Eğitim

İngilizce Öğretmeni Maaşı Ne Kadar?

İngilizce öğretmeni maaşı ne kadar, nerelerde çalışabilir? Devlet ile özel okul arasındaki maaş farkı ne kadardır? İngilizce öğretmeni olmak için ne gibi nitelikleriniz olmalı? Tüm bu sorularının ve daha fazlasının cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

İngilizce öğretmenleri MEB’e bağlı okullarda ingilizce dersi vermekle yükümlü eğitimcilerdir. Bu yazıda İngilizce öğretmeni nedir, ne iş yapar, sorumlulukları nelerdir, İngilizce öğretmeni maaşı ne kadar gibi sorularınızın cevabını verdik.

İngilizce Öğretmeni

Bu bölüm, öğrencilere okulda iyi ve faydalı bir şekilde İngilizce öğretmeyi amaçlayan bir daldır. İngilizce, dünya çapında yaygın olarak kullanıldığı için diğer birçok dilden daha önemli hale gelmiştir. Bu nedenle dört yıllık bir bölüm olarak yoğun talep görmektedir.

İngilizce Öğretmeni Ne İş Yapar?

Bir İngilizce öğretmeninin asıl işi, her yaştan çocuğa ve yetişkine İngilizce öğretmektir. Bu dili okul öncesi çocuklara ve diğer sınıflara sevdirerek öğretmek, İngilizce öğretmeninin rolünün bir parçasıdır. Öte yandan dili öğrenmek isteyen yetişkinler de İngilizce öğretmenlerinden yararlanmaktadır.

İngilizce Öğretmenlerinin Sorumlulukları

Bu branştaki öğretmenlerin görevleri aşağıdaki gibidir:

 • Eğitim verdikleri yaş grubuna ve seviyeye uygun müfredat içeriği geliştirir ve sunarlar.  
 • Verimli ve kaliteli bir öğrenme ortamı yaratırlar.  
 • Okuma, yazma ve dinlemeyi geliştirmeye yönelik bireysel, grup etkinlikleri ve organizasyon becerileri oluştururlar.
 • Ev ödevlerinin ve öğrenci çalışmalarının düzenli olarak gözden geçirilmesi ve değerlendirilmesini sağlarlar.
 • Dil ve kelime dağarcığı becerilerini geliştirmek için ders kitaplarının, farklı materyallerin ve çeşitli görsel-işitsel yardımların kullanılması sağlarlar.
 • Herkesin seviyesine uygun sınav soruları ve alıştırmalar hazırlarlar.  

İngilizce Öğretmenlerinin Sahip Oldukları Nitelikler

Öğretmen adayının İngilizce öğretmenliği eğitiminde edindiği nitelikler şunlardır:

 • Ders içeriğini ilgi çekici hale getirmek için yaratıcı fikirler üretebilme.
 • Planlama becerisine ve yüksek düzeyde organizasyona sahip olma.
 • Problem çözme becerisine sahip olma.
 • Etkili öğrenme yöntemlerine sahip olma ve bunları sınıfa uyarlama becerisi.
 • Sınıfın düzenini ve devamlılığını sağlama.

İngilizce Öğretmenliği Çalışma Alanları

Bu branştaki öğretmenler, kamu ve özel sektör de dahil olmak üzere birçok farklı kuruluşta görev alabilir. Bu öğretmenlerin genel olarak çalışma alanları şu şekildedir:

 • Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan özel/resmi eğitim kurumları
 • Akademik kurumlar
 • Dil kursları
 • Editörlük
 • Çeviri

İngilizce Öğretmeni Maaşı

Bu dalın maaşları en ilgi çekici olanlar arasında yer almaktadır. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var; diğer birçok eğitim sektöründe olduğu gibi kamu kurumlarında çalışan İngilizce öğretmenlerinin ve özel kurumlarda çalışan İngilizce öğretmenlerinin maaşları deneyim, nitelik ve medeni duruma göre değişebilmektedir.

Son maaş zammı güncellemesine göre en düşük İngilizce öğretmeni maaşı asgari ücret, azami İngilizce öğretmeni maaşı ise 10.330 TL’dir. Böylece Türkiye’de bir İngilizce öğretmeninin ortalama maaşı 6.080 TL oluyor. Ancak bu maaş ortalama olmakla birlikte kıdem ve tecrübeye bağlı olarak artabilir veya azalabilir.

Lise İngilizce Öğretmeni Maaşı

Ekstra ders ve hafta sonu hazırlık kursları ile lise İngilizce öğretmenleri biraz daha yüksek maaşlar alabilirler. Genel olarak, devlet okullarında çalışan yeni işe alınan genç İngilizce öğretmenlerine asgari ücret, varsa ek ders ücretleri ve kurs ücretleri ödenir. Deneyimli İngilizce öğretmenleri 10.000 TL’ye kadar kazanabilir.

Ortaokul İngilizce Öğretmeni Maaşı

Bir ortaokul İngilizce öğretmeni maaşı hem devlet okullarında hem de özel okullarda ve kolejlerde en az 5.500 TL’dir. Devlet okullarında bu maaş seviyesi öğretmen kıdemine, medeni duruma ve ek ders ücretlerine göre artarken, özel okullarda ortaokul İngilizce öğretmeni maaşları kıdem ve tecrübeye göre artar. Ancak taban maaş, asgari ücret yani 5.500 TL şeklindedir.

Özel Okul İngilizce Öğretmeni Maaşı

Özel okul İngilizce öğretmeni maaşı asgari ücret üzerinden olmakla birlikte aslında her okulun fiyatlandırma politikasına göre değişiklik göstermektedir. Bu değişkenliğin temel nedeni öğretmenlerin deneyim ve kıdemleridir. Özel okullarda yeni işe alınan İngilizce öğretmenleri asgari ücret veya biraz daha yüksek maaş alırken, yıllardır öğretmenlik yapan İngilizce öğretmenleri özel okullarda 10.000 TL’ye kadar kazanabilmektedir.

Devlette İngilizce Öğretmeni Maaşı

Devlette İngilizce öğretmeni maaşı, kıdeme ve meslekte geçirilen süreye göre değişmektedir. Yeni işe alınan kıdemsiz İngilizce öğretmenlerinin net maaşları 5.500 TL ile 6.000 TL arasında değişmektedir. Ancak meslekte kıdem ve hizmet yılı arttıkça, İngilizce öğretmenlerinin maaşları da artmaktadır.

10 yıldır bu mesleği yapan ve halen devlet okullarında bu mesleği icra eden bir İngilizce öğretmeninin ortalama maaşı 8.000 TL civarındadır. Maaşın yanı sıra, kayıt olunan her ek ders için tam zamanlı öğretmenler için yaklaşık 25 TL ve sözleşmeli öğretmenler için yaklaşık 20 TL tutarında bir ödeme yapılır.

Emekli İngilizce Öğretmeni Maaşı

Emekli İngilizce öğretmeni maaşı öğretmenlerin kıdemine ve niteliklerine göre değişiklik gösterdiğinden tek tip maaş yoktur. İngilizce öğretmenleri, diğer ana dallar gibi 25-30 yıl hizmet verdikten sonra emekli olurlar. Dolayısıyla İngilizce öğretmeni maaşı hizmet yılına göre değişir.

25 yıl çalışıp en alt kademeden emekli olan bir öğretmen yaklaşık 7.500 TL maaş alır. 30 yıl çalıştıktan sonra emekli olan bir İngilizce öğretmeni 8.200 ila 8.500 TL arasında maaş almaktadır.

İngilizce Öğretmeni Başka Ne İş Yapabilir?

Bu branştaki öğretmenlerimizin anadili seviyesinde İngilizce bilgisine sahip olmaları onları öğretmenlik dışında da geniş istihdam olanaklarına sahip bir ortama hazırlamaktadır.

İngilizce öğretmeni editörlük yapabilir. Aynı zamanda şirketlerin uluslararası ilişkiler departmanlarında tercüman olarak çalışır veya yabancılara Türkçe eğitim merkezlerinde Türkçe öğretir. Ancak İngilizce öğretmenleri için öğretmenlik dışında en yaygın meslek tercümanlıktır.

İngilizce Öğretmenliği Kaç Yıl Sürer?

Diğer branş dallarında olduğu gibi İngilizce öğretmenliği de 4 yıllık eğitim gerektiren bir bölümdür. İngilizce öğretmeni olmak isteyen kişilerin ilgili üniversitelerin İngilizce Öğretmenliği Bölümü’nden veya Fen-Edebiyat Fakültesi’nin İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olmaları gerekir. Fen Edebiyat bölümünden mezun olan adaylar, 4 yıllık eğitime ek olarak bir veya iki yıllık pedagojik formasyon eğitimi alarak öğretmenlik yapabilirler.

İngilizce Öğretmeni Maaşı Ne Kadar? yazımızı beğendiyseniz Kimya Mühendisliği Maaş ve İş Olanakları yazımıza da göz atabilirsiniz.

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu