Seyahat

Marmaris En Güzel Yeri Neresi? Gezilecek Yerler Listesi

Marmaris en güzel yeri neresi pek çok kişi tarafından sorulan sorulardan biridir. Bu makalede sizlere Marmaris’teki gezilecek yerleri listeleyip tanıtacağız. Öncelikle Marmaris’in Muğla’ya bağlı bir yer olduğunu söylemeliyiz. Burası genellikle yaz mevsiminde yerli ve yabancı turistlerin her sene uğrak yeridir. Çünkü tatil ve gezmek için en güzel yerler arasındadır. Marmaris Ege Denizi ve Akdeniz’in kesiştiği noktada yer almaktadır. Hem gündüz gezilecek yerleri hem de gece hayatına uygun yerleriyle oldukça popüler bir yerdir. Bu küçük tatil kasabası tüm doğal güzellikleriyle herkesi büyülemeyi başarıyor. Eğlenceli bir tatil yeri için en çok tercih edilen yerler arasında olmayı başarmıştır. Peki bu güzel kasaba kaç günde gezilir? Diye sorarsanız,’ yaklaşık 2 ya da 3 gün içinde rahatça tüm yerlerini gezip keşfetmek mümkündür.’ Cevabını alabilirsiniz.

Marmaris’e Ne Zaman Gidilir?

Marmaris ılıman bir iklime sahip olduğu için yılın her vaktinde gezebilirsiniz. Kışları soğuk olmayıp ılık geçmekte ve yazları ise sıcaktır. Dolayısıyla istediğiniz zaman Marmaris’e gidebilirsiniz. Eğer sıcağı seviyorsanız haziran, temmuz ve ağustos aylarında gidebilirsiniz. Daha ılık bir hava için eylül ya da ekim tercih edilebilir.

Marmaris Müze Kartı

Eğer ‘Müze Kart’a sahipseniz Marmaris’teki tüm müzeleri gezebilirsiniz. Çünkü Müze Kart Türkiye’nin her yerinde geçerlidir.

Marmaris’e Ulaşım Nasıldır?

Marmaris’e nasıl gidilir sorusu Marmaris’e gelmek isteyenlerin aklını kurcalamaktadır. Marmaris’e ulaşım havayolu ya da karayolu ile sağlanabilir. Dalaman Havalimanı’nı kullanılarak buraya gelebilirsiniz. Eğer kendi aracınız varsa bu seçeneği de tercih edebilirsiniz. Bu da demek oluyor ki Marmaris’e ulaşım zor değildir.

Marmaris’te Neler Yapılabilir?

Marmaris en güzel yeri neresi ve neler yapılabilir gibi pek çok soru sorulmaktadır. Marmaris’teki koyları mutlaka keşfetmeniz gerekir. Bunun için tekne turlarına katılarak sizi büyüleyecek olan koyları ve denizi görmelisiniz. Tatilinizi doyasıya yaşamak istiyorsanız siz de bu koyları sahilden başlayarak gezebilirsiniz.

Marmaris’te Ne Yenir?

  • Temiz havası eşliğinde Marmaris’in meşhur börülce ekşilemesi, döş dolması ve karışık ot salatasını deneyimleyebilirsiniz. Marmaris mutfağı oldukça lezzetlidir. Gittiğinizde mutlaka bu tatları keşfetmelisiniz.
  • Denizden direkt tutulan taze balıklar da tercih sebebiniz olabilir.
  • Tatlı yemek isteyenlere Marmaris’in meşhur çıtırmak tatlısını önerebiliriz. Bu tatlı bal, susam ve badem karışımından oluşmaktadır. Damak zevkinize uygunsa mutlaka tatmalısınız.
  • Bu tatlılar arasında saray tatlısı ve Marmaris kurabiyesi de bulunmaktadır. Tatlıcılarda veya pastanelerde bu tatlıları kolayca bulup yiyebilirsiniz.
  • Marmaris’e gelenlerin çoğu burada doğal ürün aramaktadır. Her yerin bir doğal ürünü olduğu gibi Marmaris’in de kendine özgü bir doğal ürünü vardır. Peki o nedir? Marmaris’in kendine özgü doğal ürünü çam balı olarak bilinmektedir. Gelenlerin çoğu bu baldan birden fazla kavanoz almaktadır. Eğer doğal bir bal arayışındaysanız Marmaris’in doğal çam balını mutlaka almalısınız.

Marmaris En Güzel Yeri Neresi

Marmaris en güzel yeri neresi ya da gezilecek yerler neresi pek çok kişinin aklında soru işareti olarak kalmıştır. Marmaris’in güzel yerlerini saymakla bitmez fakat biz yine de en popüler yerleri sizler için listeledik. İşte Marmaris en güzel yeri neresi sorusunun cevapları:

Marmaris Kalesi ve Müzesi

Marmaris En Güzel Yeri Neresi: Marmaris Kalesi
Marmaris En Güzel Yeri Neresi: Marmaris Kalesi

Marmaris Kalesi ve Müzesi’nin eski dönemlerde İyonlar tarafından kurulduğu bilinmektedir. Sonrasında Büyük İskender burayı yenilemiştir. Böyle olduğuna inanılmaktadır. İçerisinde bulunan iki tane arkeoloji galerisi ve etnografya galerisiyle turistlerin ilgisini çekmektedir. Muhteşem manzarası ve ulaşılabilir bir yerde olmasıyla gezenlerin ilk sırada gezdikleri yerlerden biridir.

Eski Çarşı

Marmaris En Güzel Yeri Neresi: Eski Çarşı
Marmaris En Güzel Yeri Neresi: Eski Çarşı

Marmaris’e geldiğinizde bu estetik mimarisiyle dikkat çeken çarşıdan kendinize ve sevdiklerinize hediyeler alabilirsiniz. Burası tarihi bir çarşıdır. Marmaris’e geldiğinizde bu çarşıya uğrayarak 1-2 saat geçirebilirsiniz. Ayrıca burada yer alan yöresel ürünler satan dükkanlara da uğrayabilirsiniz ve tadım yapabilirsiniz. Buradan turunç reçeli ve Marmaris’in meşhur çam balını mutlaka almalısınız.

Halıcı Ahmet Urkay Müzesi

Marmaris En Güzel Yeri Neresi: Halıcı Ahmet Urkay Müzesi
Marmaris En Güzel Yeri Neresi: Halıcı Ahmet Urkay Müzesi

Halıcı Ahmet Urkay Müzesi’nde arkeoloji ve etnografya müzeleri bulunmaktadır. Tarihe ve arkeolojiye ilgisi olanlar mutlaka bu müzeyi gezmeliler. Birçok antik eşya bu müzede tüm ziyaretçilere sergilenmektedir. El işlemeli giysiler, bakırdan ve seramikten mutfak eşyaları, taş, cam ve bronz gibi pek çok eşya ve eser bu müzede yer almaktadır.

Günnücek Parkı

Marmaris En Güzel Yeri Neresi: Günnücek Parkı
Marmaris En Güzel Yeri Neresi: Günnücek Parkı

Bu park Marmaris’in ulusal parkıdır. Marmaris en güzel yeri neresi listenize muhakkak eklemelisiniz. Halk arasında günnük ağacı olarak bahsedildiği için park bu ismi almıştır. Marmaris’e 2 km uzaklıktadır. Hem deniz hem de ormanlık alanıyla gelenlere doğal bir atmosfer sunmaktadır. Bu parkta sincap, pek çok kuş türü, yaban domuzu gibi hayvanlar yaşamaktadır. Burada ister yürüyüş ister piknik veya kamp yapabilirsiniz.

Turgut Şelalesi

Marmaris En Güzel Yeri Neresi: Turgut Şelalesi
Marmaris En Güzel Yeri Neresi: Turgut Şelalesi

Bu şelale Turgut Köyü’nde bulunmaktadır. Yazları oldukça serin olan bu şelale soğuk suyu ve yeşilliklerle bezenmiş doğasıyla gelenleri büyülemektedir. Her mevsim buraya gidebilirsiniz. Bu köyde birçok halıcı dükkanları vardır. Halıların dokunuşunu izleyip isterseniz satın alabilirsiniz. Ayrıca burada balık restoranları da bulunmaktadır. Alabalık yemeği sevenler burayı tercih edebilirler.

Turunç Plajı

Marmaris En Güzel Yeri Neresi: Turunç Plajı
Marmaris En Güzel Yeri Neresi: Turunç Plajı

Yeşil ve mavinin birleştiği berrak bir denizi hayal edin. Turunç plajı bu hayalinizin gerçek hali. Turunç Plajı mavi bayraklı denizler arasında yerini almıştır. Burada ister dalış yapın ister yürüyüş yaparak deniz havasının tadını çıkarın. Bu plajda yapılan su sporu aktivitelerine de katılabilirsiniz.

Kız Kumu Plajı

Efsanesiyle ünlü bir plajdır. Yine Marmaris’in büyüleyici ve gidilmesi gereken plajlar arasında yer almaktadır.

Kleopatra Plajı

Marmaris En Güzel Yeri Neresi: Kleopatra Plajı
Marmaris En Güzel Yeri Neresi: Kleopatra Plajı

Marmaris neler yapılabilir diye düşünüyor olabilirsiniz. Kleopatra Plajı bu düşüncenizi sona erdiriyor. Marmaris’in efsanesiyle ünlü plajlarından biridir. Suyunun berraklığı, doğasının muhteşemliğiyle gidip görülmesi gereken yerler arasındadır. Burada her sene yerli ve yabancı turist ağırlanmaktadır.

İncekum Plajı

Yemek yiyebileceğiniz restoran ve kafe vardır. İstediğiniz zaman İnce Kum plajına gelerek yüzüp denizin ve kumun tadını çıkarabilirsiniz.

Cennet Adası Koyu

Burası Marmaris’in en bilinen koylarından biridir. Bu koya arabanızla gelebildiğiniz gibi gezi tekneleriyle gelebilirsiniz. İsterseniz bu muhteşem koyda dalış da yapabilirsiniz.

Kumlubük Koyu

Çakıllı bir kumsaldan ve tertemiz denizden oluşan Kumlubük Koyu ile denizin tadını doyasıya çıkarabilir ve yapılan su sporlarıyla da eğlencenizi ikiye katlayabilirsiniz.

Çiftlik Koyu

Koyda bulunan tarihi eserlerin izleriyle ve masmavi deniziyle çoğu turistin ilgisini çekmektedir. Sessiz ve sakin ortamıyla huzuru burada daha da hissedebilirsiniz. Koyda bulunan eski bir kilisenin bulunmasıyla çoğu kişi tarafından tercih edilmektedir.

Fosforlu Mağara

Marmaris En Güzel Yeri Neresi: Fosforlu Mağara
Marmaris En Güzel Yeri Neresi: Fosforlu Mağara

Marmaris aynı zamanda mağaralarıyla da ünlüdür. Fosforlu Mağara Cennet Adası’nda bulunmaktadır. Turistler tarafından gezilen yerlerden biridir. Ancak buraya karayolu ulaşımı yoktur.

Marmaris’te tarihi yerlerin, plajların ve koyların yanı sıra eğlence mekanları da bulunmaktadır.

Marmaris Eğlence Yerleri Nerelerdir?

Marmaris Dolphinarium

Marmaris En Güzel Yeri Neresi: Dolphinarium
Marmaris En Güzel Yeri Neresi: Dolphinarium

Burası deniz kıyısında yer alır. Ayrıca yunusların burada yüzdüklerini görebilirsiniz. Çünkü burada yunuslarla yüzme programı yapılır.

Atlantis Water Park

Marmaris En Güzel Yeri Neresi: Atlantis Water Park
Marmaris En Güzel Yeri Neresi: Atlantis Water Park

Marmaris’in en büyük aqua parkıdır. Genelde ailelerin tercih ettiği bir park olarak bilinir. Barındırdığı kaydırak, havuz, bowling, bar ve restoranlarıyla her yaşa hitap etmektedir.

Marmaris İçmeler Gezilecek Yerler

Marmaris En Güzel Yeri Neresi: İztuzu
Marmaris En Güzel Yeri Neresi: İztuzu

Marmaris İçmeler gezilecek yerler olarak Dalyan ve İztuzu’nu önerebiliriz.

Marmaris neler yapılabilir hakkında açıklamalı olarak aktiviteleri ve yerleri sizin için listeledik. Bu belde oldukça kapsamlı bir tatil beldesidir. Çok fazla güzel yere sahip olduğundan Marmaris en güzel yeri neresi sorusunun cevabı kişiden kişiye değişmektedir. Biz sizin için buraları anlattık, favori yerinizi belirlemek size kaldı.

Marmaris En Güzel Yeri Neresi: Dalyan
Marmaris En Güzel Yeri Neresi: Dalyan

Marmaris En Güzel Yeri Neresi ? yazımız ilgnizi çektiyse Alaçatı’da Gidilecek Mekanlar yazımıza da bakmalısınız.

Senem Ildırlı

Gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi, yeni insanlarla tanışmayı ve yeni lezzetler denemeyi, kısacası yeni olan her şeyi seviyorum Burada da kendi gözlemlerimi, anılarımı yazmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu