Eğitim

Kaygılı Öğrenciler İçin Stres Azaltan Etkinlikler Nelerdir?

Kaygılı öğrenciler için stres azaltan etkinlikler nelerdir? Kaygı problemi nedir ve bununla nasıl başedilir? Nasıl tespit edilir ve nasıl üstesinden gelinir? Tüm bunların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Dünya düzeni değişmeye başladıkça öğrencilerin kaygı düzeyinde artmalar meydana geliyor. Bu kapsamda, çeşitli eğitim ortamlarında kaygılı öğrenciler için stres azaltan etkinlikler planlamaya dâhil oldu. Günümüzde pek de üzerinde durulmayan bir durum olan kaygı problemi, çocuklarda yaş ilerledikçe telafisi olmayan yaşantılara neden olabilmektedir. Toplumda çok sık rastlanılan psikolojik bir rahatsızlıktır aslında kaygı bozukluğu. Şimdi kaygı nedir, neden kaynaklanır, kimlerde görülür, hangi etkinliklerle azalır veya kaybolur şeklindeki sorularımıza cevap arayalım.

Kaygı Problemi Nedir?

Kaygı problemi bir diğer tabir ile anksiyete bozukluğu, kişilerin günlük hayatta karşısına çıkan, bunalma, korku, kötü bir şey olacakmış hissi, iç sıkıntı çekmesi, beynin hiç susmadan sürekli insanı strese sokan düşünceler üretmesi diyebiliriz. Bunun yanı sıra nefes darlığı, kalp çarpıntısı, mide bulantısı gibi belirtileri olan bir rahatsızlık durumudur. Bu belirtiler kapsamında okul aile işbirliği ile sorunlara çözüm bulunabilir. Kaygılı öğrenciler için stres azaltıcı etkinlikler yapılarak eğitim ortamlarını daha işlevsel hale getirmekte önemli bir noktadır. Kaygı hayatın her anında insanda var olan doğal bir duygudur. Bu duygu yönetilebiliyorsa, yaşantıyı etkilemez hatta olumlu durumlara bile sebep olur. Kaygı durumunu kişi yönetemezse ya da engel olamazsa durum ciddileşir. Yapacağı tüm işlerde bu kaygı bozukluğu karşısına çıkar.

Eğitim ortamlarında kaygılı öğrenciler gün geçtikçe artmaktadır. Sınavlarda başarısız olma korkusu, denemelerde stresi yönetememe, arkadaşlık ilişkilerinde olumsuzluklar gibi örnekler ile karşımıza çıkmaktadır. Okul ve aile birlikte hareket ederse bu kaygı durumunu en aza indirgenebilir. Kaygılı öğrenciler için stres azaltan etkinlikler sayesinde, kaygı durumumun hem derecesi hem de hem de nasıl çözüleceği tespit edilebilir.

Kaygılı Öğrenci Davranışı Nasıl Olur?

Kaygılı bir öğrenci, öncelikle sürekli stres altında hisseder kendini ve bu hisse hiçbir şekilde engel olamaz. Kaygılı öğrenciler için stres azaltan etkinlikler kapsamında öğrencilere yaklaşımımız daha faydalı olacaktır. Özellikle bu öğrencilerde, sınav zamanları yaklaşmaya başlayınca stres durumu artar, düşük not alacağım korkusu oluşur, çalışır fakat kendini hiç çalışmamış gibi hisseder, kalp atışı hızlanır, elleri titrer veya terler, geceleri uyuyamaz, sık sık tuvalete çıkma hissiyatı oluşur. Bu belirtileri gösteriyorsa eğer öğrenci yüksek ihtimal ile kaygı problemi yaşıyordur. Öğrencilerin kaygı problemini ortadan kaldırmak için bu etkinlikleri bilmemiz ve uygulamamız önemlidir.

Kaygılı Öğrenciler Nasıl Tespit Edilir?

Öncelikle kaygı seviyesi yüksek öğrenciler, öğrenmenler ve aileler tarafından gözlemlenerek tespit edilir. Bu öğrencilere uzmanlar tarafından hazırlanmış, kaygılı öğrenciler için stres azaltan etkinlikler yaptırılır. Yapılan etkinlikler sonucu kaygı bozukluğu olan öğrenciler tespit edilir. Bu kapsamda bilinçli ilerlemek ve sabırlı olmak her açıdan önemlidir. Çünkü kaygı durumunun tespit ve tedavisi zaman isteyen bir süreçtir.

Öğrencilerde Kaygıya Sebep Olan Durumlar

Kaygılı öğrenciler için stres azaltan etkinlikler konusuna başlamadan önce öğrencide kaygıya ne neden olur, bu konuya değinelim. Yaşamın ilk yılları zihinsel, fiziksel, sosyal ve dilsel gibi alanların, temelinin atıldığı kritik bir dönemdir. Çocuk bu kritik dediğimiz dönemi sorunsuz atlatırsa, yaşamının diğer dönemlerinde sorunsuz bir şekilde ilerler. Çocuğun bu dönemde yaşadığı olaylar kaygı durumunu da etkiler. Kaygı durumunu etkileyen faktörler arasında aile, arkadaş çevresi, teknolojik gelişmeler, sosyal ağlar, çocuğun yaşı, ailenin sosyo-ekonomik durumu, başarı durumu, kardeş sayısı vb. gibi nedenleri sayabiliriz. Örneğin, aile çocuktan kapasitesinin üstünde bir başarı beklerse çocuk da kaygı düzeyi artar. Ulaşılması zor hedefler belirlemek, yeteneği dışındaki alanlara yönlendirmek ailelerin yaptığı en büyük hatalardır. Bunlara ek olarak kaygılı sürekli stresli bir anne babaya sahip çocukta da kaygı düzeyi yüksek olur. Bu yüzden ailenin çocuğa yaklaşımına da dikkat etmesi gerekir.

Kaygıyı etkileyen faktörlerin arasında cinsiyet özelliğini de ekleyebiliriz. Yapılan araştırmalar sonucu kızlarda görülen kaygı durumunun, erkeklerde görülen kaygı durumuna oranla daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Bunun en önemli nedeni kızların duygusal olarak daha hassas bir yapıda olmasını söyleyebiliriz.

Kaygılı Öğrenciler İçin Stresi Azaltan Etkinlikler Nelerdir?

Kaygılı öğrencilerde stres azaltan etkinlikler kapsamında aile ve okul iş birliği içinde olmalıdır. En faydalı ve en sağlıklı sonuç bu şekilde elde edilir. Çünkü öğrenciye gösterilen davranışlar karşılıklı olmaz ise yani bir taraf uygular, diğer taraf uygulamazsa hiçbir işe yaramaz. Bu yüzden iş birliği her zaman çok önemli bir husustur. Öğrenciyi her alanda geliştirmek temel amaç olmalıdır. Evde anne- babalar, okulda öğretmenler çocuğun her özelliğini iyi bir şekilde gözlemlemelidir. Yapılan gözlemler sonucunda kaygı düzeyi yüksek olan öğrencilere bir takım kaygıyı azaltıcı etkinlikler yaptırılarak, rahatlaması sağlanmalıdır. Kaygılı öğrencilerde stres azaltıcı etkinliler, örneklerle açıklayacak olursak öğrencide kaygı oluşturan durumların sıralanması istenir. Sıralanan durumlar en az kaygı verici olandan en fazla kaygı verene doğru öğrencinin bu kaygılar üzerine gitmesi ve rahatlaması sağlanır. Bunun yanı sıra kaygı verici durumların bir kâğıda yazılması istenir, yazdıkça öğrencinin rahatladığı ve kaygısının azaldığı gözlemlenir. Bu tarz etkinliklerin temelinde kaygıya neden olan bir durumun olmadığı öğrenciye gösterilmek istenir ve kaygı durumundan kurtulması sağlanır.

Kaygılı Öğrenciler İçin Stres Azaltan Etkinlikler Nelerdir? yazımızı beğendiyseniz Kitapların Çocuğun Gelişimine Etkisi Nedir? yazımız da ilginizi çekebilir?

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu