Finans

Kripto Paralar Geleceğin Para Birimi mi Olacak?

Kripto paralar uzun süredir merak konusu. Birçok insan kripto paraların geleceğini, kripto paraların normal para olarak ileride kullanılıp kullanılmayacağını düşünüyor. Peki gerçekten kripto paralar ilerleyen zamanlarda ciddi anlamda geleceğimizi oluşturabilir mi? Normal para olarak kullanabilir miyiz?

Neden Kripto Paraya Geçmeliyiz?

Kripto paraya geçmemizin en önemli sebebi herhangi bir enflasyon yaşama olasılığımızın düşük olmasından kaynaklanıyor. Örneğin normal para devlet ve merkez bankaları tarafından kontrol ediliyor. Olası kriz dönemlerinde veya cari açık çok arttığında, para basarak bunu finanse ediyorlar. Ancak anlayacağınız üzere para basmak para biriminin değer kaybetmesine neden olur. Bu da elinde bir miktar birikmiş parası olan savunmasız insanların yok yere para kaybettiği anlamına gelir.

2000 yılında 100,000 doları olan bir kişi, parasının değerini koruması için şuanda yaklaşık olarak 172,000 dolara ihtiyacı vardır. Bu onun para kazandığını değil, sadece 2000 yılındaki 100 bin dolarına denk bir parasının olması için kazanması gereken tutar. 2000 yılından itibaren parasını sürekli faizde değerlendirmiş olsaydı, kazanacağı tutar tahminen 15,000 dolar ile 30,000 dolar arasında değişecekti, yani yine yaklaşık 40-50 bin dolar zarar etmiş olacaktı.

İşte para basma ve ondan kaynaklanan enflasyon paramızın değerini önemli ölçüde yitirmesine sebep olmakta ve merkez bankalarının gizlice cüzdanımızdan para çalmasına sebep olmaktadır. Diyelim ki insanlar, parasını sürekli yatırıma koyuyor, parasını hiç boş bırakmıyor. Bu senaryoda bile, her Amerikalının hesabında en az 2-3 bin dolar vardır değil mi? Bu durumda 325 milyon insanın, yaklaşık 1 trilyon dolar değerinde vadesiz mevduatı var demektir. Paranın 20 yılda %50 değer kaybetmesi demek, bu insanların cebinden 500 milyar dolar çalınmış demektir! Üstelik verdiğim rakamların aşırı iyimser olduğunu unutmayın.

Paranız Değer Kaybetmez

Kripto paralar yeniden basılabilir, istedikleri gibi çoğaltılabilir paralar değillerdir. Bu nedenle en azından para basımı kaynaklı değer artışı yaşamaz. Eğer paranız değer kaybetmesin istiyorsanız mutlaka kripto para kullanmalısınız. Şu anda kripto paraların fiyatları aşırı derecede değişiyor farkındayız, fakat bunun sebebi yeteri kadar kullanım sıklığına ulaşamamış olması. Bunun sebebi de yeteri kadar kripto para kabul eden yerin olmamasından kaynaklanıyor.

Şu anda bir çok işyeri kripto para kabul ediyorsa da tamamen kripto para kullanımına geçmemiz yıllar alacaktır. Hala kredi kartını bilmeyen, alışverişini bu şekilde yapmayan insanlar ve kredi kartı pos cihazı olmayan yerler var. Doğal olarak şuandan itibaren her şey kripto lehine giderse bile dönüşümün en az 20-30 yıl alacağını düşünüyoruz. Ayrıca kağıt paranın yok olması da oldukça zor. Neden derseniz, kağıt parayı geçersiz saydığımızda insanların o kağıt paralarla kripto para alması gerekecek, bir anda yığılma olabilir ve kripto paralar satılabilir. Ancak bir defa kripto para alan birisinin o parayı TL, dolar ve euro gibi ülke paralarıyla değiştirmesinin önünü kapatmanız gerekir aksi takdirde ciddi bir enflasyon yaratır.

Şöyle düşünün, herkes kripto para almış Bitcoin 2-3 milyon dolara satılır olmuş kriptolarda parası olan ve kar eden insanlar bu karı kullanmak için ne yapacaklar, doğal olarak satıp kendi paralarını alacaklar. Ancak üretimde bir artış olmadığı için bu insanların zenginleşmesi bir anda enflasyonun patlamasına sebep olur. Bu nedenle Bitcoin alıp kar eden birisi onun yerine alt coin veya başka coinlere parasını yatırabilir ve bu şekilde kullanabilir. Bu sayede net bir değer ayrımı olmaz.

Kripto Paraların Kullanılabilmesi için Stabilleşme Şart

Bir günde %20 değer kazanıp kaybedebilen bir şeye kimse parasını yatırmaz. Bu aşamada yapılacak olan şey, kripto paraların stabilleşmesi. Bunun için de yeteri kadar değer artışı gerekiyor. Kripto paralardaki işlem hacmi ve piyasa değeri ne kadar çok artarsa, manipüle edilmesi ve sert hareketler yapılması o kadar çok azalır. Örneğin USD günlük işlem hacmi 6,6 trilyon dolar iken, BTC’de bu sadece 23 milyar dolardır. Yani arada inanılmaz bir fark var. İşlem hacmi, bir finansal enstrümanın bir günde ne kadar satılıp, alındığını ölçer. Örneğin bugün bir arkadaşınıza 10 dolar sattıysanız siz ikiniz 20 dolar hacim yapmış olursunuz. Siz 10 dolar sattınız, arkadaşınız da 10 dolar aldı toplamda 20 dolar. Tüm dünyanın işlem hacmi ise tam 6,6 trilyon dolar. Bitcoin bu noktadan çok uzak.

Gelişmiş Ülke Ekonomileri Sarsılabilir

Kriptoya geçmeyecek olan gelişmiş ülke paraları, olası bir krizde kendi paralarını tutan yabancıları fakirleştiremeyecekler. Örneğin diyelim ki, dünyadaki doların %20’si ABD’de %80’i ABD dışında.  Bu durumda olası bir kriz anında ABD para basarsa, kendisinden çok o paraya yatırım yapan vatandaşların ülkeleri fakirleşecek. Artık bu imkân kalmayacak. Finanstan gelen ekonomik gücün ciddi oranda azaldığını göreceğiz.

Cari Açık Kapatmak için Borç Almak Gerek

Artık ülkelerin kendi cari açıklarını kapatabilmeleri için borç almaları gerekecek. Çünkü para basıp dolar alamazsınız, ortada dolar ve kendi paranız yok, sadece kripto para var. Bu durumda insanların borç vermesi gerekecek. Dünya çapında borç ihtiyacı ciddi oranda artabilir ve ancak insanların tasarrufları değer kaybetmediği için de bu borç ihtiyacı yüksek oranda karşılanabilir olacaktır.

Kripto Paralar Geleceğin Para Birimi mi Olacak? yazımız ilginizi çektiyse Kripto Para Yatırımı Güvenli mi? yazımıza da göz atmalısınız.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu