Eğitim

Kişisel Gelişim Sertifikası Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kişisel gelişim sertifikası nedir, nasıl alınır ve ne işe yarar gibi merak ettiğiniz soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. Artık siz de kişisel gelişim uzmanı olabilirsiniz.

Kişisel gelişim insanın kendini tanıma, keşfetme ve geliştirme sürecidir. Kişisel gelişim sertifikası ise bu alanda faaliyet göstermek isteyenler için bir anahtardır. Konuyla ilgili merak edilen detayları sizin için derledik.

Kişisel Gelişim Nedir?

Kişisel gelişim, kendinizi her anlamda tanımanız ve geliştirmeye yönelik adımlar atmanızdır. Fiziksel, zihinsel ve ruhsal özelliklerinizin derinlemesine farkında mısınız? Bu konu hakkında daha önce düşündünüz mü ya da kendinizi keşfetmeyi denediniz mi? Kişisel gelişim tam da bu farkındalığı kazanmanızla başlar. Kendinizi tanıdıktan sonra bazı özelliklerinizi değiştirmek ya da geliştirmek isteyebilirsiniz. İşe önce kendinizi sevmekle başlayın. Daha iyi hissetmek için değişmesini istediğiniz noktalar olabilir ama değişim için sevgi ve inanç gerekir.

Kişisel gelişim süreci aldığınız kararları uygulamaya koyduğunuz, sosyal yaşantınızda etkili iletişime önem verdiğiniz, yeni fikirler ürettiğiniz ve planlı hareket ettiğiniz bir süreçtir. Mental olarak kendinizi daha iyi ve güçlü hissetmenize yardımcı olur. İlişkilerinizdeki iletişim problemi birçok anlaşmazlığın nedenidir. Gelişim sürecinizde kendinizi daha iyi tanıyacağınız için empati yeteneğiniz gelişir. Bu da çok daha sağlıklı iletişim kurmanızı sağlar. Olumsuz olaylar karşısında çabuk demoralize olan biriyseniz iradenizi güçlendirir. Kişisel gelişim sertifikası ise bu alanda belli bir süre eğitim gördükten sonra alabileceğiniz bir belgedir.

Kişisel Gelişim Kursları

Kişisel gelişim kursları örgün, uzaktan ya da kurumsal eğitim veren kurumlardır. Eğitim süresi genelde 40 saattir ve sertifika alabilmek için bu süreyi tamamlamanız gerekir. Bu süreç yaklaşık 1 aya tekabül eder. Eğitim saatleri kuruma göre değişiklik gösterebilir. 6-10 saatlik eğitimden oluşan kursları da bulunmaktadır. Fakat yeterli donanım sağlamaları mümkün değildir.

Kurslara katılarak kişisel gelişim sertifikası almanız için zihinsel bir engele sahip olmamanız gerekir. Gerekli belgeleri düzenleyerek evinize en yakın kursa kayıt olabilirsiniz. Kişisel gelişim kursları bu alanda faaliyet göstermek isteyenler için gerekli eğitimi sağlar. İş başvurularınızda sizi bir adım öne taşır. Kurumsal firmalar ya da kişisel gelişim alanında danışmanlık hizmeti veren kurumlar çalışabileceğiniz alanlar arasındadır. Yalnız işe alınmanız için sertifika tek başına yeterli olmayacaktır. Mülakat ve görüşmelerde aldığınız eğitimin üzerinde ne kadar etkili olduğu incelenir. Etkili iletişim, stres yönetimi, özgüvenli bir duruş ve kendinizi ifade etme biçiminiz önem arz eder.

Kişisel Gelişim Kursu Ne İşe Yarar?

Kişisel gelişim kursları kendinizi tanımanız ve eksikliklerinizi fark etmeniz sürecinde size yardımcı olur. Yaşantınızda, zihninizde, huylarınızda değiştirmek istediğiniz alışkanlık ve davranışlarınızda nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini öğretir. İnsanların kendileri ile alakalı en büyük sıkıntılarından biri zamanı doğru yönetememektir. Erteleme alışkanlığı da bununla alakalıdır. İşlerinizi zamanında yetiştiremez ve her şeye geç kalırsanız yetersizlik hissi sizi rahatsız edebilir. Bu durum zihinsel yorgunlukla başlayıp fiziksel yorgunluğa varan sonuçlar doğurmaktadır.

Kişisel gelişim kurslarında göreceğiniz eğitim ile kendinizi geliştirmenizin yanı sıra başka insanlara yardımcı olmayı da düşünebilirsiniz. Alacağınız kişisel gelişim sertifikası bu alanda çalışmanız, danışmanlık hizmeti sunmanız gibi imkanların önünü açar. İletişim becerilerinize ve ikna kabiliyetinize güveniyorsanız kişisel gelişim alanında faaliyet göstermeyi deneyebilirsiniz. Bu alan, insanları psikolojik anlamda etkileyeceği için işinizi profesyonellikle yürütmeniz önem arz edecektir.

Kişisel Gelişim Sertifikası Nedir? Ne İşe Yarar?

Kişisel gelişim eğitimi ile sosyal yaşantınızda ve iş hayatınızda gözle görülür değişimler yaşamanız mümkündür. İletişim becerilerinizi, ilişkilerinizi, beden dilinizi, ikna kabiliyetinizi ve özgüveninizi bu eğitim sonucunda geliştirebilirsiniz. Peki bu eğitim sonunda verilen kişisel gelişim sertifikası ne işe yarar? Bu belge nitelik ve yeterliliğinizi belirten resmi bir evraktır. İş başvurularınızda özgeçmişinize katkı sağlayacaktır. Çalışmak istediğiniz sektörde işvereniniz sahip olduğunuz özellikleri değerlendirerek hakkınızda karar verir.

Kişisel gelişim sertifikası nedir sorusunun cevabını vermek gerekirse; bu sertifika iletişim, diksiyon, beden dili gibi niteliklerinizi geliştirmek için çaba gösterdiğinizi ifade eder. Diğer başvuranlar arasında bu belge sizi öne çıkaracaktır. Tabi aldığınız eğitimin nitelikli ve kaliteli olması da işverenin kararını etkiler. Güvenilir bir kurumdan, yeterli ders saatini doldurarak aldığınız belge daha çok dikkate alınır. Halk eğitim merkezleri, belediyeye bağlı kurumlar ya da devlet destekli kurslarda eğitim görmeyi tercih edebilirsiniz.

Kişisel Gelişim Uzmanı Nedir, Ne İş Yapar?

Sertifikanızı aldınız peki kişisel gelişim uzmanı nedir? Bu uzmana danışanlarının kendilerini tanımalarına yardımcı olur. İnsanlar kendilerinde değiştirmek istedikleri özellikleri keşfetmek için kişisel gelişim uzmanından destek alabilir. Uzman, danışanı doğrudan yönlendirmez. Doğru soruları sorarak bakış açılarını değiştirmeye çalışır. Özgüven konusunda sorun yaşayanlar uzman yardımı alabilir. Kişisel gelişim uzmanları Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik ya da Psikoloji bölümlerinden mezun olmalıdır. Bunun dışında özel eğitim veren kurumlar da bulunmaktadır. Danışmanlık hizmeti alırken kişisel gelişim sertifikası sahibi uzmanları tercih edebilirsiniz.

Kişisel gelişim uzmanları özgüven eksikliği, zaman yönetimi, iletişim becerileri, insan ilişkileri, kurumsal iletişim, beden dili, kendini tanıma ve doğru ifade etme, insanlara gerektiğinde hayır diyebilme, haklarını savunma gibi daha pek çok konuda danışmanlık hizmeti vermektedir.

Kişisel Gelişim Sertifikası Nedir ve Ne İşe Yarar? yazımızı beğendiyseniz Aşçılık Belgesi Nasıl Alınır? Eğitimi Nerede Verilir? yazımız da ilginizi çekebilir.

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu