Seyahat

Maşukiye Nerede? Nasıl Gidilir ve Neler Yapılır?

Maşukiye nerede? Nasıl gidebilirim ve orada neler yapabilirim? Diyorsanız en doğru yerdesiniz. Çünkü Maşukiye hakkında bilmeniz gereken her şeyi ayrıntılı bir şekilde hazırladık.

Maşukiye, Kocaeli ilinin doğusunda kalan şahane bir yer… Doğası, havası insana farklı bir huzur veriyor. Bu nedenle pek çok kişinin huzurlu bir tatil için tercih ettiği ilk adreslerden biri olarak dikkat çekiyor. Deresi, havası, dağı, göl ve vadisi derken doğanın tüm güzelliklerini bir arada taşıyor. İnsan bir kere buraya geldiği zaman tekrar tekrar özlem duyarak gelmek istiyor.

Tek başına tatil ve huzur noktası demek Maşukiye için tamamen haksızlık olacaktır. Maşuk, bildiğiniz üzere aşık anlamına geliyor. Maşukiye isminin verilme nedeni ise gelenlerin kendisine aşık olacağı bir güzelliğe sahip olmasından dolayıdır. Gezilip görülmesi gereken birden fazla yeri içinde barındırsa da kesinlikle görmeden dönmemeniz gereken seçenekleri içeriğimize sığdırdık. Ancak elbette Maşukiye bizim belirttiğimiz yerlerle sınırlı değildir. Bu aşık olunası yer hakkında gitmeden bilmeniz gereken her detayı tek tek ele aldık.Şimdi Maşukiye nerede? Nasıl gidilir? Neler yapılabilir? Tüm bu soruların cevapları için hemen içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Maşukiye Nerede ve Nasıl Gidilir?

Maşukiye güzel doğası ile mest eden şahane bir yer! Kartepe eteklerinde yer alan Maşukiye, Kocaeli iline bağlıdır. Giden herkesin dönmek istemediği ve aşık olduğu bir yer olduğunu söylemek mümkündür. Maşukiye nerede?’ sorusu kadar ‘Nasıl gidilir?’ sorusuna da cevap aradığınızı biliyoruz. Kocaeli merkeze tam 20 kilometre kadar bir mesafededir. Kocaeli’nden aracınızla kısacık bir zamanda hemen alana ulaşabilirsiniz. Kocaeli’nden toplu taşıma ile gelmek istiyorsanız da toplu taşıma aracı olan otobüsleri kullanarak 10 dakikada ulaşabilirsiniz.

Maşukiye aynı zamanda sağına Sapanca Gölü’nü soluna ise Kartepe’yi alıyor. Yani benzersiz bir doğa harikası! Ulaşım için demir yolu ya da kara yolunu tercih edebilirsiniz. İstanbul ya da Ankara gibi büyükşehirlerden buraya gelecekseniz TEM otoyolunu kullanabilirsiniz. Bu otoyoldan direkt Kocaeli’ne ardından ise Maşukiye’ye hızlıca varmanız mümkündür.

Maşukiye’de Ne Yapılır?

‘Maşukiye’de ne yapılır?’ sorusuna gelelim. ‘Maşukiye nerede?’ sorusuna cevap verdikten sonra yola çıktığınızı varsayıyoruz. Vardığınız andan itibaren gezilip görülmesi ve yapılması gereken çok şey sizi bekliyor! Öncelikle yeme ve içme serüveninden kısaca bahsedelim.

Maşukiye’ye geldiğiniz zaman bizce yapmanız gereken ilk şey kahvaltısını deneyimlemek! Bölgede hizmet veren kahvaltı salonları gerçekten kahvaltının hakkını fazlasıyla veriyorlar. Doğanın içinde, dört bir yanınız yeşillik ve mis gibi kokarken karnınız hemen acıkabilir. Bölgenin kahvaltısı zaten bir hayli meşhur… Hemen, herhangi bir restorana oturup tadını çıkarabilirsiniz. Ancak bölgede en meşhur ve talep gören kahvaltıcılar ise Şelale Restoran ve Akasya Restoran olarak dikkat çekiyor.

Başka ne yapılır? Diyorsanız da kesinlikle doğa yürüyüşleri diyebiliriz. Dört bir yanınızı saran muhteşem doğasını keşfe çıkabilirsiniz. Doğa yürüyüşlerinin yanı sıra bölgede çeşitli doğa aktiviteleri için de hizmet veriliyor. Dilerseniz bunlara da katılabilirsiniz. Stresten uzak, sakin ve mis gibi bir doğa yürüyüşü sizi derin bir dinginliğe kavuşturacak.

Bunun yanı sıra ‘Maşukiye nerede yemek yenir?’ sorusunu da duyar gibiyiz. Kahvaltıdan söz ettik ama ara öğünler için de bir tavsiyemiz var!  Alabalık tesislerinin lezzetlerini deneyebilirsiniz. Bu tesiste özellikle de bölgenin meşhur lezzeti olan güveçte alabalık denemenizi öneriyoruz.

Maşukiye Gezilecek Yerler

Maşukiye yemek rotasını çizdikten hemen sonra gelelim ‘Maşukiye nerede gezilir?’ sorusunun yanıtını vermeye… Bölge sayısız benzersiz güzellik sunuyor. Bu nedenle de gezip görebileceğiniz birden fazla alternatif olduğunu baştan söyleyelim. Ancak her gidenin sıkça tercih ettiği ve keyif aldığı gezilecek yerleri sizlere sıraladık.

Sapanca Gölü

Maşukiye Gezilecek Yerler: Sapanca Gölü
Maşukiye Gezilecek Yerler: Sapanca Gölü

İlk gezilip görülmesi gereken yer kesinlikle Sapanca Gölü’dür. Bu göl Maşukiye’ye yaklaşık 20 dakikalık bir mesafede yer alıyor.  Gölün güzelliği bir yana etraftaki restoranların lezzetleri de kesinlikle denenmelidir. Ayrıca gölü de deniz bisikleti ya da tekne ile gezmeniz de size bolca keyif verebilir. Ufak doğa yürüyüşleri yaparak çevrenizi de keşfedebilirsiniz.

Ormanya Gezisi

Maşukiye Gezilecek Yerler: Ormanya Gezisi
Maşukiye Gezilecek Yerler: Ormanya Gezisi

Ormanya gezilip görülmesi gereken bir diğer güzelliktir. Maşukiye’ye ise oldukça yakın olup 10 dakikalık mesafede yer alıyor. Hobbit Evleri’nin yer aldığı bu şirin yeri mutlaka görmeden geri dönmemenizi öneriyoruz. Ama alan sadece Hobbit Evleri’nden ibaret değildir. Tek başına eşsiz bir doğa güzelliği sunduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle de her köşesini tek tek gezip keşfetmenizi tavsiye ediyoruz. Bölgede oyun parkları, kamelyalar, masa ve sandalyeler mevcuttur. Bolca dinlene dinlene gezinize devam edebilirsiniz.

Yuvacık Barajı

Maşukiye Gezilecek Yerler: Yuvacık Barajı
Maşukiye Gezilecek Yerler: Yuvacık Barajı

Maşukiye’ye kadar gelip de Yuvacık Barajı’nı görmeden kesinlikle geri dönmemelisiniz. Burada göl manzarasını karşınıza alıp salıncakta zaman geçirebilirsiniz. Çünkü bölgede hizmet veren neredeyse kafe ve restoranların tamamında bu hizmet veriliyor. Ailece geldiyseniz hoş zaman geçirebileceğiniz bir seçenek olarak not edip mutlaka gezmenizi tavsiye ediyoruz.

Sopeli Doğal Yaşam Köyü

Maşukiye Gezilecek Yerler: Sopaeli Doğal Yaşam Köyü
Maşukiye Gezilecek Yerler: Sopaeli Doğal Yaşam Köyü

Sopeli Doğal Yaşam Köyü de sizler için son tavsiyemiz. ‘Maşukiye nerede?’ diye başlayan gezi de herkesin burayı da ziyaret etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ancak burası için altını çizmemiz gereken en önemli unsur harcamalarınıza dikkat etmeniz olacaktır. Etrafta yer alan her şey birazcık tuzlu gelebilir. Harcamalarınıza dikkat ederek gezmeniz halinde buranın benzersiz güzelliklerini keşfetmenizi tavsiye ediyoruz.

Rotasını tatil için Maşukiye’ye çevirenlere özel ‘Maşukiye nerede, nasıl gidebilirim ve ne yapabilirim?’ sorulana detaylı olarak yanıt verdik. Siz de tüm bu belirttiğimiz yerleri gezip görmeden kesinlikle geri dönmeyin! Maşukiye elbette ki bu saydığımız alanlarla sınırlı değildir. Daha nice etkinlik ve gezilip görülmesi gereken yeri içerisinde barındırıyor. Son sözümüz ise kesinlikle Maşukiye’ye bir kez de olsa gelmeniz olacaktır. Çünkü gelir gelmez içeriğimiz boyunca ne demek istediğimizi anlayarak bize hak vereceksiniz.

Maşukiye Nerede? Nasıl Gidilir ve Neler Yapılır? yazımız ilginizi çektiyse Bolu Gezilecek Yerler Listesi yazımız da ilginizi çekebilir.

Senem Ildırlı

Gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi, yeni insanlarla tanışmayı ve yeni lezzetler denemeyi, kısacası yeni olan her şeyi seviyorum Burada da kendi gözlemlerimi, anılarımı yazmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu