Finans

Kripto Para Yatırımı Güvenli mi?

Kripto para yatırımı güvenli mi, hangi kripto paralar daha az riskli ve hangi borsalardan satın alınır? Gibi soruların cevaplarını ve daha fazlasını yazımızda bulabilirsiniz.

Kripto paralar, oldukça riskli yatırım araçlarından birisidir. Çoğu zaman insanlar bu yatırım araçlarında para kaybetmektedirler. Herhangi bir denetim altında olmaması ve fiyat hareketinin kıymetli madenlere benzemesi açısından kripto paralar önemli bir yatırım aracıdır. Herhangi bir şekilde komisyon ödemeden, yatırım yapmak için herhangi bir faiz, vergi ödemeden rahatlıkla kripto para alabilir ve satabilirsiniz. Fakat bu yazıda işleyeceğimiz konu, Kripto paraların yatırım yapmak için güvenilir olup olmadığı olacak.

En Çok Bilinen Kripto Paralar

Kripto paralar genel olarak Bitcoin, Etherium Ripple, Dogecoin gibi paralardır. En çok bilinen kripto paralar bunlardır. Genel olarak bu para birimleri oldukça değerlidir ve manipüle edilmesi zordur. Eğer bir kripto para biriminin piyasa değeri yüksek ise, o para biriminin manipüle edilmesi zorlaşır ve haliyle daha karlı bir yatırım yapma olanağına sahip olursunuz.

Kripto Paralar Ne Zaman Yükselir?

Kripto paralar genel olarak risk iştahının arttığı, faizlerin düşük olduğu ortamlarda yükselme eğilimindedir. ABD merkez bankası şu anda faizleri çok fazla yükselttiği için, kripto paralara fon ayıran varlık şirketleri yüksek oranda kriptolardan çıktı. Bu da kripto paraların düşmesine neden oldu. Şu anda uzunca bir süre kripto paralarda işlem yapmak zor. Kazanmak için teknik analizi iyi bilmeniz gerekiyor, ayrıca hala ayı piyasasında olabilir.

Kripto Paralar Ne Zaman Düşer?

Kripto paralar, faizlerin yüksek olduğu ortamlarda, borsanın düşük olduğu kısaca piyasada yatırım yapmak için çok fazla iştahın olmadığı zamanlarda düşebilir. Kripto paralar genelde en son tercih edilen yatırım araçları olduğundan genel olarak en son fiyatlanacak olanlar da onlardır. Tabi olası bir faiz indirimi kripto paraları destekleyebilir ve fiyat yükselişine neden olabilir. Kripto paralar bu gibi ortamlarda yükselme eğilimindedir. Bu nedenle en büyük gösterge, Amerikan merkez bankası faiz indirimleridir. Ayrıca paranın yoğun olduğu Çin ve Avrupa merkez bankaları da son derece önemlidir. Bu bankaların vereceği kararlarda yoğun olarak kripto para fiyatlarını etkileme potansiyeline sahiptir.

Kripto Para Yatırımı Nasıl Yapılır?

Kripto paralara yatırım yapabilmek için ilk olarak kripto para borsasına kaydolmanız gerekiyor. Ardından kaydolduğunuz platforma nakit para transferi yapmanız gerekiyor kripto para satın alabilmek için. Hesabınızda bulunan TL’ler aracılığıyla Bitcoin veya diğer kripto para birimlerini satın alabiliyorsunuz ardından hesabınızdan bir miktar komisyon kesilecektir. Genellikle bu komisyon son derece azdır binde 1-2 arası bir komisyon talep edilmektedir. Yani özetleyecek olursak, bir kripto para borsasına kaydolup hesabınıza para yükleyerek kripto para satın alabilirsiniz. Bu adımları izleyerek kripto para satın alabilmek mümkün olacaktır.

Kripto Para Satın Alabileceğiniz Yerler

Kripto para satın alabilmek için, Binance, Btc Turk, Paribu, Huobi ve Coinbase gibi kuruluşları inceleyebilirsiniz. Bu kuruluşlar aracılığıyla rahatlıkla kripto para satın alabilmek mümkün olacak. Ancak genel olarak birçok kripto para kullanıcısı işlemlerini Binance üzerinden yapmayı tercih etmektedir. Bunun elbetteki birçok nedeni var. Çünkü Binance çok uzun süredir var ve herhangi bir sorun yaşanmadığı aşikâr. Bu nedenle Binance ile rahatlıkla işlemlerinizi yapabilmeniz mümkün.

Binance ayrıca milyonlarca yatırımcıya sahiptir. Günde milyarlarca dolarlık kripto para alınıp satılmaktadır. Bu nedenle Binance çok sevilen ve çok fazla işlem yapılan bir kripto para borsasına dönüşmüştür. Sizlerde internet üzerinden kendinize bir hesap açarak oldukça hızlı bir şekilde Binance borsasında işlem yapabilirsiniz. Bu işlemler sandığınızdan çok daha kolay ilerlemektedir.

Altcoin Almalı mıyım?

Dünyanın en önde gelen yatırımcılarından Grayscale Investments, BTC, Litecoin, XRP ve ETH gibi bir sürü altcoina yatırım yapmıştır. Şu anda portföyü 7,3 milyar dolar değerindedir. Portföyünün 6 milyar dolarlık kısmı sadece Bitcoin’de olup diğer 1,3 milyar dolarlık kısmı başka para birimlerindedir. Yani buradan da anlayacağınız üzere portföyünüzün tamamını altcoinlere yatırmak doğru değildir, daha çok ana kripto para birimi olarak bilinen Bitcoine yatırmak daha doğru olacaktır. Ayrıca genelde altcoinler yükselmeye başladığında kripto para yatırımcıları kriptolarını satar ve yerine Bitcoin alır bu da bitcoini daha da yukarı iter.

Kripto Para Yatırımı Güvenli mi?

Hem evet hem de hayır. Batma şansınız var mı? Evet, batabilirsiniz. Kripto paraya 100 bin dolar yatırıp 1-2 bin dolarla çıkmak zorunda kalan insanlar var. Yani ciddi zarar edebilirsiniz bu pek tabii mümkün. Burada odaklanmanız gereken şey elinizdeki paranın tamamını değil yalnızca batırmaya odaklanabildiğiniz kadarını aktarmanız. Bu sayede paranızı kripto paralarda batırmaktan korkmaz hale geleceksiniz. Eğer 100 bin liranız varsa, bunun en fazla 5 bin lirasını kripto paralarda değerlendirin. Bu risk değerlemesi sayesinde yüksek oranda batmaktan kurtulacak ve yine yüksek oranda zarardan kaçınacaksınız.

Kripto para yatırımında temkinli gitmek gerekiyor. Hatta gerekirse ilk başlarda 1-2 bin TL ile başlayın. Eğer çok paranız yoksa 100-200 lirayla başlayın. Uzunca bir süre deneme amaçlı neler yapabiliyorsunuz bir görün. Ardından kripto paralara artık daha çok para yatırabilir ve daha fazla risk alabilirsiniz.

Dikkat, kripto para yatırımı risklidir ve para kaybetmenize neden olabilir. Bu içerikteki hiçbir ifade yatırım tavsiyesi içermez ve yatırım tercihlerinden sorumlu tutulamaz.

Kripto Para Yatırımı Güvenli mi? yazımız ilginizi çektiyse Dünyanın En Büyük Kripto Para Borsaları yazımıza da göz atmalısınız.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu