Seyahat

İstanbul’a Yakın Kamp Yerleri: Ücretsiz ve Ücretli Alternatifler

İstanbul’a yakın kamp yerleri ile ilgili yazımız ile kampseverler için İstanbul’un kargaşasından bir an olsun sıyrılabilecek ve kafanızı dinyebileceksiniz. İster ücretsiz ister de ücretli kamp alanları sayesinde tercihinizi rahatlıkla yapabileceksiniz.

Son dönemlerin en popüler tatil seçeneği kamp olmuştur. Yoğun iş temposu ile çalışan herkesin arkadaşları, ailesi ya da tek başına gitmekten zevk alacağı bir tatil çeşidi olan kampın her yaştan ve kampa yeni başlayanlar için de uygun olan İstanbul’a yakın kamp yerleri hakkındaki bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

İstanbul’a Yakın Kamp Yerleri (Ücretsiz)

Kamp tatili için keyifli bir deneyim yaşamak adına ve hatta ilk defa kamp yapacaklar için belki de en uygun olan ücretsiz İstanbul’a yakın kamp yerleri için seçeneklere bakabilirsiniz.

Ömerli Barajı Kamp Alanı

İstanbul'a Yakın Kamp Alanları: Ömerli Barajı Kamp Alanı
İstanbul’a Yakın Kamp Alanları: Ömerli Barajı Kamp Alanı

Ömerli Barajı, kamp sevdalıları için favori alanlardan biridir. Çekmeköy’de bulunan bu barajın mükemmel bir manzarası vardır. Kamp alanı oldukça geniş ve kullanışlı olduğu için oldukça popüler bir yer haline geldi.

İlk kez kamp yapanların dikkatine; bu barajı yakınlarında ihtiyaçlarınızı karşılayacağınız bir tesis yoktur. Gerçek bir kamp deneyimi adına tecrübe sahibi olabileceğiniz bu kamp yerine hazırlıklı gitmenizde fayda var. Doğal yaşam alanına yakın olan bu kamp alanında yabani hayvanlarla tanışma olanağınız da vardır.

Göl kenarında sakin bir kamp için karavanlara da uygun alanlar mevcuttur. Aynı zamanda gölde sandallar ile açılmaya ve balık tutulmaya izin vardır.

Kumköy Kilyos Kamp Alanı

İstanbul'a Yakın Kamp Alanları: Kumköy Kilyos Kamp Alanı
İstanbul’a Yakın Kamp Alanları: Kumköy Kilyos Kamp Alanı

İstanbul’un Karadeniz bölgesine bakan Sarıyer’e bağlı olan bu kamp alanında denizin filmlerden çıkmış eşsiz manzarası karşısında mükemmel bir deneyim yaşayabilirsiniz. İstanbul’a yakın kamp yerleri içinde belki de en meşhuru olan bu kamp alanında dönem dönem çeşitli festivaller de düzenleniyor.

Deniz kenarında kamp yapmak için ideal tercih sebebidir. Denize girebilir ve sahile çadır kurabilirsiniz. Böylece güne başlarken manzaranız eşsiz güzellikte bir deniz olacaktır.

Ancak çoğu ücretsiz kamp alanlarında olduğu gibi burada da ihtiyaçların karşılanabileceği bir tesis mevcut değildir. Kış aylarında kamp yapmak burada zor olacaktır ve yazın popüler bir yer olduğundan kalabalık olduğunu bilmenizde fayda var. Hafta içi gidip burada kamp yaparsanız daha sakin bir atmosferle karşılaşacaksınız.

Polonezköy Kamp Alanı

İstanbul'a Yakın Kamp Alanları: Polonezköy Kamp Alanı
İstanbul’a Yakın Kamp Alanları: Polonezköy Kamp Alanı

Maviliğin içinden çıkıp biraz da İstanbul’a yakın kamp yerleri arasında yeşilliğin bol olduğu dağ kampına göz atalım. Beykoz’da bulunan bu kamp alanı Polonezköy Tabiat Parkı içerisinde yer alıyor. Orman kampı için kış aylarında kampçıların tercih ettiği bir yer olabiliyor. Deneyimsiz kampçıların pek tercih etmediği söylenebilir.

Kişisel araçlarla ulaşımın sağlandığı noktada bu kamp alanında otopark bulunuyor. Araçların kamp yerlerine kadar gidecek yollar da mevcuttur. Kamp alanına toplu taşıma ile ulaşım zordur. Tıpkı diğer kamp alanlarında olduğu gibi burada da ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir tesis yoktur. Ancak Tabiat Parkı içinde işletmeler vardır ve bu işletmelere yakın noktalarda çadır kurarsanız elektrik, tuvalet ve yiyecek-içecek ihtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz.

Diğer kamp alanlarının aksine avantajları bulunan Polonezköy’ de doğa yürüyüşleri, ATV ve bisiklet gibi aktiviteler yapabileceğiniz yerler vardır.

Malatra Koyu Kamp Alanı

İstanbul'a Yakın Kamp Alanları: Malatra Koyu Kamp Alanı
İstanbul’a Yakın Kamp Alanları: Malatra Koyu Kamp Alanı

Çatalca’da bulunan ve gürültüden uzak doğanın yeşil ile mavi güzelliği arasında dinlenmek amaçlı kamp yapmak isteyen kampçılar için mükemmel bir kaçamak noktasıdır. İstanbul’a yakın kamp yerleri için hem denize girebileceğiniz hem ormanın içinde sakin bir dinlenme ortamı yaratabileceğiniz kampçılar için biçilmiş kaftan olan bir doğal mekandır.

İstanbul halkı için de en bilindik yerlerden biridir. Sessizliği, huzuru ve sakinliği ile bir hafta sonu dinlenmek için dahi kaçılabilecek nadide bir kamp alanıdır. Ormanı ve sahili doğallığını korumuş olup internetin bile çekmediği bu alanda tabi ki ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz ayrıca bir tesis bulunmuyor.

Kontrollü ateş yakma imkanınız vardır ve güzel mavi denizine tehlikesiz girebileceğiniz noktalar belirlenmiştir. Ancak bu alanlarda da herhangi bir hizmet bulunmuyor.

Toplu taşıma ile ulaşım olmadığı gibi kişisel aracınız ile gittiğiniz takdirde kamp alanına 2 km mesafede otopark vardır. Kamp alanına Polonezköy’de olduğu gibi maalesef aracınız ile giremiyorsunuz ve kamp alanına yayan bir şekilde ormanın içindeki patika ile devam ediyorsunuz. Karavan kampı yapmak isteyenler için ayrıca alanlar vardır.

Balaban Gölü Kamp Alanı

İstanbul'a Yakın Kamp Alanları: Balaban Gölü Kamp Alanı
İstanbul’a Yakın Kamp Alanları: Balaban Gölü Kamp Alanı

Duru Göl olarak da bilinen İstanbul’a yakın kamp yerleri listesinde Arnavutköy’de bulacağınız bu kamp alanı da Karadeniz kıyılarında yer alıyor. Diğer bahsi geçen ücretiz kamp alanlarının aksine bu kamp alanının ayrıcalığı da toplu taşıma ile ulaşımının olmasıdır.

Göle girilmesi pek tavsiye edilmese de göl kenarında sakin bir gün geçirmek de ayrıca mümkündür. Göl etrafında herhangi bir tesis ve ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz işletmeler yoktur. Ancak kontrollü ateş yakabileceğiniz noktalar belirlenmiştir ve oralarda dilediğiniz gibi kendi yemeğinizi yapabilir ve çayınızı demleyebilirsiniz.

Hacıllı Şelalesi Kamp Alanı

İstanbul'a Yakın Kamp Alanları: Hacıllı Şelalesi Kamp Alanı
İstanbul’a Yakın Kamp Alanları: Hacıllı Şelalesi Kamp Alanı

Fotoğraf çekmek için özel ziyaret edilen popüler bir doğa harikası mekandır. İstanbul’a yakın kamp yerleri listesinde Şile’de bulunan Hacılar köyündeki bir yerdir.

Şelalenin etrafı kamp yapmaya uygun alanlara sahiptir. Kampçıların farklı bir doğa kampı için tercih ettikleri bu noktada büyük ağaçlar ile çevrili bir ortam sizi karşılıyor.

Kişisel araçlar ile gidilmesinin tavsiye edildiği bu noktada aynı zamanda karavan için alanlar mevcuttur. Kamp alanında herhangi bir işletme ya da yakın bir tesis bulunmuyor o yüzden kamp öncesi ihtiyaçlarınızın yanınızda olduğundan emin olmanız gerekli. Kontrollü ateş yakımı mümkündür. Böylece beslenmek için ve soğuk havalarda ise ısınmak için izniniz vardır.

Şelalenin sahip olduğu gölette yüzmek serbesttir ve duş almak için de ayrıca bir alan yoktur. Ayrıca bu kamp alanında doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz parkurlar mevcuttur.

İstanbul’a Yakın Kamp Yerleri (Ücretli)

İstanbul’a yakın kamp yerleri listesinde favori olan ücretsiz mekanlara göz atıldı. Şimdi sıra tercih sebebi olan tesisli mekanlarda. Bu kamp alanlarında genelde ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz işletmeler mevcuttur.

Seferoğulları Camping

İstanbul'a Yakın Kamp Alanları: Seferoğulları Kamp Alanı
İstanbul’a Yakın Kamp Alanları: Seferoğulları Kamp Alanı

Otelden bir farkı olmayan bu kamp yerine özel araçlarınızla ulaşmanız mümkündür. Her türlü ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz hizmetlere sahiptir. İstanbul’a yakın kamp yerleri arasında sunduğu profesyonel hizmet ile en bilinen yerlerdendir.

Sahil Kamp İstanbul

İstanbul'a Yakın Kamp Alanları: Sahil Kamp Alanı
İstanbul’a Yakın Kamp Alanları: Sahil Kamp Alanı

Karadeniz sahillerinde olan Sahilköy’de bulunan bir işletmedir. Sessiz bir atmosfere sahip ve güvenliğinin sıkı olmasıyla ünlü bir mekandır. Hafta içi tercih edilir.

Green Park Camping

İstanbul'a Yakın Kamp Alanları: Green Park Kamp Alanı
İstanbul’a Yakın Kamp Alanları: Green Park Kamp Alanı

Türkiye’nin en büyük kamp alanlarından biridir. Güvenilir işletmenin temiz deniz ve sahili vardır. İstanbul’a yakın kamp yerleri listesinde popüler bu kamp alanı Şile’dedir.

İstanbul’a Yakın Kamp Yerleri yazımız ilginizi çektiyse İğneada Kamp Yerleri Arasında En Çok Tercih Edilenler yazımıza da göz atabilirsiniz.

Senem Ildırlı

Gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi, yeni insanlarla tanışmayı ve yeni lezzetler denemeyi, kısacası yeni olan her şeyi seviyorum Burada da kendi gözlemlerimi, anılarımı yazmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu