşehir.

İç Anadolu’da Turistik Yerler Nerelerdir?

İç Anadolu’da ziyaret etmek için turistik yerler mi arıyorsunuz? İç Anadolu’da turistik yerler gezilecek yerler için güzergahlar oluşturmak, bu bölgeyi keşfetmek, otantik Türk yemeklerinin izlerini takip etmek ve çocuklarınıza Anadolu’yu anlatmak için size bir strateji sunuyoruz. İşte İç Anadolu’da mutlaka görülmesi gereken yerler:

Kızılcahamam

Kızılcahamam (İç Anadolu'da nerler gezilir?)
Kızılcahamam (İç Anadolu’da nereler gezilir?)

Kızılcahamam, Ankara’nın bir ilçesidir. Ankara şehir merkezinin kuzeyinde yer almaktadır. Bolu ve Ankara gibi komşu illere yakındır. Kültürel ve ekolojik yapısı ile şehir merkezine 90 kilometre uzaklıkta bulunan bölge görülmeye değer destinasyonlardan biridir. İlçenin termal su kaynakları sağlık turizmi için son derece önemlidir. Kızılcahamam’ın bulunduğu bölgedeki köy kalıntılarını eski uygarlıklara dayandığı için Orta Anadolu’da görülecekler listenize eklemenizi öneririz. Alicin Manastırı, Başköy Kalesi, Abaç Peri Bacaları, Avlu Ağacı Köyü, Soğuksu Milli Parkı, Kızılcahamam doğal ve tarihi güzellikleriyle öne çıkıyor.

Odunpazarı

Odunpazarı (İç Anadolu'da nerler gezilir?)
Odunpazarı (İç Anadolu’da nereler gezilir?)

Odunpazar, Eskişehir’in çekirdek ilçelerinden biridir. 2008 yılında şehir merkezi biri Odunpazarı bölgesi olmak üzere iki bölüme ayrıldı. Bir topluluk olarak uzun bir geçmişi vardır ve geniş bir bölgeye yayılmıştır. Eskişehir’in en popüler turistik yerlerinden biridir. Tarihi dokusu korunması ile öne çıkmaktadır. Odunpazar Evleri, Kurşunlu Külliyesi, Atlıhan Çarşısı, Reşadiye Camii, Balmumu Heykel Müzesi, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Porsuk Çayı ve Adalar, İç Anadolu’da görülmesi gereken yerler arasındadır.

Güzelyurt

Güzelyurt (İç Anadolu'da nerler gezilir?)
Güzelyurt (İç Anadolu’da nereler gezilir?)

İç Anadolu’da gezilecek yerlerden biri olan Güzelyurt (Aksaray) devasa taş sarayları, kayalara oyulmuş kilise ve manastırları, sıcakkanlı insanlarıyla dikkat çekici bir ambiyansa sahiptir. İç Anadolu’da turistik yerler içerisinde yer alan Güzelyurt tarihi dokusu ile gündelik hayat neredeyse kesintisiz bir şekilde devam etmektedir. Bu konum, manzara değişikliği arayan kişiler için idealdir. 1965 yılında Gelveri olan kasabanın adı Güzelyurt olarak değiştirilmiştir. Güzelyurt’ta görülmesi gereken yerler arasında Kilise Camii, Manastır Vadisi, Hagios Mamas Manastırı, Kızıl Kilise ve Ambazo Baba Türbesi sayılabilir.

Göreme

Göreme (İç Anadolu'da nerler gezilir?)
Göreme (İç Anadolu’da nereler gezilir?)

Kapadokya gezinizin bir parçası olarak Göreme’yi ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Kapadokya’nın mücevheri Göreme, hiç şüphesiz İç Anadolu’da turistik yerler gezilecek yerler listenizde olmalıdır. Geçmişte aktif yanardağ olan Erciyes ve Hasan Dağları’nın açığa çıkardığı lav ve küllerden oluşan tüf tabakası, Kapadokya’nın doğal formlarının temelini oluşturmuştur. Erozyon, tüf tabakasını yok ederek geriye derin vadiler, kanyonlar ve bazalt kaya tepeli peribacaları bırakmıştır. Kapadokya, günümüzde kayalara oyulmuş ve duvar resimleriyle süslenmiş katedralleriyle ünlüdür. Emici olmayan boya tüfleri üzerinde oluşturulan freskler günümüze kadar canlılığını koruyarak gelmiştir. Göreme, bölgedeki en çarpıcı fresk kiliselere sahiptir.

Bu yazımızda tatilinizi değerlendirmek için İç Anadolu Bölgesi’nde nereleri gezebileceğinizi anlattık. Bu yazıyı referans alarak tatil rotanızı oluşturabilirsiniz.

İç Anadolu’da nereler Gezilir? İç Anadolu Bölgesi Gezi Rehberi yazımızı ilginizi çektiyse Bolu Gezilecek Yerler Listesi | Her Mevsim Ayrı Güzel yazımıza da göz atabilirsiniz.

Senem Ildırlı

Gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi, yeni insanlarla tanışmayı ve yeni lezzetler denemeyi, kısacası yeni olan her şeyi seviyorum Burada da kendi gözlemlerimi, anılarımı yazmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu