Sigorta

Konut Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?

Konut sigortası nedir, neleri kapsar, bizi neylerden korur? Sorularının cevaplarını sigorta yaptırmadan önce bilmek iyi olacaktır.

Kazalar, beklemediğimiz anda ortaya çıkarak arkasında maddi ve manevi zararlar bırakabiliyor. Bu kazaların en çok yaşandığı yerlerden bir tanesi ise muhakkak ki evlerimiz. Konut sigortası nedir ve bizi nelerden korur iyi bilmek gerekir. Kazalar ve riskler birçok maddi zarara neden olabilecek olay karşısında yapabileceğimiz çok şey yok. Doğal afetler, deprem, su baskını ve hırsızlık gibi hem konutumuza hem de eşyalarımıza zarar verecek birçok olay biz daha müdahale edemeden gerçekleşebilir. Bu nedenle kendimiz dışında maddi bir güvenceye ihtiyaç duyarız. Burada devreye konut sigortası girmektedir.

Konut Sigortası Nedir?

Konut sigortası, yapılacak poliçeye eklenen ek maddeler ve teminatlarla birçok şeyi kapsar. Her türlü kaza, beladan ve sonrasında bunlardan dolayı meydana gelecek her türlü maddi hasarı teminat altına alır. Hepimiz yaşam alanlarımızı korumak ve beklenmeyen durumlara karşı tedbirli olmak zorundayız. Bu nedenle konut sigortası nedir araştırarak, güvenliğimizi ve huzurumuzu garanti altına alabiliriz.

Bu sigorta evinizin ve eşyalarınızın güvenliğini garanti altına alan bir sigorta türüdür. Zorunlu olmamakla birlikte kapsamı ve sunduğu ek teminatlar ile oldukça fazla maddi zararınızı karşılayabilir. Konut sigortasının neden bu kadar önemli olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Özellikle Türkiye’de deprem gibi bir gerçekle yaşamaktayız. Deprem bölgelerine yakın oturuyorsanız konut sigortası ile eviniz ve eşyalarınız hakkında endişelenmeyi bırakabilirsiniz.

Bu sigorta, hasar alan tüm eşyalarınızın maddi zararını karşılayacak ve zor bir günde ev sahiplerini maddi zarardan kurtaracaktır. Sigorta aylık ödenen prim usulüne göre işlemektedir. Her ay belirleyeceğiniz bir miktarı ödeyerek konutunuzu büyük zararlar karşısında garanti altına almış olursunuz.

Konut sigortası poliçesine sahip olmak oldukça kolaydır. Konut sigortası nedir öğrendikten sonra seçeceğiniz sigorta şirketi ile birkaç saat içinde konut sigortası sahibi olabilirsiniz. Kimlik belgeniz ve konutunuzun tapusu ile açık adresini gösteren bir belgeyi sigorta şirketine teslim ederek sigortanızı başlatabilirsiniz.

Konut Sigortası Neleri Kapsar?

Yapılacak olan sigorta poliçenizde gelen standart paketin yanı sıra ek teminatlar ekleyebilir ve kapsamını oldukça genişletebilirsiniz. Konut sigortası aklınıza gelebilecek her türlü kötü olayı kapsayabilir. Evcil hayvanlarınızın sağlığından herhangi bir gıda bozulmasına kadar kapsamını genişletebilirsiniz. Birçok sigorta şirketi tarafından farklı teminatlar sunulsa da genel olarak kapsamı aynıdır ve büyük farklılıklar göstermez. Peki tam olarak konut sigortası neleri kapsar?

 • Yangın, yıldırım ve infilak gibi olayları,
 • Deprem,
 • Terör olayları,
 • Enkaz,
 • Hırsızlık,
 • Değerli eşya hırsızlığı,
 • Bina içi su sistemleri,
 • Enkaz kaldırma,
 • Sel ve su baskını,
 • İkamet değişikliğinde çıkacak masraflar,
 • Konut yardım,
 • Cam kırılması,
 • Elektronik cihazların bozulması,
 • Misafirlere ait eşyaların çalınması, kaybolması,
 • Evdeki 3. şahısların sağlığını teminat altına alan maddeleri içerir.

Neden Konut Sigortası Yaptırmalıyım?

Evlerimiz bizim konfor alanlarımızdır. Fakat herhangi bir sorun karşısında zamanında müdahale etme şansımız olmayabilir ve boyutu bizi aşan sorunlar yaşanabilir. Bu nedenle konut sigortası ile evinizi, kendinizi ve aile bireylerinizi koruma altına almak isteyebilirsiniz. Bunun için en doğru adım ise konut sigortası tercih etmektir.

Konut sigortasının faydaları sadece ev sahipleri için geçerlidir zannetmeyin. Kiracılar da konut sigortası yaptırabilir. Ev içerisindeki eşyalarınızı, giderlerinizi daha rahat karşılamak ve maddi bir zarara uğramamak için konut sigortası tercih edebilirsiniz. Konut sigortası nedir sorusunun kapsamını sadece evimi zararlardan korur gibi basit bir tanıma sığdırmamak gerekir. Her türlü zorluk ve maddi kayıp karşısında sahip olduğunuz her şeyi koruyabilir.

Konut Sigortasında Bulunan Ek Teminatlar Nelerdir?

Konut sigortasında ihtiyaç duyduğunuz ya da risk altında gördüğünüz her konu hakkında poliçenize ek teminat ekleterek kapsamını oldukça fazla genişletebilirsiniz. Her ne kadar zorunlu bir sigorta türü olmasa da hem evinizi hem de eşyalarınızı koruması nedeniyle en sık tercih edilen sigorta çeşididir. Güvenliğiniz, huzurunuz için ve büyük olaylar karşısında maddi zarara uğramamak adına tercih edebilirsiniz.

Poliçenizin kapsamını teminatlar ekleterek genişletebilirsiniz. Konut sigortası neleri kapsar ve ek olarak nasıl teminatlar sunmaktadır? Bunlardan bir tanesi de elektrikçi, çekici, kombi tamiri, klima bakımı, çilingir gibi ev içerisinde ihtiyaç duyulabilecek servisler konut sigortası kapsamına girmektedir. Herhangi bir hava ya da kara taşıtının evinize zarar vermesi kapsamı dahilindedir. Bina içerisinde yapılan boya ve badana işleri sırasında evinize herhangi bir zarar gelmesi durumunda bu zarar konut sigortanız tarafından karşılanır. Aklınıza gelebilecek ve eviniz için risk teşkil ettiğini düşündüğünüz her şey poliçenize ekletebilirsiniz.

Konut Sigortası Zorunlu Mudur?

Konut sigortası yaptırmak hukuken ve kanunen zorunlu bir şey değildir. Konut sigortası zorunlu mu sorusuna tamamen kişinin isteğine ve tercihlerine bağlı yapılabilen bir sigorta türüdür ve zorunlu değildir demek doğru olacaktır. Yalnızca tek bir durumda zorunlu hale gelir.

Konut kredisi çektiğinizde bankanız sizden kredi dönemi boyunca zorunlu konut kredisi yaptırmanızı ister. Yapılacak poliçede kredi meblağsı ile sigorta poliçelerindeki teminat tutarı birbiriyle aynı olmalıdır. Kredi tutarından yüksek bir poliçe sözleşmesi yapılamaz ve sigorta kredi vadesinden daha uzun şekilde yapılamaz.

Konut krediniz bittiği anda sigorta poliçeniz de geçerliliğini yitirmelidir. Ayrıca konut krediniz devam ederken sigorta poliçenizi iptal edemezsiniz. Normal şartlarda Tüketici Hakem Heyetine başvurarak cayma ve iptal hakkınızı kullanabilirken kredi çekme gibi durumlarda bu hakkı bir süreliğine kullanamazsınız. Çünkü kredi çekerken konut sigortasının kabulünü yazılı olarak kabul etmiş olursunuz. Bankaların konut sigortasını zorunlu tutma nedeni, kredi bitmeden evin herhangi bir zarar veya hasar karşılaşması sonucunda herhangi bir maddi kayıp olmadan zararın karşılanmasına yöneliktir. Bu durum haricinde konut sigortası zorunlu olmamakla birlikte kapsamının araştırılması gelecekteki problemler için oldukça mühimdir.  

Konut Sigortasının Kapsamadığı Riskler Nelerdir?

Ek teminatlar ile konut sigortanızın kapsamını genişletebilir neredeyse aklınıza gelebilecek her türlü duruma karşı önlem alabilirsiniz. Konut sigortası nedir ve neleri kapsar sorusu mühimdir. Fakat bazı durumlarda ek teminat olarak ekletmek isteseniz konut dahi sigortası bazı durumları kapsamaz. Bu durumlar ise;

 • Her türlü savaş olayları sırasında; istila, iç savaş, isyan ve ayaklanma gibi durumlarda meydana gelen zararlar,
 • Nükleer bir problem sonucunda, nükleer atıklardan meydana gelen kazalar,
 • Kamu otoritesi kararları ile eşyalar sigortalı olsa dahi yapılacak tasarruf planları neticesinde meydana gelen zararlar,
 • Yangın haricinde, sigortalı eşyaların tamamen kendi kendilerine bozulduğu için meydana gelen zararlar,
 • Yangın haricinde, sigortalı eşyaların ateşe ve sıcağa tutulması, ocak gibi yakıcı aletlerden yere ateş düşmesi veya atılması, lamba, sigara mum gibi yakıcı maddelerin çıkardığı zararlar,
 • Yangın haricinde, elektrikler çalışan her türlü elektronik cihazın problem çıkarması ve elektriğin kısa devre yapması sonucu ortaya çıkan zararlar konut sigortası kapsamının dışında değerlendirilmektedir.

Sigorta Kapsamında Zarar Ödemeleri

Konut sigortası sonrasında evinizde meydana gelen veya gelebilecek her türlü zararı karşılamak sigorta şirketlerinin işidir. Konut sigortası nedir sorusunun cevabını aldıktan sonra zarar karşılamalarının bazı kriterlere tabi olduğunu ve sürecin nasıl işlediğini bilmenizde fayda vardır.

Öncelikle konutunuzun hasar almış olduğunu ve maddi kayba uğramış olduğunuzun bildirimini sigorta şirketine yapmanız gerekmektedir. Sigorta şirketi tarafından bilirkişi gönderilerek inceleme başlatılır. Bilirkişi incelediği alan hakkında konut sigortası kapsamı içerisindeyse ve sigorta şirketinin zararı karşılaması gerekiyorsa evrak ve raporları hazırlayarak şirkete sunar ve daha sonra tazminat ödemesi yapılır. Konut sigortası neleri kapsar merak ediyorsanız birçok farklı hasarı ve zararı karşılar fakat zarar sonrasın bilirkişi tarafından onaylanıp rapor yapılması gerekmektedir.

Konut Sigortası Nedir? Neleri Kapsar? yazımızı ilginizi çektiyse Konut Sigortası Fiyatları Ne Kadar? DASK’ın Farkı Nedir? yazımıza da göz atabilirsiniz.

M. Sinan Pınar

Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık bölümünden mezun oldum ve şu anda uluslararası bir sigorta şirketinde çalışmaktayım. Edindiğim tecrübe ve bilgileri sizlerin de öğrenmesi için buradayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu