Finans

Kripto Madenciliği Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Kripto madenciliği son yıllarda oldukça merak edilen bir konu olmuştur. Çünkü Bitcoin, Ethereum gibi varlıklar ile zengin olan kişilerin sayısı artmış ve bu da diğer insanlar üzerinde merak uyandırmıştır. Biz de bu yazımızda son zamanların en çok merak edilen konusu olan kripto para piyasası konusunu ele alarak merak edilenleri cevaplamaya çalışacağız.

Kripto Madenciliği Nasıl Yapılıyor?

Kripto para piyasasına da yön veren kripto madenciliği güçlü işlemcilere sahip bilgisayarlar sayesinde yapılıyor. Bunun yanında özel ekipmanlar da bilgisayar sistemlerinin yanında kullanılıyor. Bu sistemler sayesinde özel matematiksel algoritmalar meydana getiriliyor. Matematiksel algoritmalar birbirlerine eklenerek sanal blok zincirler oluşturuluyor. “Mining” adı da verilen kripto madenciliği blok zincirlerin oluşturulmasından sonra yeniden bir zincirin oluşturulması şeklinde ilerliyor.

Sanal bir işlem olması sebebiyle güçlü donanımlara sahip bilgisayarların kullanıldığı kripto madenciliğinde karmaşık algoritmaların çözülmesi neticesinde gerçekleşen transfer işlemleri ile kripto paralar ortaya çıkmış oluyor. Bununla birlikte yeni madencilik işlemlerinde blok zincirler oluşturmak için güçlü şifreleme yöntemleri de kullanılıyor. Bu şifrelerin çözülmesiyle de kripto para ödülleri alınabiliyor.

Kripto Madencilik Çeşitleri

Sanal ortamda yapılan madencilik çeşidi olan ve kripto paraların üretildiği bir çalışma olan kripto madenciliği de çeşitli şekillerde yapılıyor. Bulut madenciliği, çiftlik madenciliği ve bireysel madencilik olarak adlandırılan bu madencilik türlerine beraber bakalım.

Bulut Madenciliği

Bulut madenciliği aynı bir işin taşeron şirket tarafından yapılmasına benziyor. Yani hizmet alımı şeklinde yapılıyor. Kripto madenciliği yapan bir işlem merkezinin kiralanarak madencilik işinin yaptırılmasıdır. Bulut madenciliği ile kendiniz herhangi bir işlem yapmadan sadece hizmet alımı için gerekli ödemeyi yaparak coinleri oluşturabiliyorsunuz. Bulut madenciliğinin en önemli avantajı yatırım konusunda büyük paralar harcamadan üretim yapabilmeyi sağlamasıdır.

Çiftlik Madenciliği

Çiftlik madenciliği ise ortak bir çalışmanın ürünüdür. Madencilerin ortak çalıştıkları sunucuları birleştiren ana bir sunucu ile madencilik yapılır. Bu sayede ortaya çıkan yeni zincir bloklar ile herkes kendi payına düşen kadarını kazanmış olur. Bununla birlikte ortak çalışan sunucular ile oldukça zor ve karmaşık bir süreci kaplayan coin çıkarma işlemi daha kolay ve hızlı olabiliyor. Bu yüzden kripto para piyasasındaki talebin artması ve gittikçe daha popüler hale gelmesi çiftlik madenciliğinin önemini daha da artırıyor.

Bireysel Madencilik

Kripto para piyasasında en çok yapılan madencilik çeşidi olarak dikkat çekmektedir. Toplu olarak herhangi bir ortaklık gerektirmeden yapılan bireysel madencilik kişinin kendi ekipmanlarıyla yaptığı madencilik türüdür. Bireysel madenciliğin en önemli artısı çıkarılan coinlerin ve işlem miktarlarının tamamının üreticiye kalmasıdır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta madencilik yapılırken coinler için gerekli olan algoritmayı ortaya koymak ve bunun için de özel ekipmanlara sahip olmaktır. Bireysel madencilik daha çok yeni ortaya çıkan kripto paraların madenciliğinde tercih ediliyor.

Kripto Madenciliğinde Kullanılan Ekipman Çeşitleri

Kripto madenciliğinde kullanılan ekipman oluşturulan sanal zincir blokların şifrelenmesi ve güçlendirilmesi açısından oldukça önemlidir. Bu yüzden kripto madenciliği için kullanılan ekipmanlar da farklı çeşitlere ayrılıyor. Şimdi de bunlara bakalım.

ASIC Ekipmanlı Madencilik

En üstün ve güçlü madencilik ekipmanı olarak adlandırılan ASIC madenciliği sahip olduğu yüksek hesaplama üstünlüğü ile çok sayıda işlemciyi bünyesinde barındırabiliyor. Özel geliştirilen cihazlar ve donanımlar sayesinde yapılan ASIC madenciliği ile coinlerin şifreleme hesaplamaları daha hızlı ve güvenli bir şekilde yapılıyor. Bunun yanında enerji tüketimi en fazla olan kripto madenciliği ekipmanıdır. Bitcoin gibi popüler kripto paraların madenciliğinde ASIC ekipmanları kullanılıyor.

CPU Ekipmanlı Madencilik

CPU ekipmanlarıyla yapılan madencilik en kolay ve rahat olan madencilik çeşididir. Bilgisayar ortamında oluşturulan özel programlar sayesinde yapılan CPU madenciliği yüksek hesaplama ve yüksek enerjiye ihtiyaç duyulmadan yapılıyor. Bu yüzden popüler coinlerin yerine daha çok yeni coinlerin madenciliğinde tercih ediliyor.

GPU Ekipmanlı Madencilik

GPU ekipmanlı madencilikte bilgisayar sisteminin ekran kartı oldukça önem kazanıyor. Güçlü bir ekran kartı sayesinde yapılabilen madencilik ile karmaşık algoritmalar çözülebiliyor. Yine ekran kartının overlock sisteminin yüksek olması da kripto madenciliği işleminin performansını artıran önemli bir faktör oluyor.  Bu çerçevede GPU madenciliğinde kullanılan ekran kartları CPU ekipmanlarından daha güçlü oluyor. Hesaplama konusunda oldukça tercih edilen ekran kartları Etherium gibi kripto paraların üretiminde tercih ediliyor.

Kripto Madenciliğinin Kripto Para Piyasasına Etkisi

Kripto para madenciliği sanal ortamda yapılsa da oldukça zor bir işlem olarak biliniyor. Bunun yanında gün geçtikçe artan zorluklar kripto para piyasasını da etkiliyor. Kripto paraların üretiminde yaşanan zorluklar sebebiyle kripto para birimlerinin değerlerinde dalgalanmalar olabiliyor. Genel olarak fiyat artışı şeklinde gerçekleşen bu dalgalanmalar yatırımcıya kazanç olarak dönüyor.

Kripto madenciliğinde oluşturulan zincir bloklarda ve hesaplamalarda ortaya çıkan zorluklar daha önceki dönemler açısından değerlendirildiğinde daha fazla performans ve enerji harcanmasını gerektiriyor.  Kimi zamanlar bu yaşanan zorluklar piyasaya olumlu olarak yansısa da özellikle Bitcoin bazında düşünüldüğünde fiyatların yükselmesi ve satış konusunda baskının azalmasıyla sonuçlanıyor.

Kripto Madenciliği Nedir? Çeşitleri Nelerdir? yazımız ilginizi çektiyse Dünyanın En Büyük Kripto Para Borsaları yazımıza da göz atmalısınız.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu