Finans

Kripto Paralardan Para Kazanmak: Birkaç Küçük Detay

Kripto paralardan para kazanmak birçok kişinin hayalidir. Özellikle genç nesilde kripto paralar sıklıkla tercih edilen yatırım araçları arasında yer alıyor, haliyle birçok genç ellerinde bulunan parayı kripto paralara yatırmayı tercih ediyor. Kripto paradan para kazanmak tabi ki mümkün olsa da ciddi anlamda uzmanlık gerektirdiğinden dikkatli bir şekilde yatırım yapmak çok önemli, aksi takdirde ciddi miktarda zarar etme ihtimali var. Kripto paralardan para kazanmak istiyorsanız, mutlaka dikkatlice yatırım yapmalısınız.

Kripto Paralardan Para Kazanmak

Önce Piyasayı Öğrenin

Daha önce hiç piyasalarda yatırım yapmadıysanız, kripto paralardan para kazanmanız biraz zor olabilir. İlk olarak piyasayı öğrenmek gerekmekte. Örneğin, döviz alıp satmak, altın almak, borsada hisse senedi almak gibi nispeten basit işlemler sizi kripto para piyasalarında da eğitir. Kripto piyasası oldukça zor ve çalkantılı bir piyasa olduğu için, hiçbir şey bilmeden girmek sıkıntı yaratacaktır.

Önce Büyük Coinler Alın

Bitcoin, Etherium ve Ripple gibi coinler, manipüle edilmesi oldukça zor coinlerdir. Çünkü bu koinler ile ciddi miktarda işlem yapılmaktadır. Doğal olarak eğer büyük coin alırsanız, zarar etme şansınız olabildiğince minimuma iner ve yüksek oranda kar elde edersiniz. Büyük coinler genel olarak yüksek oranda zarar etmenizi önler.

Az Miktarda Yatırım Yapın

Kripto paralara az miktarda yatırım yapmak büyük miktarlarda zarar elde etmenizi önler. Örneğin 100 bin liranız varsa, 5 bin liranız ile yatırım yapın. Bu sayede kısa sürede hem öğrenir hem de kar etmeye başlarsanız. Öğrenme açısından az para yatırmak çok önemli, zamanla öğrenecek ve yüksek oranlarda kar elde edeceksiniz.

Kripto Paralar Şans Oyunu Değildir

Eğer kripto paralardan para kazandıysanız, anlayın ki şanslısınız. Çünkü bir şey bilmeden para kazanmak mümkün değildir. Tabi para kazanmaktan kastım enflasyonu geçmek. Örneğin bu yıl enflasyon %100 civarında, haliyle %50 kazanmış birisine biz para kazanmış demeyiz, para kaybetmiştir. Eğer %100 ve üzeri kazanmışsa biz onu para kazanmış sayarız. Enflasyon %10 olduğunda ise %11 kazanana kadar kişiyi zararda kabul edebiliriz.

Bir şey bilmeden para kazanamayacağınız için ilk öğrenme aşamasında yavaş yavaş yatırım yapın. Ardından daha çok para kazanabilir hale gelirsiniz. Ayrıca kripto paralar ile ilgili kitaplar, dergiler, makaleler okumak sizi geliştirir ve hızlıca para kazanabilecek hale gelirsiniz. Daha çok para kazanmak için daha çok kendinizi geliştirmeniz lazım.

Sepet Yapın

Kripto paraları yatırımınızın tamamen bir parçası haline getirmek zorunda değilsiniz. Örneğin toplam yatırımınızın %10’luk bir kısmını kripto paralara yatırabilir, kalan %90’lık kısmını mevduat, borsa,döviz gibi yatırım araçlarında tutabilirsiniz, bu sayede bu paraların uzun vadedeki performansını da rahatlıkla görmüş olursunuz, çok işinize yarar.

Beklemeyi Tercih Edebilirsiniz

Gelişme potansiyeli olan kripto paralara yatırım yapabilir ve yükselmesini bekleyebilirsiniz. Yani kripto paralara yatırım yaptınız diye hızlıca yükselecek diye bir şey yok, bekleyerek de bunu yapabilirsiniz. Bazı kripto paralar, özellikle çeşitli yerlerde kripto paralar kabul edilmeye başlayınca doğal olarak kripto paranın talebi artacak ve hızlıca yükselmesini sağlayacaktır, bu sayede bekleyerek de para kazanmak mümkündür.

Ufak Coinlere Yatırım Yapmayın

Piyasada ufak koinlerde var. Bunlar çok riskli, bazılarının değeri 1 milyon dolar bile değil, haliyle manipüle edilmeye çok açık koinler. Bu sebepten dolayı, değeri düşük olan koinlere yatırım yapmayın. Değeri en az 1 milyar dolar olmalı ki, manipüle edilmeniz zor hale gelsin. Bu sayede kısa sürede para kazanabilirsiniz ve büyük kayıpları engellersiniz.

Biriktirin

Kripto paralarda enflasyon olmadığı için doğal olarak kripto para biriktirmek mümkündür. Yani, kripto para biriktirirseniz yüksek ihtimalle zarar etmezsiniz. Zamanla biriktirdiğiniz kripto paralar değer kazanırsa bu durumda ciddi anlamda kar elde edersiniz. Her ay kenara 1000 lira atacağınıza 1000 lira değerinde kripto para koyun, bu sayede zarar etmeyin. Çünkü enflasyonu olan para birimini biriktirmek pek doğru bir şey değildir.

Kripto Para Nereden Alınır?

Kripto paralar, Binance gibi kripto para alım-satım platformları üzerinden alınabilir. Bu platformlarda size bir cüzdan verilir, bu cüzdan ile rahatlıkla kripto para alıp-satabilirsiniz.  Cüzdan vasıtasıyla paranızı kolaylıkla TL- USD gibi para birimlerine çevirebilirsiniz, yine cüzdan aracılığıyla arkadaşınıza veya bir platforma rahatlıkla ödeme gönderebilirsiniz.

Kripto Paralar Zengin Eder mi?

Eğer kripto paralarda yatırım yapmak hakkında hiçbir şey bilmiyorken zengin olduysanız bu şans eseridir ve haliyle piyangodan ikramiye kazanmaktan farkı yoktur, ancak yeterince çalıştığınız, öğrendiğiniz ve okuduğunuz için zengin olduysanız doğal olarak hızlıca zengin olabilir, hızlıca zenginleşebilirsiniz.

Kripto Paralar Batırırır mı?

Evet, kripto paralar batırabilir. Yüzbinlerce lirasını kripto paraya yatırıp zarar eden binlerce insan mevcuttur, haliyle kripto paralardan zarar edebilirsiniz. Bunu engelleyebilmek için yapmanız gereken şey, kripto paralara yatırım yapmaktan vazgeçmek yerine, bilmeden her kriptoyu satın almamak daha güvenli paralara yönelmek olacaktır. Bitcoin, Etherium ve Ripple gibi bilindik koinler dışında koinler satın almak ciddi anlamda ana para kaybı yaşamanıza neden olabilir.

Bahsi geçen hiçbir paylaşım, yatırım tavsiyesi olmayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değerlendirilemez. Tüm bilgiler, eğitim neticesinde verilmiş olup, bu bilgilere göre yatırım yapılması durumunda elde edilen zarardan site sorumlu değildir.

Kripto Paralardan Para Kazanmak: Birkaç Küçük Detay yazımız ilginizi çektiyse Dünyanın En Büyük Kripto Para Borsaları yazımıza da göz atabilirsiniz.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu