Finans

İngiltere Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl?

İngiltere asgari ücret rakamı nedir, hayat şartları nasıldır? Soruları, bu noktada İngiltere yaşamak ve çalışmak isteyenlerin öğrenmesi gereken sorulardır.  Yurt dışında yaşamak, çeşitli sebeplerden dolayı bazılarımızın hayali. Kimisi hayat şartlarından dolayı yurt dışında yaşamak isterken, kimisi para birimi arasındaki fark ile birikim yapmak için yurt dışında yalnızca bir süre yaşamayı tercih etmektedir. Fakat her nasıl olursa olsun insan, yurt dışında yaşamak için öncelikle nelerle karşılaşacağını öğrenmelidir.

İngiltere Asgari Ücret Ne Kadar?

İngiltere asgari ücret, saatlik dilimlerle hesaplanmaktadır. En son İngiltere asgari ücretleri 2022’nin Nisan ayında açıklanmıştır. Açıklanan rakama göre saatlik asgari ücret ödemesi (23 yaş ve üzeri için geçerli olmak üzere) 9,5 İngiliz sterlinidir (pound). 23 Yaş ve üzeri için fiyat belirttik çünkü yaşlara göre ücret tarifesinde bazı değişiklikler olmaktadır. Bu tarifeler 2022 Nisan ayından bu yana şu şekildedir:

 • 16-17 Yaş için saatlik asgari ücret: 4,81 pound
 • 18-20 Yaş için saatlik asgari ücret: 6,83 pound
 • 21-22 Yaş için saatlik asgari ücret 9,18 pound
 • 23 yaş ve üzeri için saatlik asgari ücret 9,50 pound

2022 Ekim ayında anlık olarak 9,5 poundun Türk lirası karşılığı 195,71 liraya denk gelmektedir.

İngiltere Asgari Ücret Aylık Ne Kadar?

Asgari ücretin saatlik olarak hesaplandığı İngiltere’de, ortalama asgari ücret çalışanı günde 8 saat çalışmaktadır. Çalışma günlerinin yalnızca hafta içi olduğu iş yerlerinin olduğu gibi cumartesi günü de çalışan iş yerleri bulunmaktadır. Yalnızca hafta içi çalışıldığında 23 yaş ve üzeri için aylık İngiltere asgari ücret tutarı 1672 pound düzeyindedir. Cumartesi günleri de çalıştığını düşünürsek aylık alınacak asgari ücret tutarı 1976 pound düzeyine yükselmektedir.

Özetle haftalık 40 saat çalışma ile 23 yaş ve üzerinin aylık kazancı 1672 pounddur. Haftalık 48 saatlik çalışma ile 23 yaş ve üzerinin aylık kazancı ise 1976 pound düzeyindedir.

56 milyon nüfusu ile İngiltere’de ortalama olarak asgari ücretle çalışan kişi sayısı 2 milyon civarındadır.

Çalışma Koşulları Nasıl?

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi İngiltere’de maksimum çalışma süresi haftalık 48 saattir. İşçilerin haklarını gözetmek için belirli haklar da tanınmaktadır. Örneğin yasadışı ücret kesintileri, gün içindeki molalar ve çalışanların arasında ayrımcılık gibi unsurlar minimum düzeydedir. Ücretli izin hakları ve mecburi (sağlık durumları, cenaze işlemleri gibi) durumlardaki ek izinlere imkân sağlanmaktadır.

En az kazanılacak para kadar çalışma şartları da önem taşımaktadır. Bu nedenle İngiltere, çalışma şartlarına önem veren ülkeler arasında gösterilmektedir.

İngiltere Hayat Şartları ve İş İmkânları

İngiltere’de yabancı nüfus belirgin oranda fazladır. Bu nedenle bir yabancı olarak çok da garipsenmeyeceğinizi düşünebilirsiniz. Ne yazık ki ırkçılığa dair suçlar İngiltere’de de görülmektedir. Fakat devlet tarafından da desteklenen ciddi bir ırkçılık da bulunmamaktadır. Göze hitap etmesi, tarihi ve diğer yönleriyle İngiltere genel anlamda sevilen, yaşanabilir ülkeler arasındadır.

İş imkânları yönünden İngiltere, geniş iş imkânı sunmaktadır. Ülkedeki yabancıların oranından da bunu anlamak mümkündür. Hem asgari ücret için hem kalifiye olarak çeşitli iş kollarında İngiltere’de çalışmak, iş bulmak mümkündür.

İngiltere’de Maliyetler

Özellikle son birkaç yıl içerisinde dünyanın genel durumundan İngiltere de nasibini almaktadır. Konut fiyatlarında ve enflasyonda önceki yıllara göre artış görülmektedir. Başkent Londra’da tek odalı bir dairenin ortalama fiyatı 1300-1400 pound düzeyindedir. Londra dışında ise fiyatlar çok daha caziptir, şehrin Londra’ya yakınlığına göre değişiklik gösterse de 700 ila 1000 pound arasında tek odalı bir kiralık daire bulmak mümkündür.

Marketteki Fiyatlar Nasıl?

Ülkenin yerel üreticisi ürününü direkt olarak pazarlama imkânı bulabilmektedir. Fakat pazar ve market arasında ciddi fiyat farkları bulunmamaktadır. Fiyatlar özetle şu şekilde listelenebilir:

 • Ekmek 500 gram, 1 pound
 • Beyaz pirinç 1kg, 1.35 pound
 • Yumurta 12 adet, 2 pound
 • Peynir 1 kg, 5.7 pound
 • Tavuk göğsü 1 kg, 5.5 pound
 • Süt 1 litre, 0.95 pound
 • Biftek 1 kg, 8.50 pound
 • Soğan 1 kg, 1 pound
 • Patates 1 kg, 1.10 pound
 • Domates 1 kg 2 pound
 • Marul 1 adet, 0.70 pound
 • Elma, 1 kg 2 pound
 • Muz, 1 kg 1 pound
 • Su 1,5 litre, 1 pound

Temel gıda maddelerinin pek çoğu listede yer almaktadır. Bu listeye oranla diğer market ihtiyaçları da hesap edilebilir. Tüketim oranlarınıza göre kendiniz için bir market maliyeti çıkarmanız bu tablo ile mümkün. Böylelikle karşılaştırma yapmak da kolay hale gelecektir.

Kira hariç bir kişinin İngiltere’de yaşam masrafları ortalama olarak 750-850 pound düzeyindedir. Evin diğer masrafları, yeme içme ve yol masrafları buna dahildir. Kirayı da eklediğimizde tek kişilik masraf aylık 2000 pounda kadar çıkmaktadır.

İngiltere Asgari Ücret Yaşam Standartları

Batı Avrupa’nın en pahalı 4. ülkesi olan İngiltere’de asgari ücret ile yaşam standartları pek de iyi değildir. Çünkü Londra’da ev kiralarının yükselmesi, asgari ücretin büyük kısmının kiraya gitmesine sebep olmaktadır. Londra dışına çıkıldığında ise fiyatlarda ciddi farklar oluşmaktadır. Asgari ücretlinin Londra dışındaki yaşam şartları ile Londra’daki yaşam şartları arasında çok ciddi farklar bulunmaktadır.

Bununla birlikte Türkiye para birimi ile İngiltere para birimi arasında büyük bir uçurum bulunmaktadır. 2022 yılının Ekim ayında Türkiye asgari ücreti olan 5.500 Türk lirası yalnızca 267 İngiliz sterlinine denk gelmektedir. Bu yönüyle düşünüldüğünde İngiltere asgari ücreti ile yaşamak büyük bir avantaj olmasa da Türk lirası olarak birikim için düşük miktarlar bile iyi sonuç verebilmektedir.

İngiltere Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl? yazımız ilginizi çektiyse İngiltere’nin En İyi Üniversiteleri Hangileridir? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu