Sigorta

Konut Sigortası Fiyatları Ne Kadar? DASK’ın Farkı Nedir?

Konut sigortası fiyatları ile ilgili şirketler farklı farklı ücretler verdiğini hepimiz biliyoruz. Sigorta şirketleri her geçen gün farklı bir sigorta hizmetiyle kullanıcıların mağduriyetlerine yardımcı olmaya çalışıyor. Birçok sigota şirketi oldukça cazip seçenekler sunmaktadır.

Konutlarla ilgili her türlü hasar ve zarar konut sigortası kapsamında karşılanabilmektedir. Bununla birlikte birçok kişi konutla beraber içindeki eşyaları da sigortalatarak konut sigortasının kapsamını genişletmiş oluyor. Böylece konut sigortası fiyatları az miktar farklılık gösterse de teminatın çerçevesi daha da genişlemiş oluyor. Bu yazımızda herkes için oldukça önemli olan konut sigortası ile ilgili merak edilenleri anlatmaya çalışacağız.

Konut Sigortası Nedir?

Konut sigortası ister ev sahibi olsun ister de kiracı olsun konutlarla ilgili her türlü riskin teminat altına alınmasıdır. Sigortalanan konutun bulunduğu bina ile birlikte konutun içindeki eşyalar da konut sigortası kapsamında teminat altına alınabiliyor. Konut sigortasında trafik sigortasında olduğu gibi herhangi bir zorunluluk bulunmuyor. İsteğe bağlı olarak gerçekleşen sigortalama işlemi birçok avantajı da beraberinde getiriyor.

Konut sigortasının en büyük faydası yıllarca birikim yapılarak alınan konutların çeşitli risklerin gerçekleşmesi halinde elden yitip gitmesini önlemektir. Ayrıca binada veya konutun kendisinde meydana gelen hasarın eşyalarda yol açtığı zararlar da sigorta kapsamında karşılanmaktadır. Bu yüzden konut sigortası fiyatları değerlendirilirken poliçelerde eşyaların da kapsam altına alınması önemli bir avantaj sağlayacaktır.

DASK ile Konut Sigortası Arasında Ne Fark Var?

Bazı zamanlarda konutlar için yapılan DASK yani Doğal Afet Sigortası ile konut sigortası karıştırılmaktadır. Bu bağlamda oldukça yüklü miktarlar ödenerek alınan ve yılların birikiminin bağlandığı konutlar her türlü risk açısından teminat altına alınmak durumunda kalıyor. Bu bağlamda deprem gibi doğal afetlerden korunmak amacıyla yapılan sigorta türü DASK oluyor.

Diğer türlü hırsızlık, kaza, sel baskını, yangın, elektrik tesisatındaki problemlerden doğan hasarlar için ise konut sigortası yapılıyor. Bu iki sigorta türü bu konularda birbirinden ayrışıyor. Ayrıca DASK her konut için zorunlu olarak yapılırken konut sigortasında herhangi bir zorunluluk bulunmuyor. Bu çerçevede konut sigortası fiyatları DASK’tan daha uygun olabiliyor.

Konut Sigortası Hangi Zararları Kapsar?

Sigortalının isteğine göre konut sigortası paketleri çeşitlilik gösteriyor. Konut sigortası paketleri de konut sigortası fiyatları açısından değerlendirildiğinde paket içeriğine göre farklılaşabiliyor. Bunun yanında konut sigortalarında değişmez olarak tek bir teminat bulunuyor o da yangın teminatı. Konut sigortası paketlerinin tamamında yangın teminatı mutlaka yer alıyor. Diğer taraftan konut sigortası paketleri içerisinde sigortalının taleplerine göre yer alabilecek teminatlar şu şekildedir:

  • Halk gösterileri kapsamında konutta oluşan zararların karşılanması,
  • Konutta bulunan camların herhangi bir sebeple kırılması ve hasar görmesinde oluşan zararın karşılanması,
  • Ferdi kaza sigortası kapsamında konut sigortasında konutta yaşanan kazalar sebebiyle ölüm ve sakatlık gibi durumlarda harcamalarının teminat altına alınması,
  • Hırsızlık sonucunda hem konutta hem de eşyalarda oluşan zararların karşılanması,
  • Konutta bulunan elektrik ve su tesisatıyla ilgili oluşan hasarların zararlarının karşılanması konut sigortasındaki paketlerde bulunan teminatlar arasındadır.

Konut Sigortası Yaptırırken Bunlara Dikkat Edin

Konut sigortası yaptırırken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekiyor. Bu sayede poliçede olan teminatlar daha ayrıntılı bir şekilde incelenip tercih yapılabilir. Bu çerçevede konut sigortası yaptırırken bilmeniz ve aynı zamanda dikkat etmeniz gereken şu şekilde sıralayabiliriz:

  • İlk olarak konut sigortası yaptırırken sigorta şirketlerinden fiyat teklifi almak en uygun konut sigortası fiyatları konusunda fikir sahibi olunmasını sağlıyor.
  • Konut sahibi sigortalı, sahibi olduğu konut için değişebilecek şartları göz önünde bulundurarak konut sigortası yaptırmalıdır.
  • Yine konut sigortası yaptırırken konutun bulunduğu il, ilçe ve binanın yaşı ve teknik özellikleri sigorta için önem arz etmektedir. Çünkü bu özelliklere göre sigorta şirketleri farklı teklifler sunabiliyorlar.
  • Hazırlanan teklifler dahilinde poliçenin dikkatle incelenmesi ve istenen teminatların poliçede olup olmadığının kontrol edilmesi gerekiyor.

Konut Sigortası Fiyatları ve Etkileyen Faktörler

Konut sigortası fiyatları belirlenirken sigorta şirketleri konutla ilgili birçok faktörü göz önüne alıyor. Şehirden şehre hatta binadan binaya farklılık gösteren konut sigortası fiyatları her sene de değişiyor. Bu çerçevede konut sigortası fiyatları konutun bulunduğu binanın inşaat bedeli, binanın tipi, binanın yaşı, kat sayısı, tapu durumu ve DASK bulunup bulunmadığına göre değişiklik gösteriyor. Ayrıca konut sigortasına ilave olarak eşya sigortası da eklendiğinde fiyat da biraz daha artabiliyor.

Konut sigortası fiyatları 2022 yılı itibarıyla sadece konut için tercih edilen sigorta paketlerinde 480 TL civarında. Bu fiyat konuttaki sadece eşyaların sigortalanması durumunda 370 TL’ye kadar düşebiliyor. Hem konut hem de eşyaların sigortalandığı konut sigortası paketlerinde ise bu fiyat 740 TL’ye kadar çıkabiliyor. Konut sigortasının süresi de diğer sigortalar gibi bir yıl oluyor. Bir yıl dolduktan sonra sigorta kapsamındaki teminatlardan faydalanabilmek için sigortayı yenilemek gerekiyor.  Bununla birlikte birçok sigorta şirketi henüz konut sigortasının süresi dolmadan sigortalıya yeni teklifler sunarak sigortayı yenilemesini öneriyor.

Konut Sigortası Fiyatları Ne Kadar? DASK’ın Farkı Nedir? yazımız ilginizi çektiyse Online Sigorta Teklifi Nasıl Alınır? yazımıza da göz atmalısınız.

M. Sinan Pınar

Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık bölümünden mezun oldum ve şu anda uluslararası bir sigorta şirketinde çalışmaktayım. Edindiğim tecrübe ve bilgileri sizlerin de öğrenmesi için buradayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu