Sağlık

Lazer Epilasyon İle Tüyler Tamamen Biter Mi?

Lazer epilasyon tüyleri tamamen yok eder mi? Aslında bu sorunun cevabı tamamen size kalmış. Bu işlem uzun süreli epilasyon sağladığı için günümüzde hem erkekler hem de kadınlar arasında popüler bir işlemdir. İşlemi yaptıran veya yaptıracak olanların ortak bir sorusu vardır.Lazer öncesi ve sonrasında yapacağınız işlemler tüylerinizin çıkıp çıkmayacağını belirler. Bu işlem ile optimal sonuçlara ulaşmak ve tüm tüylerin alınmasını sağlamak için belirli kurallara uymak zorundasınız. Bu işlemle beraber vücuttaki tüyleri tamamen yok etmek istiyorsanız hem işlem öncesi hem de epilasyon sürecinde uymanız gereken kurallar şu şekildedir:

  • Seanslara Düzenli Olarak Katılmak: Her şeyden önce, en iyi sonuçları almak istiyorsanız seanslara düzenli olarak katılmanız gerekir. Çünkü seanslarınızdan birinin bile aksaması bu işlemin daha uzun sürmesine neden olacaktır.
  • Seans Sayınız En Az 6 Seans Olmalıdır: Ortalama 6 seans düzenli olarak epilasyona gittiğinizde kesinlikle azalmayı gözlemleyebilirsiniz. Ancak bu, altıncı seansta herkesin tüylerinin döküleceği anlamına gelmez. Bazı kişilerde onuncu seansta tüylerin tamamı, bazılarında ise dördüncü seansta tüylerin sadece yarısı dökülebilir. Bu tamamen kişinin yaşına, kıl tipine ve yetişkinliğine bağlıdır. Yani bu işlemin tüylerinizi tamamen yok etmesini istiyorsanız, seanslarınıza düzenli olarak gitmelisiniz.
  • Lazer Tedavisi Öncesi Kıl Kökünden Alınmamalı: İşlemden önce asla tüylerinizi kökünden çekmemelisiniz. Aksi takdirde epilasyon ekipmanı kıl köklerinizin alınması nedeniyle kökleri göremeyecek ve lazer epilasyon işlemi başarısız olacaktır. Başarısız bir atış, başarısız bir sonucu gösterir. Sonuç olarak bu işlem hem uzun sürer hem de tüylerinizin uzun süre dökülmemesine neden olabilir. Sonuç olarak işlem öncesi ağda, cımbız gibi işlemlerden kaçının.

Bunun yerine epilasyon yapacağınız bölgeyi tıraş etmek için bir jilet kullanın. Erkekler ve kadınlar için tasarlanmış tıraş köpüklerini tercih ederek epilasyon yapılacak bölgenin tahriş olmasını önleyebilirsiniz.

Güvenilir ve Kaliteli Klinikleri Ziyaret Edin

Yukarıda bahsettiğimiz üç maddeye dikkat etseniz bile kılların tamamen çıkıp çıkmadığını belirlemede gittiğiniz klinikler çok önemlidir. Kliniğe ait cihazları tek tek ziyaret ederek hijyenik olup olmadığını, günümüz bulaşıcı hastalık şartlarında müşteri alıp almadığını veya kalabalık bir ortam olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bu işlemi düşünenlerin kulaklarında küpe olması ve bu soruları önceden sorması gerekir. Gerekirse epilasyon odalarını önceden kontrol etmeyi talep edin ve işlem aletleri hakkında bilgi alın. Buz lazeri mi yoksa üflemeli lazer teknolojisi mi kullandığını bilmek faydalı olacaktır. Konuya tamamen hakim olsanız bile yanlış kliniğe gitmek sadece tüylerinizi mahvetmez, tecrübesiz kişiler tarafından yapıldığında vücudunuzda yanık izlerine bile neden olabilir.

Lazer Epilasyon %80 Oranına Varan Başarı Sağlar

Bu üç temel faktör göz önüne alındığında bu işlemin başarı oranı %80’dir. ‘Lazer epilasyon ortalama kaç seansta biter?’ kişinin herhangi bir hormonal sorunu varsa bu işlem uzatılabilir. Elbette bu işlem ile tüyler tamamen alınır. Düzenli olarak epilasyon yaptıran, tüylerini kökünden almayan, uygun ve hijyenik bir kliniğe başvuran kişilerde tüylerde yüzde 80 azalma olur. Bu, herkesin yaz ve kış aylarında aylarca tüylerini kaybetme endişesi duymadan dolaşabileceği anlamına gelir. Epilasyonda ağrı oranı düşük olduğu için seanslar sırasında herhangi bir rahatsızlık hissetmezsiniz. İstenmeyen tüylerden kurtulmak için sizde bir sağlık merkezine giderek bilgi alabilir ve işlemlere başlayabilirsiniz.

Lazer Epilasyon Sonrası Kıl Yeniden Çıkar Mı?

FDA onaylı güvenli ekipmanlarla yapılan işlemin sonuçları kalıcıdır. Kişinin hormonal bir sorunu yoksa lazer epilasyon sonrası tüyler tekrar çıkmaz. Ancak bu işlem sonrası hormonal düzensizlikler meydana gelirse tüylerde yeniden uzama mümkün olabilir.

Bugün mevcut olan en gelişmiş teknoloji buz lazeridir. Ağrısız bir tedavi olduğu ve uzun süreli etkiler ürettiği için çok ilgi görmektedir. Buz lazer sonrası tamamlanan tüyler tekrar çıkmaz. İşlem tamamlandıktan sonra nadiren bir veya iki yıl sonra o bölgede bazı tüyler çıkabilir. Bu tüyler tedavi öncesi yoğunluk ve kalınlıklarında olmasa bile iki ya da üç tüy uzaması bile geçici bir etki olarak yorumlanabilir.

Dünyanın kabul görmüş kriteri, istenmeyen tüylerde %80 başarı (azalma) sağlamasıdır. Bu oran, buz lazer kullanıldığında kabaca %90 ya da %95 olmaktadır. Yılda bir bu işlemi yaptırmanız kalan %10’luk tüyleri almak için yeterli olacaktır. Sahte aletlerle yapılan uygulamalardan sonra kılların çıktığına dair merdiven altı adı verilen bölgelerde pek çok bilgi bulunmaktadır. FDA tarafından onaylanmayan bu cihazların çoğu lazer bile değildir ve güvenlik geçmişine sahip değildir. Bu aletler herhangi bir uygulama için kullanılmamalıdır. Sonuç olarak, başarılı bir işlem sonrasında tüyler yeniden çıkmaz. Buz lazeri gibi güvenli ekipmanlarla sonuçlar kalıcıdır.

Lazer Epilasyonda Tüyler Kaç Seansta Biter?

Bu işlem için başvuran kişilerin öncelikle işleme uygunluğu değerlendirilir. Bu işlem için iyi bir adaysanız ‘lazer epilasyon ortalama kaç seansta biter?’ sorusuna sizin için verilecek cevap, 6 ya da 8 seans olacaktır. Bu seans aralığında tüylerinizin çoğundan kurtulabilmeli ve iyi bir sonuç almalısınız. Bununla birlikte, saç yapısı ve hormonal durum gibi çeşitli faktörler gereken seans miktarını etkiler. Lazer epilasyon kaç seans yapılır sorusunun cevabı ile aşağıdaki kriterler güçlü bir şekilde bağlantılıdır.

  • Yaş ve cinsiyet,
  • Ten ve saç rengi,
  • İşlem sırasında kıl döngüsü,
  • Kıl kalınlığı ve yoğunluğu,
  • İşlem yapılacak bölgenin hormonal profili,
  • Özel bir ekipmana ve doğru dozaj ayarı,

Tüm bunlar lazer epilasyon için uygun olan maddelerdir.

Bu işlemde ‘tüy döngüsü’ kritiktir. Bu işlemde anagen fazdaki tüyler üzerinde kalıcı bir etkisi olduğu ve tüm vücuttaki kılların sadece %10 veya %20’si anagen fazda olduğu için birçok seans gereklidir. Yani ayrı seanslarda yapılan enjeksiyonlar bu süre boyunca tüy köklerini öldürür. Sonuç olarak, işlem bölgeye bağlı olarak 6 ya da 8 seans veya daha fazla süre gerektirebilir. Bu nedenlerden dolayı uyluk altları, koltuk altları ve genital bölgeler normalde 4 ila 8 seans gerektirse de sırt, kol ve yüz bölgeleri 6-8 seans ve hatta bazen daha fazla sürebilir.

Lazerden sonraki 4 hafta içerisinde işlem yapılacak bölgelerde ağda, cımbız ve epilatör aleti tüyleri almak için kullanılmamalıdır. Ancak işlem yapılacak bölgelerdeki kılların 2 ya da 3 gün önceden jilet veya makasla kesilmesi önerilir.

Lazer Epilasyon Fiyatları Nasıldır?

Bu işlemin fiyatı, epilasyon yapılacak bölge, kişinin kıl tipi ve buna bağlı olarak epilasyonun kaç seans süreceği, işlemde kullanılan lazer ışık sistemleri gibi unsurlara göre belirlenir. Lazer epilasyon fiyatları için sağlık merkezinizden bilgi alabilirsiniz. Ayrıca daha önce de belirtildiği gibi erkek lazer epilasyon seans fiyatları ile kadınlarınkine göre değişkenlik göstermektedir. Sağlık Bakanlığının izni ve denetimi altında hukuka uygun bir şekilde işletilen kliniklerin internet sitelerinde bu işlem ücretini yayınlamaları doğru değildir. Bu sebeple ilgilendiğiniz sağlık merkezine giderek ya da telefon ile ulaşarak fiyatlandırma hakkında bilgi alabilirsiniz. Ancak en doğru olanı işlemi yapacak olan uzmanın sizi görüp, tüylerinizin durumunu görüp ona göre değerlendirme yapmasıdır. Bu şekilde en doğru bilgiye ulaşmış olursunuz.

Lazer Epilasyon İle Tüyler Tamamen Biter Mi? yazımız ilginizi çektiyse Sağlıklı Cilt İçin Neler Yapılmalı? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Z. Mine Toprakoğlu

Hastalıklar, diyet, sağlıklı yaşam, besinler, vitaminler ve daha birçok konuda kendime, bilgime güveniyorum. Özel bir firmada diyetisyen olarak çalışıyorum ve sizleri sağlıklı bir yaşama davet ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu