Seyahat

İstanbul Avrupa Yakası’nda Gezilecek Yerler Listesi

İstanbul Avrupa Yakası’nda gezilecek yerler yazımızda dünyanın en güzel şehirleri arasında yer alan bu kentte mutlaka görmeniz gereken yerleri listeliyeceğiz. Eminönü’nden Yıldız Korusu’na kadar pek çok yeri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İstanbul, dünyanın en güzel şehirlerinden biri sayılır. Birçok insanı içerisinde barındıran bu şehir güzelliği, ruhu ve tarihi ile büyüler. Farklı ülkelerden insanların bile dikkatini çeken bu güzel şehirde özellikle Avrupa Yakası’nda bir gezi planlıyorsanız neler yapılmalı, nerelere gidilmeli konusunda yardıma ihtiyaç duyabilirsiniz. Çok fazla gezecek yer seçeneği olduğundan İstanbul Avrupa Yakası’nda gezilecek yerler listesi yaparken oldukça zorlanabilirsiniz. Manzaraları, müzeleri, kültürü ve eski sokakları ile bu güzel şehri keşfetmeye hazır olmanız gerekir.  Çok kısa bir süre İstanbul için asla yetmeyecektir fakat bu şehrin güzelliğini hissetmeye ve güzel yerleri ile kalbinizi fethetmeye yetecektir. Her gezinizde başka bir ruh yakalayabileceğiniz bu şehir için bir gezi rotasına ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Özellikle vakti az olanlar için öncelikle Avrupa Yakası’nı gezmelerini tavsiye edebiliriz.

İstanbul Avrupa Yakası’nda Neler Yapılabilir ve Gezilecek Yerler Listesi

İstanbul Avrupa Yakası pek çok kişinin dikkatini çeken yerlerden biridir. Özellikle başka ülkelerden ve şehirlerden gelip az vakti olan kişiler için faydalı bir neler yapılmalı, gezilecek yerler nelerdir listesi oldukça faydalı olur.  Peki İstanbul Avrupa Yakası’nda gezilecek yerler nelerdir:

Eminönü

İstanbul Avrupa Yakası'nda Gezilecek Yerler: Eminönü
İstanbul Avrupa Yakası’nda Gezilecek Yerler: Eminönü

Avrupa yakası denince akla gelen ilk semtlerden olan Eminönü ile başlamak oldukça ideal olacaktır. İstanbul’a gelip burayı görmeden gitmek büyük kayıp olacaktır. Alışveriş imkanları, hanları, balıkçıları ile herkesin zevkine uygun ilgi alan bulabileceği bir semttir. Ayrıca Buraya gelip balık ekmek yemeden dönmemenizi öneririz.

Galata Köprüsü

İstanbul Avrupa Yakası'nda Gezilecek Yerler: Galata Köprüsü
İstanbul Avrupa Yakası’nda Gezilecek Yerler: Galata Köprüsü

Özellikle balık tutmak isteyen kişiler için oldukça uygun bir yerdir. Galata köprüsünde yürümek ve denize sıfır bir balıkçıda yemek yemek İstanbul’un güzelliğini hissettirecektir. Bu nedenle uğramanız gereken rotaların başında gelmektedir.

İstanbul Boğazı

İstanbul Avrupa Yakası'nda Gezilecek Yerler: İstanbul Boğazı
İstanbul Avrupa Yakası’nda Gezilecek Yerler: İstanbul Boğazı

İstanbul Boğazı yine İstanbul Avrupa Yakası denince ilk akla gelen yerlerden bir tanesidir. İki kıtayı birbirine bağlayan bu boğaz manzarası sizi büyüleyecektir. Boğaz turu ise yapmanız gerekenler listesinde en başı alıyor. Eminönü, Ortaköy gibi yerlerden kalkan tekneler ile yapacağınız Boğaz turu unutulmaz anlarınıza sebep olacaktır.

Topkapı Sarayı

İstanbul Avrupa Yakası'nda Gezilecek Yerler: Topkapı Sarayı
İstanbul Avrupa Yakası’nda Gezilecek Yerler: Topkapı Sarayı

Özellikle tarih severler için en uygun rotalardan bir tanesidir. Fakat tarih severler olarak sınırlandırmak böyle güzel bir yapı için haksızlık olacaktır. 1460 senesinde inşa edilen Topkapı Sarayı tüm ihtişamı ve güzelliği ile karşılayacak sizi. İçerisinde 300 parçalık koleksiyonu ile geçmişe bir kapı açar.

Sultanahmet Camii

İstanbul Avrupa Yakası'nda Gezilecek Yerler: Sultanahmet Camii
İstanbul Avrupa Yakası’nda Gezilecek Yerler: Sultanahmet Camii

İstanbul’un neredeyse simgelerinden ve en önemli camilerinden biridir. 22.000 çini kullanılan camiye renginden dolayı Mavi Cami’de denmektedir. İstanbul’un tek minareli camisidir ve bu yapının güzelliğini muhakkak görmeniz gerekmektedir.

Galata Kulesi

İstanbul Avrupa Yakası'nda Gezilecek Yerler: Galata Kulesi
İstanbul Avrupa Yakası’nda Gezilecek Yerler: Galata Kulesi

528 tarihinden bu yana var olan dünyanın en eski kulesidir. 70 metre yüksekliği ile sunduğu güzel manzarası ve içerisindeki restoranlarıyla güzel bir deneyim sunar.

Yedikule Hisarı

İstanbul Avrupa Yakası'nda Gezilecek Yerler: Yedikule Hisarı
İstanbul Avrupa Yakası’nda Gezilecek Yerler: Yedikule Hisarı

İstanbul’un en eski açık hava müzesi olarak geçmektedir. Genellikle konserler, etkinlikler ve programlar düzenlenmektedir. Etkinliklerin yapıldığı bir zaman dilimine denk gelirseniz bu eski açık hava müzesini ziyaret etmenizi öneririz.

Miniatürk

İstanbul Avrupa Yakası'nda Gezilecek Yerler: Miniaturk
İstanbul Avrupa Yakası’nda Gezilecek Yerler: Miniaturk

İstanbul’da kısıtlı vaktiniz varsa muhakkak görmeniz gereken yerler arasında yer alır Miniatürk. 2003 senesinde hizmete açılan 60 bin metrekarelik bir alanı kapsayan bu tema parkında 134 eserin küçültülmüş kopyaları bulunmaktadır. Galata Kulesi, Dolmabahçe sarayı gibi tarihi simgelerin bulunduğu bir gezi alanıdır.

Ayasofya Camii

İstanbul Avrupa Yakası'nda Gezilecek Yerler: Ayasofya Camii
İstanbul Avrupa Yakası’nda Gezilecek Yerler: Ayasofya Camii

Ayasofya motifleri, tarihi ve güzelliği ile günümüze dek gelmeyi başaran tarihi güzelliklerden bir tanesidir. İstanbul’u gezmeyi planlıyorsanız Ayasofya muhakkak aklınıza gelmiş olacaktır.

Yerebatan Sarnıcı

İstanbul Avrupa Yakası'nda Gezilecek Yerler: Yerebatan Sarnıcı
İstanbul Avrupa Yakası’nda Gezilecek Yerler: Yerebatan Sarnıcı

Mistik havası ile oldukça talep gören yerlerden bir tanesidir. Hakkında birçok efsane ve hikâye vardır. 100 bin ton su kapasitesi bulunan bu sarnıç yoğun olarak dikkat çeker.

Süleymaniye Camii

1550 yılında Kanuni Sultan Süleyman adına yapılan bu eser günümüzde birçok kişinin dikkatini çekmektedir. Özellikle turistlerin ilgini çeken bu yapılar gezmek ve tarihi hissetmek için oldukça uygundur.

Balat

İstanbul Avrupa Yakası'nda Gezilecek Yerler: Balat
İstanbul Avrupa Yakası’nda Gezilecek Yerler: Balat

Balat İstanbul Avrupa Yakası’nda gezilecek yerler listemizde muhakkak uğramanız gereken semtlerden bir tanesidir. Renkli sokakları ve evleri, tarihi yapıları ile en dikkat çeken semtlerden biridir. Rum Patrikhanesi, sinagog, kiliseleri ile oldukça çeşitli tarihi yapılara sahiptir.

İstanbul Avrupa Yakası’nda Gezilecek Doğal Yerler

Şehrin gürültüsü ve kalabalığından bunalıp doğaya kaçma isteği oldukça fazladır. İstanbul Avrupa Yakası’nda gezilecek doğal yerler listeniz için İstanbul Avrupa Yakası biçilmiş kaftandır. Her şeyi içerisinde bulunduran bu yaka muhteşem doğasıyla da gezilerinize ev sahipliği yapacak.

Bu güzelliklerden biri olan Belgrad Ormanı 5400 hektarlık büyük alanı ile Avrupa Yakası’nın oksijenidir. Koşu yapmak isteyen kişilerin ya da doğa tutkunlarının popüler rotasıdır.

Kilyos hem bahar hem yaz aylarında tercih edilebilecek doğal güzelliği ile doğası, restoranları ve sahiliyle oldukça dikkat çekmektedir.

Son olarak oldukça farklı bir öneri olan, Nesin Vakfı Çiftliği. Gönüllü olarak bu güzel ortama gidip yardımcı olabilirsiniz. Hem doğada vakit geçirip hem de verimli vakit geçirebilirsiniz.

İstanbul’da Hafta Sonu Nereye Gidilir?

İstanbul en kalabalık şehirlerden bir tanesidir. Özellikle Avrupa Yakası güzel semtleri ile bu kalabalığın çoğunu kendisine çekmektedir. İstanbul Avrupa Yakası’nda neler yapılabilir merak ediyor olabilirsiniz. Birçok güzel semti ile kendinize bir gezi rotası oluşturabilirsiniz.

Hafta sonu gezmek için ideal olan yerlerden bir tanesi de Kapalı Çarşıdır. İstanbul’un en eski çarşılarından olan Kapalı Çarşı hem gezmek hem de alışveriş yapmak için oldukça uygundur. İstanbul’dan giderken kendinize ve sevdiklerinize hediyeler alabilirsiniz. Sonrasında Eminönü’ne geçerek bu gezisini balık ekmek yiyerek sonlandırabilir, temiz hava ve denizin tadını çıkarabilirsiniz.

Daha sakin bir hafta sonu geçirmek için ise doğayla iç içe olabileceğiniz İstanbul Avrupa Yakası’nda gezilecek doğal yerler için Rumeli Hisarını tercih edebilirsiniz. İstanbul’un Sarıyer ilçesine bağlı olan ve Boğaziçi’nde bulunan semte adını verir Rumeli Hisarı. İstanbul’un en büyüleyici noktalarındandır diyebiliriz. 1452 yılında inşa edilmiş bu büyüleyici kule görmeniz gereken yerlerden bir tanesidir.

Nispeten daha kalabalık ama oldukça güzel vakit geçirebileceğinizi eşsiz manzarası ile en çok tercih edilen yerlerden bir tanesi ise Pierre Loti Tepesidir. Muazzam bir manzarası olan Pierre Loti Tepesi’nde birçok kafe bulunmaktadır. Fakat bu manzaranın güzelliğini görmeye gelen çok fazla insan olduğunu unutmayın bu nedenle oldukça kalabalık olacaktır.

İstanbul Avrupa Yakası’nın En Güzel Parkları ve Bahçeleri

İstanbul tarihi kadar doğası ile de oldukça fazla insanı kendine çekmektedir. Parkları, bahçeleri ve ormanları ile sakin bir şekilde doğada bir gün geçirmek isteyenler için de ideal bir şehirdir. İster kalabalık içinde gününüzü geçirirsiniz isterseniz de doğada kafanızı dinlersiniz. İstanbul bu özelliği ile hemen hemen her isteğinize yanıt verir. Peki İstanbul Avrupa Yakası’nda gezilecek doğal yerler ve en güzel parkları nerelerdir?

Bakırköy Botanik Parkı

İstanbul Avrupa Yakası'nda Gezilecek Yerler: Bakırköy Botanik Parkı
İstanbul Avrupa Yakası’nda Gezilecek Yerler: Bakırköy Botanik Parkı

Sahiline aşina olduğunuz Bakırköy, belki de bilmediğiniz İstanbul’un en büyük parklarından birine de sahiptir.

Beylikdüzü Yaşam Vadisi

İstanbul Avrupa Yakası'nda Gezilecek Yerler: Beylikdüzü Yaşam Vadisi
İstanbul Avrupa Yakası’nda Gezilecek Yerler: Beylikdüzü Yaşam Vadisi

Beylikdüzü denince aklınızda sadece binalar canlanıyor olabilir. Ama bu düşünce artık Yaşam Vadisi ile eskide kaldı. Konserler, doğa yürüyüşü için alanlar, restoranlar ve kafelerin bulunduğu bu vadide vaktin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

Gülhane Parkı

İstanbul Avrupa Yakası'nda Gezilecek Yerler: Gülhane Parkı
İstanbul Avrupa Yakası’nda Gezilecek Yerler: Gülhane Parkı

Topkapı Sarayı’nın arka bahçesi olarak bilinen ve yüzyıllardır varlığını sürdüren bir paktır. Ceviz ağaçlarının gölgesi altında yürüyüş yapmak ve doğanın içinde vakit geçirmek için oldukça ideal bir yerdir.

Emirgan Korusu

Her yıl düzenlenen Lale festivallerinin gerçekleştiği ve İstanbul’un binalarından kaçmak için en güzel tercihlerden biridir. Çiçekleri, doğası ve motifli işlenmiş ağaçları ve arkada göz kırpan Boğaz manzarası ile vazgeçilmez rotalarınızdan biri haline gelebilir.

Bahçeşehir Gölet

İstanbul Avrupa Yakası'nda Gezilecek Yerler: Bahçeşehir Gölet
İstanbul Avrupa Yakası’nda Gezilecek Yerler: Bahçeşehir Gölet

Bahçeşehir denince aklınızda tıpkı Beylikdüzü gibi yüksek binalar canlanmış olabilir. Fakat Gölet Parkı’nda yapay bir göletin etrafında büyük yeşil alanı ile bu önyargınızı kıracak.

Yıldız Korusu

İstanbul Avrupa Yakası'nda Gezilecek Yerler: Yıldız Korusu
İstanbul Avrupa Yakası’nda Gezilecek Yerler: Yıldız Korusu

Beşiktaş’ın en güzel alanlarından bir tanesi olan Yıldız Korusu çok sık ziyaret edilen noktalardan bir tanesidir. İçerisinde ağaçlar, köprüler, göletler ve tarihi bir köşk bulunuyor. Tam anlamıyla şehirden doğaya kaçış olacaktır.

İstanbul’da Bir Günlük Gezi Planı

İstanbul çok çeşitli kültürü, tarihi ve doğasıyla asla bir günün yetmeyeceği şehirlerden bir tanesidir. Fakat sadece bir günüm var ne yapabilirim diyenler için kısa bir gezi rotası çıkartıp rotaya sadık kalındığı takdirde oldukça fazla yerini görüp deneyimleyebilirsiniz.

İlk olarak tarihi durakları ve müzeleri ziyaret edebilirsiniz. Hepsi neredeyse birbirine yakın olduğu için birçok müzeyi görme şansınız olacaktır. Ayasofya ile başlayabilir ve sonrasında Sultanahmet Camii ile birlikte Topkapı Sarayını ziyaret edebilirsiniz.

Dünyanın en büyük çarşısı olan Kapalıçarşı’ya uğrayıp sevdiklerinize hediye alabilir ve Eminönü’ne geçerek deniz manzarası eşliğinde balık ekmek yerken yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

Daha sonra İstiklal Caddesine yürüyebilir ve İstanbul’un en önemli yapılarından biri olan Galata Kulesini ziyaret edebilirsiniz.  

İstanbul Avrupa Yakası’nda gezilecek yerler hiçbir zaman tam anlamıyla bitmeyecek ve her gün bu şehirle ilgili yeni bir şey keşfettiğinize şahit olacaksınız. 

İstanbul Avrupa Yakası En Güzel Manzaraları

İki yakayı birbirine kavuşturan İstanbul dünyanın en güzel manzaralarını da içerisinde bulundurur. Bunların bazılarına aşina bazılarını hiç duymamış olabilirsiniz. İstanbul Avrupa Yakası’nda gezilecek doğal yerler her zaman çok talep görmektedir.

  • Pierre Loti Tepesi, Haliç’in en güzel manzarasına sahiptir.
  • Otağtepe Parkı, gezmek ve fotoğraf çekmek için oldukça iyi bir manzarası vardır
  • Galata Kulesi, neredeyse tüm kendi ayaklarınızın altında görebilirsiniz.
  • Safir Kule, İstanbul’un en yüksek binasıdır. İstanbul’a bakabileceğiniz en yüksek noktadır.

İstanbul Avrupa Yakası Gezi Rehberi

İstanbul oldukça kalabalık ve büyük şehirlerden bir tanesidir. Bu nedenle İstanbul Avrupa Yakası’nda gezilecek yerler rehberi çıkartarak en merak ettiğiniz ve ilginizi çeken yerleri ziyaret edebilirsiniz. İstanbul yalnızca bir yaşam alanı değildir. Kültürel yapısı, doğası ve denizi ile oldukça fazla kişiyi kendine çeken ve büyüleyen bir şehirdir. Çırağan sarayı, Topkapı Sarayı gibi oldukça eski geçmişe sahip saraylar, Gülhane Parkı ile hem doğanın hem tarihin buluşması gibi birçok uygun ve hoşunuza gidecek rehber ve rota oluşturabilirsiniz. İstanbul’un sembollerinden olarak kabul edilen Kız Kulesi ve Galata Kulesi’ne giderek hikayelerini dinlemeli ve tarihini hissetmelisiniz. İstanbul kültür gezisi için oldukça ideal bir şehirdir. İçerisinde tahminlerden çok daha fazla müze barındırır. Parkları, müzeleri, sarayları ve kültürü ile İstanbul keşfedilmesi ve tanınması gereken bir şehirdir.

İstanbul Avrupa Yakası’nda Gezilecek Yerler Listesi yazımızı beğendisyeniz İstanbul’da Adalar Ziyareti | Gezilecek Adalar Listesi yazımıza da göz atabilirsiniz.

Senem Ildırlı

Gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi, yeni insanlarla tanışmayı ve yeni lezzetler denemeyi, kısacası yeni olan her şeyi seviyorum Burada da kendi gözlemlerimi, anılarımı yazmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu