Eğitim

Kimya Öğretmeni Maaşı Ne Kadar?

Kimya öğretmeni maaşı özel ve kamuda çalışırsanız ne kadar olacağını merak mı ediyorsunuz? Bu tutarı merak edenler için tüm ayrıntıları yazımızda derledik. Kimya öğretmeni maaşı ne kadardır, neye göre değişir hemen anlatalım.

Kimya Öğretmeni Maaşı

Yeni atanan bir öğretmen maaşı 8.576 lira ile 10.000 lira arasında değişkenlik gösterir. Bu değişkenliğin birkaç nedeni:

 1. Bulunduğu derece/kademe
 2. Medeni hali
 3. Çocuk sayısı
 4. Öğretmenin girdiği vergi dilimidir.

Yeni atanan bekar ve sözleşmeli kimya öğretmeni maaşı ise 2022 temmuz zammından sonra en düşük 8.576 liradır.

Maaşta Hizmet Yılının Önemi Nedir?

MEB bünyesinde bulunan sözleşmeli öğretmenler atandıkları zaman 9.derece 1.kademe ile göreve başlarlar. Bu, en düşük öğretmenlik hizmet yılını içermektedir. Kademeler 3’e kadar çıkar daha sonra derece düşer kademe tekrar 1 olarak gerçekleşir. Örnek verecek olursak:

 • Mesleğinin ilk yılında olan öğretmen 9.derece 1.kademede başlar.
 • Mesleğinde 2.yılına giren bir öğretmenin kademesi değişir derecesi sabit kalır. Yani 9.derece 2.kademeye geçmiş olur.
 • Görevinde 3.yıla giren öğretmenin kademesi 3 olduktan sonra bir sonraki yıl yani 4.sene derecesi 9’dan 8’e yükselir. Kademesi tekrar 1 olur.

Özetle her yıl kademe, 3 yılda bir derece değişikliği olur. Ayrıca zorunlu hizmet görevini bitiren kimya öğretmeni bir kademe alır. Bunun dışında 8 yılını bitiren ve bu süre zarfında sicili temiz olan öğretmen 1 kademe daha alır.

Derece ve kademe hizmet yılını gösterse de kimya öğretmeni maaşı derece ve kademeye göre farklılık gösterir. Örneğin 1.derecede olan bir kimya öğretmeni maaşı 10 bin lira civarında olurken yeni atanan sözleşmeli kimya öğretmeni 9.derecede olduğu için 8.576 lira alır. Bu yüzden öğretmenler için derece ve kademe oldukça önemlidir. Çünkü maaş farklılığını önemli ölçüde etkiler.

Ek Ders Faktörleri Nelerdir?

Maaş dışında öğretmenin bir diğer geliri ise ek derstir. Ek ders de toplam ders sayısına göre değişiklik gösterir. Yani lisede çalışan bir kimya öğretmeni olarak değişen maaşınızı merak ediyorsanız ek dersi de göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Ek ders, öğretmenin maaş karşılığı dışında girdiği dersler için kullanılan bir tabirdir. Bir öğretmenin maaş karşılığı girmesi gereken ders sayısı 15’tir. Bunun dışında girdiğiniz her ders saati, ek ders olarak geçer. 2022 Temmuz-Aralık dönemi için zamlı brüt ek ders ücreti 46,7 iken net ek ders ücreti tutarı 39,35 olarak alınır. Bu ek ders ücreti, gündüz girilen her ders başına verilen ücrettir. Ayrıca girdiğiniz her 10 ek dersten sonra 1 ek ders ücreti de ilave şekilde alırsınız. Bunu bir örnekle detaylı anlatalım.

Örneğin haftada 25 saat derse giren bir kimya öğretmeni maaşı ek dersle birlikte hesaplanması gereken bir tutara dönüşür. Eğer 25 saat derse girdiyseniz bunun 15 saatini maaş karşılığı olarak girdiniz demektir. 10 saat ek ders yaptınız her 10 saate 1 saat ilave verildiği için o hafta için ek dersiniz 11 saat olarak hesaplanır. Bunun dışında 3 saat hazırlık ve planlama için verilir. Eğer bir de nöbet tuttuysanız (haftada kaç defa nöbet tuttuğunuz fark etmez haftada 1 kere de nöbet tutsanız 5 kere de tutsanız 1 nöbet ücreti alırsınız) haftalık nöbet ücreti alırsınız. Bu ücret de ek ders üzerinden hesaplanır. Tuttuğunuz nöbet ücretini MEB size haftalık 3 ek ders olarak öder.

Böylece bir haftada 25 saat derse girdiyseniz 14 saat ek ders (her 10 saate 1 ek ders ilave) ve 3 saat nöbet ücreti ile her hafta için 17 saat ek ders alırsınız. Bu da her hafta için 17×39,35= 668 lira 95 kuruşa denk gelir. Eğer bir de sınıfınız varsa her hafta için 2 saat ek ders daha alırsınız. Böylece 19×39,35= 747 lira 65 kuruş almış olursunuz.

Yukarıda da gördüğünüz gibi ek ders öğretmen gelirinde oldukça fark yaratan önemli bir alan. Bu yüzden eğer yeni atanacak bir kimya öğretmeniyseniz size tavsiyemiz, çalışacağınız liseleri tercih etmeden önce okulları arayın. Böylece istediğiniz bilgiyi edinebilirsiniz. Yazacağımız bilgileri bir kenara not etmenizde fayda var.

Okul Tercihinde Bulunurken Dikkat Edilecek Hususlar

Bu hususlar:

 • Okulda kaç kimya öğretmeni olduğu (öğretmen sayısı yükseldikçe toplam ders sayısı öğretmen sayısına bölünür),
 • Okulun kimya öğretmeni yoksa sizin gireceğiniz toplam ders sayısı,
 • Okul öğrencileri için pansiyon bulunup bulunmadığı (çünkü pansiyonda hafta içi bir gece nöbet tuttuğunuzda 4 hafta sonu 1 tam gün tuttuğunuzda ise 7 ek ders gibi oldukça yüksek bir ücret alırsınız),
 • Öğrenciler için takviye kursu verilip verilmeyeceği gibi konulardır.

Bu maddeler bir öğretmen için oldukça önemli. Çünkü bu şekilde maaşınıza ek olarak ciddi bir gelir elde edebilirsiniz. Böylece yalnız maaş değil iyi bir ek ders ücreti de alabilirsiniz. Ek ders, her ayın ilk günlerinde verildiğinden maaştan sonra uzun süren zaman diliminde size ilaç gibi gelecektir.

Yüksek Lisans ve Doktora Maaşı Etkiler Mi?

Yüksek lisans ve doktora alacağınız maaşı etkilemez. Fakat alacağınız ek dersi önemli ölçüde etkiler. Bir kimya öğretmeni maaşı ile ilgili bilmeniz gereken önemli nokta, lisansüstü veya doktora eğitimi gören bir öğretmenin alacağı ek dersin, lisans mezunu bir öğretmenin ek dersinden daha fazla olacağıdır. Çünkü aldığınız eğitimin düzeyine göre ek ders ücretiniz, artırımlı şekilde ödenir.

• Yüksek lisans yapmış olan bir kimya öğretmeniyseniz ek dersinizi %7 artırımlı alırsınız.
• Doktora yapmış olan bir kimya öğretmeniyseniz ek dersinizi %20 artırımlı alırsınız.

Bir öğretmen olarak eğer yüksek lisans yaptıysanız bu belgeyi dilekçeyle okula bildirin. Aldığınız yeni eğitim düzeyine göre ek dersinin artırımlı ödemesini talep edin. Bu sayede kimya öğretmeni maaşı alırken yüksek lisans ve doktora yapmış olmanızın getirisinden yararlanabilirsiniz.

Kimya Öğretmeni Maaşı Ne Kadar? yazımız ilginizi çektiyse Matematik Öğretmeni Maaşı Ne Kadar? yazımıza da bakabilirsiniz.

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu