Eğitim

Litvanya Üniversite Tercihleri – Litvanya’da Üniversite Okunur mu?

Litvanya üniversite seçenekleri ile en çok tercih edilen ülke olarak dikkat çekiyor. Erasmus eğitim programı kapsamında Türk öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkeler arasında gelen Litvanya’a üniversite okunur mu? Sizler için araştırdık.

Mimari eserleri, tarihi yapıları, dikkat çekici ve samimi kültürü ile dikkat çeken bir Avrupa ülkesi Litvanya. Hareketli eğlence hayatı, değmemiş doğası, tertemiz sahilleri ve rengarenk şehirleriyle şirin bir Avrupa ülkesi. Litvanya, son yıllarda Erasmus programı başta olmak üzere AB öğrenci değişim programlarında sıklıkla tercih ediliyor. Ülkemizde de öğrenci değişim programlarına katılmak isteyen pek çok öğrenci tercihini Litvanya’dan yana kullanıyor.

Erasmus eğitim programı kapsamında Türk öğrencilerin tercih ettikleri ülkeler arasında Litvanya ilk sıralarda geliyor. Litvanya bu sıralamada Almanya ve Polonya ile ilk üçte kendisine yer buluyor. Öğrenci değişim programları ve üniversite eğitimi alanında her yıl yüzlerde Türk öğrenci Litvanya’yı tercih etmektedir. Peki, Litvanya üniversite deneyimi için avantajlı bir ülke mi? Litvanya’da üniversite okunur mu? ‘Litvanya Üniversite Tercihleri – Litvanya’da Üniversite Okunur mu?’ başlıklı bu yazımızda sizler için Litvanya’da üniversite hayatını ele aldık. İyi okumalar.

Litvanya Üniversiteleri’nde Alınabilecek Eğitim Türleri Nelerdir?

Litvanya üniversite deneyimi yaşamak isteyen adayların alabilecekleri eğitim türleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Litvanya’da Erasmus eğitimi
 • Litvanya’da Lisans eğitimi
 • Litvanya’da yüksek lisans (master) eğitimi
 • Litvanya’da doktora eğitimi

Genel olarak kişinin başarı durumu ile orantılı olarak Litvanya Hükümeti tarafından öğrencilere verilen burslar her zaman mevcuttur. Bunun dışında Erasmus yapmak için Litvanya’yı tercih eden öğrencileri için verilen hibe desteği de bulunmaktadır ve bu hibe desteği yaklaşık 300 Euro’dur.

Litvanya’da Erasmus Eğitimi Veren Üniversiteler Hangileri?

Erasmus programı olan ve Erasmus eğitimi veren üniversiteler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Aleksandras Stulginskis Üniversitesi
 • Vilnius Üniversitesi (VU)
 • University of Management and Economics (ISM)
 • Vilnius Sanat Akademisi (VMU)
 • Vytautas Magnus Üniversitesi
 • Litvanya Spor Üniversitesi (LSU)
 • Klaipėda Üniversitesi (KU)
 • SMK Uygulamalı Sosyal Bilimler Üniversitesi
 • Siauliai State College
 • Mykolas Romeris Üniversitesi
 • Vilnius Gediminas Teknik Üniversitesi (VGTU)
 • Kaunas Teknik Üniversitesi (KTU)
 • Litvanya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (LSMU)

Litvanya’da Yüksek Öğrenim Nasıl Alınır?

Huzurlu bir Avrupa ülkesi olan Litvanya’da yükseköğrenim veren 24 kolej ve 23 üniversite bulunmaktadır. Bu ülkede, yüksek lisans ve doktora programları kapsamında öğrenciler için elverişli pek çok imkanlar sunuluyor. Litvanya üniversite seçeneklerinde alınan diplomalar tüm AB ülkelerinde kabul görüyor.

Litvanya üniversite seçeneklerinde 120’nin üzerinde farklı programda yükseköğrenim sunuluyor. Üniversitelerde özellikle İngilizce ve Rusça dillerindeki eğitim programları öğrenciler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Litvanya’da lisans eğitim programları 3 –6 yıl arasında, yüksek lisans eğitim programları ise 2 sene sürmektedir. Litvanya üniversite eğitimlerinde yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler, lisans diplomaları ile başvuru yapabilir.

Anadili Litvanca olan bu ülkede en çok konuşulan diller Rusça ve İngilizce olarak öne çıkıyor. Bu nedenle pek çok üniversite, öğrencilere İngilizce ve Litvanca eğitim sunuyor. Bu dillerin yanında öğrencilere Rusça eğitim şansı da sunmaktadır.

Litvanya Üniversitelerinde En Çok Tercih Edilen Bölümler Nelerdir?

Diğer ülkelerde olduğu gibi mühendislik programları Litvanya’da da gözde bölümler arasında dikkatimizi çekiyor. Mühendislik programlarının yanı sıra mimarlık programları da dikkat çekiyor. Mimarlık lisans bölümleri genellikle Litvanya’da 5 sene sürüyor. Mimarlık bölümü mezunu olan öğrenciler yüksek lisans derecesi ‘Yüksek Mimar’ olarak mezun olur. Mühendislik bölümlerinde en çok tercih edilen alanlar mekatronik mühendisliği, bilgisayar ve havacılık mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliğidir. Bunun yanı sıra sosyal bilimlerde; medya teknolojileri, sosyoloji, psikoloji öğrenciler tarafından tercih edilen bölümler arasındadır.

Litvanya Üniversitelerine Kabul Şartları Nelerdir?

Litvanya üniversite eğitimine kaydolmak için ülkemizdeki gibi bir üniversite sınavından bölüm kazanma şartı bulunmuyor. Litvanya’da üniversitelere (lisans için) başvuru yapmak istediğinizde lise diplomasına sahip olmanız yeterli. Ayrıca lise transkript belgenizin (lisedeki tüm yılların ders notları) olması gerekiyor. En başarılı olan ilk 1.000 sıralamalarına giren üniversiteler öğrencilerden bazı şartları tamamlamalarını beklemektedir. (KTU, VGTU, VU vb. gibi üniversiteler)

Litvanya’da bazı üniversiteler, kendi bünyelerinde hazırlık eğitimi vermektedir. Fakat bu üniversiteler eğitimi başarıyla tamamladığınızda baraj puan şartı ortadan kalkar. Üniversitelerin öğrencileri kabul sürecinde dikkat ettikleri bir diğer faktör ise lise not ortalamasıdır. Bazı üniversiteler öğrencilerin lise transkript ortalamasının en az 100 üzerinden 50– 60 üstü olmasını beklemektedir. Fakat bu şart üniversiteden üniversiteye değişiklik göstermektedir.

Lisans bölümlerine yapılan başvuruda İngilizce dil yeterliliği olarak B1-B2 seviyesi istenmektedir.

Litvanya’da İngilizce Üniversite Eğitimi

Litvanya üniversitelerinin lisans eğitimi, dili anadil olan Litvanca ve İngilizcedir. Litvanya’da Litvancadan sonra en çok konuşulan diller ise; İngilizce ve Rusçadır. Öğrenciler tercihlerine göre ülkenin anadilinde ve İngilizce eğitim alabilmektedir. İngilizce dil yeterliliğine sahip öğrenciler, IELTS, TOEFL gibi sertifikaları sunabilirler.

Sonuç olarak Litvanya’da üniversite okumak gençlerimiz açısından değerlendirebilecekleri fırsatlar olarak karşımıza çıkıyor. Elbette öncellikle bu üniversiteleri kapsamlı bir şekilde araştırmalısınız. Hatta üniversitelerin öğrenci işleri ile iletişime geçmek ve direkt buradan bilgi almak gibi fırsatlar yaratabilirsiniz. Bu sayede sorularınıza en doğru yanıtları almış olursunuz.

Litvanya Üniversite Tercihleri – Litvanya’da Üniversite Okunur mu? yazımızı beğendiyseniz Bulgaristan Üniversiteleri Sıralaması – Bulgaristan Üniversite Fiyatları yazımıza da göz atamyı unutmayınız.

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu