Sağlık

Kakao Yağı Faydaları Nelerdir ? Cilde Ve Saça Olumlu Etkileri

Kakao yağı faydaları hakkında bilmeniz gerekenleri, uygulama alanlarını, ne işe yaradığını, nasıl üretildiğini ve yan etkileri olup olmadığını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Kakao yağı, kakao ağacının meyvesinin çekirdeklerinden elde edilmektedir. Uzun yıllardır saç ve cilt problemlerinin giderilmesinde etkin rol oynayan kakao yağı, cilde veya saça uygulandığında birçok faydayı da beraberinde getirmektedir.

Kakao Yağı Faydaları Nelerdir?

Bu faydalar insanların saç bakımında kakao yağını tercih etmesi için önemli nedenler arasında yer almaktadır. Kakao yağının cilde faydaları aşağıda sıralanmıştır.

 • Nemlendirici özelliği bulunan kakao yağı, kullanıldığı bölgedeki kurulukları gidermektedir.
 • Epilasyon ve ağda sonucu ciltte oluşan kızarıkları yatıştırmaktadır.
 • E vitamini açısından zengin olan kakao yağı, cildi beslemekte ve cildin daha parlak gözükmesini sağlamaktadır.
 • Dudaklarda oluşan çatlak ve kuruluğu gidermektedir.
 • Cildin daha esnek bir hal almasını sağlamaktadır.
 • Cilt tonunun eşitlenmesine destek olmaktadır.
 • Ciltteki yaraların iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.
 • Özellikle hamilelikten sonra oluşabilecek çatlaklıkları önlemektedir.
 • Cildin bronzlaşmasına yardımcı olmaktadır.
 • Deri iltihabı ve egzama gibi ciltte oluşan hastalıkların tedavisinde etkilidir.

Kakao Yağının Saça Faydaları

Kakao yağı faydaları saymakla bitmez. Kakao yağı aynı zamanda saça da birçok faydada bulunmaktadır. Daha sağlıklı saçlar için saçlarına kakao yağı uygulayan kişiler saçlarında meydana gelen birçok olumlu gelişmeyi gözlemleyebilmektedir. Kakao yağı saça faydaları aşağıda sıralanmıştır.

 • Saçların daha parlak ve canlı gözükmesini sağlamaktadır.
 • Saçı ve saç derisini temizlemektedir.
 • Saçı kırılmalardan korumakta ve yıpranmış saçları onarmaktadır.
 • Saçı yumuşatmakta ve nemlendirmektedir.
 • Saç derisindeki kaşınmayı ve tahrişi azaltmaktadır.
 • Saç dökülmesine karşı iyi gelmektedir.
 • Saçların daha hızlı ve daha sağlıklı uzamasını sağlamaktadır.
 • Saçların daha kolay şekil almasını sağlamaktadır.
 • Saçların daha güzel kokmasını sağlamaktadır.
 • Saçların daha gür gözükmesini sağlamaktadır.

Bu olumlu etkiler sayesinde kakao yağı son zamanlarda daha popüler hale gelmiş ve kişiler bu yağın faydalarını görebilmek için saç bakımlarında daha sık kullanmaya başlamışlardır. Ayrıca kakao yağı güzel bir koku sunduğu için kullandıktan sonra başkaları ile temas halinde olmanızda bir sakınca yoktur.

Kakao Yağı Ne İşe Yarar?

Gerek yemeklerde gerekse de bakım rutinlerinde tercih edilen kakao yağı, sağladığı faydalar sayesinde bilinmektedir. İnsanlar, bu ürünü kullanarak elde edebilecekleri faydaları araştırmakta ve buna göre kullanım şekli oluşturmaktadır. Kakao yağı ne işe yarar sorusu ise konuyla alakalı olarak merak edilen detaylar arasında yer almaktadır. 

 • Hindistan cevizi yağı, argan yağı ve jojoba ile karıştırılarak bakımlarda tercih edilebilir.
 • Yaşlanma etkisini azaltmanın yanında dermatit gibi cilt sorunlarını engellemede etkilidir.
 • Doymuş yağ açısından zengin olması sayesinde cilt çatlaklarının tedavisinde önerilmektedir.
 • İçerisindeki yüksek antioksidan ile birlikte kalp sağlığını olumlu yönde etkilemektedir.

Görüldüğü üzere gerek sağlık gerekse de bakım konusunda oldukça büyük yere sahip olan bu ürün, kozmetik marketlerden kolaylıkla temin edilebilmektedir. Aynı zamanda internet üzerinden yapacağınız ufak bir araştırma sayesinde hem yararlarına hem de temin edebileceğiniz alanlara ulaşabilirsiniz.

Kakao Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Cilde sağladığı yararlar kapsamında bilinen ve pek çok kişi tarafından sıklıkla tercih edilen kakao yağı, cilt üzerine nasıl uygulandığı konusunda da zaman zaman araştırılmaktadır. Kakao yağı cilde nasıl uygulanır sorusu ise bu bağlamda ele alınan ve yanıtı merak edilen başlıklardan biri haline gelmiştir.

 • Öncelikle elinize bir miktar kakao yağı alın.
 • Elinizin ısısı ile kakao yağını eritin ve cildinize ince bir tabaka halinde uygulayın.
 • Daha sonra bu şekilde bir gece boyunca bekletin.
 • Sabah uyanınca ılık su ile yüzünüzü yıkayın ve nemlendirin.

Bu şekilde yapacağınız düzenli uygulama sonucunda cildinizin canlandığını ve nemli olduğunu fark edeceksiniz. Bu etkileri alabilmek için düzenli kullanmaya özen göstermeniz yeterli olacaktır.

Kakao Yağı Nasıl Kullanılır?

Kakao yağı nasıl kullanılır sorusu pek çok kişi tarafından sorulmaktadır. Kakao yağı ciltte kullanımı oldukça basit bir işlemdir. Kakao yağını maske veya direkt yağ olarak cildiniz için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kakao yağını gece uyumadan önce cildinize masaj yaparak uygulayınız. Gece boyunca cildinizde kalacak olan kakao yağını sabah uyandıktan sonra su ile durulayabilirsiniz. Bu işlemi haftada 2 kez yapabilirsiniz.

Kakao yağı cilt bakımı için kullanılabildiği saç bakımı için de kullanılabilmektedir. Kakao yağının saçta kullanımı da ciltte olduğu gibi oldukça basittir. Saçlarınıza yağ veya maske olarak kullanabileceğiniz kakao yağını saçlarınıza ve saç köklerinize gece uyumadan önce masaj yaparak uygulayınız. Ardından gece boyu saçınızda kalacak olan kakao yağını sabah uyandıktan sonra bol su ile durulayınız. Bu saç bakımı haftada 2 kez uygulandığında sağlıklı saçlara kavuşmanız mümkün olmaktadır.

Kakao Yağının Yan Etkileri

Kakao yağının yan etkileri var mı sorusunun cevabı da merak edilenler arasındadır. Bazı yağlar ve bakım ürünleri sağlığa zararlı maddeler içerebilmekte ve yan etkilerde bulunmaktadırlar. Fakat kakao yağının içerisinde insan sağlığına ve cilde zararlı olan hiçbir bileşen yoktur. Bu nedenle kakao yağının hiçbir yan etkisi ve zararı bulunmamaktadır. 

Ancak alerjen riskiniz varsa veya olduğundan şüpheleniyorsanız kakao yağını cildinize ve saçınıza uygulamadan önce bir uzman hekime görünmeniz gerekebilmektedir. Alerjen durumlar ortaya çıkarsa başka sağlık sorunları meydana gelebilmekte ve sağlığınız olumsuz yönde etkilenebilmektedir. Bu nedenle eğer, alerjen riskiniz var ise kakao yağı kullanmadan önce lütfen doktorunuza danışmayı ihmal etmeyiniz.

Kakao Yağı Faydaları Nelerdir ve Nasıl Elde Edilir?
Kakao Yağı Faydaları Nelerdir ve Nasıl Elde Edilir?

Kakao Yağı Nasıl Elde Edilir?

Oldukça eski bir tarihe sahip olan kakao, Mayalar dönemine kadar uzanmaktadır. Bu dönemde su ve baharata karıştırılarak ayin için kullanılmaktaydı. Ancak İspanyolların bu bölgeyi istila etmesi ile birlikte kakao, süte karıştırılıp içilmeye başlandı. Ortaya çıkan yeni lezzet kısa bir süre içerisinde oldukça popüler hale gelmiş ve herkes tarafından beğenilmiştir. Kakao yağı nasıl elde edilir sorusu ise bu tarih bilgisinden sonra merak edilen başlıklar arasında görülmektedir.

Kakao ağacının tohumlarının mayalanması ve ardından kurutulması ile elde edilen kakao, kendine has acı tadı geride bırakarak daha lezzetli hale gelmektedir. Elde edilen sonuç, kavrularak un haline getirilir ve yağı alınır. Yağı alınan kakao, toz halinde kek ve süt gibi karışımlara eklenir. Yağı alınmayan kakao ise çikolata yapımında kullanılabilmesi için ilgili yerlere ulaştırılır. Böylece kakao ve kakao yağının nasıl elde edildiğini anlamak mümkündür.

Kakao Yağı Zayıflatır Mı?

Piyasada bulunan ve pek çok amaç için tercih edilen çeşitli yağ seçenekleri bulunmaktadır. Bu yağlar arasında popüler olan ve neredeyse herkesin en az bir kere kullandığı kakao yağı, zayıflatma etkisi konusunda da ele alınmaktadır. Kakao yağı zayıflatır mı sorusu buna bağlı olarak ele alınan başlıklardan biri haline gelmiştir.

Son dönemlerin en büyük problemleri arasında bulunan kilo alımı, beraberinde nasıl zayıflanacağını da insanlara düşündürmektedir. Söz konusu zayıflama olduğunda piyasada yer alan ürünlerin çoğunun zayıflama için tercih edildiğini görebilirsiniz. Özellikle kakao yağı da bu alanlarda ele alınan bir seçenek olarak ön plana çıkmaktadır.

Sağlığa oldukça faydası bulunan kakao yağı, zayıflama açısından istenilen sonucu sunmamaktadır. Bunun yerine mevcut sağlığın korunmasına ve özellikle bakım rutinlerine yardımcı olması ile bilinmektedir. Kakao yağının zayıflatıcı etkisi var mı sorusuna istinaden verilen bu yanıt, kilo vermek isteyen bireyleri genellikle tatmin etmemektedir.

Kakao Yağı Faydaları Nelerdir ? yazımız ilginizi çektiyse Hindistan Cevizi Yağı Faydaları İle İlgili Bilmeniz Gerekenler yazımızı da incelemenizi tavsiye ederiz.

Z. Mine Toprakoğlu

Hastalıklar, diyet, sağlıklı yaşam, besinler, vitaminler ve daha birçok konuda kendime, bilgime güveniyorum. Özel bir firmada diyetisyen olarak çalışıyorum ve sizleri sağlıklı bir yaşama davet ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu