Sağlık

Kilo Almak İçin Ne Yapmalıyım? Sağlıklı Kilo Alma Yolları Nelerdir?

Kilo almak için ne yapmalıyım? Neler yemeli, nasıl yaşamalıyım? Sorularını kendinize soruyorsanız, bu yazımızda sizlere sağlıklı kilo almanın taktiklerini vereceğiz.

Kilo almak içinde kişiler çeşitli diyet programı uygulayabilmektedir. Kilo alımı konusunda herhangi bir sağlık sorunu olmadığı zaman uygun planlama ile birlikte ideal kiloya ulaşılmaktadır. Kilo almak için ne yapmalıyım konusunda kişiler orantılı bir forma erişmek için kilo alma diyeti yapabilirler. Kişiler kilo alma adımında öncelikle bir iç hastalıkları doktoru ile görüşmeli ve tıbbi bir muayene içerisinde geçmelidirler.

Eğer kilo almanızda temel bir fizyolojik sebep varsa bu durum tespit edilmeli ve bağırsak sisteminde yer alan bozukluklarla birlikte tiroit sorunları, stres, yemek bozukluğu gibi problemler aşırı fiziksek aktivite gibi durumlar zayıflığa sebep olabilmektedir. Kilo alma diyeti konusunda kişiler doktordan onay aldıktan sonra diyetisyenle görüşerek diyet uygulayabilirler. Peki gelelim kilo almak için ne yapmalıyım sorusunun cevabına.

Kilo Almak İçin Ne Yapmalıyım?

Aşırı zayıflık konusunda kişilerin beden kitle endeksini sağlaması önemlidir. Cinsiyete ve yaşa göre değişmekle birlikte beden kitle endeksi hesaplanarak ölçülmelidir. Eğer yeterli bir vücut ağırlığınız ve yağ kütleniz olmazsa ve bağışıklık sisteminiz zayıfsa saç dökülmesi, tırnakta kırılma, bağışıklık sisteminin zayıflamasına bağlı olarak halsizlik, kadınlarda regl düzensizliği, kas, iskelet sistemi hastalıkları gibi çeşitli sorunlar olabilir. Kilo almak için ne yapmalı konusunda izlemeniz gereken adımlar,

 • Kilo almak için kesinlikle çikolata, cips tarzı yiyecekler, makarna, mantı gibi fazla karbonhidratlı yiyecekler sürekli olarak tüketilmemelidir. 
 • Kilo alma diyetleri genel olarak kişilerin zayıflık derecesine ve bulunuyorsa yan sağlık problemleri düşünülerek tamamen kişilere özel bir şekilde hazırlanır.
 • Yatmadan öncesinde yemek yemek ve kilo almak amacı ile bir tüketim yapılmamalıdır.
 • Kilo almaya çalışırken kişiler daha sağlıklı kilo almak için uğraşmalıdır.
 • Güne 1 su bardağı su ile 1 su bardağı veya 1 çay bardağı kefir içerek güne başlayabilirsiniz ve bunu alışkanlık haline getirebilirsiniz. 
 • Kahvaltı günün en önemli öğünlerinden biri bu sebeple kahvaltı yapmayı ihmal etmemeli ve dolu dolu bir öğün yapamasanız da en azından yumurta, muz, peynir gibi şeyler tüketmeyi deneyebilirsiniz.
 • Öğle ve akşam yemekleri ana öğün olarak tüketilmelidir, yemek yemeye ise çorba ile değil ana yemek ile birlikte başlayabilirsiniz.
 • Günlük olarak hedeflenen protein miktarını almaya özen göstermeli ve mutlaka protein almalısınız.
 • Karbonhidratlar tüketirken kompleks olanları tercih etmeli ve rafine olanlardan uzak durmalısınız. Bununla birlikte şeker ve şeker içeren gıdalardan, beyaz un ve ürünlerini, glikoz şurubu olan tüketimlerden uzak durmalısınız.

Sağlıklı Kilo Alma Yolları

Kilo alma konusunda sağlıklı kilo alma yolları arayan kişiler öncelikle ideal kilolarını öğrenmeli ve bununla birlikte kronik hastalıklarını belirlemelidir. Sağlıklı kilo alma kişiden kişiye göre farklılık gösterir çünkü ideal kilonun belirlenmesi konusunda beden kütle indeksi önemlidir. Beden kütle endeksi, vücut kütlesinin boyun ve metre cinsindeki uzunluğun karesine bölünür. Bu noktada bir diyetisyen ile görüşmeli ve kilo durumunuzu belirlemelisiniz. Sağlıklı kilo alma yolları için,

 • Vücutta kilo kontrolünü saplamak için vücuda alınan enerji konusunda fiziksel aktivitelerde denge önemlidir. Kilo almak isteyen bireyler enerji alımını arttırmalıdır.
 • Kalorisi yüksek olan yiyeceklerin tüketimi konusunda bol şekilde tüketildiği zaman kolaylıkla kilo alınsa da sağlıklı bir şekilde kilo almak için doğru beslenme planı oluşturulmalıdır.
 • Sağlıklı kilo artışı isteyen bireyler öncelikle protein alımı konusunda yeterli proteini sağladığından emin olmalıdır.
 • Yeterli protein alımı konusunda yağ kütlesi ile birlikte kas kütlesinin de arttırılması önemlidir, kişiler düzenli bir egzersiz programı belirleyebilirler.
 • Kilo almak isteyen kişiler yüksek enerji sağlayan ama küçük hacimde olan sağlıklı besin yiyecekleri ile birlikte tüketim yapabilirler.
 • Diyet içerisine mutlaka kuruyemiş, pekmez, tahin, kuru meyve, bal, doğal süt kreması gibi besinleri ekleyebilirler.
 • Sağlıklı kilo almak isteyen bireyler ana öğünleri konusunda zengin içerikli ana öğünleri tercih etmelidir.
 • Kişiler ideal vücut ağırlığına ulaşmak için sağlıksız beslenme listesinden uzak durmalıdır, eğer düzensiz bir şekilde alınırsa vücutta sarkıklık gibi, bölgesel yağlanmalar meydana gelebilir.

Sağlıklı bir şekilde kilo almak isteyen bireyler bir diyetisyen ile görülmeli ve sonrasında vücut analizini yapmalı. Diyetisyenler tarafından sizlerin kilo ve boy ölçümleri yapılır ve hedef kilonuz belirlenir. Bu duruma göre tamamen sizlere özel bir beslenme planı oluşturulmaktadır. Kişiler diyetisyen yönlendirmesi ile birlikte sağlıklı kilo alabilir.

Denenmiş Kilo Alma Yöntemleri

Kilo alma yöntemleri arasında bulunan denenmiş kilo alma yöntemleri konusunda bireyler işlenmiş gıdalardan uzak durmalı ve yemekleri daha lezzetli hale getirerek tüketmelidir. Denenmiş kilo alma yöntemleri arasında en etkili olanı bolca kuruyemiş tüketmek olacaktır. Kilo almak için yardımcı olacak ve enerjisi yoğun olan bazı gıdalar şu şekilde olmaktadır,

 • Fındık, badem, fıstık, ceviz gibi kuruyemişler
 • Kuru meyveler için kuru üzüm, kuru hurma, kuru kayısı olabilir
 • Yüksek yağlı süt ürünleri için, tam yağlı sütler, tam yağlı yoğurtlar ve beyaz peynir
 • Doğal sızma zeytinyağı ve avokado yağı
 • Kahverengi pirinç ve yulaf gibi tam tahıllar
 • Kuzu eti, dana eti ve tavuk
 • Fıstık ezmesi, bitter çikolata

Tüketilebilmektedir, bununla birlikte aşırı kalorili yiyecekler tüketildiği zaman yağ hücreleri yerine kaslarınıza gittiğinizden emin olmanız gerekmektedir. Sağlıklı kilo alma ile kaloriler yağ olmamalı kas olmalıdır bu sebeple ağırlık kaldırmanız önemlidir. Kişiler 1 haftada 5 kilo almak gibi çeşitli diyetlerden uzak durmalı ve doktor kontrolünde beslenmelidir.

Kilo Almak İçin Ne Yemeliyim

Kilo almak konusunda adım atarken sağlıklı beslenmeniz önemlidir. Sağlıklı kilo almak konusunda temel besin kaynağı protein olmaktadır. Kilo almak için ne yemeliyim diyorsanız proteine dikkat etmelisiniz. Yüksek proteinli bir diyet fazla alınan kaloriler konusunda kaslara dönmesine yardımcı olmaktadır. Üstelik proteinler iştahı ve açlığı önemli ölçüde azaltmaktadır.

Yüksek protein için kişiler bolca et, balık, süt ürünü, yumurtayı gün içerisinde tüketebilirler. Bununla birlikte protein takviyeleri kullanılırken mutlaka doktor ile görüşülmeli ve duruma göre protein alımı yapılmalıdır.

Zayıflığın Neden Olduğu Sağlık Problemleri

Zayıflık, bireylerde enfeksiyon görülme riskini ve bağışıklığa bağlı fonksiyonu bozabilmektedir. Üstelik bununla birlikte doğurganlık sorunlarına sebep olabilir ve kısırlık gibi sorunları meydana getirebilir. Kişiler zayıflık sorununu düzeltme adına 1 haftada 7 kilo almak gibi internet üzerinde verilen listeleri uygulamamalıdır. Bu tarz diyetler kişiler sağlığını daha kötü bir şekilde etkileyebilmektedir. 

Aşırı zayıflık durumu halsizlik, aşırı üşüme, regl döneminde düzensizlik, gecikme, konsantrasyon güçlüğü gibi sorunlar meydana getirebilir. Bu noktada kişiler sorunlarını çözebilmek için doktorla görüşebilir. Bununla birlikte internet üzerinde verilen yo yo diyetli ile kilo alma gibi tariflerden uzak durmalıdır. Aksi takdirde sorunlu olabilmektedir.

Kilo Alma Diyeti

Kilo alma diyeti hazırlandığı zaman bu diyeti düzenli bir şekilde uymak önemlidir. Bununla birlikte kilo alma diyeti içerisinde belirtilen yiyecekleri tüketmeye özen göstermelisiniz. Bununla birlikte bazı doktorlar bünyenize göre sizlere hazır omega 3 gibi takviye verebilir. Aşırı bir şekilde zayıflık probleminiz varsa bunun için ek tedavilere ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu sebeple mutlaka bir doktor ile görüşmeli ve kan testi gibi farklı testlerde yaptırmalısınız.

Kilo Almak İçin Ne Yapmalıyım? Sağlıklı Kilo Alma Yolları Nelerdir? yazımızı beğendiyseniz Sağlık kategorimize göz atmalısınız.

Z. Mine Toprakoğlu

Hastalıklar, diyet, sağlıklı yaşam, besinler, vitaminler ve daha birçok konuda kendime, bilgime güveniyorum. Özel bir firmada diyetisyen olarak çalışıyorum ve sizleri sağlıklı bir yaşama davet ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu