Eğitim

Kanada’da Dil Eğitimi Almak İçin Ne Kadar Para Gerekir?

Kanada’da dil eğitimi almak için neler yapmalı ve nasıl bir yol izlemeli ve ne kadar bir bütçeye sahip olmanız gerektiği hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Kanada, eğitim bakımından oldukça sık tercih edilen, çoğu insanın gerek dil gerekse farklı konularda eğitim almak için yerleştiği çok önemli ülkelerden biridir. Ekonomik refah düzeyi, toplum yapısı ve sosyal bilinci yüksek bir toplumdur. Çok büyük bir arazi olmasına rağmen yalnızca 38 milyon kişi yaşamaktadır. Kişi başına düşen gelirin $ 43,000 olduğu ülkede, asgari ücret yıllık $ 20,000 civarındadır. Ülkede İngilizce ve Fransızca dilleri hâkim dillerdir. Kullanılan para birimi ise Kanada dolarıdır. 1 Kanada Doları, 7,25 TL yapmaktadır. Değerli bir para birimi, büyük ve refah bir ekonomisi vardır, fakat buna rağmen eğitim fiyatları çok da yüksek değildir. Bu içerikte sizlere Kanada’da dil eğitimi almak isteyenler için, detaylı bir inceleme içeriği oluşturacağız.

Kanada’da Dil Eğitimi Almak İçin Ne Kadar Gerekir?

Kanada’da dil eğitimi almak için öncelikle eğitim veren popüler şehirlerin bir listesini hazırladık daha sonrasında hangi şehrin hangi okulları ne kadar maliyet gerektirdiğini araştırdık ve sizlerle paylaştık.

Dil Eğitimi Veren Popüler Şehirler

 • Toronto
 • Vencouver
 • Montreal
 • Calgray
 • Ottowa
 • Halifax
 • Victoria
 • London
 • Lunenburg
 • Surrey
 • Oshawa

Toronto Dil Okulları ve Maliyeti

Kanada’da dil eğitimi almak denilince ilk akla gelen yer Kanada’nın başkenti ve en kalabalık şehri olan Toronto’dur. 5 milyon nüfusa sahip olan bu şehir, Kuzey Amerika’nın, nüfusa göre en temiz şehirlerinden biridir. Suç oranı yok denecek kadar azdır. Adeta cennette yaşıyormuşçasına hissedeceğiniz bu şehir, dil okulu içinde bir numaralı tercih olabilir. Toronto’da yaşam fırsatları yüksektir, bir iş bulmak, okula girmek ve refah bir hayat sürmek asla zor değildir. Toronto’da ortalama maaşlar aylık 6000 CAD civarındadır ve bu para Kanada’da müthiş bir yaşam fırsatı sunmaktadır. 

 • Toronto’da dört haftalık dil okulu eğitiminin maliyeti 1312 CAD, 8 haftalık eğitim 2568 CAD,
 • 12 haftalık dil okulu eğitimi 3744 dolar, 24 haftalık eğitim 7152 dolar ve 36 haftalık dil eğitimi 10620 dolar civarındadır.
 • Yukarıda verilen ücretler sadece dil okulu fiyatlarıdır.
 • Konaklama, barınma, yeme içme gibi masraflar buna dahil değildir.

Vancouver Dil Okulu ve Fiyatları

British Columbia eyaletinde bulunan bu şehir, Kanada’nın en büyük üçüncü şehridir ve aynı zamanda geçtiğimiz yıllarda Amerika kıtasının en iyi şehri seçilmiştir. Muhteşem manzarası ve Pasifik okyanusu ile Coast dağları arasında bulunan konumu ile muhteşem bir şehirdir. Şehrin ekonomisi de son derece parlak bir geleceğe doğru ilerlemektedir. Kişi başına düşen gelirin yıllık 50.000 dolar civarında olduğu bu ekonomi, son derece güçlü, refah bir altyapıya sahiptir. Ülkede ciddi bir gelir seviyesi ve sosyal adalet anlayışı bulunmaktadır. Devlet yardımları, destekleri ile oldukça iyi yerlere gelebilirsiniz. Asgari ücret ile geçinmenin en iyi olduğu eyaletlerden birisidir ayrıca, zengin ekonomisine rağmen, yüksek fiyatlar bulunmamaktadır. 

 • 4 haftalık eğitim:  1268 doalr
 • 8 haftalık eğitim:  2472 dolar
 • 12 haftalık eğitim : 3576 dolar
 • 24 haftalık eğitim :7152 dolar
 • 36 haftalık eğitim : 10728 dolar

Montreal Dil Okulu ve Fiyatları

Montreal, Kanada’nın en büyük şehirlerinden biridir. Kanada’da dil eğitimi almak isteyenlerin çokça tercih ettiği yerlerden biridir. Ayrıca Paris’in ardından dünyada en çok Fransızca dilinin konuşulduğu şehirdir. Montreal şehrinin nüfusu yaklaşık olarak 1,6 milyon civarındadır. Montreal adasında bulunan şehir, coğrafi güzellikleri ile tanınmaktadır. Yıl boyunca pek çok turiste kucak açmaktadır. Eğitim alanında da oldukça başarılı işler yapmış olan Mc Gill Üniversitesi’ne sahip bir şehirdir. Oldukça aktif ve genç bir nüfusa sahiptir, bu nedenle öğrenci şehri de denilebilir. Gezilip, görülebilecek pek çok şehir ülke ve manzara bulunmaktadır. Bu ve bunn gibi özellikleri sebebiyle öğrenciler için ideal şehir olma imajını korumaktadır.

 • 4 haftalık eğitim:  1380 dolar
 • 8 haftalık eğitim:  2760 dolar
 • 12 haftalık eğitim : 3960 dolar
 • 24 haftalık eğitim :7560 dolar
 • 36 haftalık eğitim : 11340 dolar

Bahsedilen rakamların tamamı, Kanada doları olarak sunulmuştur. Amerikan Doları değildir.

Calgary Dil Okulu Eğitimi ve Fiyatları

Calgary, Kanada’nın Alberta eyaletinde yer almakta olan büyük bir şehirdir. 1,2 milyon nüfusa sahip olan şehir, enerji, finans, lojistik, sağlık, turizm ve sinema sektöründen gelir sağlamaktadır. Ekonomisi oldukça çeşitli olmakla beraber güçlüdür. Öğrenciler buraya geldiklerinde, saatlik 14-18 dolar arası ücretler alabilirler. Ayda 2000 Kanada doları gelir elde etmek oldukça kolaydır. Şehir oldukça güzel ve gezilesi yerlere sahiptir. Eğitiminiz bittiğinde pek çok yeri gezip tozabilir ve rahatlıkla bu eğlenebilirsiniz.

 • 36 Haftalık Eğitim Bedeli: 11 bin dolar.
 • 4 haftalık eğitim bedeli: 1400 dolar civarındadır.
Kanada'da Dil Eğitimi Almak İçin Ne Kadar Para Gerekir?
Kanada’da Dil Eğitimi Almak İçin Ne Kadar Para Gerekir?

Neden Kanada Dil Okulları?

Kanada’daki dil okullarının sıkça tercih edilmesinin elbette birçok nedeni var. Bu nedenler arasında en popüler olanı, Kanada’nın Avrupa tarzında bir Amerika ülkesi olması ve sosyal desteklerinin bolluğu, gelişmiş ve kalkınmış bir ülke olmasından kaynaklanıyor. Tabi ki, Kanada’da verilen eğitimin kalitesi de bir o kadar fazla.

Uygun Fiyatlar

Kanada’da alınacak dil eğitimi, ABD ve pek çok Avrupa ülkesinden daha uygun fiyata denk gelmektedir. Kanada’da alacağınız maaşlarla vereceğiniz para kıyaslandığında, oldukça uygun fiyatlara dil eğitiminizi alabiliyorsunuz. Dil eğitimi süresince aylık ödemeniz gereken ücret $ 1000 civarında.

Zengin Ekonomi

Aslına bakarsanız Kanada ekonomisi, ABD ve pek çok Avrupa ülkesinden daha az refahtır. Kişi başına düşen gelir yaklaşık 43 bin dolardır ABD’de bu rakam 62 bin dolar, Hollanda’da 52 bin dolar, Almanya’da ise 45 bin dolar civarında seyretmektedir. Ülkede saatlik en düşük ücret ortalama $ 14,00 civarındadır.

Avrupa Kültürü

Kanada, Avrupa’ya epey uzak da olsa, Avrupa’dan gelen göçmenlerin hâkim olduğu bir Avrupa kültürü vardır. Kapitalizmi bu ülkede doruklarınıza kadar hissetmezsiniz. Sosyal destekler güçlüdür, insanların hayatı yaşama tarzı da yine tipik Amerikan kültürü şeklinde değil, daha çok Avrupa kültürü şeklindedir.

Coğrafya

Kanada genel olarak çok büyük arazilere sahiptir. 30 milyon civarındaki nüfus, tahmin dahi edemeyeceğiniz kadar geniş bir araziye konuşlanmıştır. 

Kaynak: Wikipedia

Kanada’da Dil Eğitimi Almak İçin Ne Kadar Para Gerekli? yazımızı beğendiyseniz Yurtdışı Eğitiminde En Ucuz Ülkeler Listesi yazımızı veya Eğitim kategorimizi incelemenizi tavsiye ederiz

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu