Eğitim

İngilizce Öğrenme Uygulamaları | İşte 5 Mükemmel Uygulama

İngilizce öğrenme uygulamaları çok fazla sayıda olmasına rağmen gerçekten size bir şeyler katacakların sayısı oldukça azdır. Bizde sizler için İngilizce öğreten, biraz biliyorsanız mükemmelleştirecek olan 5 uygulamayı inceledik.

İngilizce, dünyada en çok insanın konuştuğu ikinci dildir. Dünya üzerinde yaklaşık 1 milyar insan bu dili bilmekte ve konuşmaktadır. İngilizcenizi geliştirmek, iş fırsatları, eğitim ve daha pek çok maddi getiriyi beraberinde sunar. Bu nedenle bir miktar İngilizce biliyorsanız, bunu geliştirmek için mutlaka bir şeyler yapmalısınız. Bu içerikte size, İngilizcenizi geliştirebileceğiniz beş mükemmel uygulamadan bahsedeceğim.

İngilizce Öğrenme Uygulamaları Nelerdir?

Teknolojinin hızla gelişmesi ile yabancı dil öğrenmek artık eskisi kadar uğraştırıcı bir şey olmaktan çıktı. Cebimizde bulunan ve neredeyse tüm işlemlerimizi yaptığımız cep telefonları bunun için yeterli diyebiliriz. Sözü fazla uzatmadan İngilizce öğrenme uygulamaları hangileriymiş bakalım.

Duolingo

İngilizce öğrenme uygulamaları listesinde belki de en çok tercih edilen Duolingo dersek yanılmış olmayız. Hiç İngilizce bilmiyor musunuz, ya da belli bir seviyeye kadar gelebildiniz mi? Hiç farketmez. Duolingo, profesyonel deneyimi ile sizlere eşsiz bir İngilizce öğrenme olanağı sunar. Duolingo ile rahatça İngilizce öğrenebilir ve İngilizce dilinizi geliştirebilirsiniz. Duolingo, çok basit düzeylerden, çok ileri düzeylere kadar, seviye farketmeksizin kolay bir şekilde İngilizce öğrenmenizi sağlar.

  • Duolingo eğitimlerinde birkaç temel prensip vardır.
  • İlk prensip, size kelimenin okunuşunu öğretmektir.
  • Çoğu insan telaffuzun önemsiz olduğunu düşünür, fakat aksan farklılıkları bildiğiniz dili konuşamamanızı ve dinlediğiniz zaman anlamamanıza neden olabilir. Bu nedenle telaffuz öğrenmek şarttır.
  • İkinci prensip ise, kelime anlamını öğretmektir. Duolingo’nun en temel prensiplerinden biri de budur. Duolingo eğitimleri sırasında, kelimelerin anlamlarını öğrenirsiniz.
  • Bu öğrenim, size direk kelime anlamını vererek olmaz, sizin seviyenize uygun bir cümlenin içine yerleştirerek olur.
  • Hata yaptığınız cümle veya kelimeleri karşınıza çok sık çıkartarak dil etkin bir şekilde öğrenmenizi sağlar.
  • Üçüncü prensipte ise, kelimenin söylenişini vermek vardır, yani speaking. Bu alıştırmada eğer yanlış telaffuz ederseniz hatalı olur ve dersi geçemezsiniz. Bu sayede İngilizceyi rahatça telaffuz edebilir hale gelirsiniz.

Deneme Sürümü

Duolingo deneme sürümü, İngilizceyi rahat bir şekilde öğrenmenizi sağlamak için ücretsizdir fakat deneme sürümünde can vardır ve her hata yaptığınızda canlarınız tükenir ve derse devam edemezsiniz. Dersin devamlılığını sağlayabilmek için, canlarınızın yeniden dolmasını beklersiniz. Bu da yavaş bir öğrenim süreci demek. Üstelik bu aşamda epeyce reklama maruz kalabileceğinizi de unutmayınız.  

Ücretli Sürüm

Duolingo ücretli sürümü yıllık 529 TL’dir. Fakat el altı piyasada bunu 50-100 TL’ye satan bir sürü insan görmek mümkün. Biraz araştırırsanız, bir yıllık üyeliği 50-100 TL arası bir ücrete getirebilirsiniz.

Simpler

İngilizce öğrenme uygulamaları arasında en iyilerden biri de Simpler uygulamasıdır. Çünkü uygulama eğlenceli bir şekilde İngilizce öğrenme olanağı sunuyor. Simpler uygulamasına abone olduğunu andan itibaren, sizin seviyenize uygun hikayeler gösteriyor ve sizde bu hikayeleri okuyup, bilmediğiniz kelimelerin anlamlarına bakarak İngilizce öğreniyorsunuz. Tabi ki, sürekli olarak bilmediğiniz kelimelere baka baka İngilizceyi iyi bir şekilde öğrenmiş oluyorsunuz. İngilizceye maruz kalarak öğrendiğiniz için de en etkili öğrenme yöntemlerinden birini gerçekleştirmiş oluyorsunuz. Eğer sizlerde kaliteli bir şekilde İngilizce öğrenmek istiyorsanız Simpler uygulamasını mutlaka kullanmalısınız. 

Voscreen

Voscreen türk yapımcılar tarafından geliştirilen bir uygulamadır. İngilizceyi eğlenceli bir şekilde öğrenmek isteyen, İngilizce öğrenmek için fazla vakit harcamak istemeyen insanlar için eğlenceli bir uygulamadır. Uygulamayı şu anda 1 milyondan fazla kişi telefonlarında kullanmaktadır. Web, Android ve IOS işletim sistemlerinde de çalışan uygulama, altyazılı ya da altyazısız içerikler izleyerek İngilizcenizi ilerletmeyi amaçlıyor. 

Uygulamada bir video açılıyor ve videoda isteğe bağlı olarak İngilizce altyazı açılıyor, daha sonra siz o içeriği çevirmeye başlıyorsunuz. Tabi çevirme sırasında size iki şık veriliyor, doğru olanı seçip içeriği çeviriyorsunuz. Üstelik sadece film sahneleri de yok, çizgi filmler ve oyun videolarından oluşan zengin bir içeriğe sahip. Hem eğleneyim hem de İngilizcem ilerlesin diyorsanız tam size göre bir uygulama diyebiliriz.

Mondly

Mondly, ingilizce öğrenme uygulamaları arasında en kapsamlı uygulamalardan biridir. Bu uygulama sadece İngilizce ile de sınırlı olmadığını belirtmek isteriz. Mondly ile, 33 farklı dili hızlı bir şekilde öğrenme şansınız var. Ayırdığınız vakte göre öğrenme hızınız da elbette değişiyor fakat Mondly sayesinde hem İngilizce’yi hem de kaybolmakta olan dilleri öğrenen yüzbinlerce insan var.  20 milyon ve üzeri sayıda kullanıcıya sahip olan uygulama hem android, hem de IOS üzerinden kullanılabilmektedir. 

Uygulama, İngilizce, İspanyolca Almanca ve Fransızca gibi çok konuşulan dillerin yanı sıra, Çekçe, Hırvaçta Macarca gibi az konuşulan dilleri de öğretebiliyor. Kendinize koyacağınız günlük hedefler sayesinde hem grammer hem de kelime bilgisi olarak önemli seviyelere gelebilmeniz mümkün. Mondly’yi IOS, Android üzerinden kolayca indirebilir ve çalışmaya başlayabilirsiniz. 

Memrise

Memrise, 2017 yılında Google Play tarafından yılın en iyi uygulama ödülünü almıştır. Memrise, tamamen oyun odaklı bir dil öğretme uygulamasıdır. Öğretme sistemi tamamen oyun üzerine kurulmuştur. Yani Memrise uygulamasını indirdiğinizde, önce oyun oynamaya başlarsınız ve oyundaki görevleri yerine getirirken, bir yanda İngilizce’nizin de geliştiğini farkedersiniz. Çünkü uygulama görevleri çözebilmek için bazı ifade ve kelimeleri bilmenizi gerektiriyor ve tabi ki öğretme işlemini de kendi düzenliyor. Memrise, oyunlaştırma tekniği sayesinde 50 milyondan fazla insana İngilizce öğretmiştir. Müthiş bir uygulama olan Memrise, dünyada en çok indirilen ve kullanılan dil öğretme uygulamasıdır.  

Memrise uygulamasında görevleri yerine getirirken, bir hikaye içerisinde dilinizi geliştiriyorsunuz. Oyunda bir ajan olarak görev yapmaktasınız. Uygulamanın temel sürümü ücretsiz bir şekilde verilirken, ileri seviyeler için elbette sizden abonelik ücreti talep ediliyor. Yani uygulama içerisinde temel seviyede dili öğrenip geliştirdikten sonra belli bir miktar üyelik ücreti ödemeniz gerekiyor devam etmek için. 

Uygulamalar Sayesinde Dil Öğrenilir Mi?

Peki en önemli sorulardan birine geldik, İngilizce öğrenme uygulamaları ile gerçekten dil öğrenebilir miyiz? Elbette, uygulamalar aracılığı ile dil öğrenebilirsiniz. Fakat işin özü, sıkı çalışma ve irade gerektiriyor. Eğer aceleniz yoksa günde 10-15 dakika vakit ayırmakta öğrenmek için yeterli, fakat hızlıca iyi bir şekilde öğrenmek istiyorsanız günde birkaç saatinizi bu uygulamalara ayırmak şarttır.  Bu sayede uygulamalar aracılığı ile sizler de dil öğrenebilir ve İngilizce’nizi geliştirebilirsiniz. 

İngilizce Öğrenme Uygulamaları yazımızı beğendiyseniz Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir? yazımıza göz atabilirsiniz

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu