Eğitim

İngiltere’nin En İyi Üniversiteleri Hangileridir?

İngiltere’nin en iyi üniversiteleri hangileri olduğunu sizler için araştırdık ve eğitim hayatınıza biraz da olsa katkı sağlamaya çalıştık. İngiltere en iyi üniversiteler bakımından dünya çapında ismini duyurmuş ve eğitim anlayışı ile birçok öğrencinin tercih ettiği ülkelerden biridir. Aynı zamanda İngiltere’nin en büyük ikinci endüstrisi eğitim sektörü olarak göze çarpmaktadır. Özellikle yüksek öğrenim hakkındaki sorunları ve haberleri bildiren Times Higher Education (THE) tarafından yapılan sıralama şöyle:

  • University of Oxford
  • King’s College London
  • Imperial College London
  • University of Cambridge
  • University of Edinburgh
  • London School of Economics
  • University College London

University of Oxford

Adını aldığı Oxford şehrinde bulunan bir araştırma üniversitesidir. Tam kuruluş tarihi belli olmamakla birlikte eğitim tarihinin 1096’ya kadar ulaştığına dair kanıtlar vardır. Bundan dolayı İngilizce konuşulan, sürekli çalışan ve dünyanın en eski 2. üniversitesidir.

Oxford, dünyanın en büyük üniversite basınına sahiptir. Ayrıca ülke çapındaki en büyük akademik kütüphane sistemini işletmektedir. Aynı zamanda Ashmolean Sanat ve Arkeoloji Müzesi adı ile bilinen en eski üniversite müzesine sahiptir. Özellikle hem dünya hem İngiltere sıralamasında birinci olması ile İngiltere’nin en iyi üniversitelerinin başında olduğunu gözler önüne sermektedir.

University of Cambridge

1209 yılında kurulan devlete bağlı bir araştırma üniversitesidir. Birleşik Krallık’a bağlı bulunan Cambridge kentinde bulunmaktadır. Aynı zamanda İngilizce konuşulan ülkelerde varlığını sürdürmekte olan ikinci, tüm dünyanın en eski 4. üniversitesidir. İngiltere’nin en iyi üniversiteleri arasında 2. sırada, dünyada 5. sırada bulunmaktadır.

Aralarında bilim insanı, yazar, politikacı, matematikçi, yazar, oyuncu olan çok sayıda önemli mezuna sahiptir. Ayrıca bünyesinde bulunan 92 kişi Nobel Ödülü’ne layık görüşmüştür. Yaklaşık olarak 120 farklı ülkeden 4.000 uluslararası öğrenci eğitim almaktadır.

Imperial Collage London

The Royal College of Science  ve The Royal School of Mines ve The City & Guilds College’in okullarını birleştiren kraliyet tüzüğü ile 1907 yılında kurulmuştur. Özellikle teknoloji, bilim, ticaret ve tıp alanlarına odaklanmıştır. Ancak girişimcilik ve inovasyon konularına da önem verdiği bilinmektedir. Üniversite Silver Athena Swan ödülüne sahiptir. Bu ödül, kadınların akademik çevrede mühendislik, tıp, teknoloji, bilim, matematikte olan kariyerlerini tanımaktadır. İngiltere’nin en iyi üniversitelerinde 3. ve dünya sıralamasında 12. olarak yer alan üniversitenin 14 Nobel ödülü ve 3 alan madalyası olan seçkin üyeleri bulunmaktadır.

University College London

Kısaca UCL olarak bilinen ve 1826 yılında İngiltere’de kurulan üçüncü üniversitedir. İngiltere’nin ve Birleşik Krallığın başkenti Londra’da yer almaktadır. Tarihteki duruşu ile son derece önemli bir yere sahiptir. Çünkü o dönemde ülkede sadece University of Oxford ve University of Cambridge üniversiteleri vardı ve bu üniversiteler ayrımcı bir tutumla İngiliz Kilisesi’ne üye olmayanları bünyelerine kabul etmemekteydiler. Her dinden kişiye yükseköğretim imkânı sağlamak ve bu ayrımcılığı sonlandırmak adına University College London kurulmuştur. Bu sebeple Birleşik Krallık’ın ilk laik eğitim kurumu olarak bilinir. İngiltere’nin en iyi üniversiteleri arasında 4. ve dünya sıralamasında 18. olarak yer almaktadır. 150 farklı ülkeden gelen toplam 42.000 öğrenci eğitim almaktadır.

London School of Economics

Kısaca LSE olarak bilinen ve 1895 yılında başkent Londra’da kurulmuştur. Bir devlet araştırma üniversitesidir. Geçmişte ve günümüzde LSE mezunları arasında 55 hükümet ve devlet başkanı ayrıca 18 Nobel ödüllü öğretim üyesi bulunmaktadır. Üniversiteye her yıl yapılan 20.000 başvurudan yaklaşık %4’ü kabul almaktadır. Bu nedenle İngiltere’nin en iyi üniversiteleri arasında 5. ve dünya sıralamasında 27. olması hiç şaşırtıcı değildir. Ayrıca yönetim bilimleri ve sosyal bilimler dalında Avrupa’da 1. sırada, dünyada 2. sırada yer almaktadır.

University of Edinburgh

İskoçya’nın başkentinde bulunan üniversite 1583 yılında kurulmuştur. Birleşik Krallık’ın en varlıklı üniversiteleri arasında bulunmak ile İngiltere’nin en iyi üniversiteleri arasında 6. sırada ve dünya sıralamasında 30. olarak yer almaktadır. Bunu yanı sıra dünyanın ilk sivil üniversitesi olma unvanına sahiptir. Üniversitenin kurulduğu dönemde Avrupa’daki tüm üniversiteler Papalık Makamı’nın emriyle kurulur ve desteklenirken, University of Edinburgh Kral VI. James’in emriyle kurulmuş ve yerel belediye tarafından finanse edilmiştir.

King’s College London

Kral IV. George ve Wellington Dükü tarafından başkent Londra’da 1829 yılında kurulmuştur. University of London’ı oluşturan ilk iki kolejinden biridir. Bunun yanı sıra İngiltere’nin en prestijli ve en eski okullarındandır. Birçok öğretim üyesi Nobel Ödülü almıştır. Özellikle geçmişten günümüze hâlâ İngiltere’nin araştırmaya en çok fon ayıran üniversiteleri arasında yer almaktadır. Tıp, uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi ve  uluslararası güvenlik, hukuk, felsefe ve müzik  alanlarında İngiltere’nin ve dünyanın en iyi bölümlerine sahiptir. Ayrıca İngiltere’nin en iyi üniversiteleri arasında 7. sırada ve dünya sıralamasında 35. olarak yer almaktadır.

Görüldüğü üzere İngiltere en iyi üniversiteler kapsamında devrimsel, tarihsel, kültürel ve başarı olarak farkını ortaya koymaktadır. Üniversite bölümlerinde 27’den fazla bölüm bulunmaktadır. Bu bölümler gazetecilik, coğrafya, sosyoloji, endüstriyel mühendislik, işletme yönetimi gibi birçok alanlarda eğitim vermektedir. İngiltere’de üniversite eğitimi aldığınız zaman zarfında yasal olarak yarı zamanlı çalışma izniniz bulunmaktadır. Ayrıca İngiltere, üniversite mezunu gençlere tam zamanlı çalışma izni de vermektedir.

İngiltere’nin En İyi Üniversiteleri Hangileridir? yazımızı okuduysanız Fransa’nın En İyi Üniversiteleri Hangileri? yazımıza da göz atmalısınız.

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu