Finans

Lüksemburg Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl?

Lüksemburg asgari ücret ve yaşam şartları nasıldır? Asgari ücretin en yüksek olduğu ülkelerden biri olan Lüksemburg’da ev kiraları, ulaşım gibi temel ihtiyaçlar nasıl karşılanıyor.

Avrupa’nın orta yerinde küçük ama ekonomisi çok büyük bir ülkedir. 632 bin nüfusuyla Türkiye’deki ortalama bir şehirden çok daha küçüktür. Ancak kişi başına düşen milli geliri, dünyanın en yüksek ülkelerindendir. Ülkede kişi başına düşen milli gelir 114 bin dolardır. Haliyle, Lüksemburg asgari ücret rakamını da en yüksek uygulayan Avrupa ülkesidir.

Lüksemburg Asgari Ücret Miktarı

Ülkede 2022 yılında uygulanan asgari ücret 2.257 dolardır. Bankacılık, finans, sigorta ve bazı büyük teknoloji şirketlerinin merkezi bu ülkededir.  

Sektörlerin ekonomik büyüklüğü, ülkeye yansımıştır. Dolayısıyla ülkedeki gelir düzeyleri de yaşam standartları da yüksektir. Ülke nüfusunun yüzde 40’a yakını göçmenlerden oluşmaktadır. İş imkanlarının çoğunluğunun hizmet sektöründe olmasıyla neredeyse tüm çalışanlar bu sektördedir. Yaşam standardı yüksekliği nedeniyle Lüksemburg, asgari ücretle çalışma oranının düşük olduğu ülkelerdendir. Ülkedeki her 20 çalışandan biri asgari ücret almaktadır. Dolayısıyla, bu ülkedeki tüm işler kalifiye sayılabilir.

Üç şehirden oluşan Lüksemburg’un başkenti de Lüksemburg’dur. Ülke ekonomisi burada şekillenmektedir. Lüksemburgca, Almanca, Fransızca dillerinin tamamı bu ülkede konuşulmaktadır. Haliyle, bu dilleri bilenler iş bulma konusunda avantajlıdır. Lüksemburg asgari ücret miktarı yüksek olsa da daha yükseğini kazanmak mümkündür. Coğrafyası ve tarihi turizmin de gözdesi olan Lüksemburg, üst düzey yaşamayı sevenlerin tercihidir. Finansın kalbi olan ülkede; Michelin yıldızlı restoranlar, seçkin gece kulüpleri mevcuttur.

Lüksemburg’daki İş İmkanları Nelerdir?

Finans, sigortacılık gibi değerini hiç kaybetmeyen sektörler bu ülkenin bel kemiğidir. Dolayısıyla bankacılar, finans uzmanları, sigortacılar, avukatlar, üst düzey yöneticiler için çalışma alanları çoktur. Ancak ülkenin kozmopolit yapısı çalışma hayatında da mevcuttur. Dolayısıyla bu mevkilerde çalışabilmek için ülke dilleri Lüksemburgca, Almanca ve Fransızcaya ek İngilizceyi de iyi derecede konuşmak gereklidir. Firmaların çoğunluğu uluslararası şirketlerdir.

Bu denli yüksek gelirli çalışanın bulunduğu ülkede hizmet sektörünün de çalışan ihtiyacı bulunmaktadır. Özellikle iyi eğitimli aşçılar ülkenin birbirinden etkili restoranlarında çalışabilmektedir. Lüksemburg asgari ücret miktarı Avrupa’nın en yükseğidir. Ancak çalışanların sadece yüzde 5’i asgari ücret almaktadır. Ülkenin gelir seviyesinin yüksekliği tüm çalışanlara sirayet etmiştir. Dolayısıyla ülkedeki vasıflı çalışan maaşları asgari ücretin iki katını geçebilmektedir.  

Lüksemburg Ev Kiraları Yüksek Mi?

Gelirin yüksek olduğu kentler, yaşam maliyetinin de yüksek olduğu yerleşim yerleridir. Lüksemburg’un üç şehrinde de barınma maliyetleri yüksektir. Tarihi bir dokuya sahip olan ülkede müstakil tarih kokan binalar bulmak mümkündür. Başkent Lüksemburg’da bu tür müstakil bir evin kirası 3.000 Euro’dan başlamaktadır. Aynı şehirde 80 metrekarelik bir apartman dairesinin kirası 1.500 Euro’dan başlıyor. Lüksemburg asgari ücret yüksek olsa da kiraların da yüksek olduğu bir ülkedir. Dolayısıyla ülkedeki emlak fiyatları da çok yüksektir. Aynı şehirde ortalama bir apartman dairesinin metrekare fiyatı 7.500 Euro civarındadır. Ülkede emlak konusunda sıkıntılar zaman zaman gündeme gelmektedir. Lüksemburg, elektrik ve internet fiyatlarında da Avrupa ortalamasındadır. Bir eve aylık 50-70 Euro dolayında elektrik ve internet faturası gelmektedir.  

Lüksemburg’da Eğitim

Bu küçük Avrupa ülkesinin çok kültürlülüğü eğitime de yansımıştır. Ülkede sadece bir devlet üniversitesi bulunmaktadır. Bunun dışında özel üniversitelerde de eğitim alınabilmektedir. Ancak buradaki yaşam standardının yüksekliği eğitime de yansımıştır. Lüksemburg devlet üniversitesinde İngilizce dahil 4 dilde eğitim verilmektedir. Ayrıca özel üniversitelerde ise finans ağırlıklı ve MBA bölümleri mevcuttur.

Ülkedeki özel üniversitelerde eğitim 30 bin ila 40 bin Euro arasında değişmektedir. Lüksemburg asgari ücret ile part-time çalışarak eğitim almak da mümkündür. Ülkede, dünyanın her yerinden gelmiş öğrencileri görmek mümkündür. Avrupa ülkesi olması ve ekonomisinin büyüklüğü, öğrenci tercihlerine de yansımıştır. Ancak yaşam standardının yüksekliği, sıradan bir öğrenci için yaşam koşullarını güçleştirebilmektedir.  

Lüksemburg’da Market Fiyatları Nasıl?

Yaşam maliyetlerindeki yükseklik, Lüksemburg’da yaşama da etki etmektedir. İsviçre’nin en pahalı ülke olduğu Avrupa’da, Lüksemburg, bu listede 6’ncı sıradadır. Diğer büyük Avrupa ülkelerine yakınlığı nedeniyle bazı Lüksemburgluların Avusturya gibi ülkelerden market alışverişi yaptığı bilinmektedir. Ülkedeki gelir yüksekliği nedeniyle market fiyatlarının yüksekliği de dikkat çekmektedir. Lüksemburg asgari ücret miktarının yaklaşık yüzde 30’unu market alışverişlerine gittiği bir ülkedir. Ayrıca Avrupa’daki pek çok zincir market ülkede mevcuttur. Halk da ihtiyaçlarının çoğunu bu marketlerden sağlamaktadır.

Ülke marketlerindeki bazı fiyatlar şöyledir:

  • 500 gramlık bir ekmek: 2,50 Euro
  • 12’li yumurta: 3 Euro
  • 1 kg peynir: 17-20 Euro
  • 1 lt Kutu süt: 1,25 Euro
  • 1kg kırmızı et: 20 Euro
  • 1 kg beyaz et: 10 Euro
  • 1 kg elma: 2,50 Euro
  • 50 cl bira: 2,20 Euro

Lüksemburg’da Sosyal Yaşam

Tarihi ve doğal yapısıyla Lüksemburg, her türlü restoran ve eğlence mekanının bulunabileceği bir ülkedir. Yaşam maliyetlerinin yüksekliği sosyal yaşama da etki etmiştir. Ülkede lüks restoranlar ve gece kulüpleri vardır. Ancak bunların dışında Lüksemburg; festivallerin, fuarların ve organizasyonların sık düzenlendiği bir ülkedir. Çevre ülkelerin yakınlığı nedeniyle burada düzenlenen festivaller de hayli renkli geçmektedir.

Fast food tercih edenler için bir öğünün maliyeti yaklaşık 10 Euro’dur. Ancak ortalama bir restoranda alkollü içki dahil bir akşam yemeği için 50-70 Euro dolayında bir hesap gelebilmektedir. Ülkenin birbirinden nezih kafelerinde bir fincan kahve yaklaşık 2,50 Euro’dur. Lüksemburg asgari ücret ile sosyal yaşamın da iyi şekilde yaşanabileceği ülkedir.  

Toplu Ulaşımın Ücretsiz Olduğu Tek Ülke: Lüksemburg

Lüksemburglular, pek çok insanın istediği bir hizmete 2020 yılında kavuştular. Ülke, toplu taşıma araçlarını ücretsiz yapan dünyadaki tek ülkedir. Yani toplu taşıma ile bir şehirden diğerine gitmek ya da şehir içi ulaşımı sağlamak ücretsizdir. Bu karar ile ülkedeki tren, otobüs ve tramvaylar ücretsiz olmuştur. Üstelik bu karar ülkeye gelen turistleri de kapsamaktadır. Dolayısıyla Lüksemburg asgari ücret ile çalışan birinin yol masrafı ödemeyeceği bir ülkedir. Bunun dışında ulaşımı taksi ile yapmak da mümkündür. Taksimetre açılış ücreti 3,50 Euro gibi düşük bir ücret olmasına karşın kilometre ücreti 2,50 Euro’dur. Ülkede otomobil fiyatları da Avrupa’nın diğer ülkeleri ile yakındır.  

Lüksemburg Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl? yazımız ilginizi çektiyse Almanya Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu