Sağlık

Kasları En Çok Çalıştıran Sporlar Hangileri?

Kasları en çok çalıştıran sporlar sayesinde daha fit bir vücuda daha kısa sürede ulaşabilirsiniz. Listedeki tüm aktiviteleri mutlaka bir eğitimci ile çalışmanızı öneririz.

Hızlı bir dünyanın içerisinde her imkana sahibiz öyle değil mi? Her istediğimizi bir tıkla alabiliyor ve yerimizden kalkmaya bile gerek duymadan konforlu bir şekilde yaşayabiliyoruz. Peki, bu bedenimiz için sağlıklı mı? Cevabımız maalesef hayır olacak. Sağlıklı bir yaşam sürmek ve zinde kalmak için düzenli egzersizler ya da sporlar yapmalıyız. İşte tam da bu yüzden kasları en çok çalıştıran sporlar hangileri sizler için derledik. Lafı uzatmadan gelin birlikte hangi sporları yaparsanız hangi kaslarınızın gelişim göstereceğiniz inceleyelim.

Elbette bir de vücut tipine göre yapılması gereken egzersizler başlığını ele almanız gerekebilir. Bu konu hakkında ise diğer sağlık içeriklerimize göz atabilirsiniz.

Kasları En Çok Çalıştıran Sporlar

Yüzme

Yüzme, eğlenceli olduğu kadar yorucu ve neredeyse tüm kaslarınızın çalışmasını sağlayan bir spordur. Bu yüzden kasları en çok çalıştıran sporlar listemizin başında yer alıyor. Kaslarınız gelişimi için belirli zaman aralığında yüzmeniz gerekir. Düzenli olarak yapıldığında kaslarınızın şekillenmesi kaçınılmazdır.

Yüzme aynı anda birçok kas grubumuzu çalıştırır. Bunlar, kol kasları, bacak, omuz, sırt ve göğüs kasları ve karın kaslarıdır. Tüm bu kas grupları yüzerek zaman içinde gelişir. Aynı zamanda sağlıklı kilo vermenizde de aktif bir rol oynar. Şunun altını çizmemiz gerekiyor ki tek başına yüzmek her zaman tek başına etkili değildir. Bunun yanında tempolu bir yürüyüş ve bazı vücut geliştirme hareketleri ile daha hızlı bir şekilde kaslarınızı geliştirebilirsiniz.

Pilates

Öncelikle pilatesin bir spor olmadığının altını çizmeliyiz. Pilates daha ziyade kaslar için faydalı fizyoterapi temelli bir rehabilitasyon olarak nitelendirebiliriz. Ama günümüzde özellikle kadınlar başta olmak üzere birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Bu tercihin başında ise ev ortamında rahatlıkla yapılabilmesi yatıyor.  Pilates ile zayıflamak istiyorsanız bu ne yazık ki mümkün değil. Çünkü Pilates daha çok iskelet ve kas sisteminizi geliştiren ve iyileştiren bir egzersizdir.

Pilates bütün kas grubunuzun çalışmasını sağlayan etkili bir egzersiz yöntemidir. Başta karın kaslarının üzerinde oldukça etkili olduğunu belirtelim. Ayrıca, uzmanlara göre ayak parmaklarımız dahi Pilates sayesinde çalışıyor ve güçleniyor.  Pilates sayesinde sadece yüzeydeki kas grubunuz çalışmaz aynı zamanda derinlemesine tüm kaslarınız çalışır.

Badminton

Badminton dışarıdan seyredildiğinde kişinin topu karşı tarafa geçirerek puan kazandığı eğlenceli bir spor olarak görülüyor. Ayrıca, yaralanma ya da sakatlanma riskinin çok az olmasından dolayı 7’den 70’ herkes gönül rahatlığıyla tercih edebilir. Hem eğlenip hem de kilo vermenizin ve kaslarınızı geliştirmenizin en eğlenceli yöntemlerinden biridir. Kasları en çok çalıştıran sporlar listesinde yer alan badminton sayesinde sadece bir saatinizi ayırarak 480 kalori yakabilirsiniz.

Metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımızı destekler ve kaslarınızı güçlendirir. Badminton tüm kasları çalıştırdığından en çok tercih edilen sporlar arasındadır. Badminton sadece kaslarınızı geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda reflekslerinizi zamanla hızlandırır, sizi aktif ve uyanık tutar.  

İp Atlama

İp atlama her yaş grubundan kişinin zevkle yaptığı etkili bir spordur. Evde, dışarıda, sahilde, spor salonunda kısacası hemen hemen her yerde kolayca yapabilirsiniz. İp atlamak kişide endorfin hormonunu salgılar. Endorfin hormonu sayesinde kişi tüm stresinden uzaklaşır. Masa başında çalışıyorsanız, hareketsiz kaldığınız için kilo aldıysanız ve fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız ip atlamak tam size göre olabilir.

İp atlayarak birçok kas grubunuzu çalıştırmış olursunuz. Spor salonuna gitmeye vakit bulamıyorsanız, sağlıklı, dinç ve enerjik olmak istiyorsanız ip atlamayı tercih edebilirsiniz. Sahip olduğunuz kiloyla doğru orantılı olarak kalori yakarsınız. Alt ve üst bacaklarınızı etkili bir şekilde çalıştırdığı için bacak kaslarınızı geliştirir. Kasları en çok çalıştıran sporlar arasında yerini alan ip atlama ayrıca kol kaslarınızı da geliştirir.  

Tempolu Yürüyüş

Tempolu bir yürüyüş herkesin kolaylıkla yapabileceği, ekstra bir efor harcamaya ihtiyaç duyulmadan gerçekleştirilen basit ama etkili bir spordur.

Yürürken, bacak kaslarımız aktif şekilde çalışır ve güçlenir. Tempolu bir yürüyüş sayesinde kalori yakarız ve ön bacak kaslarımızda bulunan tendonlar gelişir. Ayrıca mekik çekmeyi sevmeyen ve zahmetli bulan birçok kişi için tempolu bir yürüyüş karın kaslarınızı da geliştirir. Bunun için yürüyüş esnasında kollarınızı hareket ettirip, karnınızı içeri çekmeniz ve yokuş tırmanmanız yeterli olacaktır.

Bonus; Dans

Kimilerine göre eğlence; kimilerine göre ise spor olarak değerlendirilebilir. Ama öyle ya da böyle dans çoğu kişi için eğlencelidir. Aynı zamanda tempolu bir dans sırasında birçok kasınızın çalıştığınız söyleyebiliriz. Tabi ki bu hangi dansı tercih ettiğinize göre de değişir. Bu yüzden kasları en çok çalıştıran sporlar içeriğimizde bonus olarak dansa da yer verdik.

Genel olarak tempolu bir dans sayesinde oluşmuş veya ileride oluşma ihtimali olan sarkma ya da deformasyonları engelleyebilirsiniz. Hem deşarj olmanızı sağlarken hem de birçok kas grubunuzu çalıştırır. Dans eden kişilerin kol, sırt, bacak ve karın kasları çalışır ve düzenli olarak yapıldığında kaslar gelişir.

Kasları en çok çalıştıran sporlar ile sağlıklı, fit ve zinde gözükebilirsiniz. Hafta da sadece 3 gününüzü ayırarak ideal kas hacmine sahip olabilirsiniz.

Kasları En Çok Çalıştıran Sporlar Hangileri? yazımız ilginizi çektiyse Yaza Formda Girmek İçin Tüyolar yazımızı da incelemenizi öneririz.

Z. Mine Toprakoğlu

Hastalıklar, diyet, sağlıklı yaşam, besinler, vitaminler ve daha birçok konuda kendime, bilgime güveniyorum. Özel bir firmada diyetisyen olarak çalışıyorum ve sizleri sağlıklı bir yaşama davet ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu