Sağlık

Korona Testi Nasıl Yapılır, Sonuç Ne Zaman Çıkar?

Korona testi nasıl yapılır? Bu soru geçtiğimiz birkaç sene ve büyük ihtimalle önümüzdeki birkaç sene daha sorulmaya devam edecek gibi duruyor. Korona ile ilgili merak edilen bu ve daha pek çok sorunun cevabını sizler için derledik.

Özellikle son 2 yıllık süreçte; günlük rutinlerimizden ve normal yaşam biçimlerimizden farklı bir durum içerisindeyiz. Bunun sebebi ise dünya çapında yaşanan pandemi sürecidir. Bu bağlamda sıklıkla sorulan sorulardan birisi; Korona testi nasıl yapılır konusudur. Koronavirüs hastalığının ortaya çıkması ve yaygınlaşmasıyla çeşitli önlemler devreye girmiştir. 

Gerek HES kodu uygulamasının başlatılması, gerekse de toplumsal alanlarda maske kullanılması bu önlemlerin başında gelmektedir. Bulaşıcı hastalıklardan birisi olarak değerlendirilen Korona rahatsızlığına dair testlerin yapılması; korona şüphesi bulunan kişilere doğru müdahale edilebilmesi için hem de hastalığın bulaşıcı durumunun izolasyon yöntemi ile önlenmesi için önemlidir. Yazımızın devamında korona testine ve içeriklerine dair merak edilen tüm ayrıntılara değiniyor olacağız. İlk olarak korona testi nasıl yapılır sorusuna bir bakalım.

Korona Testi Nasıl Yapılır?

 Korona testleri uzun bir süredir yapılmakta. Yaklaşık pandeminin başlangıcından beri devam eden bir uygulama olmasının yanı sıra; aşının üretilmesinden bu yana başı olmayan kişiler için de düzenli PRC yani korona testi talebi yapılmaktadır. 

Hatta pek çok alana pek çok hükümet tarafından test yapılmadan girişler yasaklanmıştır. Korona testinin nasıl yapılacağı, test sonucunun ne zaman çıktığı gibi ayrıntılar bu işlemi yaptıran kişiler tarafından merak edilmektedir. Aynı zamanda hangi platformlar üzerinden test sonucunun öğrenebileceğine dair ayrıntılı bilgi paylaşımı sunacağız.

Günümüzde PCR testi sonucu almak; pek çok özel ve devlet hastanesi yolu ile mümkündür. Özel hastanelerde belli bir ücret karşılığı yapılmakla birlikte devlet hastanelerinde son dönemlerde doktor muayenesi eşliğinde yapılabilmektedir. PCR testi hastanelerde ve pek çok sağlık merkezinde burundan sürüntü almak yolu ile uygulanmaktadır. Covid-19 tanısına dair en güvenilir test olarak bilindiği için pek çok kurum tarafından talep edilmektedir.

Korona Testi Kaç Günde Çıkar?

PCR test sonucunun kaç saatte ya da kaç günde çıkacağına dair meraklı bir bekleyiş bulunmaktadır. Testine ait genelgenin yayınlanmasının ardından test sonuçlarının ne kadar süre içerisinde çıkacağı araştırılmaktaydı. Özellikle bölgedeki yoğunluk ve benzeri etkenlere bağlı olarak çeşitli farklılıklar gösterse de genelde sağlık kurumlarında yaptığı yaptırılan test sonuçlarının bir ya da 3 gün içerisinde sonuçlanması söz konusu olmaktadır. 

Bunun yanı sıra genellikle birkaç saat içerisinde ya da ertesi gün sonuç belli olmaktadır. Özel hastanelerde yapılan testleri sonucunun daha kısa süre içerisinde çıkması mümkündür. Korona testi kaç günde çıkar konusunun ardından merak edilen içeriklerden bir diğeri de çıkan sonucun  hangi kanallar üzerinden görüntülenebileceği sorusudur.

Korona Testi Sonuçları Nereden Öğrenilir?

Korona testi sonuçlarını öğrenmek için işlem yapılan hastaneye tekrar gitmeye gerek yoktur. Yeni tip koronavirüs olarak geçen covid-19 tanısının yapılabilmesi için PCR test sonucu kişilere özel belli sayfalara yüklenmektedir. Bu sayfaların başında e-nabız ve e-devlet uygulamaları gelmektedir. Özellikle e Devlet bünyesinde günümüzde çok sayıda işlem gerçekleştirilmektedir. 

Korona Testi Sonuçları Nereden Öğrenilir?
Korona Testi Sonuçları Nereden Öğrenilir?

Kişiye özel bir sayfa olan ve şifresini kesinlikle paylaşılmaması gerektiği bilinen e- devlet uygulamasında PCR test sonucunu görmek mümkündür. Doğrudan e-devlet uygulamasına giriş yaparak T.C. kimlik numarası ve kişiye özel şifre ile kullanıcı sayfasına erişmek; bu sayede PCR test sonucuna ulaşmak oldukça kolaydır. Bir diğer uygulama biçimi ise e-nabız yöntemi ile sonucu öğrenmektir.

Korona testi sonuçları nereden öğrenilir sorusunun temel cevaplarından birisi olan e-nabız uygulamasına giriş yaparak sayfa başında bulunan T.C. Sağlık Bakanlığı yazan kısma tıklamak gerekir. Açılacak e-nabız sisteminde covid-19’a ait sonuçlara tıklayarak diğer sayfada T.C. kimlik numarası ve barkod kodunu girerek sonuçlara ulaşılabilir.

Henüz e-nabız uygulamasını ilk defa kullananlar için; rahat bir şekilde giriş yapmak mümkündür. E-nabız uygulaması temel olarak Sağlık Bakanlığı tarafından sunulan ve e-devletin resmi işlemlerde kullanılması gibi sağlık bilgileri ile ilgili tüm hizmetleri erişmenizi sağlayan uygulamadır. Koronavirüs test sonucunuza e-nabız üzerinden ulaşmak istiyorsanız ancak ilk kez bu uygulamaya giriş yapıyorsanız aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz:

E-nabız’a birkaç giriş yöntemi vardır. Bunların en pratik olanı e-devlet üzerinden doğrudan giriş yapmaktır. Ancak bunun dışında kendi aile hekiminize başvurarak e-nabız’da kullanmak için geçici bir şifre alabilirsiniz. Ya da e nabız girişi yöntemi ile profil ayarları kullanılarak e-nabız şifresi de oluşturulabilir. E-devlet yöntemi ile giriş yapmak isteyenler için T.C. kimlik numarası ve şifre ile e-devlet platformuna girilmesinin ardından e-nabız’a yönlendirilecektir.

Kandan Korona Testi

Kandan korona testi; temel olarak vücutta hastalığa tepki ve savunma olarak gelişen antikorlara bakılması şeklinde gerçekleşir. Koronavirüs başta olmak üzere bütün antikor testlerinin bu nedenle kan yoluyla gerçekleştirilmesi zorunludur. İki çeşit antikor testi; erken ve geç testler olarak ifade edilen şekilde gerçekleşir. 

Ülkemizde iki tip testten genellikle hızlı olanı yapılsa da her ikisi de kullanılmaktadır. Hızlı olan yaklaşık 2 saat içinde sonucu göstermektedir. Bu işlem temel olarak kişinin damarından ya da parmak ucundan alınan az miktarda kanın test kitine yerleştirilmesi ile test panelindeki kimyasalların tepki vermesi şeklinde gerçekleşir.

Bu kimyasallar ile kanın buluşması neticesinde herhangi bir çizgi oluşmazsa testin sonucu negatif demektir. Bunun dışında erken ve geç teşhise yarayacak iki farklı antikor türleri de test dahilinde bulunur. Bunlardan hangisinde çizgi oluşursa o tip antikorun geliştiği anlaşılacaktır.

Korona testi nasıl yapılır sorusu noktasında genel PCR testinin dışında ve kan yolu ile yapılabilecek bazı tetkikler yukarıdaki şekildedir. Immunoglobulin M ve immunoglobulin G olarak ifade edilen erken ve geç yanıtlar; farklılık gösterse de hastanın varlığına işaret eder. 

Antikor Testleri

M testi pozitif çıktığında bu kişinin o anda covid-19 virüsünü taşıdığı anlamına gelir. Kişi o durumda hastadır ve erken cevap oluşturmuştur. Bununla birlikte PCR testi de gerçekleştirilmesi gerekir. Eğer ve PCR testleri birlikte pozitif çıkarsa kişinin hasta olduğu anlaşılır. Ancak M testi pozitif ve PCR negatif ise kişinin yakın zamanda koronavirüs geçireceği anlamına gelir.

Immunoglobulin G ise tek başına pozitif görünürse bu durum kişinin önceden koronavirüs rahatsızlığını geçirdiğine işaret eder. Dolayısıyla kişinin bağışıklık kazanıp kazanmadığını anlamak için bu testlerin varlığı önemlidir. Yine bu durumda da PCR testi ek olarak yapılır. 

PCR testi negatif testinin pozitif çıkması durumunda kişide o an için hastalık ya da mikrop olmadığı; fakat önceden geçirdiği için bağışıklık kazanmış olduğu anlaşılır. Hem M testi hem de G testi pozitif çıkarsa bu durumda kişinin evvelki 3 hafta ya da 14 gün içerisinde koronavirüs geçirdiği tespit edilebilir.

Kandan korona testi ve sonuçlarına dair temel bilgiler yukarıda sunulduğu şekildedir. Bunun dışında çeşitli bazı tetkikler de yapılabilmektedir. Ancak çok ani ve acil ihtiyaç durumu yoksa bu testler doğru sonuçları almayı sağlayacaktır. 

Koronavirüs rahatsızlığı son yıllarda tüm dünyayı etkisi altına almış olan bir rahatsızlık çeşididir. Yakın dönemde aşı geliştirilmiş olmakla birlikte; bu süreci atlatan kişilerin bağışıklık kazanması durumu söz konusudur. Ancak koronavirüs rahatsızlığının tek sefer geçirileceğine dair bir kanıt bulunmadığı için; bağışıklık kazanan kişilerin de hem kendileri hem de çevreleri için tedbirli davranmasına fayda vardır.

Korona Testi Nasıl Yapılır, Sonuç Ne Zaman Çıkar? yazımızı incelediyseniz Soğuk Algınlığı Belirtileri, Grip ile Corona Arasındaki Fark veya Mesajla HES Kodu Nasıl Alınır? Diğer Yöntemler Nelerdir? yazıları da ilginizi çekebilir.

Z. Mine Toprakoğlu

Hastalıklar, diyet, sağlıklı yaşam, besinler, vitaminler ve daha birçok konuda kendime, bilgime güveniyorum. Özel bir firmada diyetisyen olarak çalışıyorum ve sizleri sağlıklı bir yaşama davet ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu