Eğitim

İspanya’nın En iyi Üniversiteleri Hangileri?

İspanya’nın en iyi üniversiteleri hangileri sorusunu yurt dışında eğitim almak isteyen öğrenciler için araştırdık. Kaliteli bir eğitim sistemine sahip olan İspanya’da üniversite okumak istiyorsanız bu yazımıza göz atmayı unutmayın.

İspanya, sadece eğitim anlamında değil, doğal güzellikleri ve kültürel etkinlikleriyle de dikkat çeken bir ülkedir. Ülke, tarihi dokusu ve estetik yapısıyla birçok insanın gözdesi konumundadır. Bu nedenle turistlerin ve öğrencilerin tercih nedeni olmuştur. Ayrıca İspanya’nın en iyi üniversiteleri her yıl yurt dışından pek çok öğrenciyi ağırlar.

İspanya’da Eğitim

Aslında İspanya’yı cazip kılan etkenlerden birisi üniversitelerindeki eğitim kalitesidir. Bundan dolayı, İspanya, dünyanın en iyi üniversitelerini bulabileceğiniz bir ülkedir.

İspanya’daki üniversiteler, 2019 yılında dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında liderliğini korumuştur. Bu üniversiteler ülkedeki en seçkin eğitim kalitesine sahip 38 üniversitedir.

İspanya’daki ekonomik yaşam koşulları elverişlidir. Ayrıca İspanya’daki üniversiteler nitelikli eğitim veren kurumlardan oluşmaktadır. Bu nedenle İspanya’da lisans ve yüksek lisans düzeyinde birçok uluslararası öğrenci bulunmaktadır.

İspanya’daki üniversitelerde birçok bölüm İngilizce eğitim olarak verilmektedir.

İspanya’nın En İyi Üniversiteleri

İspanya’nın en iyi üniversiteleri, aynı zamanda İspanya’nın tarihi dokusunu da bünyesinde barındırmaktadır. Peki, İspanya’nın en iyi üniversiteleri hangileridir? Bunları başlıklar halinde şu şekilde özetleyebiliriz:

University Of Barcelona

University of Barcelona, İspanya’nın en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk sırada yer almaktadır. Bu üniversite, İspanya’nın Katalan bölgesi içerisinde Barcelona kentinde 1450 yılında kurulmuştur. Tarihinin eskiye dayanması nedeniyle onu aynı zaman da estetik ve farklı kılmıştır.

Üniversite eğitim müfredatı, öğrenci ihtiyaç ve beklentileri gözetilerek düzenlenmiştir. Üniversitedeki eğitim sistemi uluslararası standartlarda bir yapıya sahiptir. Bu nedenle üniversite, geniş bir hizmet yelpazesine sahiptir. Yani üniversite, sayısız kütüphane, araştırma laboratuvarları ve spor aktivitelerine ev sahipliği yapmaktadır.

Üniversite, dünyanın en iyi iki yüz üniversitesi arasında yer almaktadır. Üniversitenin, 73.296 öğrencisi ve 13.000 lisans ve yüksek lisans öğrencisi bulunmaktadır. Üniversite ARWU üniversiteler sıralamasında en iyi 1. ulusal üniversitedir. Ayrıca Reuters yayın kuruluşuna göre İspanya’nın en yenilikçi üniversitesidir. Yine üniversite, Avrupa’nın en iyi 50. üniversitesi sıralamasındadır. Sonuç olarak üniversite İspanya’nın yıldız kategorisinde bir üniversitedir.

Eğitim Sistemi ve Başarıları

Üniversite bölümleri; beşeri bilimler, sağlık bilimleri, deneysel bilimler ve mühendislik gibi alanları kapsamaktadır. Üniversitenin lisans derecelerinde performans oranı %87’dir. Bu oran eğitim kalitesinin ne kadar yüksek olduğuna işaret eder. Ayrıca üniversiteye bağlı 16 fakülte ve 10 bağlı merkez bulunmaktadır.

Üniversiteye ait 754 doktora tezi okunmuştur. Üniversite Reuters top 100 listesinde inovasyon 1. ‘cisi seçilmiştir. Ayrıca üniversite bünyesinde 5963 öğretmen ve araştırmacı bulunmaktadır.

Üniversitenin 11.231 uluslararası öğrencisi ve 79 aktif Erasmus programı bulunmaktadır. Bu nedenle uluslararası öğrenci talebi fazladır. Ayrıca üniversite bünyesinde yer alan müze ve konserlere her yıl binlerce kişi gelmektedir.

University of Barcelona’da eğitim felsefesi, eleştirel, sürdürülebilirlik, çeşitlilik, erişilebilirlik gibi ilkelere dayanmaktadır. Bu nedenle eğitim sistemi, öğrencilerin yetkinliklerini inşa etme şeklinde tasarlanmıştır.

Ayrıca üniversite, oyunlaştırma, proje temelli çalışma, problem temelli öğrenme gibi öğrenim metotlarına sahiptir. Böylelikle üniversite, öğrencilerine kalıcı ve sürdürülebilir öğrenme metotlarını aşılamıştır. Üniversitenin öğrenme araçları ise dijital dosyalar ve simülasyonlardan oluşmaktadır.

Autonomous University of Barcelona

İspanya’nın en iyi üniversiteleri arasında yer alan bu üniversitenin kampüsü bir teknoloji merkezi olan Bellaterra’dadır.

Üniversite, öğrencilere profesyonel dünyaya hazırlanma noktasında pratik deneyimler sunmaktadır. Üniversitenin sağlık bilimleri, sanat ve beşeri bilimler, teknolojik bilimler gibi alanlarda onlarca bölümü bulunmaktadır. Sonuç olarak üniversite 13 fakülteye sahiptir. Ayrıca Erasmus, EAP-UAB Mütekabiliyet Programı kapsamında öğrenci değişim olanaklarına sahiptir.

Üniversitenin sürdürülebilir yaşam ve iklimle alakalı birçok araştırması bulunmaktadır. Böylece dünyanın günümüz sorunları da bu araştırmalarda işlenmektedir.

Pompeu Fabra University

İspanya’nın en iyi üniversiteleri arasında sayılan Pompeu Fabra University, 1990 yılında kurulmuştur. Üniversite, sağlık bilimleri, sosyal ve beşeri bilimler, bilgi ve iletişim teknolojisi alanlarında birçok lisans bölümüne sahiptir. Üniversitenin eğitim dili Katalanca’dır. Bu nedenle üniversite, bu dili öğrenmek isteyenlere sayısız fırsatlar sunmaktadır.

11.863 öğrencisi bulunan Pompeu Fabra University,1994 lisans derece sayısına, 226 doktora derece sayısına, 1574 uluslararası öğrenci sayısına sahiptir.

Üniversite, Açık Lisans Programı kapsamında birçok bilim dalını bir araya getirir. Bunlar arasında iletişim, yasa, ekonomi ve iş, mühendislik, beşeri bilimler, çeviri ve dil bilimler alanında bölümler bulunmaktadır. Ayrıca üniversitenin bazı burs ve hibe programları bulunmaktadır.

University of Valencia

University of Valencia, kalıcı eğitim ihtiyaçlarını karşılamak vizyonuyla yola çıkmıştır. Üniversite mimarlık ve mühendislik, sosyal ve hukuk bilimler, sanat ve beşeri bilimler alanında birçok bölüme sahiptir.

Üniversitenin 50.601 öğrencisi, 7078 lisans derece sayısı, 412 doktora derece sayısı, 4241 uluslararası öğrenci sayısı bulunmaktadır.Valencia üniversitesi, 18 fakülte ve 19 disiplinler arası araştırma enstitüsünden oluşmaktadır. Üniversite aynı zaman da 6 araştırma enstitüsüne ev sahipliği yapmaktadır. Böylelikle üniversite, bilimsel araştırmalara önem vermiştir.

Autonomous University of Madrid

1968 yılında kurulmuş olan üniversite, İspanya’nın en iyi üniversiteleri arasındadır.Üniversite, işletme ve ekonomi bilimleri, hukuk, tıp felsefe, sanat, psikoloji alanlarında bölümlere sahiptir.Üniversitenin 29.813 öğrencisi, 4378 lisans derece sayısı, 545 doktora derece sayısı bulunmaktadır. Ayrıca üniversite, 4391 uluslararası öğrenci sayısına sahiptir. Böylelikle üniversite yurtdışından ciddi talep görmektedir.

Genel Değerlendirme

İspanya’nın en iyi üniversiteleri arasında sayabileceğimiz bu üniversiteler, inovatif ve analitik bir öğretim sistemine sahiptir. Bu üniversitelere her sene onlarca öğrenci yurtdışından gelmektedir. Bu nedenle bu üniversitelerde verilen eğitimler evrensel ölçekli olmaktadır.

İspanya’nın En iyi Üniversiteleri Hangileri? yazımız ilginizi çektiyse Malta Üniversiteleri Arasında Hangisi Tercih Edilir? yazımıza da göz atmayı unutmayın.

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu