Finans

Malta Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl?

Malta asgari ücret ne kadar ve bu ücretle geçinilir mi? Bu soruların cevabı olarak Malta’da eğitim, ulaşım, yeme-içme, kira gibi sabit giderleri de bilmek gerekiyor. Eğer Malta’da işe başlamayı düşünüyorsanız bu yazımız tam size göre.

Akdeniz’in orta yerinde yüzyıllarca denizciliğin üssü olan Malta, günümüzde Avrupa’nın en ferah ve mutlu ülkelerinden biridir. Yerleşim bulunan 3 takımadadan oluşan Malta; ılıman iklimi, iş ve eğitim fırsatlarıyla ülkemizde de çok popülerdir. Özellikle dil eğitimi için Malta’yı tercih edenlerin sayısı bir hayli fazladır. Kalifiye iş gücüne her zaman ihtiyaç duyan ülkede en çok merak edilenlerden biri de Malta asgari ücret miktarıdır.

Malta Asgari Ücret Ne Kadar?

Malta; teknoloji, yazılım, kimya, denizcilik, otomotiv endüstrisi ve en önemlisi turizm ve eğitimde güçlü bir ülkedir. Malta, 525 bin nüfusu ile Türkiye’deki birçok ilden çok daha küçüktür. Yüzölçümü bakımından da son derece küçük olan ülke gelişmişlik endeksinde 189 ülke arasında 28’nci sıradadır. Küçük olmasına karşın, birçok Avrupa ülkesi ile yarışan ekonomisi bulunmaktadır. 2022 Malta asgari ücret miktarı 792 Euro’dur.  

Asırlardır yerleşimin bulunması, bu küçük ada ülkesini adeta açık hava müzesi görünümüne büründürmüştür. Ülke, büyüleyici mimarisi ve mükemmel plajlarıyla Avrupalı turistlerin en sık ziyaret ettiği ülkelerdendir. Başkent Valetta, Saint Julian’s, Sliema ve Gozo, en popüler şehirleridir. Malta’nın dil eğitim üssü olması ülkeyi öğrenci cenneti haline getirmiştir. Avrupa’dan ve doğu ülkelerinden çok sayıda öğrenci İngilizce öğrenmek için ülkeyi tercih etmektedir. Yıllık 90 bin dolayında öğrenci Malta’da yabancı dil eğitimi almaktadır ki bu ciddi bir ekonomi oluşturmaktadır. Bu kapsamda Malta asgari ücret konusunda diğer ülkelerin gerisinde kalsa da ekonomisi büyüktür.

Malta Hayat Şartları

Malta’da Ev Kiraları Ne Kadar?

Nüfusun ve yüzölçümünün küçük, talebin yüksek olması bu ülkedeki barınma fiyatlarına etki etmektedir. Malta’da öğrenci sirkülasyonunun fazla olması nedeniyle evler 6 aylık ve yıllık kiralanabilmektedir. Ülkenin neredeyse tamamının turizm ve eğitim bölgesi olması nedeniyle zaman zaman kiralık ev sorunu da yaşanmaktadır. Bu durum fiyatlarda da farklılıklar görülmesine neden olmaktadır.

Başkent Valetta’da kent merkezine yakın bir evin kirası 1.000 Euro’dan başlayabilmektedir. Öğrenci sayısının fazlalığı nedeniyle stüdyo daire sayısı da fazladır. Tek odalı bir dairenin fiyatı 550 Euro’dan başlamaktadır. Pek çok kentte 500 ila 4.000 Euro arasında ev kiralamak mümkündür. Dolayısıyla, Malta asgari ücret miktarı ile ev kiralarının yakın olduğu söylenebilir. Ayrıca 60 ila 80 Euro dolayında, elektrik ve internet faturası gelmektedir.

Malta’da İş Olanakları

Malta, konumu itibariyle asırlar boyu güvenli limanları ile denizciliğin kilit noktası olmuştur. Haliyle denizcilik sektörü gelişmiştir. Aynı zamanda otomotiv yedek parça üretimi konusunda da önemli tesisler bulunmaktadır. Yazılım ve teknoloji konusunda hızlı gelişim gösteren ülkede kişi başı düşen milli gelir 40 bin dolar dolayındadır. Malta asgari ücret ile en az çalışanın bulunduğu ülkelerden biridir. Ülkedeki çalışanların sadece yüzde 1 dolayı asgari ücret almaktadır. Çoğu vasıflı personel en az 1.400 ila 2.000 Euro arasında maaş almaktadır. Sanayi üretimi gelişmiş olan ülke, turizm ve öğrenci ekseninde de önemli yatırımlar yapmıştır. Dolayısıyla hizmet sektöründe her zaman nitelikli eleman ihtiyacı bulunmaktadır.

Malta’da Eğitim

Malta, eğitim üssü ülkelerden biridir. Malta’da üniversite okumak için Türkiye’de üniversite sınavına katılmak yeterlidir. Ardından ülkedeki üniversitelere kayıt kayıp yaptırmak mümkündür. Ancak yabancı dil sınavı önemli bir belirleyicidir. Ülkede eğitime gelen öğrencilerin İngilizce yeterliliği gereklidir. Bunun için hazırlık dönemi geçirmek gereklidir.

Ülkede hazırlık bölümleri 5.000- 8.000 Euro civarındadır. Bölüm ücretleri ise 8.000-15.000 Euro arasında değişmektedir.

Malta’da Market Fiyatları Nasıl?

Malta’nın, turizm bölgesi olması nedeniyle pahalı algısı olsa da fiyatlar Avrupa seviyelerindedir. Malta tek kişinin asgari ücret ile ortalama bir yaşam sürmesine olanak sağlamaktadır. Ancak çoğu iş için asgari ücretten fazlası ödenmektedir. Malta’da Avrupa’nın zincir marketlerin çoğu bulunmaktadır. Dolayısıyla bu marketlerin fiyatları da Avrupa ortalamasındadır. Malta asgari ücret geliri ile market ihtiyacını karşılamak mümkündür.

Ülkede 4 kişilik bir ailenin yaşam maliyetleri 800 ila 1.000 Euro arasında değişmektedir. Ülkede tarım da bulunmasına karşın, üretim düşüktür.  Ülke, kendi tarımsal ihtiyaçlarının yalnızca yüzde 20’sini kendisi üretmekte, geri kalanını ithal etmektedir. Buna karşın, fiyatlar ortalama düzeydedir.

Ülkedeki ortalama bir marketteki fiyatlar şu şekildedir:

  • 500 gramlık ekmek: 0,50 Euro
  • 12’li yumurta: 2,50 Euro
  • 1 kg peynir: 7,50 Euro
  • 1 lt Kutu süt: 1 Euro
  • 1kg kırmızı et: 14 Euro
  • 1 kg beyaz et: 6,50 Euro
  • 1 kg elma: 2 Euro
  • 50 cl bira: 1,90 Euro

Malta’da Sosyal Yaşam Maliyeti Nedir?

Malta, öğrenci ve turizm kenti olmasından dolayı eğlence ve gece hayatının canlı olduğu bir ülkedir. Özellikle yaz aylarında Saint Julian’s, Sliema ve başkent Valetta’da eğlence mekanları, restoranlar ve kafeler yoğunluktadır. Bu ülke gençler için eğlencenin sınırsız olduğu bir coğrafyadır.

Ülkede ortalama bir restoranda tek kişinin yemek maliyeti 10-12 Euro dolayındadır. Turistik mekanlarda içkinin de dahil olduğu bir menü ise yaklaşık 25 Euro’ya mal olmaktadır. Bölgedeki kafelerde ise bir kahve içmek 1-1,50 Euro dolayındadır. Dolayısıyla, Malta asgari ücret ile sosyal yaşama da bütçe ayrılabilecek bir ülkedir.

Malta’da Ulaşım Ücretleri Ne Kadar?

Malta, tatil bölgesi olduğundan ulaşım sorunu yaşanmaz. Kentlerin tamamında toplu ulaşım mevcuttur. Ayrıca bisiklet, şehir içi ulaşımda çok yaygın kullanılmaktadır. Bisiklet kiralanarak ulaşım sağlanabilmektedir. Günlük kira bedeli 10 Euro civarındadır. Ayrıca otobüslerin tek biniş ücreti kışın 1,50, yazın ise 2 Euro’dur. Ayrıca gündüz ve gece tarifeleri de değişmektedir. Diğer yandan taksi de yaygın kullanılmaktadır. Taksi açılış ücreti 9 Euro, kilometre ücreti 0,50 Euro’dur. Ada ülkesi olması nedeniyle diğer şehirlerle ulaşımda denizyolu yaygın kullanılmaktadır. Malta asgari ücret ile ulaşımın sorunsuz karşılanabildiği bir ülkedir.

Ülkede, Avrupa’da üretilen otomobillerin neredeyse tamamı bulunabilmektedir. İkinci el bir otomobil 4 bin Euro’ya bulunabilirken, sıfır otomobiller 15 bin Euro’dan başlamaktadır.  

Malta Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl? yazımız ilginizi çektiyse Danimarka Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu