Finans

İrlanda Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl?

Doğal güzelliği ve sakinliği ile tanınan bir ülke olan İrlanda yaşam için çok caziptir. Peki, İrlanda asgari ücret rakamı nedir? Ayrıca yaşam koşulları bu ülkede nasıldır? İrlanda, doğal güzelliği ve sakinliği ile tanınmaktadır. Diğer büyük ülkeler kadar güçlü bir ekonomiye sahip değildir ancak yine de gelişmiş bir ülkedir, diyebiliriz. Herkesin saygı ve sevgi içinde yaşadığı bu sakin ülkeyi daha detaylı inceleyelim.

İrlanda Hayat Şartları Nasıl?

İrlanda’da genel olarak yabancılar çok iyi karşılanmaktadır. İrlanda, çok soğuk bir ülke değildir ancak sıcak olduğu da asla söylenemez. Kışın 4-7 derece arasında değişen sıcaklık, yazın 14-16 derecedir. Yıl boyu yağışlıdır. Başka bir deyişle kuru bir soğuktan söz edilemez. Bu nemlilik soğuğun çok keskin olarak hissedilmesini engellemektedir. Yine de sıcağı seven kişilerin kalıcı olarak yaşaması zorlayıcı olabilir.

Kaostan, suçtan uzak olan İrlanda, oraya gelen yabancılara karşı oldukça misafirperverdir. İrlanda’ya ister turistik gezi için ister kalıcı olarak yerleşmek için gidin, ülkeyi detaylıca tanımanızda fayda var. İrlanda’yı bütün yönleriyle ele alacağız ve en çok merak konusu olan İrlanda asgari ücret miktarından bahsedeceğiz.

İrlanda Eğitim Sistemi

İrlanda’da İrlanda Gaelcesi ve İngilizce olmak üzere iki dil öğretilmektedir. Genellikle İngilizce kullanılsa da, ana dili yani Gaelik öğrenmek zorunludur. Çocukların 6 yaşından 15 yaşına kadar öğrenim görmesi zorunlu ve ücretsizdir. Ülkedeki okulların bazıları dinsel kurumlar tarafından yönetilir. Aslında İrlanda’da din önemli bir yere sahiptir, diyebiliriz. Liseler, yüksek kalitede eğitim vermektedir. Her lisenin kendine özgü müfredatı bulunmaktadır.

İrlanda eğitim sistemi kalitesini üniversite eğitiminde de göstermektedir. Üniversiteler öğrencilere dünya çapında araştırma yapma fırsatları sunmaktadır. Bunun dışında, İrlanda büyük teknoloji şirketlerine ev sahipliği yapar (Apple, Microsoft gibi). Bu sebeple İrlanda huzurlu ve kaliteli bir üniversite hayatı yaşamanız için tercih edebileceğiniz en güzel yerlerden birisidir. Şimdi, İrlanda kültüre değineceğiz. Sonrasında ise ‘İrlanda asgari ücret nedir?’ bundan bahsedeceğiz.

İrlanda’nın Kültürü

Eşsiz doğası ve misafirperverlikleri ile İrlanda halkı oldukça mutlu ve uyumlu bir halktır. Eğlenceye kutlamalara önem verirler. Herkesi kabul ederler, ırkçılık yoktur, denebilir. Yeşil renk İrlanda halkı için kutsaldır. Her yıl Aziz Patrick gününü coşkuyla kutlarlar. Pub kültürü İrlanda için çok önemlidir. İrlandalılar arkadaşlarıyla bir barda toplanıp gülüp eğlenmeyi severler. İrlanda kültür ve din konusunda köklü bir geçmişe sahiptir. Bu sebeple bu konulara çok önem verilir.

Çeşitli müzikler ve yemeklere sahiplerdir. Eğlence, mutluluk dolu bir ülkedir. Öğrencilerin en çok tercih ettiği şehirler Dublin, Cork ve Galway’dır. Bu şehirler bir tık daha pahalı olsa da öğrenciler için harika, eğlenceli ve kültür fırsatıdır. Pahalılıktan bahsetmişken, aşağıda İrlanda ekonomisi ve asgari ücreti inceleyelim.

İrlanda Asgari Ücret ve Ekonomi

Pozitif enerjisiyle ünlü olan İrlanda asgari ücret rakamı aylık ortalama 1795 Euro’dur. İrlanda’da aylık konaklama tabii ki de şehirden şehre değişmektedir. Konaklama ortalama olarak 600 Euro ile 800 Euro arasındadır. Yeme, içme, eğlence aylık ortalama 250 Euro, ulaşım 100 Euro civarındadır. İrlanda’daki asgari ücret ve giderler karşılaştırıldığında, alım gücünün ortalamanın üstünde olduğunu söyleyebiliriz. Zaten İrlanda asgari ücret rakam konusunda dünyada ilk 10’dadır.

İrlanda da toplu taşımalar oldukça rahattır. Toplu taşıma ücretleri tek basım 2-3 Euro arasındadır. Öğrenciler için ise konaklama ve yiyecek maliyeti daha da düşürülebilir. Örneğin İrlandalı bir ailenin yanında kalarak masraflarınızı neredeyse yarıya belki daha fazla indirebilirsiniz. Genel olarak dünyanın en iyi ekonomisine sahip olmasa da iyi bir ekonomiye sahip diyebiliriz. İrlanda’da asgari ücret alarak öğrencilik hayatınızın tadını doyasıya çıkarırsınız.

İrlanda İş Olanakları

İrlanda’ya ilk gittiğinizde, sosyal medyadan iş araştırmak, insanlarla etkileşime geçmek sizin için iyi bir ilk adım olacaktır. Bunun için çeşitli dernekler bulunmaktadır. Bu derneklere başvurup size yardımcı olacak kişilerle iletişime geçerek iş bulmanız daha kolay olacaktır. İrlanda’da çalışma günleri haftanın beş günüdür. Ancak devlet bu gün sayısının düşürülmesi için çalışmalar yapmaktadır. İrlanda’da iş bulma olasılığı yüksektir.

İrlandalılar keyiflerine ve molalarına düşkün insanlardır. Ancak çalışmaktan kaçınmaz ve işlerini savsaklamak gibi bir davranışta bulunmazlar. Branş olarak İrlanda teknoloji alanında oldukça gelişmiştir. Bu sebeple alanınız teknoloji ile ilgiliyse İrlanda’da kariyer yapmanız CV’niz açısından harika olacaktır. Herkes İrlanda asgari ücret rakamı almamaktadır. Meslekten mesleğe maaşlar da değişmektedir.

İrlanda Meslekler ve Maaşlar

İrlanda’daki yaşam koşullarından ve genel olarak ekonomisinden bahsettik. Şimdi asgari ücret dışında, ‘Hangi meslek dalı ne kadar maaş alıyor?’ bunu inceleyeceğiz. İrlanda’da ortalama bir veteriner 4070 Euro, mimar 3540 Euro, elektrik mühendisi 4130 Euro maaş almaktadır. Lisans eğitimi gerektiren meslekler, asgari ücretin ortalama iki katını almaktadır. İrlanda asgari ücret seviyelerinde maaş alan meslekler ise şu şekilde; resepsiyonist 1620 Euro, aşçı 1685 Euro, duvar ustası ise 1990 Euro maaş almaktadır.

Bu rakamlar çalıştığınız şirketin büyüklüğüne göre de değişebilmektedir. Örneğin; Apple’ın merkezine ev sahipliği yapan İrlanda’da bir Apple şirketinde yazılımcı olarak çalışma fırsatı yakaladığınızda, harika ücretler kazanabilirsiniz.  İş olanaklarına, ekonomiye değindiğimize göre şimdi de İrlanda sağlık imkânlarından bahsedelim.

İrlanda Sağlık Sistemi

İrlanda sağlık sistemi oldukça kalitelidir. Ancak pahalıdır. Bunun için İrlanda vatandaşları acil bir durum olmadıkça, eczanelere danışmaktadır. Eczaneye danışmak ücretsizdir. Bu sebeple İrlanda’ya gidecek olan kişilere de verilebilecek en güzel tavsiye de çok acil bir durum olmadıkça hastaneye gitmemeleridir.

Bazı iş şirketleri sağlık sigortasını karşılamaktadır ancak ilaçlarınızın masrafı tamamıyla size aittir. Bu sebeple İrlanda’da düzenli tedavi gerektiren bir hastalık sahibi olmak oldukça büyük bir şanssızlık olacaktır. İrlanda asgari ücret ile hastane masraflarını ödemek vatandaşı zorlayacaktır. Yani hastalanmadığınız müddetçe İrlanda gidip yaşayacak en güzel ülkelerden birisidir.

İrlanda Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl? yazımız ilginizi çektiyse İngiltere Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl? yazımızı da mutlaka okumalısınız.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu