Finans

Jan Koum Başarı Hikayesi: Kimdir, Ne İş Yapar, Nasıl Zengin Oldu?

Jan Koum başarı hikayesi birçok kişiye ilham vermekte ve ürettikleri ürünleri daha cesaretli olmaları konusunda yol göstermektedir. Peki Jan Koum kimdir, ne iş yapar ve nasıl zengin olmuştur?

Jan Koum, Whatsapp’ın kurucusudur. Whatsapp, ilk kurulduğu yıllardan beri hayatımızda önemli bir rol aldı. Bildiğiniz üzere eskiden mesajlaşmak için telefonumuzun mesaj uygulamasını kullanıyorduk, fakat şuanda birilerine mesaj atmak için whatsapp kullanıyoruz. Whatsapp’ın en büyük artısı herhangi bir ücret talep etmemesinden geliyor. Çünkü mesajlaşma hakları genelde sınırlı oluyor, 100 ya da 1000 sms gibi fakat whatsapp uygulamasında sınırsız mesaj atabilme hakkına sahip oluyorsunuz.

Ayrıca, video, fotoğraf, konum ve ses gönderme özellikle sayesinde o kadar önemli bir uygulama ki çoğu zaman bizim hayat kurtarıcımız olabiliyor. Peki bu muhteşem uygulamayı kuran Jan Koum nasıl bir hayat geçirdi, ne badireler atlattı ve whatsapp’ı kurduktan sonra nasıl onu satmayı başardı. İşte tüm bunlarla alakalı bilgiyi bu içerikte rahatlıkla bulabilirsiniz.

Jan Koum Başarı Hikayesi

Jan Koum başarı hikayesi pek çok kişiye ilham vermiştir. Koum, sıfırdan gelerek zengin olmuş birisidir. Whatsapp’ı Facebook’a 19 milyar dolara satıp zengin olmuştur. Bu etapta genç bir girişimci olan Jan’ın böyle bir başarı sağlaması çok dikkat çekti. Jan Koum, Kiev Ukrayna’da doğdu. Doğduğu ev, Kiev’in dışında köy gibi bir yerdir. Jan’ın hayatıyla ilgili çok sayıda araştırma yapıldı. Forbes’in yaptığı araştırmaya göre, Jan’in yaşadığı evde sıcak su dahi yoktu, annesiyle beraber Amerika’ya göç ettiklerinde Jan henüz 16 yaşındaydı. Hükümetten aldıkları yardımlar sayesinde ufak bir dairede kalmaya başladılar ve Jan, gençlik yıllarında ailesine destek olabilmek için bakkalarda çalışmıştır. Jan bu esnada kendi kendine yazılım programları ve bilgisayar öğrenmeye başlamıştır. Yazılım konusundaki bildiklerini geliştiren Jan, Yahoo’da işe girerek Brian Acton ile tanıştı.

Jan Koum, Brian Action ile Whatsapp uygulamasını kurmuştur. Koum, 2014 yılında Whatsapp’ın satışı konusunda Facebook ile görüşmek için ofise gidecekti ancak daha sonra Koum güzergahını tren yolunun olduğu bir bölgeye çevirdi, bunun amacı ise eskiden devlet yardımı almak için sırada beklediği yer olması idi.  Bu sebeple Koum’un paraya değer vermeyen birisi olduğunu söyleyebiliriz. 2014’te Google, Whatsapp’ın satın alınması için Facebook’un 19 milyar dolarlık teklifinden çok daha yüksek bir teklif sunmuştu. Bu teklif Whatsapp tarafından reddedildi, nedeni ise Google şirketinin whatsapp uygulamasını Facebook’a kaptırmak istememesiydi, ilgilendiği şey Whatsapp değildi yani.  Bu tercihi yapmayarak Jan, karakterinin temizliğini yansıttı.

1976’da doğan Jan, yaklaşık 9,5 milyar dolarlık servete sahiptir. Eskiden evinde sıcak su bile olmayan Jan, şuanda neredeyse 2 milyar insanın kullandığı bir uygulamayı yaratan kişidir. Jan koum ayrıca Whatsapp’ı sattıktan sonra Facebook yönetim kurulu üyeliğine getirilmiştir ve bu sayede servetini inanılmaz derecede artırmıştır. Şu anda Jan, 100 kişinin çalıştığı bir Whatsapp ekibini yönetiyor. Jan Kaliforniya Abd’ye göç ettikten sonra uzun bir süre gıda pulları ile geçindi.  Gıda pulu, Amerikan Hükümeti’nin yoksulluk sınırının altında yaşayan kişilere verdiği destek amaçlı pullardır. Gıda satın almaya yarar, kişi başına en fazla 250 dolar aylık olarak verilmektedir. Jan okuduğu yıllarda uzun süre bu pullarla karnını doyurmuş.

Jan, evinin yanında bulunan bir kitapçıdan aldığı kitaplar aracılığıyla bilgisayarlar hakkında edindiği bilgileri yüksek oranda artırmıştır. Parası pek olmadığı için, kitapları ödünç almış ve bitirdiğinde kitapçıya geri götürmüştür. Bu kitaplar hem onun ufkunu açmış hem de onun bu günlere gelmesini sağlayacak bilgi birikimini edinmesine aracı olmuştur. Jan, lise yıllarında zor bir gençlik yaşamış, sürekli sorun çıkaran Jan, bolca disiplin cezalarıyla okulu zar zor bitirebilmiştir. Lise bittikten sonra San Jose Devlet Üniversitesi’ne girdi ve ardından Ernst Young’ta güvenlik denetimcisi olarak çalışmaya başladı.

Jan Koum Nasıl Başardı?

Jan Koum’un başarısı hiç de kolay olmadı. Çok fazla pişmanlık ve sorun yaşamıştır. Jan, eski kız arkadaşına çok kötü davranmış ve ona zorbalık etmiştir, sevgilisini defalarca uyarmasına rağmen, Jan kendini düzeltmemiştir. Bunun üzerine Jan’in sevgilisi yasal yollarla Jan’e yakalama kararı çıkarmıştır. Koum, yıllar sonra bu olay hakkında çok büyük pişmanlık yaşadığını söylemiştir. Jan’in hayatını değiştiren en büyük olayı, 1997’de Ernst Young’ta çalışırken Brian Action ile tanışmasıdır. Bu tanışıklıktan 6 ay sonra Acton, Koum’a Yahoo’da bir iş buldu. Jan, Yahoo’da çalışırken bir hacker grubunun üyesi olmuştur.

Aynı dönemde Kanadalı bir gencin Yahoo’ya yaptığı saldırı sırasında Jan, durumu düzeltmek için ekibe yardım etmiştir. Jan, yaklaşık 9 yıl boyunca Yahoo’da çalıştı. Aynı sürede bir mühendislik pozisyonundan yöneticiliğe kadar yükseldi. 2007 yılında Yahoo’dan ayrıldı ve ikili dünyanı gezebilmek için işi bıraktılar.

Jan Koum Whatsapp’ı Nasıl Kurdu?

Bir süre gezen Acton ve Jan, Facebook’a iş başvurusu yaptılar. Ne yazık ki ikisinin de başvurusu olumsuz yanıtlandı. Jan, bir süre işsiz kaldı. İyi ki işsiz kalmış diyeceksiniz çünkü bu sürede Jan, düşünmek için bolca vakit sahibi olmuştu. Telefon aracılığıyla durum güncellemesi yapabilecekleri bir uygulama yaratmayı düşündüler. Jan, Whatsapp’ı 2009 yılının 24 Şubat’ında kurdu. O sıra onun doğum günü idi. Bu sürede Jan ve Acton, uygulamayı bir mesajlaşma uygulamasına dönüştürmeyi başardılar.

Whatsapp’ın ilk ofisi, Evernote ile paylaşılan bir depo idi. Bu depoda çalışan bir çok personel ısınmak için battaniye ile oturmak zorundaydılar, çünkü depo yeterince ısıtılamıyordu. Uygulama üretildikten sonra reklamı yapılmadı, Jan ve Acton  reklam yapmanın gereksiz olduğunu düşünüyordu, çünkü kullanıcıları hakkında herhangi bir şey bilmek istemiyorlardı. Bu etaptan sonra Whatsapp, hiçbir yöntem kullanmadan kendi çabalarıyla iyi yerlere geldi. SMS’i az kullanan ülkeler, Whatsapp’a en büyük ilgiyi gösteren ülkeler oldu.

Whatsapp’ta yaşanan bu hızlı büyüme Mark Zuckerberg’in de ilgisini çekti. 2012’de Zuckerberg, telefonla Koum’u aradı. Zuckerberg ve Koum, aynı kafa yapısına sahip olduklarından çok kolay bir şekilde anlaştılar. 2014’te Zuckerberg, Whatsapp’ı satın alabilmek için Koum’a teklif götürdü. 2014 Şubat ayında, satışın gerçekleşmesiyle birlikte Koum çok zengin oldu. 19 milyar dolar civarında servete sahip olan Koum, insanlara yardım etmeyi seven ve tutumlu birisiydi. Pek çok açıdan parasını tutmayı ve tasarruf etmeyi severdi. Jan, servetinden önemli bir bölümü harcadı ancak buna rağmen 9,2 milyar doları var, çünkü Facebook’ta sahip olduğu hisseler onu çok önemli bir yere getirdi. Şu anda 46 yaşında olan Jan, hala insanlara yardım etmeye ve yeni fikirler üretmeye devam ediyor.

Jan Koum Başarı Hikayesi: Kimdir, Ne İş Yapar, Nasıl Zengin Oldu? yazımız ilginizi çektiyse Türkiye’de En Çok Para Kazandıran İşler Hangileri? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu