Finans

Konut Kredisi Şartları Neler? Kimler Konut Kredisi Alabilir?

Konut kredisi şartları nelerdir ve kimlere verilir konuları sıkça aranan başlıklar arasındadır. “Ben kredi alabilir miyim” diye kendinize soruyosanız cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Günümüzde insanlar kendini güvence altında hissetmek için ev sahibi olmak istiyorlar ancak ne yazık ki konut kredisi çekmeden ev satın almak artık bir hayal. Hal böyle olunca pek çok kişi konut kredisi şartları ve kimlerin konut kredisinden yararlanabileceğini araştırıyor.

Hayallerinizdeki eve sahip olmak için konut kredileri mantıklı bir çözüm. Ev alma konusunda size yardımcı olacak konut kredisini alabilmek istiyorsanız bazı koşulları taşımanız gerekiyor. Diğer bir deyiş ile konut kredisi alabilir miyim? sorusunun cevabı, bu koşullara olan uyumunuz ile alakalı. Peki, konut kredisi için aranmakta olan başlıca şartlar nelerdir?

Konut Kredisi Şartları Neler?

 • Konut kredisi çekecek kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekiyor. Konut kredisi şartları içerisindeki üst sınır ise 70 yaş olarak kabul görüyor.
 • Bankanızın konut kredisi çekebilmeniz adına sizden talep ettiği belgeleri eksiksiz bir şekilde sunmanız gerekiyor. Bu belgeler, eve ve size dair detaylı bilgi öğrenilip kredi isteğinize olumlu cevap verilmesini sağlıyor.
 • Ev kredisi isteğinizin alacağı olumlu-olumsuz cevapta kredi notunuz oldukça önemli bir rol oynuyor. Kredi notunuz düşük olduğu zaman talebinizin olumsuz yanıt alma durumu olabiliyor. Kredi notunuzu etkileyecek olan faktörlerden bazılarının da daha önceden almış olduğunuz kredileri ödeme düzeniniz, kredi çekme sıklığınız, mevcut kredi kartı borç durumunuz olduğunu belirtmekte fayda var.
 • Hane gelirinizin, rutin harcamalar göz önünde bulundurulduğu zaman aylık olarak konut kredisini karşılayabilecek bir durumda olması bekleniyor.
 • Konut kredisi şartları yalnızca bireysel şartlar içermiyor. Kredi başvurusunda bulunduğunuz evin iskânının olması kriteri de aranıyor. Eğer inşası henüz tamamlanmamış olan bir ev için konut kredisine başvurmak istiyorsanız bu durumlarda kat irtifakı sunmak zorundasınız. Pek çok banka, en az %80’i bitmiş projeler için kredi veriyor. Ancak ev alacağınız konut projesinin anlaşmış olduğu bir banka var ise bu durumda binanın %80’i bitmeden de kredi çekmeniz mümkün olabiliyor.
 • Bankanın kredi talebinize onay vermesi, başvurunuzun ardından hazırlanan ekspertiz raporu ile doğrudan bağlantı içerisindedir. Bu raporda yer verilecek olan detaylar, bankanın, konut kredisi başvurunuza onay verip vermeyeceğini belirliyor.

Konut Kredisi İçin İstenilen Evraklar Nelerdir?

Konut kredisi nasıl alınır? ve konut kredisi şartları nelerdir? sorularının cevabı, elbette ki ilk olarak düzgün ve eksiksiz bir başvuru yapmaktan geçiyor. Konut kredisi için gereken belge listesi, kredi talebinde bulunacağınız bankaya ve mevcut çalışma durumunuza göre değişkenlik gösteriyor. Eğer maaşlı bir çalışansanız maaş bordrosunu, emekli iseniz maaş cüzdanı fotokopisini, konut kredisi çekmek için başvuru yaptığınız bankaya sunmanız gerekiyor. İlave belge ve bilgiler istenebilse dahi başlıca belgeler şu şekildedir:

 • Banka şubesi tarafından doldurmanız için verilen başvuru formu,
 • Nüfus cüzdanı, (Herhangi bir sebepten dolayı yanınızda değilse ehliyet ya da pasaport da kimlik yerine başvuru esnasında kullanılabilir.)
 • İkamet belgesi,
 • Gelir belgesi, (maaş bordrosu yahut serbest meslek çalışan kimseler için vergi levhası)
 • Satın almak istediğiniz konutun tapu fotokopisi ya da kat mülkiyeti tapusu ile iskan belgesi gerekli evraklardır.

Maaşlı Çalışansanız Vermeniz Gereken İlave Evraklar

 • Çalışmaya devam ettiğiniz şirketin imza sirküleri fotokopisi
 • Maaşınızın üstüne herhangi bir kısıtlama olmadığını gösteren yazı

Serbest Meslek Sahiplerinin Vermese Talep Edilebilecek Ek Evraklar

 • Faaliyet belgesi
 • İmza sirküleri
 • Son 1 seneye ait bilanço ve gelir tablosu
 • Ticaret sicil gazetesi kaydı
 • Son seneye ait Kurumlar Vergisi tahakkuk fişi

Konut kredisi şartları kapsamında istenilen belgeleri bankanıza sunmanızın ardından satın almak istediğiniz ev için gerekli ekspertiz işlemleri gerçekleştiriliyor. Bu işlemler sonlanınca kredi talebinizin sonucu size bildiriliyor. Ancak yine not düşmek isteriz ki eksik evrak ile başvuru yapmamak adına başvuru öncesinde kredi çekmek istediğiniz bankanın herhangi bir şubesi ile görüşmenizde fayda var.

Konut Kredisi Faiz Oranları Nedir?

Konut kredisi şartları nedir diye merak eden kimselerin en sık yaptığı araştırmalardan birisi de konut kredisi faiz oranları oluyor.

Konut kredisi faiz oranları diğer kredi çeşitlerinde de olduğu gibi bankalara göre değişkenlik gösterebiliyor. Faiz oranlarını etkileyen bir diğer faktör ise çekecek olduğunuz kredinin vadesi, yani alacağınız maddi desteği kaç ay içerisinde bankaya geri ödeyeceğiniz olmaktadır.

Konut kredisi faiz oranlarının çok yüksek olması, ev sahibi olmak isteyen kimselerin planlarını ertelemesine sebep olan bir durumdu. Ancak 2020 senesinde kamu bankalarının sağladığı konut kredisi destek paketinin büyük bir yarar sunduğunun altını çizmekte fayda var. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank tarafından sağlanan bu konut kredisi, 12 ay ertelemeli olabilecek şekilde 15 seneye (180 aya) varabilecek vade imkânı sağlıyor.

Kredi Notu Risk Tablosu

Konut kredisi şartları yerine getirilse bile kredi notu da oldukça önemlidir. Kredi notu 0 ila 1900 arasında değişebilir. Kredi notuna bağlı olarak risk tablosu ise şöyledir:

 • 1-699: En riskli aralıkta
 • 700-1099: Orta riskli aralıkta
 • 1100-1499: Az riskli aralıkta
 • 1500-1699: İyi aralıkta
 • 1700-1900: Çok iyi aralıkta

Ayrıca kredi ve kart borçlarınızı vaktini geçirmeden ödeyerek, ihtiyaç duymadığınız zamanlarda kredi çekmeden mevcut bulunan borcunuzu düşürerek kredi notunuzu yükseltmek gibi bir seçeneğin de mümkün olduğunu not düşelim.

Konut Kredisi Şartları Neler? Kimler Konut Kredisi Alabilir? yazımızı incelediyseniz KOSGEB Destek Kredisi Nasıl Alınır? | Kredi Veren Bankalar Listesi yazımız da ilginizi çekebilir.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu