Eğitim

IELTS Nedir? IELTS Sınavı Ücreti Ne Kadardır?

IELTS nedir? IELTS sınavı notunuzun kaç olması sizin yararınıza olacaktır ve ne için bu sınava girmelisiniz? Tüm bu ve daha fazla sorunun cevabını merak ediyorsanız yazımızı incelemelinizi tavisye ediyoruz.

Türkiye’deki ve dünyadaki pek çok firma tarafından işe alım sürecinde bakılan IELTS sınavı kariyer yapmak isteyen kişiler için oldukça önemlidir. Yabancı dil seviyenizi ölçmek için yapılan bu sınav sonucunun iş başvurularızda veya cv’inzde yer alması sizin yararınıza olacaktır. İsterseniz ilk olarak IELTS nedir sorusunun cevabı ile yazımıza başlayalım.

IELTS Nedir?

IELTS nedir sorusunun en kısa cevabı; İngilizce kullanılan ülkelerde, çalışmak veya eğitim almak isteyenlerin girdiği bir sınavdır. Fakat sadece bununla sınırlı değildir, zira İngilizce seviyesini kesin ve net bir şekilde ölçen bir sınav olduğundan ötürü, pek çok kurumsal firma, kişinin İngilizce seviyesini ölçmek için IELTS üzerinden almış olduğu skora bakmaktadır. Bu sebeple IELTS sınavından alınan skor çok önemlidir.

IELTS Gerekli Mi?

Yabancı dil seviyenizi kesin bir şekilde ölçen tek sınavdır. Başka sınavlarda yabancı dil seviyenizi ölçebilse de, IELTS konu ile alakalı onlarca uzman çalıştırmakta ve bu sınav o uzmanlarca yapılmaktadır. IELTS sınavı şuan için dünya çapında pek çok ülkede kabul görmektedir. Yani IELTS skorunuz iyiyse, hemen hemen her ülke sizi İngilizce biliyor olarak kabul eder. Yani sınav sonucunuzu dikkate alır.

IELTS Türkiye’de Gerekli mi?

Evet, Türkiye’de pek çok firma artık IELTS skoruna göre personel almaya başlamıştır. Eskiden bankaların, kurumsal şirketlerin kendi uyguladıkları özel sınavlar vardı ve bu sınav sonuçlarına göre alım yapılırdı, fakat şu anda pek çok şirket IELTS skorunu önemsemeye başladı ve bu skora göre alımlar düzenlenmeye başladı.

IELTS Sınavlarına Kaç Kişi Giriyor?

2016 yılında yaklaşık olarak 3 milyon kişi bu sınava girmiştir. Bu sebeple IELTS, son derece kabul gören bir sınavdır.

IELTS Sınavı Nasıldır?

IELTS sınavı, dinleme, konuşma, okuma ve yazma olmak üzere dört temel beceriye odaklanmakta ve bu becerilerde kişiyi ölçmektedir. Haliyle diğer seviyeleriniz iyi olsa bile, birkaç beceride eksiğiniz varsa IELTS sınavından iyi skor alamayabilirsiniz. Fakat IELTS sınavı dil gelişiminizi ölçmek amacıyla uygulayabileceğiniz en iyi sınavlardan biridir.

IELTS Konuşma Sınavı Nasıl Yapılıyor?

  • İlgili üniversitenin seçkin uzmanları tarafından yüz yüze yapılmaktadır.
  • Konuşma esnasında ses kaydı alınmakta ve verilen puanlar diğer uzmanlar tarafından da dinlenmektedir.

IELTS Sonucu Kaç Yıl Geçerlidir?

IELTS’den alınan puanlar iki yıl boyunca geçerlidir. Kişi herhangi bir durumda bu puanlarını rahatlıkla kullanabilir. İki yıl sonra kişinin yeniden IELTS sınavına girmesi gerekebiliyor.

IELTS Sınav Ücreti Ne Kadar?

2022 yılı için geçerli olan IELTS sınav ücreti 1950 TL’dir. IELTS sınavına girebilmek için bu miktarda bir ödeme yapılması gerekmektedir. Fakat sınavdan aldığınız skorlar, iki yıl boyunca geçerliliğini korumaktadır. Eğer skorlarınızın yükseldiğini düşünüyorsanız sınava yeniden girmeniz gerekir.

IELTS’den Yüksek Almanın Yolları

IELTS sınavından yüksek puan almanın tek yolu, İngilizceyi öğrenmiş olmaktır. Eğer dili zaten biliyorsanız, bu sınav için ekstra çalışmanın bir manası yok muhtemelen sınav sonuçlarınızda hiçbir değişiklik yaratmayacak, zira seviye yükselmesinden bahsetmekteyiz. IELTS’den aldığınız notların yarım puan kadar yükselmesi, genel seviyenizle doğrudan alakalıdır, eğer düşük seviyelerdeyseniz sadece 1 ay içinde 1 puan ilerleyebilirken, iyi seviyede İngilizce bilenlerin ilerlemesi zannedildiği kadar kolay olmamaktadır. B2 seviyesinde birinin IELTS’den 1 puan yükselmesi için 5-6 ay eğitim alması gerekebilir.

IELTS Sınavına Nasıl Hazırlanmalıyım?

Aslında çok fazla bir şey yapmanıza gerek yok. Özel bir hazırlanmaya gerek yok, çünkü sınavda grammer, kelime veya dil bilgisi bulunmamaktadır. İngilizce konuşup, yazıp, dinleyip, okuyacaksınız ve bunlarda ne kadar iyi olduğunuz ölçülecek. Sınavda en ufak bir grammer yani dil bilgisi, kelime sorumu yoktur. Bunlarla seviye ölçülmemektedir.

IELTS Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

Sınav tarihini takiben 13 gün içinde açıklanmaktadır. Açıklanan notlar 2 yıl boyunca geçerliliğini koruyor.

IELTS Sınav Puanları Nasıl?

  • Sınav puanlaması 0’dan 9’a kadardır.
  • 4-4.5 arası puan B1 seviyesini işaret eder.
  • 7.0-8.0 arası puan C1 seviyesini işaret eder.

IELTS en yüksek puan 9.0’dur ve bu puanı alabilmek için muhtemelen mükemmel düzeyde konuşmanız beklenir. Orta seviye olanlar 4-5 arası puan alır, iyi seviyedekiler 5-7 arası alır. 7 üstü alanlar ise çok iyi İngilizce konuşanlardır.

IELTS Nedir? IELTS Sınavı Ücreti Ne Kadardır? yazımız ilginizi çektiyse Verimli Ders Çalışma Teknikleri | Nasıl Verilmi Ders Çalışılır? yazımızı da incelemenizi tavsiye ederiz.

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu