Finans

İspanya Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl?

İspanya asgari ücret rakamı nedir, ev kiraları, market alışverişleri, eğitim, ulaşım gibi alanlara ne kadar harcamanız gerekiyor? İspanya’da yaşamayı planlıyorsanız yazımızı mutlaka okumalısınız.

İspanya, Avrupa’nın en sıcak coğrafyasına sahip bu ülkesi aynı zamanda bir fırsatlar ülkesidir. Ancak bu ülkede, tarım ve üretim düşük, hizmet sektörünün payı büyüktür.  Neredeyse her 3 çalışandan 2’si hizmet sektöründen para kazanmaktadır. Bunda da ülkenin en önemli gelir kalemlerinden biri olan turizmin payı büyüktür. Çünkü ülkeye yıllık 90 milyona yakın turist ziyaret geliyor. Atlantik Okyanusu’na bulunan kıyısı, tropikal iklimdeki Kanarya Adaları nedeniyle ülke neredeyse 12 ay turist ağırlıyor. Öte yandan İspanya asgari ücret tutarı ile en az çalışanın bulunduğu Avrupa ülkesidir.  Çalışanların sadece 0.8’i asgari ücrete çalışmaktadır.

İspanya Asgari Ücret Rakamı Nedir?

Turizmi, büyük eserler bırakmış ünlü sanatçıları, iklimi, dünyanın en iyi futbol kulüpleri ve sıcak insanlarıyla rüya ülkelerden biri İspanya’dır. 47 milyonu aşan nüfusuyla Fransa ve İtalya’dan sonra Avrupa’nın en kalabalık 3’ncü ülkesi durumundadır. Kişi başına düşen milli gelirin 34 bin doları bulduğu bu ülke, çoğu insanın yaşamak istediği pek çok güzelliği barındırıyor. Haliyle bu ülkede çalışmak isteyenlerin ilgilendiği ilk şey İspanya asgari ücret bilgisi oluyor. Ülkede (Şubat 2022’den bu yana) 1.167 Euro asgari ücret ödenmektedir.

Kalabalık ve Çalışma Olanağının Bol Olduğu Şehirler: Madrid ve Barselona

Krallıkla yönetilen ülkenin parlamentosu vardır. Özerk bölgelere ayrılmış ülkenin en kalabalık şehri ise Başkent Madrid’dir. 3,5 milyonu bulan nüfusu ile ülke ekonomisinin önemli bir bölümü bu şehirdedir. Krallık dahil bütün idari binalar bu şehirde karşımıza çıkar. Dünyanın 4’üncü zengin kenti bu şehir, pek çok önemli şirketin genel merkezidir. Haliyle bu şehir İspanya asgari ücret standardının üzerinde maaşlara sahiptir. Katalonya özerk bölgesinin başkenti Barselona ise 1,7 milyon nüfusu ile ülkenin ikinci kalabalık şehridir. Bu iki şehir ayrıca dünyanın en büyük iki futbol kulübüne de sahiptir. Dolayısıyla futbol endüstrisinin şehirlerin gelirlerinde önemli bir yeri vardır.

İspanya’da Ev Kiraları Ne Kadar?

İspanya’daki inşaat sektörü konut ihtiyacını karşılamak için sürekli üretim yapmaktadır. Bu nedenle ülkede konut sorunundan bahsedilemez. Dolayısıyla yaşamaya gidenlerin kirası karşılığında kolaylıkla ev bulabildiği bir ülkedir. Coğrafi olarak sıcak bölgede bulunması nedeniyle İspanya dışından gelenlerin de yaşamak istediği bir ülkedir. İspanya ev kiraları, metropol ve turistik şehirlerde farklılık gösteriyor. Ancak ülkedeki 80-100 metrekare aralığındaki ortalama bir evin kirası 710 Euro civarındadır.

Madrid ve Barselona gibi şehirlere gidildiğinde kiralar 1.200-1.500 Euro arasında değişiyor. Barınma gideri İspanya asgari ücret ile kıyaslandığında en az yarısını kapsamaktadır. Yaşanılan şehre göre, asgari ücretin üzerinde de kiralar bulunmaktadır. Ancak İspanya’da kiralık oda, ev arkadaşı ile paylaşılan stüdyo daireler de bulunuyor. Kira giderini düşünmek isteyen yalnız bireyler bu yollara da başvurabilir. Ayrıca internet için yaklaşık 30, elektrik için de ortalama 40-50 Euro ödemeniz gerekmektedir.

İspanya’da Hangi İşte Çalışabilirim, Ticaret Yapabilir Miyim?

Ülke, hizmet sektörünün lider olduğu konumdadır. Bunda turizmin de etkisi büyüktür. Çünkü ülkenin Avrupa’ya kıyasla ılıman bir iklimi, deniz ve okyanusa kıyıları vardır. Haliyle ülkede turizm başta olmak üzere hizmet sektörü en çok eleman ihtiyacının bulunduğu alandır. Ardından perakende sektörü geliyor. Ancak her ülkede olduğu gibi, teknik elemanlara her zaman ihtiyaç vardır. Mühendisler, otomobil, inşaat, gemi, tekstil ve konfeksiyonda neredeyse her dönem eleman ihtiyaçtır.

İspanya asgari ücret minimum hizmete göre belirleniyor. Dolayısıyla ustalık ve uzmanlık gerektiren işlerde maaşlar 2 bin Euro’dan başlıyor. Yukarılara doğru tırmanıyor. Ayrıca yurtdışı ticaret deneyimi bulunanlar için de fırsatlar vardır. Çünkü Türkiye’den 2021 yılında İspanya’ya 7,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirilmiştir. Bunları da genelde inşaat, otomotiv ve tekstil kalemleri oluşturmaktadır. Şirket kurma konusunda da AB ile ülkemizin yaptığı Ankara Anlaşması şartlarından yararlanmak mümkündür.

İspanya Öğrenci Dostu Bir Ülke

İspanya, Avrupa’nın yükseköğrenim için en çok tercih edilen ülkelerinden biridir. 60 bin dolayında yabancı öğrenci ülkede eğitim almaktadır. Ülkedeki pek çok devlet üniversitesine kabul edilmek için dil öncelikli konudur. Çünkü ülkedeki eğitim dili İspanyolcadır. Devlet üniversitelerinde yıllık 600-1.300 Euro arasında ücret talep ediyor. Ancak özel üniversiteler de mevcut. Bu okullarda eğitim yılı başına 5.500 ila 18.000 Euro aralığında değişiyor. Ancak İspanya asgari ücret karşılığı öğrencilerin çalışmasına izin veriyor.

İspanya’da Market Fiyatları Ne Kadar?

Bu ülkedeki yaşam maliyeti hesaplanırken, en çok beslenme ve temel ihtiyaçlar önemli bir kalem oluşturuyor. Market alışverişleri hemen hemen dünyanın her yerinde aynı sistemle işliyor. Bu durum İspanya için de geçerli. Avrupa genelindeki pek çok zincir market hizmet veriyor. Bunun yanında tıpkı Türkiye’deki gibi pazaryerleri vardır. Dolayısıyla İspanya asgari ücret alarak rahatlıkla yaşanacak ülkelerdendir. Ülke halkı, ihtiyaçlarının çoğunu bu yolla karşılıyor.

Ülke marketlerindeki bazı fiyatlar şöyle sıralanıyor:

  • 500 gramlık bir ekmek: 1 Euro
  • 12’li yumurta: 2 Euro
  • 1 kg ülkeye özgü peynir: 10-12 Euro
  • 1 lt Kutu süt: 0,76 Euro
  • 1kg kırmızı et: 14 Euro
  • 1 kg beyaz et: 6 Euro
  • 1 kg elma: 2 Euro
  • 50 cl bira: 1,90 Euro

İspanya’da şehirlere göre farklılık gösterse de bir öğle ya da akşam yemeği 10 Euro’ya yenebiliyor. Sinema bileti 8 Euro, 1 fincan kahve ise 1,5 Euro civarındadır. Turizm bölgeleri konusunda zengin olan ülkede eğlence konusunda çok renklidir.

Ulaşım: Avrupa’nın İkinci Büyük Metrosu Bu Ülkede

Ulaşımın sorunsuz olduğu Avrupa şehirlerinden biri İspanya’dır. Madrid, çok ünlü Londra’dan sonra en yaygın metro ağına sahip şehridir. Toplu taşımanın yaygın olduğu ülkede taksiler, trenler, otobüsler kullanılmaktadır. Ülkede taksi rengi konusunda renk standardı bulunmuyor. Ancak üzerlerinde müsaitlik durumunu gösteren ışıklar vardır. Otobüsler ile aylık 45 Euro’ya rahatlıkla şehir içi yolculuk yapılabiliyor. İspanya asgari ücret ile çalışan biri için ulaşımın ucuz olduğu ülkelerden. İşe ya da okula gidip gelirken, genelde otobüsler kullanılıyor. Bulunduğunuz şehrin her bölgesine giden bir otobüs bulunabiliyor. Yaşamak için Madrid seçilmişse, metro hayatı çok kolaylaştırıyor. Tek binişin 1,5 Euro olduğu metro için 10 binişlik kart almak 12,5 Euro’ya mal oluyor.  

Eğer kendi aracınızı almayı düşünüyorsanız asgari ücreti birleştirip, ikinci el bir otomobil alabilirsiniz. Ancak sıfır otomobil almayı düşünüyorsanız, asgari ücretin 10 katını yani en az 16 bin Euro bütçeyi ayırmalısınız. Haliyle İspanya’nın markası Seat, bu ülkenin lider ve en çok satan otomobil markasıdır. Ardından Renault ve Peugeot ilk 3’te yer almaktadır.

Sonuç olarak birçok açıdan İspanya yaşaması avantajlı bir ülkedir. Asgari ücret ile geçinmenin ise birçok ülkeye kıyasla burada daha kolay olduğunu söyleyebiliriz.

İspanya Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl? yazımızı incelediyseniz İtalya Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl? yazımıza da göz atmalısınız.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu