Finans

Japonya Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl?

Asgari ücret ile çalışan oranı oldukça düşük olan Japonya asgari ücret ne kadardır? Japonya; büyüleyici kültürü, mimarisi, teknolojisi ile diğer ülkedeki insanları kendine çekmektedir. Özellikle Japon kültüründen hoşlanan her insanın hayali Japonya’da yaşayabilmektir. Yüksek teknolojisi ile de birçok şirketin şube açmak istediği ülkelerin başında gelmektedir. Disiplinli ve düzenli eğitimleri ile bilinen Japonya’nın hayat şartları ve asgari ücretinden bahsedelim.

Japonya’da Hayat Şartları

Japonya birçok insanın yaşamak istediği ülkeler arasındadır. Çünkü saygılı insanları, çeşitli kültürü, yemekleri ve güçlü ekonomisi ile albenisi oldukça yüksektir. Japonya’nın hayat şartlarını bölümler halinde açıklayacağız. Böylece anlaşılması daha kolay olacaktır. Bu ülkenin kültüründen, eğitiminden, sağlık imkânlarından, kariyer imkânlarından bahsedeceğiz. Özellikle ‘Japonya asgari ücret nedir?’ konusuna değinerek, Japonya’nın refah seviyesi yüksek olan bir ülke olduğunu gözler önüne serelim. Japonya’nın kültürü ile başlayalım.

Japonya’nın Kültürü

Öncelikle Japonya’nın en gelişmiş ülkelerden birisi olduğunu bilmeliyiz. Yaşam tarzları oldukça disiplinli olan Japonlar; düzeni, temizliği ve sakinliği severler. Kültürlerine bakıldığında en eski dönemlerden günümüze kadar meditasyon onlar için oldukça önemlidir. Özellikle Tokyo gibi büyük şehirlerden bahsedelim.

Japonya’nın büyük şehirleri, yüksek binalar, neon ışıklar ve yüksek teknolojiye sahip mimarisi ile göz kamaştırıcıdır. İnsanların her zaman yoğun olduğunu görebilirsiniz. Nüfusun eğitim seviyesi oldukça yüksek olduğundan çalışan oranı da oldukça fazladır. Japonya asgari ücret rakamı alan kişi sayısı bu çalışanlar arasında yalnızca %4’tür.

 Turist olarak gidecek kişilerin ise buna ayak uydurması gerekmektedir. Örneğin; metro vb. yerlerde yemek içmek ayıp olarak karşılanmaktadır. Hatta yolda yürürken bile yemek yememelisiniz. Yüksek sesle konuşmak, bağırmak, gülmek Japonlar için oldukça rahatsız edicidir. Sakinlik, disiplin ve kaliteli eğitim için mutlaka deneyimlenmesi gereken bir ülkedir.

Japonya’da Eğitim

Japonya’da eğitime oldukça fazla önem verilmektedir. Ülkenin okur-yazar oranı neredeyse %100’dür. Küçük yaşlardan itibaren başlayan disiplinli eğitim, eğitim süreci bitene kadar devam eder. Bu eğitim sadece okul içinde değildir. Ev içinde de sorumluluklarının bilincinde çocuklar yetiştirilir. Çocuklara kendi işlerini yapmayı, sorumluluk almayı küçük yaşlardan itibaren aşılarlar. Japonya asgari ücret alan kişi sayısı oldukça düşüktür bu sebeple kariyer yapmak Japonlar için oldukça önemlidir.

Japonya’da eğitim almak sizin için kaliteli ve değişik bir deneyim olacaktır. Oraya gittiğinizde kültürü çok yabancı gelebilir. Ama sizin gibi birçok yabancı öğrenci ile karşılaşacaksınız. Böylesine değişik bir kültürde yaşamak ve eğitim almak, ufkunuzu genişletecektir. Eğitim konusunda oldukça kalitelidir. Eğer fırsatınız varsa Japonya konusunda kendinize mutlaka bir şans vermelisiniz.

Japonya’da Sağlık İmkânları

Japonya her konuda kaliteli olduğu gibi, sağlık sistemi de aynı şekildedir. Geniş taramalar, detaylı incelemeler ile hastalara oldukça fazla özen gösterilmektedir. Giderlerin ise çoğu devlet tarafından karşılanırken az bir kısmı hasta tarafından karşılanır. Japonya asgari ücret alan bir kişiyi bu masraf zorlamayacaktır.

Bu durum sadece Japonya vatandaşları için geçerli değildir. Japonya’da yaşayan herkesin sağlık sigortası olmak zorundadır. Sigorta sahibi olmayan vatandaşlar sağlık masraflarının tamamını ödemek zorundadır. Ancak devlet özel durumlarda (yardıma muhtaç ve düşük gelirli olmak şartıyla) yardım edebilmektedir.

Hastaneler ve doktorlar ticari çıkarlarını düşünemezler. Sağlık üzerinden ticaret yapılmasına asla izin verilmemektedir. Çoğu hastane hemen hemen aynı seviyededir. Hastalar doktorlarını, hastanelerini kendileri seçebilmektedir.

Japonya’da Kariyer İmkânları

Japonya kariyeriniz için değerlendirebileceğiniz ülkelerin başında gelmelidir. Çünkü zengin kültür ve mimari içinde yaşamın vereceği mutluluk dışında birçok avantajı vardır. Japonya, teknolojisi çok ilerlemiş bir ülkedir. Bu sebeple en iyi cihazları kullanma imkânı yakalarsınız. Fikirlerinizi hayata geçirmek için birçok fırsatınız bulunur.

Bu ülke kariyerinizin yükselmesi için müthiş bir fırsattır. Çünkü Japonya’da yaşarken büyük şirketlerde çalışma fırsatı yakalarsınız. Japonya birçok büyük şirkete ev sahipliği yapar. En basitinden, Toyota gibi büyük bir marka Japonya’ya aittir ve burada çalışma, yükselme fırsatı elinize geçer. Japonya asgari ücret alan kişi sayısı oldukça az olduğundan, sevdiğiniz işi en iyi imkânlar ile yaparken, maddiyat kaygınız en aza iner.

Japonya Asgari Ücret

Japonya’da asgari ücret ile çalışan sayısı oldukça az olmasına rağmen, asgari ücret gayet idealdir. Japonya’da saatlik asgari ücret eyaletlere göre değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak saatlik 930 Yen’dir. Aylık olarak ise ortalama asgari ücret 180000 Yen’dir. Bu miktar da 1325 ABD dolarıdır. Çoğu ülkeye göre oldukça yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’de ise güncel asgari ücret 300 dolar seviyelerindedir.

Japonya Türkiye ile karşılaştırıldığında, yaşamak için harika fırsatlar sunan bir ülkedir. Japonya asgari ücret ile rahatlıkla geçinilebilir. Alttaki başlıkta Japonya’da giderlere de değineceğiz. Ancak Japonya kariyer ve yaşam koşulları olarak yaşanılabilecek en iyi ülkelerden birisidir.

Japonya’da Yaşam Masrafları

Japonya’da yaşam masrafları asgari ücrete göre ortalamadır. Ancak bu ücretleri incelerken, nüfusun %96’sının asgari ücretten fazla aldığı unutulmamalıdır. Japonya da ev kiraları eyaletler arasında farklılık göstermekle birlikte ortalama 55000 ile 83000 Yen arasında değişiklik göstermektedir. Yemek, içmek, gezmek toplam ortalama 2000 Yen tutmaktadır. Toplu taşımalar ise aylık olarak ortalama 10000 Yen’e denk gelmektedir.

Bu ücretler göz önünde bulundurulduğunda, asgari ücret ile bile olsa bir bireyin çok rahat geçinebildiğini görüyoruz. Bir ülkenin gelişip gelişmediğini gösteren en önemli noktalardan birisi ise budur. Vatandaşlar temel ihtiyaçlarına yapılan harcamalar dışında ne kadarlık bir bütçeye sahiptir? Bizim ülkemizde düşünüldüğü gibi temel ihtiyaç sadece yemek, kira, ulaşım değildir. Kahve içmek, eğlenmek, sinemaya gitmek de temel ihtiyaçtır.

 Bu ihtiyaçlar dışında kalan para, dünyayı keşfetmek, hobi edinmek için kullanılır. Maalesef Türkiye’de bunlar söz konusu bile değildir. Japonya asgari ücret ile kişiler temel ihtiyaçları dışında gezebilir, hobi edinebilir, keşfedebilirler. Bu durum da Japonya’yı yaşanılabilecek en güzel ülkelerden biri yapıyor.

Japonya Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl? yazımız ilginizi çektiyse Amerika Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu