Finans

İsviçre Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl?

İsviçre asgari ücret rakamı nedir? İsviçre’ye gitmek isteyenlerin bilmek isteyeceği kira fiyatları, market ve yaşam ücretleri, hayat şartları hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

İsviçre, suç oranlarının düşük olmasıyla dikkat çeken bir ülkedir. Yaşam kalitesi ve refahı oldukça yüksektir. Bu nedenle en çok göç alan ülkelerden bir tanesi haline gelmiştir. Nüfusunun 20% gibi önemli bir kısmını göçmenler oluşturmaktadır. İsviçre’ye göç edenler arasında diğer Avrupa ülke vatandaşları bile bulunmaktadır. Eğitimde ve sağlıkta da oldukça gelişmiş olan İsviçre’de hizmet kalitesi de oldukça yüksektir. Türkiye’den göç edenlerin de tercih ettiği bir ülke olan İsviçre’de, toplam 70 bin Türk vatandaşı yaşamaktadır. Peki, İsviçre’yi bu kadar cazibeli bir göçmen ülkesi yapan nedir? İsviçre asgari ücret rakamı ve hayat şartlarına dair bilgileri bu yazımız içerisinde bulabileceksiniz.

İsviçre Asgari Ücreti Ne Kadar?

Ülke, kendi para birimi olan İsviçre frangını (CHF) kullanmaktadır. İsviçre asgari ücreti hem saatlik hem de aylık olarak hükümet tarafından açıklanmaktadır. 2022 yılı için şehirler arası farklılıklar olsa da asgari ücret 23 İsviçre frangı olarak belirlenmiştir. Aylık asgari ücret ise 4600 İsviçre frangı olarak açıklandı.

İsviçre asgari ücreti dünyadaki en yüksek asgari ücreti temsil etmektedir. İsviçre frangı, 1,01 ABD dolarına karşılık geldiği için bu asgari ücret oranı ülkenin kendi para birimi için değil, tüm dünya için yüksek bir asgari ücrettir. Tam da bu sebeple diğer Avrupa ülkelerinden de İsviçre’ye yoğun bir göç yaşanmaktadır. Öyle ki İsviçre’de en çok yaşayan yabancı uyruklu vatandaşları İtalyanlar oluşturmaktadır.

İsviçre Asgari Ücret – Şehir Farkı

Şehirlere göre İsviçre asgari ücretinin farklılık gösterdiğinden bahsetmiştik. Çünkü ülkenin merkezi bölgesi olan Cenevre, pahalı bir şehirdir. Bu şehrin pahalılığından halkın etkilenmemesi için Cenevre’deki asgari ücret yüksek tutulmaktadır. Bahsedilen 4600 İsviçre frangı Cenevre için geçerlidir. Diğer bölgelerde ise asgari ücret farkı çok fazla değildir. En yüksek olan Cenevre’de saatlik, 23 CHF iken en düşük Ticino Kantonunda 19,75 CHF’dir. Bu yönüyle arada bir uçurumun olmadığını söyleyebiliriz.

İsviçre’de İş İmkânı ve Çalışma Şartları

İsviçre’de göçmen iş gücü çoğunlukla Cenevre’de toplanmaktadır. Çünkü Cenevre, iş imkânları ile ön plana çıkan bir şehirdir. Göçmenlerin büyük çoğunluğu da fiziksel güç gerektiren işlerde çalışmaktadır. Daha az çoğunluğu zanaat ve ticaretle ilgilenmekte, çok azı ise yöneticilik gibi üst düzey işlerde çalışmaktadır. İsviçre’nin göçmen kabul etmesinin en büyük sebeplerinden birisi de işgücü kazanmaktır. Bu nedenle kalifiye olmayan elemanların da İsviçre’de iş bulma imkânı bulunmaktadır.

Çalışma şartlarında ise adalet gözetilmektedir. Örneğin Cenevre’de asgari ücretin aşağısında işçi çalıştırmanın cezası 30 bin İsviçre frangıdır. Denetimler sıkı sıkıya yapılmaktadır. Çalışma saatlerinde esneklik bulunmaktadır. Standart haftalık çalışma saati 42 saat olarak belirlenmiştir. Mesaiye kalmak serbesttir fakat maksimum çalışma saati 45 saati geçememektedir. İsviçre iş kanunları 45 saatten fazla çalışmaya izin vermemektedir.

İsviçre’de Maliyetler

İsviçre diğer Avrupa ülkelerine göre pahalı bir ülkedir. Fakat bu pahalılık alım gücünü olumsuz yönde etkilemez. Örneğin İsviçre’de bir evin ortalama kirası 1750 İsviçre frangıdır. Her yerde olduğu gibi merkeze yaklaştıkça kira fiyatları artmakta, merkezden uzaklaştıkça fiyatlar düşmektedir.

İsviçre’de Market Fiyatları

Marketten yapılacak alışverişlerin de yaşam maliyetinde büyük bir payı bulunmaktadır. İsviçre’de temel gıdaların maliyeti şöyledir:

 • Ekmek 500 gram 2,6 İsviçre frangı
 • Yumurta 12 adet 6 İsviçre frangı
 • Süt 1 litre 1,5 İsviçre frangı
 • Kırmızı et 1 kilogram 50 İsviçre frangı
 • Tavuk eti 1 kilogram 25 İsviçre frangı
 • Peynir 1 kilogram 25 İsviçre frangı
 • Pirinç 1 kilogram 3 İsviçre frangı
 • Soğan 1 kilogram 2,2 İsviçre frangı
 • Patates 1 kilogram 2 İsviçre frangı
 • Domates 1 kilogram 4 İsviçre frangı
 • Elma 1 kilogram 3,5 İsviçre frangı
 • Muz 1 kilogram 3 İsviçre frangı

Market alışverişinde referans olacak ürünlerin fiyatları baz alınarak maliyet hesabı yapılabilir. Tek kişi için 500-600 İsviçre frangı ile bir aylık market alışverişi yapmak mümkündür.

İsviçre Ulaşım Masrafları

İsviçre’de toplu taşımanın ekstra pahalılığı söz konusu değildir. Aylık bir yetişkin için toplu taşıma aboneliği 85 İsviçre frangına alınmaktadır. Taksi ücretleri ise nispeten pahalı, açılış ücreti olarak 6 İsviçre frangı ve gidilen her kilometre için 3,5 İsviçre frangı fiyat tarifesi bulunmaktadır. Benzinin litre fiyatı ise 2,1 İsviçre frangıdır.

İsviçre Asgari Ücreti ile Geçinmek

İsviçre asgari ücreti ile geçinmek mümkündür. Refah seviyesinin yüksek olması, kişi başına düşen gelir ve alım gücü ile dünyanın önde gelen ülkelerinden bir tanesidir.

Aylık bir kişinin giderlerini hesaplayacak olursak; kira 1750 İsviçre frangıdır. Evin diğer giderleri (elektrik, su, doğal gaz ve aidat) 500 İsviçre frangıdır. Market alışverişi yine 500 İsviçre frangıdır ve son olarak yol için aylık toplu taşıma abone ücreti 85 İsviçre frangıdır. Tüm bunları hesapladığımızda bir kişi için aylık barınma, beslenme ve yol masraflarını hesaplamış oluyoruz. 2835 İsviçre frangına tekabül ediyor. 3000 İsviçre frangı olarak düşünecek olursak Cenevre’de geriye 1600 İsviçre frangı kalıyor.  

1600 İsviçre frangı, kişisel harcamalar ve diğer masraflar için kullanılacak iyi düzeyde bir para. Türkiye’de geri kalan bu 1600 İsviçre frangı, 2022 Ekim ayı kuruna göre 30.000 Türk lirasına tekabül etmektedir. Bu da Türkiye asgari ücretinin 5 katı demek.

Sonuç olarak İsviçre asgari ücreti ile geçinmek, birikim yapmak son derece kolaydır. Özellikle kazanılan para, Türkiye’de kullanılacaksa kısa süre içerisinde Türkiye’de istenilen arabaya ve eve kavuşmak hiç de zor değil. Göçmenlerin de pek çoğu böyle bir düşünceyle ülkesini terk etmektedir. Hem Türk göçmenler hem de diğer göçmenler için durum, bu şekildedir.

Tüm istatistikler ve veriler ışığında İsviçre, oldukça avantajlı bir konumda gözükmektedir. Fakat bu avantajlar kişiden kişiye değişmektedir. Kısaca özetlememiz gerekirse İsviçre’de asgari ücretle çalışan bir kişi rahatlıkla geçinebilir; sosyal yaşantısı için bütçe ayırabilir hatta birikim yapabilir. Elbette kısa vadeli düşünmeyenler için özellikle vasıflı çalışan olarak İsviçre’ye gidiyorsanız daha uzun soluklu hayaller de kurabilirsiniz.

İsviçre Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl? yazımız ilginizi çektiyse Fransa Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu