Sağlık

Kolajen Nedir, Ne İşe Yarar?

Kolajen nedir ve ne işe yarar gibi soruları sıklıkla merak edinilen ancak tam olarak bilinmeyen bir konudur. Bu yazımızda sizlere kolejen ile ilgili tüm bilinmesi gerekenleri ayrıntılarıyla anlatmaya çalıştık.

Kolajen, cilt sağlığı açısından önemli bir proteindir ve vücut için olmazsa olmazdır. Yapısal ve işlevsel açıdan önemli olan kolajen bir protein türüdür bu proteinin genel görevi bağ dokusunu güçlendirmektir ve bununla birlikte vücut bütünlüğü korunur. Vücudumuz içerisinde kolajen olmadığı zaman vücut parçalarımız bir arada kalamaz ve vücut bağ dokularının %80 kadarı kolajenden oluşmaktadır. Kolajen nedir konusunda kolajenin temel görevi cilt yapısını oluşturan bir ağ oluşturur, cilde esneklik güç kazandırır ve sağlamlık verir.

Kolajen Nedir?

Kolajen diğer hücreler ve fibroblast ile oluşturulan bir protein olmaktadır. Fibroblast vücuttaki temel bağ dokularının temel hücresidir ve bunun en önemli görevi cilt için, cilt üzerinde esneklik ve parlaklık sağlamaktadır ve kolajen üretimini sağlar. Kolajen nedir konusunda kolajen takviyeleri kemikleri ve kasları bir yapı bloğu olarak bir arada tutar, vücuttaki organları korur ve ciltteki elastikiyeti arttırır. Kolajen konusunda,

 • Vücut içerisinde üretilen kolajenler yaşadığınız iklime, yaşam biçimine ve beslenme alışkanlıklarına göre farklılık gösterebilmektedir.
 • Yaş almakta kolajen üretimi önemli derecede azaltmaktadır bu sebeple cilt üzerinde kırışıklık meydana gelir.
 • 25 yaş sonrasında ortalama olarak bir insan vücudunda yılda %1 ila 2 yaş aralığında bir kolajen üretimi düşüklüğü görülmektedir.
 • Kişiler 40 yaşına eriştiği zaman 30 yaş öncesine kıyasla vücuttaki kolajen üretimi konusunda %19 ile %20 aralığında bir kayıp meydana gelir.
 • İnsan doğası gereği yaşanılan süreçlerde yaş ilerledikçe cilt üzerinde elastikiyetin azalması, sarkma, kırışıklık, ciltte kuruma, saç kalitesinde bozulma, güneş lekesi, daha kırılgan tırnak meydana gelebilmektedir.
 • Tip 3 kolajen ne işe yarar konusunda pek çok kişinin sıklıkla kullandığı bir kolajendir ve gastrointestinal sistem, kas damarlarında, kalp kan damarlarında, ciltte esneklik kazandırmak gibi pek çok görevi bulunur.

Kolajen Ne İşe Yarar

Kişilerde kolajenler daha parlak canlı bir cilde sahip olmasını sağlar ve kolajenler kişilerde yaşlanma belirtilerini azaltır. Kişiler kolajen ile daha genç görünebilmektedirler. Kolajen ne işe yarar konusunda kişilerin kolajen kaybı en aza iner ve geç yaşlanmayı sağlar. Özellikle 40 yaş sırasında menopoz sonrası vücut artık kolajen üretme kabiliyeti zayıflatılır ve kaybedilen kolajenler tekrardan takviyelerle geri konulabilmektedir. Kolajen ne işe yarar konusunda,

 • Kolajen takviyeleri sayesinde cildin kolajen üretimi desteklenir ve cildin daha gergin, daha nemli olması sağlanır.
 • Yaşlanma izleri önemli ölçüde azaltılır ve kişiler bu tarz takviyeleri kullandığı zaman aylar içerisinde sonuç görülür.
 • Tırnaklar ve saçlar daha sağlam olur ve bilimsel araştırmalara göre kolajen takviyeleri içerisinde cilt kuruluğu engellenir.
 • Kişiler düzenli kolajen takviyesi aldıkları zaman kaslarındaki cildindeki kolajen miktarı korunur ve cilt yaşlanması yavaşlar.
 • Yaş ile meydana gelen görme sorunları ve eklem sorunları azalır.
 • Kolajen kullanımı konusunda cildin deformasyonuna ve yaşa göre değişmektedir, yapılan klinik çalışmalara göre kolajenler 3 aylık bir süreç içerisinde kullanılırlar.
 • Kolajen takviyesi konusunda genellikle güvenli olduğu ve herhangi bir yan etkisi olmadığı bilinmektedir.

En İyi Kolajen Takviyesi

Kolajen eksikliği konusunda vücut üzerinde pek çok değişiklik yapılabilmektedir. Yaşlanmayla beraber bu proteinin doğal yollarla karşılanması yeterli olmayabilir. Bu durumda kişiler takviye alarak kolajen sağlayabilirler. Kolajen son dönemde oldukça popülerleşen gıda takviyeleri arasındadır. En iyi kolajen takviyesi konusunda çok çeşitli formları vardır fakat bazı ilaçları kullanan kişilerde olumsuz sonuçlara sebep olabilmektedir. En iyi kolajen takviyesi konusunda,

 • Kolajen eksikliği olmayan kişilerde bu takviyenin kullanması zararlı olabilir bu sebeple kişiler kolajen kullanmadan önce bir doktor ile görüşmelidir.
 • Kolajen takviyeleri kapsül, toz, tablet ve sıvı formlarda olabilir.
 • Kolajen takviyeleri tüketildiği zaman öncelikle sindirim sisteminde etkilenir ve aminoasit şeklinde etkili olur.
 • Kolajenler farklı formlarda üretilir bununla birlikte likit şeklinde olunca vücudun adaptasyon ve hızlı reaksiyon konusunda diğer takviyelere göre daha etkilidir.
 • Kolajen ürünlerinin daha fazla emilmesi açısından kolajenin öncesinde daha parçalanmış ve daha etkili olan formu peptid kolajen içeren takviyeler tercih edilmelidir.
 • Tablet ve tozların kullanımı daha zordur, sıvı kolajen emilimi daha fazla tercih edilebilmektedir.
 • Kolajen takviyesi için son dönemde kolajen sütler meydana gelmektedir. Kolajen süt nedir konusunda tatlandırılmış olan kolajen destekli sütlerdir.
 • Kolajen sentezine destek olabilmek için çinko, bakır, C vitamini gibi çeşitli vitaminler ve antioksidanlar etkinliği arttırır.

Kolajen İçeren Besinler Nelerdir?

Kolajen içeren besinler konusunda en önemli kaynaklar hindi eti, sığır eti, tavuk eti, balıklar olmaktadır. Kolajen içeren besinler konusunda en iyi protein kaynakları arasında olan bu besinler cildin sıkılığını ve cildin esnekliğini arttırmaktadır. Cilt hücrelerinin bozulmasına engel olur ve oldukça faydalıdır. Beslenme düzeninize kolajen içerikli besinler eklediğiniz zaman daha sağlıklı ve cilt açısından daha iyi bir durumda olursunuz. Kolajen içerikli besinler konusunda,

 • Yumurta, en kaliteli protein kaynakları arasındadır ve hem yumurta sarısı hem de beyazı kolajen üretimi konusunda güçlüdür.
 • Yeşil sebzeler konusunda roka, nane, ıspanak, lahana gibi yeşil yapraklı sebzeler vücut içerisindeki kolajen üretimini arttırır ve cildin elastikiyetini, cildin nemini korur.
 • Turuncu sarı ve renkli meyve, sebzeler kolajen desteği veren önemli besinlerdir bunlar, şeftali, kayısı, mango, ananas, portakal, limon, kavun, patates gibi C vitamini bolca barındıran besinlerdir.
 • İçeriğinde sülfür bileşeni olan besinler sarımsak, tofu, kereviz, zeytin çeşitleri, salatalık, muz gibi sebze, meyveler vücuttaki kolajen üretimini arttırır.

Kolajen Ne Kadar Süre Kullanılmalı?

Kolajenler farklı tiplerde farklı yoğunluklarda ve farklı dokularda bulunmaktadır. Kişiler kolajen destekli ürünler kullanırken rahatlıkla güvenilir olduğunu bilerek kullanabilirler fakat sık kullanım zarar verebilmektedir. Kolajen ne kadar süre kullanılmalı konusunda kullanım süresi yaşa göre farklılık gösterebilmektedir, bununla birlikte kişilerin ihtiyacına göre karar verilmelidir. Kolajen kullanımı konusunda,

 • Klinik bilgilere göre kişiler kolajen etkisini görmesi için en az 3 aylık bir süreç içerisinde ara vermeden kullanmalıdır.
 • Kolajen takviyesi konusunda genellikle 30 yaş sonrasında bireylerin ihtiyacına göre önerilmektedir.
 • 30 ila 50 yaş aralığında yılda 2 defa 3 aylık kürler ile uygulanmalıdır.
 • 60 yaş kişiler için yılda 3 defa olarak 3 aylık kürler tavsiye edilmektedir.

Kolajen takviyesi kullanımı hafif sindirim sorunlarına sebep olmaktadır bununla birlikte ağız içerisinde kötü bir tat ve kötü bir kokuya sebep olabilir. Protein içeriği yüksek olduğu için böbrek taşı ihtimali olabilir. Kolajen hapı kullananlar kadınlar klübü kullanımlarına bakıldığı zaman genel olarak bir sorun görülmemektedir. Yine de kolajen kullanmadan önce mutlaka ürünlerin içeriğine bakılmalı ve içeriğinde bulunan maddelere karşı alerji durumunun olup olmadığına bakılmalıdır.

Kolajen Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Kolajen eksikliği daha çok yaşlanmalarda meydana gelir. En iyi kolajen markası konusunda kişiler doktorun önerdiği markaları kullanabilirsiniz. Kişiler kolajen eksikliği konusunda cildin sıklığı kaybedilir ve sarkmaya başlamaktadır. 

Cilt üzerinde kırışıklıklar ve matlaşma meydana gelebilmektedir. Bununla birlikte cilt üzerinde nem dengesinin bozulması, ciltte sarkma, cilt üzerinde kuruluk, cilt üzerinde renk eşitsizliği gibi durumlar meydana gelir. Kolajen kullananlar düzenli olarak kullandığı zaman bu etkileri en aza indirerek etkilerini görebilirler.

Kolajen Nedir, Ne İşe Yarar? yazımızı beğendiyseniz Sağlık kategorimizi incelemenizi tavsiye ederiz.

Z. Mine Toprakoğlu

Hastalıklar, diyet, sağlıklı yaşam, besinler, vitaminler ve daha birçok konuda kendime, bilgime güveniyorum. Özel bir firmada diyetisyen olarak çalışıyorum ve sizleri sağlıklı bir yaşama davet ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu