Eğitim

Malta Üniversiteleri Arasında Hangisi Tercih Edilir?

Malta üniversiteleri arasında bir tercih yapmayı planlıyorsanız yazımıza mutlaka göz atmalısınız. Malta’nın en iyi üniversitelerinde eğitim ve müfredat sistemlerini sizler için açıklamaya çalıştık.

Malta, Güney Avrupa ve Orta Akdeniz’de yer alan bir ülkedir. 525.000’lik küçük nüfusu ve yüz ölçümüyle dikkat çekmektedir. Tarihi, doğal güzellikleri ve sahilleriyle birçok turistin durak noktası olmuştur. Bir Avrupa ülkesi olmasına rağmen üniversite sayısı yeterli değildir. Bu nedenle öğrenciler tarafından fazla tercih edilmemektedir. Ancak buna karşın Malta üniversiteleri yurt dışındaki öğrenciler tarafından da tercih edilmektedir.

Bu ülkede turizm, eğitimin önüne geçse de yeni yerleri keşif arzusu zamanla akademiye de yansımıştır. Bu nedenle Malta birkaç önemli üniversiteye sahip olsa da Malta’daki üniversiteler sayı olarak yetersizdir. Ancak Malta, Avrupa ve Amerika standartlarında bazı üniversiteleri bünyesinde barındırmaktır.

Malta’yı üniversite eğitimi anlamında diğerlerinden ayıran fark, çok çeşitli programların varlığı ve dil öğretimindeki çeşitliliktir. Bu nedenle Malta, öğrenciler için dil okulları merkezi haline gelmiştir. Ancak zaten üniversitelerde yoğunlukla İngilizce eğitimler verilmektedir. Malta üniversiteleri arasında tercih yapabileceğimiz üniversitelerden birisi de Universtiy of Malta’dır. Zira bu üniversite birçok öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.

Malta Üniversiteleri

Malta üniversiteleri yukarıda da ifade ettiğimiz üzere genellikle çeşitli program ve dil öğrenme seçenekleriyle karşımıza çıkmaktadır. Bu üniversiteler; Malta Üniversitesi, Malta Amerikan Üniversitesi, STC Üniversitesi ve benzeri özel kolej ve okullardır. Sonuç olarak Malta’daki üniversite sayısı Avrupa’ya kıyasla oldukça azdır.

Univeristy of Malta

Üniversite, Malta Üniversiteleri arasında yer alan en iyi üniversitedir. Üniversite, 1592 yılında kurulmuş 11.117 öğrencisi bulunan bir kamu üniversitesidir. Bunların 700’ü uluslararası öğrencidir. Bu nedenle yabancı öğrenci sayısı oranı Avrupa’ya göre düşüktür. Üniversiteye en çok Çin’den ve Asya’dan öğrenciler gelmektedir. AB öğrencileri için eğitim ücretsizdir. Ancak dışardan gelenler için eğitim ücretlidir. Bilinen üniversitelerin aksine Malta Üniversitesi’nde lisans eğitimi 3 yıl, yüksek lisans eğitimi 1 yıl sürmektedir.

Eğitim Sistemi ve Müfredat

Üniversite bünyesinde, sanat, diş hekimliği, teoloji, mühendislik, ekonomi fakültesi gibi on adet fakülte bulunmaktadır. Ayrıca üniversite bünyesinde 13 enstitü ve 13 merkez bulunmaktadır.

Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında 801. sıradadır. Üniversite, yaratıcılığı ve becerileri kullanmayı, farklı durumlar için bir itki nedeni olarak görmüştür. Bu nedenle üniversite, mezuniyetin kazandırdığı becerileri iş dünyasındaki talepler ile birleştirmektedir.

Malta Üniversitesi, öğrencileri kendileriyle ilgili sorular sormaya iterek kariyerleriyle alakalı bir tercihte bulunmalarını teşvik eder. Üniversitede, astrofizik, yapay, zekâ, sanat, uçak tasarımı gibi A’dan Z’ye hayatın her alanına dokunan kurslar bulunmaktadır. Ayrıca üniversite bünyesinde pek çok araştırma grubu ve projesi bulunmaktadır. Sonuç olarak üniversite Avrupa standartlarında diyebiliriz.

Ayrıca üniversitede okumak için TOEFL gibi dil sınavlarından geçme şartı bulunmaktadır.

American University of Malta

Malta Amerika Üniversitesi, Malta üniversiteleri arasında liberal bir sanat üniversitesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Okuldaki eğitim ABD yüksek öğretim sistemine dayalıdır. Bundan dolayı Amerikan üniversitesi olarak isimlendirilmiştir.

Bu üniversite, Malta üniversiteleri arasında özel bir üniversite olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle eğitim ücretleri oldukça yüksektir.

Eğitim Sistemi ve Müfredat

Üniversitenin araştırmacı ve entelektüel bir yapısı bulunmaktadır. Ayrıca üniversite bünyesinde İş koleji, veri bilimleri ve mühendislik koleji, sanat koleji gibi fakülteler bulunmaktadır.

Üniversite kütüphanesi bünyesinde 1.000.000 e-kitap ve 10.000 e-dergi bulunmaktadır. Bu nedenle kütüphane bir bilgi deposu olarak görülebilir. Ayrıca üniversite bünyesinde anadili İngilizce olmayan öğrenciler için EAP uyum programı bulunmaktadır.

Bu üniversitenin, Siber güvenlik, mühendislik yönetimi, MBA ve bilgisayar bilimi dallarında lisansüstü programları bulunmaktadır. Ayrıca Oyun Geliştirme, Çin Dili ve Kültürü, Grafik Tasarım ve Animasyon alanlarında lisans programları bulunmaktadır. Böylelikle üniversite yeni ve farklı teknolojileri müfredatına sahil etmiştir.

Not Sistemi

Malta üniversiteleri arasında seçkin bir konuma sahip olan bu üniversite iki tür not sistemine sahiptir. Bunlar, GPA ve Kümülatif GPA olarak karşımıza çıkmaktadır. GPA, sadece dönemsel notların ortalaması iken; kümülatif GPA genel not ortalamasıdır. Lisans not sistemi Türkiye’deki üniversitelere benzemekle birlikte A, A-, B+, B şeklinde kademelendirilmiştir. Ayrıca lisansüstü bölümler için de benzer bir not sistemi vardır.

Veri Medyası ve Toplum Merkezi

Veri Medyası ve Toplum Merkezi, kâr amacı gütmeyen bağımsız bir enstitüdür. Bu merkez, pedagoji, yapay zekâ ve gelişim psikolojisi alanlarında araştırmalar yapmaktadır. Bu nedenle, disiplinlerarası bir araştırma merkezi olarak görülmektedir.

Bu enstitü, dijital medya teknolojileri ve veriye dayalı otomasyonun toplum üzerindeki etkilerini araştırır. Bu araştırmalarını bilimsel kanıtlara dayandırır.

Merkezin, proje tabanlı öğrenme sistemi bulunmaktadır. Merkez, bireysel farklılıkları önemseyerek ve üyelerin ortak iş birliğine dayalı olarak çalışır. Merkezin amacı, üyelerin yaratıcı yönünü geliştirerek medya okuryazarlığının artmasını sağlamaktır.

Ayrıca merkezin nesnelerin interneti ve blokzincir teknolojileri alanında çalışmaları bulunmaktadır.

University of STC

Malta Üniversiteleri arasında oldukça farklı bir konuma sahip olan bu üniversite, bir işletme enstitüsüdür. Bu üniversitenin Cisco ve Microsoft gibi devlerle iş ortaklığı bulunmaktadır. Eğitim tesisleri son teknoloji ile tasarlanmıştır. Üniversite, uluslararası dış kalite güvencesine sahip olan bir kuruluştur. Bu nedenle üniversite, öğrencileri üzerinde farklı bir yetkinlik ve deneyim inşa eder.

Üniversite kalite ve profesyonelliğe önem vermekle birlikte öğrencilere kişisel ilgi duyacak bir duruşa sahiptir. Üniversite ayrıca endüstriyi destekleyecek atılımlar ve ortaklığa sahiptir.

Genel Değerlendirme

Genel olarak bakıldığı zaman Malta üniversiteleri özellikle yurtdışından gelen öğrenciler için bir dil örenme okulu olarak karşımıza çıkmaktadır. Türkiye’de faaliyette bulunan Amerikan Kültür Derneği ve British Town dil okulları, Malta’da dil öğrenme fırsatı sunmaktadır.

Malta Üniversiteleri Arasında Hangisi Tercih Edilir? yazımızı okuduysanız Malta Dil Okulları Fiyatları Ne Kadar? En Ucuz Okullar ve Paketler yazımıza da göz atmalısınız.

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu