Sigorta

Kamuya Ait Sigorta Şirketleri ve Hizmetleri

Kamuya ait sigorta şirketleri hangileri ve hangi tür sigorta hizmetleri sunduğu ile ilgili tüm bilgileri yazımızda bulabilir,s sağladıkları hizmetler hakkında detayları inceleyebilirsiniz.

Ülkemizde hemen her sektörde özel kurumlarla birlikte kamuya bağlı kurumlar da faaliyet gösteriyor. Sigorta sektörünü ele aldığımızda kamuya ait sigorta şirketleri de özel sigorta şirketleri gibi kaliteli ve güvenilir hizmet sunuyor. Bu çerçevede daha yakın zamanda kamuya bağlı olan sigorta şirketleri Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik adı altında bir araya toplandı. Böylece daha hızlı ve kaliteli hizmet verme imkânı doğdu. Kamuya ait sigorta şirketleri her türlü sigorta türünde rahatlıkla hizmet sağlayabiliyorlar. Bunun yanında bu sayede sigorta piyasasının çok üzerinde gerçekleşmesi muhtemel olan fiyatlandırmanın da önüne geçilmiş oluyor.

Kamuya Ait Sigorta Şirketlerinin Sağladığı Hizmetler

Devlete bağlı olarak faaliyet gösteren kamu sigorta şirketleri birçok sigorta çeşidinde hizmet veriyor. Kasko sigortası, zorunlu trafik sigortası, konut sigortası, sağlık sigortası, hayat sigortası ve daha birçok sigorta hizmeti rahatlıkla sunuluyor. Şimdi bu hizmetleri kısaca ele alalım?

Kasko Sigortası

Kasko sigortaları genellikle araç sahiplerinin araçlarının herhangi bir hasara uğraması durumunda poliçe doğrultusundaki şartlarla kendilerini teminat altına almalarıdır. Bu çerçevede herhangi bir hasar durumunda kasko sigortasının işleme konması için poliçedeki şartların gerçekleşmiş olması gerekiyor. Bu çerçevede kamuya ait sigorta şirketleri üzerinden yaptırılan kasko sigortası gerçekleşen zararı tespit ettikten sonra sigortalıya aracın değeri karşılığında bir ödeme yapıyor.

Kasko hizmetleri kapsamında çekici hizmeti, aracın perte çıkması durumunda kasko değeri kadar ödeme, tamir ve hasar masraflarının karşılanması ile poliçede yer alan daha birçok güvence kasko sigortasıyla sağlanıyor.

Trafik Sigortası

Trafik sigortası T.C. sınırları içerisinde trafiğe çıkan her araç için yaptırılması zorunlu bir sigortadır. 2918 sayılı karayolları kanunu ile yasalaştırılan bu düzenleme ile trafikteki milyonlarca araç her yıl trafik sigortası yaptırıyor. Bunu sadece kamuya ait sigorta şirketleri değil özel sigorta şirketleri de yapabiliyor. Trafik sigortasının zorunlu olması sebebiyle sigorta yaptırmadan trafiğe çıkan araçlara cezai işlem uygulanabiliyor. Bununla birlikte trafik sigortası olmayan araçlar trafikten men ediliyor, muayene zamanı gelen sigortasız araçlar muayeneye giremiyorlar.

Trafik sigortası kasko sigortasına göre daha dar kapsamlı bir sigortadır. Sigorta poliçesinde belirtilen şartlar neticesinde oluşan zararı zorunlu sigorta limitine kadar karşılar. Araçla ilgili herhangi bir zararı karşılaması söz konusu değildir. Bu yüzden birçok kişi zorunlu trafik sigortasının yanında kasko sigortasını da yaptırarak kendilerini güvence altına alıyorlar.

Konut Sigortası

Sigortacılık faaliyetleri kapsamında kamuya ait sigorta şirketleri tarafından verilen bir diğer sigorta hizmeti konut sigortasıdır. Bu çerçevede konutlarda meydana gelebilecek olan yangın, patlama, yıldırım çarpması gibi olaylar konut sigortası kapsamındadır. Bununla birlikte konutun içindeki eşyalar da sigortalanabiliyor. Bu sigortalama ile de hırsızlık, eşyaların herhangi bir şekilde zarar görmesi gibi durumları sigorta altına alınmış oluyor.

Konut sigortasının bir diğer kapsam alanı da deprem gibi afetlerle ortaya çıkan hasarlardır. Deprem, su baskını, sel vb. doğal afetlere karşı konutlar poliçedeki şartlar kapsamında sigortalanarak güvence altına alınıyor.

Sağlık Sigortası

Sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanılabilmesini sağlayan sağlık sigortası hizmeti de devlete bağlı sigorta şirketleri tarafından yapılıyor.  Sağlık sigortası kapsamında beklenmedik sağlık problemleri karşılığında bütün tedavi masrafları sigorta kapsamında karşılanabiliyor. Bu sayede sigortalının sağlık hizmetleri güvence altına alınmış oluyor. Bunun yanında evde bakım tedavileri, yoğun bakım harcamaları, poliçedeki şartlara göre yurt dışı tedavi teminatı, ambulans, rehabilitasyon hizmeti vb. daha birçok sağlık harcamasının oluşacağı gider sağlık sigortası kapsamında karşılanıyor.

Hayat Sigortası

Hayat sigortası yaşam boyunca sağlanan bir güvencedir. Bunun yanında ölüm halinde ise aile ve yakınların geleceklerini güvence altına alan bir sigorta çeşididir. Kamuya ait sigorta şirketleri kişinin hayatını kaybetmesi durumunda poliçede belirtilen aile bireyleri ve yakınlarına, bir kaza sonucu sakat kalma vb. durumlarda da hem kendisine hem de ailesine yaşam standartlarını koruma açısından güvence sağlıyorlar. Bunun yanında ömür boyu meydana gelebilecek birçok hastalık, kaza, sakatlık vb. durumlar için koruma sağlıyor ve bu gibi durumlar poliçelerde özellikle belirtilebiliyor.

Hayat sigortası bankalar tarafından da sıkça yapılan bir sigorta. Özellikle kredi kullanılırken müşteriye mutlaka bir hayat sigortası tanımlanıyor. Böylece banka vermiş olduğu krediyi teminat altına almış oluyor.

Kamuya Ait Sigorta Şirketleri Arasında Hangileri Var?

Kamuya Ait Sigorta Şirketleri Hangileri?
Kamuya Ait Sigorta Şirketleri Hangileri?

Kamuya ait sigorta şirketleri ilk önce varlık fonu altında birleştirildi. Daha sonra ise sigorta şirketleri Türkiye Sigorta A.Ş. emeklilik ve hayat sigortası şirketleri ise Türkiye Hayat ve Emeklilik A.Ş. adı altında bir araya toplandı. Bu çerçevede özellikle kamu bankaları bünyesinde faaliyet gösteren sigorta şirketlerinin tamamı bu iki şirket altında toplanmış oldu.

Bu çerçevede kamu şirketleri;

  • Ziraat Bankası Sigorta,
  • Halk bankası Sigorta,
  • Güneş Sigorta,
  • Ziraat Emeklilik,
  • Halk Emeklilik,
  • Vakıf Emeklilik,

Bu firmalar sigortacılık faaliyetleri Türkiye sigorta ve emeklilik çatısı altında faaliyet gösteriyor. Bu sayede Türkiye’nin sigorta hizmetleri kapsamında eli daha güçlenmiş oluyor ve kullanıcılar açısından da maliyetler daha düşük oluyor. Türkiye Varlık Fonu’nu daha detaylı incelemek isterseniz, kurumun resmi sayfasına buradan gidebilirsiniz.

Kamuya Ait Sigorta Şirketleri ve Hizmetleri yazımızı incelediyseniz Plakadan Sigorta Sorgulama Nasıl Yapılır? yazımıza da göz atabilirsiniz.

M. Sinan Pınar

Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık bölümünden mezun oldum ve şu anda uluslararası bir sigorta şirketinde çalışmaktayım. Edindiğim tecrübe ve bilgileri sizlerin de öğrenmesi için buradayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu