Seyahat

Mardin Gezilecek Yerler Listesi

Mardin gezilecek yerler listesi arıyorsanız en doğru yerdesiniz. Mardin’in güzelliğini anlatmaya elbette ki kelimeler yetmez. Ancak benzersiz bir gezi planı yapabilmeniz için Mardin’in en güzel yerlerinden oluşan şahane bir gezi listesi hazırladık. Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nin en güzel illeri arasında yer alan Mardin aynı zamanda turistlerin de uğrak noktasıdır. Çünkü eskiye dayanan sayısız tarihi iz taşıyor. Tarihi izlerin dışında benzersiz ve alışılmışın dışındaki mimarisi ile dikkat çekiyor.

Mutfak kültürü açısından damak tadınıza hitap edecek yöreye özel yemekleri ve sıcakkanlı insanları ile kesinlikle gezilip görülmesi gereken yerlerden biridir. Gezi rotanızda Mardin yer alıyorsa asla görmeden dönmeyin diyeceğimiz belirli yerleri bulunuyor. Tüm bunlara hemen ulaşmak için içeriğimizin devamından ayrıntılarına göz atmanızı öneriyoruz. İşte, tarihi şehir Mardin’de gezilip görülmesi gereken en güzel yerler:

Mardin Gezilecek Yerler Listesi

Mardin Kalesi

Mardin Gezilecek Yerler: Mardin Kalesi
Mardin Gezilecek Yerler: Mardin Kalesi

Mardin Kalesi, gezilip görülmesi gereken ilk yerlerden biridir.  Eğer yolunuz Mardin’e düştüyse bu eski kalenin güzelliğini görmeden kesinlikle dönmemenizi tavsiye ediyoruz. Mardin Kalesi’nin tarihi anlamda büyük bir geçmişi bulunuyor. Eski kadim toplulukların yaşadığı dönemlere kadar uzanan bir tarihi var. Bu noktada eskinin izlerini kalenin her bir parçasında görebilirsiniz. Hatta rivayetlere göre M.Ö. 330 yıllarında ateşe taptığı bilinen ve güneşe ibadet eden Şad Buhari’nin de bu kalede konakladığı söyleniyor. Mutlaka burayı görmenizi tavsiye ediyoruz.

Mardin Midyat Saat Kulesi

Mardin Gezilecek Yerler: Mardin Midyat Saat Kulesi
Mardin Gezilecek Yerler: Mardin Midyat Saat Kulesi

Mardin Midyat Saat Kulesi de oldukça meşhurdur. Sonradan yapılmış olsa bile tamamen eski Mardin Midyat taşlarından yapıldığı için yine tarihi izler taşıdığını söylemek mümkün. Bu nedenle de Mardin gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ediyoruz. İhtişamlı ve göz alıcı bir güzelliğe sahip olan bu saat kulesinin etrafında havuz yer alıyor. Bu havuz, Mardin’in en süslü taşlarından inşa edilmiştir. Midyat’ın güzelliğine güzellik katan bu saat kulesi ne yazık ki 2015 yılında terör olayları nedeniyle büyük hasar görmüştür. Ancak kısa süre içerisinde bakım ve onarım çalışmaları yapılarak eski haline getirilmiştir. Bölgeyi ziyaret eden yerli yabancı tüm turistler, bu ihtişamlı kulenin önünde resimler çektiriyor.

Eski Mardin Evleri

Mardin Gezilecek Yerler: Eski Mardin Evleri
Mardin Gezilecek Yerler: Eski Mardin Evleri

Mardin denince akla konaklar, hanlar geliyor. Hatta pek çok diziye de bu konaklar ve eski Mardin evleri ev sahipliği yapıyor. Dizilerde göründüğünden çok daha kadim ve güzel olan eski Mardin evleri kesinlikle görülmeye değerdir. Tarihi nitelikli bu evler, eski sarı kalker taşlarından inşa edilmiştir. Oldukça eskiye dayanan inşalarına rağmen bugün hala ayakta duruyorlar. Ayrıca bu evler, otel ve butik otel şeklinde kullanıyor. Bazı evlerde ise dizi çekimlerinin devam ettiğini görebilirsiniz.

Bu evlerin arasından yürüdüğünüz zaman bile kendinizi tarihin derinliklerinde bir diyarda gibi hissedeceksiniz. Tamamen sapsarı olan, taşlardan medyana gelmiş bu evlerin benzersiz mimarisi de insanı büyülüyor. Hemen hemen hepsinin üzerinde teraslar olduğunu görebilirsiniz. Özellikle de akşam karanlığında bu teraslara çıkıp Mardin’in güzel manzarasını izlemek size ayrı bir keyif verebilir. Bu nedenle de Mardin gezilecek yerler listesine eklenmeyi tam anlamıyla hak ediyor.

Mardin Midyat Devlet Konukevi

Mardin Gezilecek Yerler: Midyat Konuk Evi
Mardin Gezilecek Yerler: Midyat Konuk Evi

Mardin, kadim bir şehir olduğu için her ücrası ayrı bir güzellik ve tarihi önem taşıyor. Buraya geldiğiniz andan itibaren kadim şehrin kokusundan, atmosferinden farklılığını hemen hissedebilirsiniz. Mardin gezilecek yerlerin isimleri listesine bir de Midyat Devlet Konukevi’ni de eklemenizi öneriyoruz. Üç katlı olan bu konuk evini Midyat Kaymakamlığı sahiplenmiştir. Daha doğrusu bu evi satın alarak gelen misafirlere özel olarak konuk evi şeklinde hizmete sunmuştur. Oldukça farklı mimarisi ile göz kamaştıran bu konuk evini görüp ziyaret etmeden kesinlikle dönmemenizi tavsiye ediyoruz. Şehrin en güzel noktalarından birisi olarak tüm dikkatleri üzerinde çekmeyi başarıyor.

Midyat Gezilecek Yerler

Mardin’in Midyat İlçesi bambaşka bir şehir edasındadır. Bu nedenle de Midyat gezilip görülmesi gereken yerleri farklı bir başlıkta ele almak istedik. Midyat’ın benzersiz tarihi güzelliklerini görmeden kesinlikle Mardin’i gezdim dememelisiniz. Mardin Midyat gezilecek yerler listesinin başında şu alanları eklemeyi unutmayın:

 • Mor Gabriel Manastırı geçmişin izleriyle bezenmiştir. Eğer tarihe ilginiz varsa burayı görmenizi tavsiye ediyoruz.
 • İzozoel Kilisesi de gezilip görülmesi gereken bir diğer Midyat güzelliği arasında yer alıyor. Kesinlikle burayı görmeden gezinizi tamamlamamalısınız.
 • Midyat Zaz da görülmesi gereken yerler listesini hak ediyor. Muazzam atmosferi insanı adeta büyülüyor.
 • Gelüşke Hanı eskiye dayanan ve tarihi izler taşıyan özel bir handır. Midyat’a gittiğinizde mutlaka burayı da görmelisiniz.
 • Turabdin Platosu da Midyat geziniz için son önerimizdir. Mutlaka listenize not alarak burayı da gezmenizi tavsiye ediyoruz.

Mardin’de Ne Yenir?

Mardin’i gezmek ayrı bir keyif verse de mutfağının özel lezzetlerini de mutlaka soluklanıp tatmanızı öneriyoruz. Mardin, çeşitli kültürlerin bir arada yaşadığı ve tarihi geçmişi olan özel bir kenttir. Bu nedenle de mutfak lezzetlerinde farklı kültürlerin izleri mevcuttur. Genelde baharatlı yiyecekler oldukça meşhurdur. Eğer Mardin’e kadar geldiyseniz ve Mardin’de ne yenir diyorsanız yemeden dönmemeniz gereken benzersiz lezzetleri şunlardır:

 • Genadir çorbası bölgenin en güzel lezzetleri arasında yer alıyor.
 • Kibbe dolması daha önce hiç tatmadığınız Mardin’e özel bir lezzettir.
 • Bölgenin en sevilen bir diğer çorba seçeneği ise lebeniye çorbası adını alıyor.
 • Mardin denince akla direk içli köfte geliyor. Bu nedenle mutlaka haşlama içli köftesini denemenizi öneriyoruz.
 • Mardin’e has olan soğan kebabı da oldukça meşhurdur. Tadı damağınıza kalacak bu lezzeti de denemeden dönmemelisiniz.
 • Zengin kültürünün mirası olan bir diğer lezzeti ise kaburga dolmasıdır. Neredeyse Mardin’de yer alan tüm yemekçilerde bu seçeneği bulabilirsiniz.
 • Kiliçe adını alan lezzet Mardin halkının severek tükettiği bir yiyecektir. Tatlımsı tadı damağınızda iz bırakabilir.

Bu benzersiz lezzetleri sıralamak için sayfalar yetmez. Mardin’de kesinlikle yenmeli dediğimiz diğer lezzetleri; Çağla yemeği, sembusek, accin, mırra kahvesi, zingil tatlısı, kişk çorbası, muammara, harire tatlısı ve kahiye tatlısı olarak sıralamak mümkündür. Mardin merkez gezilecek yerler ve bu yerlerde bulunan tüm yemek noktalarında bu lezzetlerin tümünü kolayca bulabilirsiniz.

Mardin ve Midyat’ta nereleri gezmeliyim gibi sorularınıza detaylarıyla yanıt verdik. Listemizde yer verdiğimiz hiçbir yeri es geçmeden gezip görmenizi öneriyoruz. Mardin’in bu güzellikleri ve tarihi ihtişamı karşısında büyüleneceğinize emin olabilirsiniz. Size son tavsiyemiz yanınıza fotoğraf makinesi almadan Mardin gezisi yapmamanız olacaktır. Çünkü anılarda biriktirebileceğiniz sayısız güzellik taşıyor.

Mardin Gezilecek Yerler Listesi yazımızı beğendiyseniz Kelebekler Vadisi Nerededir? Nasıl Gidilir? Neler Yapılır? yazımız da ilginizi çekebilir.

Senem Ildırlı

Gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi, yeni insanlarla tanışmayı ve yeni lezzetler denemeyi, kısacası yeni olan her şeyi seviyorum Burada da kendi gözlemlerimi, anılarımı yazmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu