Seyahat

Kelebekler Vadisi Nerededir? Nasıl Gidilir? Neler Yapılır?

Kelebekler Vadisi nerededir, nasıl gidilir ve neler yapılabilir? gibi sorulara cevap arıyorsanız o halde en doğru yerdesiniz! Türkiye’nin sayılı güzelliklerinden biri olan bu vadi hakkında aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını hazırladık. Eğer rotanız Kelebekler Vadisi’ne doğru olacaksa o halde orada yapabileceğiniz sayısız etkinlik olduğunu da bilmelisiniz! Bu etkinlikleri ve detaylarını vermeden evvel kısaca vadi hakkında bilmeniz gereken tüm detayları hazırladık.

Gittiğiniz andan itibaren kendinizi bir cennet parçasına gelmiş gibi hissedebilirsiniz. Çünkü doğanın en güzel yansıması olan bu vadi, insanın ruhunu dinlendirirken aynı zamanda keyifle zaman geçirmenizi sağlıyor. Peki, bu vadi nerededir? Buraya nasıl gidilir? Neler yapılabilir? Hemen tüm bu soruların cevaplarını ayrıntılı bir şekilde vermeye başlayalım.

Kelebekler Vadisi Nerede? Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin tatil için vazgeçilmez sayısız noktası bulunuyor. Bunlardan biri de elbette ki her yıl sayısız yerli yabancı turistin tatil için tercih ettiği Muğla rotasıdır. Kelebekler Vadisi, Muğla iline bağlı Fethiye ilçesindedir. Eğer bu vadiye ulaşmak istiyorsanız önce Muğla’ya ardından ise Fethiye Ölüdeniz kısmına geçmeniz gerekiyor. Eğer kendi aracınızla gidecekseniz işiniz son derece kolay! Ancak kendi aracınız yoksa da hiç üzülmeyin! Çünkü toplu taşıma araçlarını kullanarak da bu vadiye kolayca ulaşabilirsiniz.

Fethiye Ölüdeniz’e geldikten sonra buradan vadiye hareket eden pek çok tekne bulunuyor. Bu tekneler, 20 TL gibi cüzi rakamlara sizi vadiye kadar bırakıyor. Yol boyunca maviliğin ve huzurun tadını çıkarabilirsiniz. Yolculuğunuz yaklaşık 25-30 dakika kadar kısa sürüyor. ‘Kelebekler Vadisi nerede?’ sorusuna yanıt verdiysek o halde hemen orada neler yapabileceğinize hep beraber göz atma zamanı!

Kelebekler Vadisi Kamp Yerleri
Kelebekler Vadisi Kamp Yerleri

Kelebekler Vadisi’nde Neler Yapılır?

Yolu aştınız ve sonunda Kelebekler Vadisi’ne vardınız! O halde hemen burada neler yapabileceğinize bir göz atalım. Vadi, sarp dağlar arasında kalıyor. Vardığınız andan itibaren yapacak o kadar şey varken önce görsel doğa şöleninin tadını çıkarmak isteyebilirsiniz. Kısa bir göz atma aşamasından sonra ise vadide yapabileceklerinize bakalım.

Kelebekler Vadisi Kamp Yerleri

Fethiye ve tatil denildiği anda akla ilk gelen şey kamp olabilir. Çünkü burada sayısız kamp yeri mevcuttur. Aynı durum Kelebekler Vadisi için de geçerlidir. Genel olarak burada konaklama için sayısız seçenek bulunuyor. Fakat herkes kamp yaparak doğanın tadını çıkarmayı tercih ediyor. Genel olarak sabit bir kamp yeri bulunmuyor. Eğer günübirlik gelmediyseniz yanınıza çadırınızı almanızı öneriyoruz. Engin mavi denizin etrafında olan sarp dağlar arasında çadırınızı kurarak keyifli bir tatil yapabilirsiniz. Ayrıca Faralya yolunun üst tarafından ücretli bir kamp yeri de bulunuyor. Burada kamp yaparsanız kahvaltınız da fiyatlara dahil olacaktır.

Kelebekler Vadisi Bungalov Evleri

Genel olarak herkes günübirlik gelmeyi tercih etse de sizin fikriniz Kelebekler Vadisi’nde bir süre kalmaksa konaklama seçeneği olarak burada yer alan benzersiz bungalov evlerini de tercih edebilirsiniz. Doğa ile iç içe bir o kadar da konforlu olan ağaç evler içinde kendinizi farklı bir planete gelmiş gibi hissedebilirsiniz. Bungalov evleri için alanda çok seçenek bulunuyor. Bu nedenle fiyatlar da farklılık gösteriyor.

Kelebek Turları

Kelebekler Vadisi’nin adı boşuna kelebekler değildir. Bu vadi gerçekten de 80’den fazla kelebek türünün yaşadığı bir alandır. Adını da zaten buradan alıyor. Bu nedenle vadide yapılacak en güzel etkinliklerden biri farklı kelebek türlerini görüp keşfetmek üzere gezintiye çıkmanız olacaktır. Bunun için özel bir tur olmasa da bölgede kendiniz yürüyüşler yaparak keşif yapabilirsiniz.

Koy Turları

Kelebek Vadisi’nde yapacağınız şeyler bitmez… Çünkü bu vadi tam 7 adet koyu içerisinde alıyor. Bunlar: Kabak, Soğuksu, Katrancı, Günlüklü, Belcekız, Kıdrak ve Kalemya koylarıdır. Bölgede tüm bu koyları günübirlik şekilde gezmeniz için turlar düzenleniyor. Bu turlara katılarak bu doğa harikası yeri keşfedebilirsiniz. . Her bir koyu kendi içinde ayrı güzellikleri barındırıyor. Buralarda mavi sulara dalarak da kendinizi esintinin ve huzurun kalbine bırakabilirsiniz.

Dalış Yaparak Keşif Yapın!

Denizin derinlikleri her zaman ilgimi çeker diyorsanız Kelebekler Vadisi dalış seçeneği de sizin için son derece keyifli olabilir. Bu vadi tamamen koruma altındadır. Bu yüzden de denizinde sayısız canlıya ev sahipliği yapıyor. Yani normal bir dalışta keşfedeceğinizden daha fazlasını burada keşfedebilirsiniz. Ancak daha evvel dalış deneyiminiz yoksa biraz dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz.

Doğa Yürüyüşleri

Doğanın içinde, sarp dağlar arasında ve maviliğin kenarında ciğerleriniz ve ruhunuz adeta bayram edecek! Kelebekler Vadisi denildiği anda akla direkt muazzam bir doğa ve temiz hava gelir. Bu nedenle eğer buraya kadar geldiyseniz mutlaka doğa yürüyüşü yapmanızı da tavsiye ediyoruz. Uzun süreli Kelebekler Vadisi kamp planınız varsa her gün sabah çıkacağınız bu doğa yürüyüşleri ile bölgeyi keşfederken büyük ölçüde ruhunuzu da dinlendirebilirsiniz.

Kelebekler Vadisi Nerededir?
Kelebekler Vadisi Nerededir?

Kelebekler Vadisi’ne Ne Zaman Gidilmeli?

Fethiye Kelebekler Vadisi her mevsimde ayrı güzellikler taşıyor. Ancak burada canlılık ve sezon ortalama Nisan aylarında başlıyor. Eğer havaların biraz güzel olması halinde giderseniz bölgenin tadını daha da keyifle çıkarabilirsiniz. Hatta çok beklemek istemiyorsanız Ekim ayı başlarından itibaren bile bölgeyi ziyaret etmeye başlayabilirsiniz.

Merak edenler ve rotasını buraya çevirenler için ‘Kelebekler Vadisi nerede, neler yapılır?’ gibi tüm soruları yanıtladık. Eğer bu yıl rotanız burası olacaksa belirttiğimiz etkinliklerle günlerinizi geçirebilir ve keyifli anlara şahitlik edebilirsiniz. Vadi’nin doğası bir yana tertemiz havası da yıl boyunca hafızanızda ve ciğerlerinizde yer edecek. Vadi hakkında gitmeden evvel kısa bir araştırma yapmanız gittiğinizde keşiflerinizi daha kolay hale getirecektir. Biz şimdiden size keyifli bir vadi deneyimi için boş şans diliyoruz.

Bu yazımızı beğendiyseniz Sapanca Hobbit Evleri Fiyatları ve Tüm Detaylar yazımız da ilginizi çekebilir.

Senem Ildırlı

Gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi, yeni insanlarla tanışmayı ve yeni lezzetler denemeyi, kısacası yeni olan her şeyi seviyorum Burada da kendi gözlemlerimi, anılarımı yazmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu