Sağlık

Kleptomani Nedir, Hırsızlık Hastalığı Nedenleri ve Tedavisi

Bir şeyler çalma, hırsızlık yapma hastalığı olarak da bilinen kleptomani, aslında bir hastalıktır. Kleptomani, aslında nüfusun yaklaşık olarak %0,3 ila %0,6’sında mutlaka görülen bir rahatsızlıktır. Kişiler genel olarak bu hastalığı söylemekten utandığı için tam olarak gerçekliği yansıtmayabilmektedir. Hırsızlık hastalığı olarak da bilinen bu hastalığın aslında tedavisi bulunmaktadır.

Hırsızlık hastalığı adı kleptomani olarak bilinir aynı zamanda çalma rahatsızlığı da denmektedir. Kişiler bu hastalığa sahip olduğu zaman ve tam bir teşhis konulduğu zaman cezai yaptırımı da farklı olabilmektedir. Bu sebeple kişiler hem davranış bozukluğunu gidermek için hem de cezai olarak herhangi bir zan altında kalmamak için mutlaka tedavi görmelidir.

Kleptomani Nedir?

Kleptomani ismi aslında Yunancadan gelmektedir, kısaca bu durum bir şeyleri çalma hastalığı olarak bilinmektedir. Kleptomani nedir konusunda aslında bir kontrol bozukluğudur ve nöbetler şeklinde oluşabilmektedir. Kişiler aslında maddi değer açısından ihtiyacı bulunmasa da çalmaya yönelik dürtülerini durduramaz. Kleptomani hastalığı,

 • Kleptomani hastalığı, hiçbir şekilde gerek duymadığı nesneleri çalma isteği uyandırması ile kontrol edilemeyen bir şekilde kayıtsız kalamama durumudur.
 • Kişiler çalma eylemi sonrasında çaldıkları nesneleri kullanmaz. Birilerine verir veya yerine geri koyar veya çöpe atabilirler. 
 • Kleptomani nedir sorsuna cevaben, bu kişilerde meydana gelen çalma dürtüleri anlık olarak plansız bir şekilde gelebilmektedir.
 • Kleptomani hastalığı olan kişilere kleptomanda denilebilmektedir ve bu kişiler çalma eylemini, mağazalar, marketler gibi halka açık alanlarda gerçekleştirebilirler, bazı kişiler tamamen adrenalin yaşamak için çalabilirler.
 • Bu tarz bir hastalığa sahip olan kişiler ailesinin veya arkadaşlarının eşyalarını da çalma eğilimi gösterebilirler.
 • Kleptomani hastalığı kadınlarda daha sık olarak görülmektedir ve kleptomani rahatsızlığına sahip olan kişilerin %77 kadarı kadın bireyler olmaktadır. Hatta kleptomani hastalığı olan Türk ünlüler görülebilmektedir.

Hırsızlık Hastalığı Neden Olur?

Kleptomani nedir sorusunun cevabını verdiğimizi düşünüyoruz. Sırada bu hastalık neden olur? Birçok bireyde meydana gelen hırsızlık hastalığı genellikle 20 yaş civarında ergenlik döneminde görülebilmektedir. Hırsızlık hastalığı neden olur konusunda kişilerde erişkinliğe kadar devam edebilmektedir fakat bazı durumlarda bu rahatsızlık ömür boyu sürebilmektedir. Yapılan araştırmalara göre kleptomani hastalığı çocuklarda görülen bir durum değildir. Bu hastalığın neden olduğu konusunda,

 • Kişilerde duygu durum bozuklukları, sevdikleri bir kişiyi kaybetmek, yaşam kalitelerinde meydana gelen ani düşüşler olabilir.
 • Bu Kleptomani hastalıkları bazı diğer hastalıklar ile ilişkilendirilebilir bunlar anksiyete bozukluğu, yemek bozukluğu, cinsel işlev bozukluğu, anksiyete bozukluğu, kişilik bozukluğu gibi durumlar olabilir.
 • Kleptomani hastalığının oluşması konusunda nedeni tam olarak bilinmez fakat bazı araştırmalar sonucunda beyinde meydana gelen sinir hücreleri arasındaki bir maddenin değişikliği olabildiği söylenmektedir.
 • Çalma hastalığı konusunda unutkanlık, epilepsi gibi bazı hastalıkların olması çalma hastalığına sebep olabilmektedir, bununla birlikte tedavilerde diğer hastalıklarla birlikte sağlanabilir.
 • Bir yakınının kleptomani hastalığına sahip olması ve alkol gibi bir maddeye karşı bağımlılık durumları.
 • Herhangi bir psikolojik rahatsızlık durumu olan hastalarda kleptomani görülme riski daha fazladır.

Kleptomani hastalığı konusunda özellikle aile içi şiddet durumları özellikle çocukluktan itibaren gelen travma olayları meydana getirebilmektedir. Özellikle bu tarz travmalar kleptomani hastalığını oluşturan kişilerin büyük bir bölümünde görülmektedir. Bununla birlikte cinsel istismara maruz kalan kişiler, büyük kayıplar yaşayan bireylerde bu tarz bir hastalık sıklıkla görülebilmektedir.

Hırsızlık Hastalığı Belirtileri

Kleptomani hastalığı genel olarak utanılacak bir durum olduğu düşünüldüğü için bir uzmana başvurma konusunda kişiler sorun yaşayabilmektedir. Pek çok hastalıkta olduğu gibi kleptomani konusunda erken tanı ve tedavi önemlidir. Kleptomani hastalığı belirtileri konusunda kişiler veya çevresindeki kişiler gördüğü zaman bir uzmana görünebilirler. Hırsızlık hastalığı için bazı belirtileri şu şekilde sıralanmaktadır,

 • Çalma isteğinin sürekli olarak düzenli bir şekilde devam etmesi ve kişilerin çalma isteğine karşı koyamaması.
 • Çalma işlemi sonrasında endişe ve gerginlik duygularının yerine sakinlik ve rahatlama duygularının olması ve herhangi bir rahatsızlık hissi hissetmeme durumları.
 • Çalma isteği geldikten sonra endişe ve gerginlik hissetmek, bu duygunun tatmin edici olması.
 • İhtiyaç duyulmayan ve hatta maddi açıdan bir değeri olmayan eşyaların çalınması konusunda isteği kontrol altına alınmaması. Bazı durumlarda satın alınabilecek duruma sahip olunmasına rağmen bu nesneleri çalmak için güçlü bir isteğin olması.
 • İstifçi olan kişilerin bazılarında çalma hastalığı olabilmektedir, bu kişiler çaldıkları yiyecekleri bile kullanmadan istifleyebilir ve çürümüş olsa bile bunları saklayabilmektedirler.

Hırsızlık Hastalığı Tedavisi

Kleptomani hastalığı, tedavi edilmediği zaman hem kendine hem de çevresindeki kişiler için büyük sorunlar oluşturabilmektedir. Kişiler utanç duygusu yüzünden ve psikolojik destek alma korkusu yüzünden hastalıklarını gizleyebilmektedir. Fakat hırsızlık hastalığı tedavisi için uzman doktorlardan destek alabilir ve bu hastalığını tedavi edebilirler. Kleptomani yani hırsızlık hastalığının tedavisi için,

 • Tedavideki en önemli basamak, her hastalıklarda olduğu gibi tanının erken bir dönemde konması olmaktadır. Kişiler bu durumun bir hastalık olduğunu bilmeli ve utanmadan doktorlara danışmalıdır.
 • Kleptomani tam olarak bilinmeyen bir hastalıktır bu sebeple tedavisi de kesin değildir fakat bu konudaki araştırmalar devam etmektedir, bununla birlikte herhangi bir ilaç tedavisi bulunmamaktadır.
 • Tedavi yöntemi kişiden kişiye farklı olarak uygulanabilmektedir ve genellikle psikoterapi veya farmakoterapi uygulamaları olarak ikiye ayrılabilir. Uzman hekimler sizlerin durumuna göre bir tedavi yöntemi belirler.
 • Kleptomani hastaları ilk zamanda tedaviye karşı dirençli davranabilmektedir ve özellikle yakınlarının zor ile hastaneye gelen kişilerde tedaviye karşı daha bir dirençli olunabilmektedir.
 • Kişiler asla bu dönemde yakın çevresi tarafından aşağılanmamalı ve küçük dürülecek durumlar içerisine girmemelidir.
 • Kleptomani hastalığını bilen kişiler yakınlarına karşı bunun bir hastalık türü olduğunu ve tedavi edilebileceğine dair sürekli olarak telkin etmesi önemlidir.

Hırsızlık Yapan Kişinin Davranışları

Hırsızlık olarak adlandırılan kleptomani hastalığı konusunda davranışları anlamak zor olabilir. Çünkü çalma davranışı konusunda kişiler bu davranış bozukluğunu anlamayabilir ve bu sebeple çevresindekilere karşı çaktırmayabilirler. Hırsızlık yapan kişinin davranışları konusunda rahatsız olan kişilerin gösterdiği davranışlar,

 • Bazı kişilerde bu durum hiç tahmin edilmez çünkü bu kişiler zengin bir mal varlığına sahip olsa da bu hastalığa yakalanabilirler.
 • Çalma hastalığına sahip olan kişilerden bazıları hayatı boyunca çalar, bazı kişiler aralıklarla çalarak ara verirler fakat tam olarak bırakamazlar.
 • Dürtüsel davranış olarak gelen çalma hissi bir anda olabilir bu sebeple öncesinde davranışları kestirmek zor olabilir.
 • Eğer çalma hastalığı olan bir yakınınız konusunda şüpheleriniz varsa bu durumda kişilerin yaşam alanlarında eşya birikmesi olabilmektedir veya çaldığı şeyleri atabilme, başkalarına verebilme gibi durumları olabilmektedir.

Kleptomani Hastasına Nasıl Davranmalı?

Kleptomani hastalığına sahip olan bireylere öncelikle toplum içerisinde karalayıcı, suçlayıcı gibi tutumlarda bulunulmamalıdır. Kleptomani hastasına nasıl davranmalı konusunda bunun bir davranış bozukluğu olduğu bilinmeli ve kişilere gerekli şartlar sağlandığı zaman bu hastalıklardan kurtulacakları söylenmelidir. 

Kleptomani hastaları aslında oldukça hassas ve gerçekten bu durumu istemeseler de yapan kişilerdir. Bu sebeple bu kişilere oldukça hassas davranılmalıdır. Kleptomani hastalığı her bireyin başına gelebilecek bir olaydır ve eğer bu hastalık önemsenmezse kleptomani hastalığı devam edebilir ve kişiler iş hayatında, sosyal yaşantısında, aile yaşantısında ciddi sorunlarla karşılaşabilirler.

Kleptomani Nedir, Hırsızlık Hastalığı Nedenleri ve Tedavisi yazımızı incelediyseniz Sağlık kategorimize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Z. Mine Toprakoğlu

Hastalıklar, diyet, sağlıklı yaşam, besinler, vitaminler ve daha birçok konuda kendime, bilgime güveniyorum. Özel bir firmada diyetisyen olarak çalışıyorum ve sizleri sağlıklı bir yaşama davet ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu