Finans

İsveç Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl?

Ülkede asgari ücret hükümet tarafından kanunlarla beraber düzenlenmemektedir. İsveç’te kişilere istihdam sağlayanlar, İsveç asgari ücret düzenlemelerine bağlı olmadıkları için verilecek maaşları toplu pazarlık yöntemi ile belirlemektedir.

Ayrıca İsveç, işgücüne değer veren cinsiyet ve sınıf eşitliğini savunan bir Avrupa ülkesidir. Sunulan ortalama maaşların kişileri desteklemesinin yanında esnek çalışma saatleri ile global olarak bir üne sahiptir. Ülkenin kültüründe fazla mesai durumu oldukça azdır. İş ile yaşam arasında denge bulunmaktadır.

Burada çalışan bireylere verilen maaşlar birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi yeterlidir. Kişiler bu maaşlar ile refah içerisinde bir hayat yaşayabilmektedir. Pek çok insanın beğendiği ve araştırdığı bu ülkenin asgari ücreti ne kadardır? Gelin hep beraber İsveç asgari ücret tutarını öğrenelim. Bu ücretin zaruri ihtiyaçları karşılayıp karşılamadığına bakalım. Aynı zamanda hayat şartları hakkında bilgiler edinelim.

İsveç Asgari Ücret Ne Kadardır?

2022 yılı itibariyle İsveç’in çalışanlara verdiği asgari ücret 24,188 İsveç Kronu olarak bilinmektedir. Bu da yaklaşık olarak 2.200 Euro yapmaktadır. Kendi paramıza çevirdiğimizde ise 40.000 Türk Lirası etmektedir.

Ülkenin Ekonomi Bakanları ve devlet büyükleri tarafından hazırlanmış olarak işçilere yapılan belirli bir ödeme yoktur. İsveç’te çalışan kişilere verilen maaş, ulusal sendikalar ile işverenler arasında yapılan toplantılar sonrasında saptanmaktadır.

Ülkede toplamda ulusal bir şekilde maaş veren üç tane büyük işveren vardır. Eğer kişi ulusal bir işyerinde çalışıyorsa orada faaliyet gösterdiği sürece sendika kurallarına bağlı olarak çalışmalıdır. Ayrıca yapılan araştırmalara göre İsveç asgari ücret tutarında %30 vergi kesimi yapılmaktadır. Ardından ellerine kalan maaş (24,188 İsveç Kronu) çalışanlara verilmektedir.

İsveç Emekli Maaşı Ne Kadardır?

Ülkede toplanan gelirin yaklaşık olarak %19’u her sene kamu emeklilik hazinesine ayrılmaktadır. Buradaki emekli maaşı bireyin kaç sene çalıştığına ve ne kadar kazanmış olduğuna bağlı olarak değişmektedir. Ancak İsveç’in vermiş olduğu en yüksek emekli maaşı 44.000 İsveç Kronu olarak bilinmektedir.

İsveç İşsizlik Maaşı Ne Kadardır?

İsveç’in işsizlik sigortası sistemi toplamda iki ana başlıktan oluşmaktadır. Bunlar temel sigorta ile gönüllü işsizlik sigortası sistemidir. Ülkede iş usulüne göre ilerleyen ve iş gereksinimlerini yerine getiren herkese temel sigorta verilmektedir. İstihdam bürosunda kaydı olan ve iş arama planında bulunan 20 yaşından büyük bireyler günde 320 İsveç Kronu almaktadır. İsveç asgari ücret tutarının yanı sıra işsizlik maaşı da gayet iyidir.

Ülkedeki çalışanların %80’inden fazlası gönüllü işsizlik sigorta sistemine katılmaktadır. Bu katılan çalışanlar ile serbest çalışanlar için nakit yardım planı bulunmaktadır. İsveç, herhangi bir gelire sahip olmayan bireylere gönüllü işsizlik sigortası sistemi sayesinde sosyal yardım vermektedir.

İsveç Memur Maaşları Ne Kadardır?

Ülke, memur maaşı verirken çalışanların nitelikleri ve tecrübelerini göz önünde bulundurarak hareket etmektedir. Memur maaşları işgücüne, bütçeye, performansa ve değerlendirmelere bağlı olarak şekillenir. Buradaki memurların aylık ortalaması en az 39.000, en fazla 47.000 İsveç Kronu olarak bilinmektedir. Bu da İsveç asgari ücret tutarının üzerinde olan bir maaş olduğunu göstermektedir. Bu memurların yıllık maaşları ise ortalama 462.000 İsveç Kronu’na tekabül etmektedir.

İsveç’in Yaşam Koşulları Nasıldır?

İsveç, 10 milyon nüfuslu olan İskandinavya Yarımadası’nda bulunan bir ülkedir. Ekonomik olarak gelişmiş olan İsveç, kereste ve hidroelektrik gibi ihracatlar ile ekonominin kalkınmasını sağlamaktadır. Türkiye ile kıyasladığımızda daha pahalı bir yaşam sürdüklerini söylememiz yanlış olmayacaktır.

Ülkelerin gelişmişlik endeksi konusunda yapılan araştırmalara göre İsveç 7. sırada bulunmaktadır. Bu nedenle ülke içerisindeki refah seviyesinin oldukça yüksek olduğunu söyleyebiliriz. İsveç kira ücretleri hakkında konuşmak gerekirse 1 odalık dairenin kirası 750 Euro civarındadır. 3 odalı daire fiyatları da yaklaşık olarak 1200 Euro şeklindedir. İsveç asgari ücret konusu kapsamında bazı gıda ürünlerinin fiyatlarını açıklayalım:

  • 1 litre süt 1,12 Euro
  • 500 gram somun ekmek 2,20 Euro
  • 12 adet yumurta 2,89 Euro
  • 1 kilogram yöresel peynir 8,25 Euro
  • 1 kilogram et 5,56 Euro

Ülkenin vermiş olduğu asgari ücret üzerinden değerlendirildiğinde bu fiyatlar ortalama düzeyde görülmektedir. Bahsetmiş olduğumuz gıda ürünlerinin fiyatları bazı şehirlerde değişiklik gösterebilmektedir.

İsveç’te Ortalama Maaş ile Geçinilir Mi?

Bu soru İsveç’in hangi konumunda yaşadığınıza göre farklılık göstermektedir. En pahalı şehri olarak bilinen Stockholm’de dört kişilik bir aile aylık 24.000 İsveç Kronu ile geçinebilmektedir. Başka bir deyişle İsveç asgari ücret tutarı ile dört kişilik bir aile hayatını sürdürebilmektedir. Bu şehirde tek yaşamak isteyen bir birey için ise aylık 13.000 İsveç Kronu yeterli olacaktır.

En az Stockholm kadar büyük ve pahalı olan Göteborg’u da ele alalım. Burada dört kişilik bir aile 20.000 İsveç Kronu ile yaşayabilirken tek kişi 10.000 İsveç kronu ile hayatına devam edebilmektedir. Gördüğünüz üzere ülkedeki yaşam standartları ve yapılan harcamalar şehirden şehre değişmektedir.

En az verginin alındığı Österaker gibi bölgelerde ise geçinmek çok daha kolaydır. Diğer büyük ve pahalı şehirler ile kıyaslandığında sahip olunan bütçeyi büyük oranda rahatlatmaktadır. Ayrıca ülkedeki pek çok dairenin İsveç kira ücretleri kapsamına su, elektrik, ısıtma ve Wi-Fi gibi hizmetler dâhil edilmektedir. Bu yüzden gıda dışında ev içerisinde ek bir masraf bulunmamaktadır.

Ülkedeki diğer ihtiyaçlardan biri olan benzin ise litre başına 15 İsveç Kronu olarak satılmaktadır. Aynı zamanda İsveç’te bulunan internet sağlayıcı şirketlerinin en uygun internet hizmeti fiyatı 120 İsveç Kronu şeklindedir. Bir de araba fiyatlarından bahsedecek olursak ikinci el arabaların fiyatı modellerine göre değişmektedir. Genel anlamda 5 bin ile 80 bin arasındadır.

Sonuç olarak yazımızda İsveç asgari ücret ile ülkenin hayat şartlarını sizlere aktarmış olduk. Gözde ülkelerden biri olan İsveç’in vermiş olduğu asgari ücret hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Yaşam koşullarını yeterli buluyor musunuz? Fikirlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.

İsveç Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl? yazımızı beğendiyseniz İsviçre Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl? yazımız da ilginizi çekebilir.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu