Finans

İnovasyon Örnekleri ve Fikirleri

İnovasyon örnekleri yazımızı belki sizlere bir fikir ve cesaret olması için yazdık. İnsanlarda hayata geçirilemeyen pek çok fikir olduğunun farkındayız. Belki biraz da olsa sizleri cesaretlendirebiliriz.

İnovasyon Latince innotavus kelimesinden geliyor. Bu kelime nispeten yenilik anlamına gelebilir, ancak tam olarak aynı değildir. İnovasyon, teknolojik anlamda yapılan yenilikler demektir. Örneğin buhar motorunun icadı bir inovasyondur. Ancak evinizde yaptığınız bir yenilik inovasyon olmaz. İnovasyonlar hem toplum için hem de ekonomi için çok büyük fayda sağlar. İnovasyon sayesinde üretim daha az emek ile yapılabilir hale gelir ve insan ihtiyacı azaldığı için daha geniş bir nüfusu besler hale geliriz. Bu da ekonominin büyümesi ve kişi başına düşen gelirin artması ile ilişkilidir.

Örneğin restoranda bulaşıkların hiçbir insan gücü olmadan yıkanıp kurutulup dizildiğini düşünün. Bu durumda ne olur? Bulaşıkçılar işsiz kalır, ancak çoğunlukla bu ülkenin kişi başına düşen gelirini artırır. Çünkü eskiden aynı miktarda üretimi yapabilmek için 50 personel gerekiyorken, bulaşıkçılara ihtiyaç duymamakla birlikte 40 personel yeter hale geldi. Bu hem işverenin daha çok kazandığı hem de 40 personelin daha yüksek ücret alabildiği bir senaryonun oluşması demek. Bir diğer deyişle, 50 personel ile 1 milyon TL ciro yapan restoranın, işçi başına çıktısı çıktısı 20 bin TL idi. 40 personel ile aynı üretimi yaptıkları için artık 40 işçi başına çıktı 25 bin TL oldu, yani personel başına düşen gelir arttı.

Ürün İnovasyon Örnekleri

Bir ürün geliştirilmesi veya bir ürünün değiştirilip yenisinin üretilmesine ürün inovasyonu denilmektedir. Örneğin eskiden restoranlarda kullanılan bulaşık makineleri 60 dakikada yıkama yapıyordu, şuanki makineler 3 dakika içerisinde yıkama yapmaktadır ve bu ürün inovasyonudur. Bir ürün inovasyonu için yeni bir ürün üretmek asla gerekmez. Mevcut ürünlerin daha kalitelisi, daha hızlısı, daha verimlisini üretmek de inovasyondur. Özellikle ticari inovasyonlar, ekonomiye olan katkıları sebebiyle çok daha fazla tercih edilmekte ve önem verilmektedir.  

Ürün inovasyonu için birçok şey gerekir. Cesaret, başarılı bir ekip, kararlı ve tutarlı olmak gibi. İnovasyon örnekleri listemizde ilk sırada Go Pro Hero bulunmaktadır.

Go Pro Hero

Bu ürün, inovasyona büyük bir örnektir. Aksiyon sporlarında kamera ile çekim yapmak çok zor oluyordu, çünkü kameralar çok ağır ve sürekli sallanıyordu. Fakat Go Pro hero çok ama çok hafif ve ayrıca iyi çekiyordu. Buna ek olarak gimball eklenebilen yapısı sayesinde hareket etmeyen kusursuz görüntüler yakalanabiliyordu.

Tesla

Tesla, hem elektrikle çalışan hem de sürücüsüz çalışabilen otomobillerdir. Bu özelliği, onun son derece inovatif bir ürün olduğunu gösterir. Özellikle petrol ithal eden ülkelerin ekonomisine katkıda bulunacak, çünkü araç elektrikle çalışıyor. Buna ek olarak, aracın sürücüsüz gidebiliyor olması ve lojistik taşıma sektörlerinde büyük devrim yaratacak. Birçok firmanın şoför girdisi artık olmayacak ve daha yüksek kar elde edilecek. Bu taşıma maliyetlerini de düşürerek ülkeler arası ticaretin artmasına sağlayacak.

Endüstriyel Bulaşık Makinesi

Eskiden restoranlarda bulaşık işleri makinesiz işçilerle veya ev tipi 60 dakikada yıkayan makinelerle halledilirdi. Bu çok sayıda işçinin olmasını gerektiriyordu, fakat endüstriyel makine ile bulaşıklar 3 dakikada yıkanır hale geldi. Bu makinelerin her biri 2 bulaşıkçının yaptığı işi yapıyor, yani bir restoranda makinesiz 10 bulaşıkçıya ihtiyaç varsa, bu durumda 4 makine ve makineye bulaşıkları dizebilmek için 1 ya da 2 bulaşıkçı yeterli olacaktır.

Hizmet İnovasyonu

Ürün inovasyon örnekleri haricinde hizmet İnovasyonu da bulunmaktadır. Bu, bir ürün yerine bir hizmetin geliştirilmesi veya sıfırdan yaratılması durumudur. Hizmet inovasyonuna örnek verecek olursak, örneğin bir hastanenin laboratuvar sonuçlarını cep telefonuna göndermesi buna örnek sayılabilir. Bu sayede hastanede bu işi yapanlara ihtiyaç azalacak veya iş yükü azalacaktır.

Getir Uygulaması

Getir, hizmet sunan bir şirkettir. Market ve bakkal ihtiyaçlarınızı kapınıza kadar getiren bir uygulama. Bu sayede evden çıkamadığınız veya çıkmak istemediğiniz zaman rahatlıkla sipariş verip ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyorsunuz. 

İnovasyonun Ekonomiye Olan Katkısı

İnovasyonun en büyük katkısı tabi ki, işçi başına düşen üretimin artmasının sağlanmasıdır.  Düşünün ki bir firmada 5000 personel çalışıyor ve bu personellerin 200 tanesinin yaptığı işi, bir ürün ya da bir yazılım yapabilir. Bu durumda yazılım veya ürün satın alınır ve 4800 personel ile aynı üretim yapılmaya devam eder. Bu, aynı miktarda ürünü daha az personelin üretebildiğini gösterir ya da firma 200 kişiyi daha işe alarak personel sayısı aynı olmasına rağmen daha fazla üretim yapar. Fazladan üretim, mutlaka eninde sonunda alt gelir gruplarına yansıyacaktır.

İnovasyonun Sosyal Hayata Katkısı

İnovasyonun sosyal hayata olan katkısı da oldukça fazladır. Örneğin şu anda 15 dakika içerisinde çamaşırları yıkayıp kurutan, 10 dakika içinde bulaşıkları yıkayan, kendi kendine ütü yapabilen makinelerimiz olsaydı, ev işleri için çok daha az vakit ayıracaktık. Bu da bizim sosyal hayatımızı olumlu etkileyecekti. Örneğin şu anda robot süpürgeler piyasaya çıktı ve tek başına evi süpürüyor. Bu makinelerin ev temizliğine katkısı şüphesiz çok fazla. Ayrıca her gün 15-20 dakikamızın da kurtarılmasını sağlıyor.

İnovasyon Örnekleri ve Fikirleri yazımız hoşunuza gittiyse Jan Koum Başarı Hikayesi: Kimdir, Ne İş Yapar, Nasıl Zengin Oldu? yazımızda da mutlaka göz atmalısınız.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu