Finans

İtalya Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl?

İtalya asgari ücret rakamı nedir? Burada yaşamını sürdürmek isteyenler için İtalya hayat şarları, kira fiyatları, market fiyatları, ulaşım fiyatlar gibi pek çok konuda bilgi sahibi olacaksıınız.

İtalya, kendi içerisinde ciddi fiyat farklılıkları bulunan bir ülkedir. Yani bölgesel olarak fiyatlarda gözle görülür düzeyde farklar bulunmaktadır. Almanya, İngiltere gibi diğer Avrupa ülkelerine göre İtalya’da daha az Türk yaşamaktadır. İtalya’daki Türk sayısı, resmi verilere göre 50 bin civarındadır. Fakat son zamanlarda Avrupa’nın pek çok ülkesine göç hayallerinde artış görülmektedir. İtalya asgari ücret rakamı, hayat şartları ve İtalya ile ilgili diğer hususlar bu sebeple soru işareti oluşturmaktadır. İçeriğimizin devamında aklınızdaki tüm soru işaretlerine cevap bulabileceksiniz.

İtalya Asgari Ücret Ne Kadar?

İtalya asgari ücret tutarı saatlik olarak farklılık gösterdiği gibi sektörel olarak da farklılıklar göstermektedir. İtalya’da ortalama asgari ücret, saatlik 7 euro civarındadır. Yani haftalık 45 saatlik bir çalışma ile İtalya’da alınabilecek ortalama asgari ücret 1.260 eurodur. Bu ücret, İtalya asgari ücret ortalamasıdır. Daha az veya daha çok kazanılan asgari ücretli işler de bulunmaktadır.

 • İtalya’da en düşük asgari ücreti ev işlerinde çalışan kişiler almaktadır: Saatlik 4,5 euro.
 • Sonrasında giyim çalışanları sıralamada yerini bulmaktadır: Saatlik 6,5 euro.
 • Tarım sektöründe çalışanların aldığı asgari ücret ise ortalamayı temsil etmektedir: Saatlik 7,10 euro.
 • İnşaat sektöründe çalışan işçiler ise saatlik 7,50 euro kazanmaktadır.
 • Yiyecek sektöründe durum 8,20 eurodur.
 • Bankacılık sektörü ise en çok kazandıran asgari ücret sektörü olarak saatlik 11 euro kazanmaktadır.

Bu ücretler hem bölgeye göre hem de çalışılan zamana göre farklılık gösterebilmektedir.

İtalya İş İmkânı ve Çalışma Şartları

İtalya, göçmen kabul eden ve göçmenlerin istihdamına önem veren bir ülkedir. Ülkede her ne kadar 10% oranına işsizlik de olsa işgücünün desteklenmesi göçmenler aracılığıyla olmaktadır. Bu sebeple İtalya’da çalışma izni aldığınız takdirde, iş bulma imkânınız çok da zor değildir. En çok iş imkânını turizmin sunduğu ülkede; yazılım, tekstil, otomotiv gibi sektörlerde daima elemana ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle kalifiye elemanlar, İtalya’da bu sektörlerde iyi bir iş bulabilmektedir.

Çalışma şartlarında ise iyi bir İtalya görmek mümkündür. Avrupa’nın en büyük üçüncü ekonomisine sahip olan ülkenin çalışma koşulları da yerel hükümet tarafından incelenmektedir.

İtalya’da Maliyetler

İtalya’da yaşamak ortalama bir Avrupa ülkesinde yaşamaya eş değerdir. Ucuz veya pahalı olduğuna dair bir skorlama yapmaya bu sebeple gerek yoktur. İtalya asgari ücreti, İtalya’nın birçok bölgesinde tek kişinin geçimini sağlaması için yeterli düzeydedir. Dilerseniz fiyatlara birlikte göz atalım.

İtalya’nın merkezinde yaşanabilir en küçük tek odalı dairelerin kirası 800 eurodur. 3 Odalı daireler ise 1500 euro civarındadır. Merkezin dışında ise 600 euroya tek odalı 1100-1200 euroya ise daha büyük üç odalı evler kiralamak mümkündür. Kiranın dışında barınmaya dahil edilebilecek; elektrik, su doğal gaz, aidat gibi ücretler ise ortalama olarak 150 euro civarındadır. Bu haliyle tek kişi için merkezde 950, merkezin dışında ise 750 euro barınma masrafı bulunmaktadır.  

İtalya’da Market Fiyatları

Marketlerdeki ev ihtiyaçları da önemli bir maliyettir. İtalya’da temel gıda maddelerinin ortalama maliyetlerini liste şeklinde sıralayacak olursak:

 • Ekmek 500 gram 1,5 euro
 • Yumurta 12’li 2,5 euro
 • Biftek 1 kilogram 15 euro
 • Tavuk fileto 1 kilogram 8 euro
 • Pirinç 1 kilogram 2 euro
 • Soğan 1 kilogram 1,30 euro
 • Patates 1 kilogram 1,20 euro
 • Domates 1 kilogram 1,80 euro
 • Marul 1 adet 1 euro
 • Elma 1 kilogram 1,70 euro
 • Muz 1 kilogram 1,80 euro
 • Su 1,5 litre 0,40 euro

Bu market fiyatları ile bir kişinin eve alacağı erzakların toplam maliyeti ortalama olarak hesaplanabilmektedir. Diğer ihtiyaçlar ise bu veriler ışığında tahmin edilebilir. Tüm ürünlerin listesi karışıklığa ve konunun dağılmasına sebep olacaktır. Bu yüzden fikir vermesi açısından yalnızca temel gıdalara yer vermeye çalıştık.

İtalya Asgari Ücret ve Giyim Masrafları

İtalya’da giyim masrafları da diğer Avrupa ülkelerinin ortalamasındadır. Bir adet pantolon 80 eurodur. Bu da İtalya asgari ücretinin 6,4%’üne denk gelmektedir. Nike veya Adidas gibi marka spor ayakkabılar ise 85 eurodur.

İtalya Ulaşım Masrafları

Diğer pek çok masraf Avrupa ortalamasını yansıtıyor olsa da İtalya’da toplu taşıma ücretleri oldukça uygundur. Öğrenci için aylık toplu taşıma aboneliği 20-25 eurodur. Yetişkinler için ise aylık toplu taşıma aboneliği 35 eurodur.

İtalya Asgari Ücret ile Geçinmek

İtalya asgari ücreti ile tek kişinin geçinmesi mümkündür. Yukarıda temel olarak pek çok ihtiyacın parasal karşılığını belirttik. Bu fiyatlar üzerinden bir hesaplama yapıldığında ortaya nasıl bir sonucun çıkacağına birlikte bakalım:

Kira için merkezde 800 euro, merkezin dışındaki bölgelere ise 600 euro ücretten bahsetmiştik. Barınma ihtiyacının diğer yönlerine dair, her iki konumda da 150 euro masrafın olacağını söylemiştik. Demek oluyor ki barınma ücreti 750 ila 950 euro aralığındadır.

Market alışverişi için tek kişinin harcamaları sonucunda ise aylık ortalama olarak 180-230 euro harcama yapılacaktır.

İtalya’da toplu taşıma ücretleri de oldukça uygundur. Bir yetişkin için aylık toplu taşıma aboneliği 35 euro civarındadır.

Tüm bunları hesapladığımızda barınma, yeme-içme ve yol masrafları İtalya’da yaşayan biri için 1000 euro civarındadır. Merkezde yaşayanlar için bu masraf 1200 euroya kadar yükselmektedir. Bu da demek oluyor ki İtalya’da asgari ücretle rahat bir yaşam için merkezin dışında ikamet etmek gerekmektedir.

İtalya’da Yaşamak

Gerekli koşulları sağlayarak çalışma izni aldığınızda İtalya’da iş bulmanız çok zor olmayacaktır. İşgücüne ihtiyaç duyan ülke, gelen göçmenlerle bu işgücü açığını kapatmaktadır.

İtalya, pek çok güzelliği, gastronomiye verdiği önem ve tarihi yapılarıyla dikkat çekici bir ülkedir. Kültürel faaliyetler ve festivaller sık sık yapılmaktadır.

İtalya’da yaşamanın avantajlı olup olmadığına kişinin kendisi karar vermelidir. Zira İtalya’nın tarihi yapıları, festivalleri ve kültürel etkinlikleri bir kişi için büyük önem taşırken bir başkası için hiçbir önem taşımayabilir. Bu sebeple yukarıdaki verileri inceleyerek kendiniz için İtalya’da yaşamın nasıl olacağı hakkında en azından bir fikir sahibi olmuş olursunuz.  

İtalya Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl? yazımızı beğendiyseniz Almanya Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu