Finans

Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır?

Kredi kartı iptali nasıl yapılır sorusu insanlar tarafından çok sık sorulmaktadır. Kredi kartı genellikle bankaların müşterilerine ödeme kolaylığı amacıyla verilir.  İhtiyaç halinde nakit ödeme yerine tercih edilen yöntemdir. Kredi kartı kullandığınızda bir sonraki ödeme tarihine kadar süre kazanmış olursunuz. Bu süreçte harcama yapmanız mümkün hale gelir. Ancak bu şekilde bir sonraki ay sürekli borçlanma yaşamanız mümkün olacağı için kredi kartı iptali ya da kredi kartı kapatmak isteyebilirsiniz. 

Kredi kartı kullanan kişiler gerekli görüldüğü zaman kartlarını istedikleri bir zaman diliminde kapattırabilirler. Bunun için birçok yöntem bulunmaktadır. Kredi kartı kapatma işlemi için 3 farklı seçeneğiniz bulunmaktadır. Bu seçenekler şunlardır;

  • İnternet bankacılığı ile kredi kartı kapatma
  • Müşteri hizmetleri ile telefondan kredi kartı kapatma
  • Banka şubesinden kredi kartı kapatma

Banka kartınızın çalınması, kaybolması ya da artık kullanımının tercih edilmemesi nedeniyle kartı kapatmak müşteriler tarafından istenmektedir. Şimdi sizlere kredi kartı iptali ya da kredi kartı kapatırken hangi işlemi seçerseniz neler yapmalısınız tek tek bahsedeceğiz. 

İnternet Bankacılığı Kredi Kartı Kapatma

İnternet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulamaları sizlerin kolay işlem yapabilmesi için en ideal yöntemdir. Genellikle internet bankacılığı kredi kartı kapatma işlemleri şu şekilde ilerler; banka hesabınıza internet üzerinden ya da mobil uygulamadan giriş yapılır. Banka uygulamanızın seçenekler kısmında kart bilgileri, kartlarım ya da kartlar şeklinde isimlendirilen kısma girilir. Burada size ait olan kartlar görülmektedir. 

Daha sonra bu kartların kart detayı, kart seçenekleri ya da diğer işlemler kısmına tıklayarak kartımı kapat seçeneğine tıklamanız yeterlidir. İnternet bankacılığı kredi kartı kapatma süreci bu kadardır. Bu işlem yapıldıktan kısa bir süre sonra artık kredi kartınız kapatılacaktır. 

Müşteri Hizmetleri ile Telefondan Kredi Kartı Kapatma

Müşteri hizmetleri ile iletişime geçmek kredi kartı iptali için en sık tercih edilen yöntemdir. Çünkü bu işlemleri gerçekleştirirken tek yapmanız gereken talebinizi müşteri hizmetlerine iletmektedir. Bankanızın müşteri temsilcilerine bağlayan numarası aranır. Müşteri hizmetlerinden kredi kartınızın iptalini talep edersiniz. Bu talep sonrası kartınızın son 4 hanesi istenebilmektedir. Bu şekilde kartınız tanımlanır. 

Müşteri hizmetleri genellikle kartınızın iptal nedenini sorgulayacak olsa da iptal talebinizi uygulamak zorundadır. Müşteri hizmetleri kredi kartı kapatma talebinizi sesli bir şekilde onaylamanızı isteyecektir. Daha sonra kartınız kapatılacaktır. Genellikle kart kapatma işlemi uygulandıktan sonra bankalar ilerleyen tarihlerde müşterileriyle iletişime geçer. Eğer ilerleyen süreçte yeniden kredi kartı talep etmeyecekseniz bunu müşteri hizmetlerine bildirmeniz faydalı olabilir. 

Banka Şubesinden Kredi Kartı Kapatma

Banka şubeleri kayıt işlemlerinin kolayca gerçekleştiği yerdir. Müşteri hizmetleri ve internet bankacılığına güven duymayan müşteriler kredi kartı iptali için banka şubesini ziyaret edebilirler. Kredi kartınızın iptal edilmesi için bir banka görevlisi ile iletişime geçin. Banka görevlisi sizden bir kimlik alarak bilgilerinize erişecektir. Daha sonra kartınızın iptaliyle ilgili talebinizi sistem üzerinden onaylar. Kredi kartının iptali için bir form doldurmanız ya da imzalamanız gerekebilir. Bu işlemlerden sonra kredi kartınız kapatılmış olur. 

Banka Kartı İptali Nasıl Yapılır?

Banka kartı iptali nasıl yapılır diye soruyorsanız bunun cevabı çok basittir. Banka kartları da tıpkı kredi kartlarında uygulanan kapatma yöntemleri gibi uygulanabilmektedir. Ancak banka kartlarının kapatılması genellikle pek sık rastlanmaz. Çünkü banka kartları sadece nakit giriş yapıldığında kullanılan kartlardır. 

Müşteriler maaş almak, birikim gerçekleştirmek ya da parasını saklamak amacıyla banka kartı çıkartırlar. Bankalar bu kartlarda paraları muhafaza eder. Sigorta işlemleri ve otomatik ödeme işlemleri içinde banka kartları aktif kullanılmaktadır. Bu sebeple genelde banka müşterileri farklı bir bankaya geçmek için banka kartını iptal etmek isteyebilirler. 

Kredi Kartımın İptal Olduğunu Nasıl Anlarım?

Kredi kartını iptali bankadan onaylandı. Ancak yine de kredi kartımın iptali olduğunu nasıl anlarım diye soranlar olabilmektedir. Bunun cevabı şudur, kapatma işlemi gerçekleştirilen kart işlevsiz hale gelir. Ayrıca mobil ve internet bankacılığı hesaplarınızda kayıtlı olan banka kartı iptal işlemi sonrasında silinmiş olur. Kartınızın kapanma süreci 1 hafta kadar sürebilmektedir. Bu sebeple bankalar genellikle kart bilgilerinizin korunabilmesi için kartların parçalanması ya da muhafaza edilmesini önerir. 

Kredi Kartı Kapatma Ücreti?

Kredi kartı bankaların müşterilerine sağladığı bir kolaylıktır. Genellikle kredi kartları ile bankalar ödeme faizleri alarak kazanç sağlamaktadır. Bir müşteri kartının iptalinin talep ettiğinde kredi kartı kapatma cezası alınamaz. Bankalar kredi kartlarının ancak aidat sistemi uygulanması ya da yıllık kart kullanım ücreti talep etmesi durumunda ödeme alacaktır. Bunun dışında kredi kartı kapatma ücreti bankalar tarafından istenemez.

Bankaların kredi kartı aidat sistemi ve yıllık kart kullanım ücreti kesmesi genellikle banka müşterilerinin en büyük şikayetleridir. Bankalar kredi kartı kullanımınıza bağlı olarak belirli ücretleri hesabınıza tanımlayabilmektedir. Bu ve benzeri durumlar karşısında bankanızdan bilgi almanız önerilir. Birçok müşteri bilgisiz şekilde çekilen banka aidatı ya da kredi kartı kullanım ücreti nedeniyle kredi kartı kapatma kararı alabilmektedir. 

Taksit Ödenirken Kredi Kartı Kapatılır Mı?

Banka müşterilerinin en sık sorduğu sorulardan biri de budur. Bankalar kredi kartı kullanımında taksitlendirme işlemi gerçekleştirebilirler. Bu işlemler uzun vadeli ödemeler şeklinde gerçekleştirilebildiği gibi kısa vadeli taksitlendirme de olabilmektedir. Bu ödemeler yapılırken müşteriler kredi kartı iptali talep edebilir. Kredi kartının iptali istendiğinde banka taksiti sonlandırmaz. Taksit ödemesi banka kartı ekstresine yansıtılarak ödenmeye devam edilir. Yani taksit öderken kredi kartı iptali gerçekleştirilebilir. Ancak aylık otomatik fatura ödemeleri eğer bankanız tarafından banka kartına tanımlanmazsa iptal olacaktır. 

Kredi Kartı İptalinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle kredi kartı iptalini kartınızın kaybolması ya da çalınması durumunda gerçekleştiriyorsanız. Hiç vakit kaybettirmeden kartınıza bloke koydurmalısınız. Bunun için bankanızın müşteri hizmetleri numarasını arayarak iletişime geçin. Kartınızın kayıp ya da çalınmış olabildiğini bildirdiğinizde kartınıza harcamaların önlenmesi için bloke konulur. Banka böyle durumlarda kartınızı yeniler ve size yeni bir kart gönderir. Dilerseniz kredi kartı kapatma talebinde de bulunabilirsiniz. 

Kredi kartı iptal işlemleri uygulanacaksa bilinmesi gereken en önemli şeylerden biri kart puanlarınızın da kaybedileceğidir. Kredi kartları kullanıma bağlı olarak bankalar tarafından chip paralar, bonus puanlar vb. ekstra puanlandırma sistemiyle karta ekleme yapar. Kredi kartını düzenli kullanan müşteriler bu kart puanlarıyla alışveriş indirimlerinden faydalanabilir. Kredi kartı iptali talep edildiğinde bu puanları kaybedersiniz.

Kredi kartı iptali bankanın sizin adına biriktirdiği kredi puanınızı da düşürebilmektedir. Bankalar müşterilerine ihtiyaç kredisi, konut kredisi vb. kredi çekme isteklerine karşın bankada işlem gerçekleştirdikleri süre boyunca kredi notu biriktirmektedir. Bu kredi notu sizin bankadan istediğiniz zaman hangi oranda kredi çekebileceğinizi gösterir. Bu kredi notları kredi kartı harcamaları, otomatik ödeme talimatları ve banka üzerinden gerçekleştirdiğiniz işlemlerle birlikte artmaktadır. Ancak bazı bankalar kredi kartını kapatmanız halinde kredi notunuzu düşürebilir. 

Kredi kartı kullanımı bankaların müşterileri için çok önem verdiği bir durumdur. Kredi kartının kontrolsüz kullanımı ekonomi yönetimi açısından kişisel bir zarara neden olabilmektedir. Bu sebeple tasarruf yapmak için kredi kartı kapatma kararı alanlar eğer harcamalarını kontrol edemiyorlarsa en doğru kararı vermiş demektir. 

Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır? yazımızı beğendiyseniz 3D Secure Kapatma ve Açma İşlemleri Nasıl Yapılır? yazımızı da incelemelisiniz.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu